dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 9
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 177
  1. #41

    Domyślnie

    Przy okazji zapytam was: jak przeczyścić kanały nawiewu powietrza do retorty w eko techu ? Robił to już ktoś ? Ja nie wgłębiałem się w budowę tego ustrojstwa a wydaje mi się, że nie z każdej strony mi jednakowo nawiewa powietrz z wentylatora na palnik.

  2. #42

    Domyślnie

    Cytat Napisał ktsu
    Ale problem tkwi w jeszcze jednej sprawie: jak przy temp. 35 stopni (u mnie spadła nawet do 26), zasilić ogrzewacz wody, który ma nastawione np. 50 stopni i jak zasilić podłogówkę.
    Z tego co mi wiadomo, zasilanie CWU ma wyższy priorytet niż CO. Tylko, zgodnie z instrukcją, musisz włączyć ustawienia pompy cwu w sterowniku.
    Dziennik w blaszaku.
    Komentarze można wieszać na tablicy obok.

  3. #43
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar pawelurb
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Posty
    2.369
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    30

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolorado
    Cytat Napisał ktsu
    Ale problem tkwi w jeszcze jednej sprawie: jak przy temp. 35 stopni (u mnie spadła nawet do 26), zasilić ogrzewacz wody, który ma nastawione np. 50 stopni i jak zasilić podłogówkę.
    Z tego co mi wiadomo, zasilanie CWU ma wyższy priorytet niż CO. Tylko, zgodnie z instrukcją, musisz włączyć ustawienia pompy cwu w sterowniku.
    muszą być 2 pompy CO i CWU , musi być podłączony czujnik od temp. bojlera, musi być w sterowniku włączona pompa CWU , wtedy działa to z priorytetem wody użytkowej, tzn. jak temperatura wody w bojlerze spadnie poniżej zadanej ( o wartość nastawionej histerezy jej zakres to 2 do 20 stoponi ) wtedy koció z podtrzymania przejdzie do cyklu pracy , włączy się pompa CWU nagrzeje bojler do zadanej i się wyłączy znowu przejdzie w stan podtrzymania.

  4. #44

    Domyślnie

    Nie wiedziałem, że sterownik może włączyć kocioł w cykl pracy ze względu na zapotrzebowanie ciepła dla cwu.
    pawelurb czy masz ogrzewanie podłogowe? Jeśli tak, to jak nim nadzorujesz, jak masz rozwązane sterowanie tego układu?

  5. #45
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar pawelurb
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Posty
    2.369
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    30

    Domyślnie

    Cytat Napisał ktsu
    Nie wiedziałem, że sterownik może włączyć kocioł w cykl pracy ze względu na zapotrzebowanie ciepła dla cwu.
    pawelurb czy masz ogrzewanie podłogowe? Jeśli tak, to jak nim nadzorujesz, jak masz rozwązane sterowanie tego układu?
    może włączyć, bo działa z priorytetem ciepłej wody ( jak się tak ustawi, bo mozna też ustawić stałą pompę CWU )
    Co do podłogówki, to nie mam , i nie doradze zbyt wiele.

  6. #46

    Domyślnie

    Moje pytanie dotyczy deflektora, który "dynda" nad retortą. Na jakiej wysokości jest u Was zawieszony (względem retorty) i czy można tą wysokość regulować?

  7. #47
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar pawelurb
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Posty
    2.369
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    30

    Domyślnie

    Cytat Napisał ktsu
    Moje pytanie dotyczy deflektora, który "dynda" nad retortą. Na jakiej wysokości jest u Was zawieszony (względem retorty) i czy można tą wysokość regulować?
    raczej nie, u mnie wisi on na 2 sztukach rusztu awaryjnego, wkręcony w niego wieszak nie daje możliwości regulacji .
    Nawiasem mówiąc , po 2,5 roku ten deflektor sie przepalił, popękał, powyginał i w końcu odpadł do paleniska , nowy jakieś 70 zeta kosztuje. warto go obserwować i zawczasu nabyć zapasowy, to samo dotyczy kondensatora rozruchowego przy silniku , ma określoną ilość włączeń i wyłączeń , mój już zaczyna szwankować, czasami silnik się nie włącza tylko brzęczy, więc kolejna rzecz do wymiany.

  8. #48

    Domyślnie zerwana zawleczka ślimaka

    Niedługo minie rok jak użytkuję przedmiotowy kociołek. Ostatnio nabyłem nowego doświadczenia - zerwana zawleczka ślimaka. Rano wchodzę do kotłowni a tam pisk alarmu i info "temp. nie rośnie". Najgorsze było to, że przedwczoraj załadowałem do pełna zasobnik. Notabene producent podaje, że zasobnik pomieści 80 kg groszku, ja pakuję 120, i napisałem w tej sprawie do Termotechu, przyznali mi rację, jest błąd w danych technicznych. Pierwsza sprawa to usunięcie groszku z zasobnika - w sumie ok. 20 minut roboty - a przy tym syfu co niemiara. Dalej odkręciłem rewizję pod zasobnikiem i stamtąd wybrałem resztę węgla. Nie zauważyłem też jakiegoś podejrzanego przedmiotu, który mógłby spowodować zerwanie zawleczki. Odkręciłem osłonę przy motoreduktorze, wyjąłem urwaną zawleczkę, odkręciłem zespół motoreduktora z silnikiem od flanszy rury ślimaka i dalej wyjąłem ślimak. Dokonałem oględzin ślimaka po niemal rocznej pracy, słyszałem że może on ulegać niszczeniu (rdzewieniu) przy stosowaniu mokrego paliwa. Najczęściej następuje to w miejscu przy wentylatorze, wykręca go w tym miejscu i to też jest jedną z przyczyn zrywania zawleczki. Mój ślimak wyglądał jak nowy - dbam o suche paliwo. Wybrałem węgiel z rury ślimaka, a następnie wszystko złożyłem do kupy. W tej chwili wsypuję wybrane wcześniej paliwo po jednym worku, w końcu nie znalazłem wyraźnej przyczyny zerwania zawleczki. Sądzę, że mogło to spowodować zmęczenie materiału zawleczki, które następuje przy włączaniu i wyłączaniu ślimaka, także większe kawałki węgla, które są kruszone przez ślimak. W każdym bądź razie udało mi się wymienić zawleczkę ślimaka bez większego trudu i zajęło mi to razem z gruntownym czyszczeniem kotła - 2,5 godziny. Zauważyłem też, niszczenie deflektora żeliwnego, staje się coraz cieńszy - ciekawe ile czasu wytrzymuje?

  9. #49
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar pawelurb
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Posty
    2.369
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    30

    Domyślnie

    u mnie wytrzymał 2,5 roku , w końcu sie przepalił i odpadł, co do zawleczki to jeszcze nie zerwała się, ale to akurat może spowodować np. jakiś większy kawałek wegla, czy jakiś kamień w węglu. zepsuł sie też po około 2,5 roku kondensator rozruchowy silnika podajnika, ale to drobiazg kosztuje kilkanaście złotych , ale mimo to ukłony do ludzi z Termotecha , bo przysłali mi go bezpłatnie

  10. #50

    Domyślnie

    pawelurb jak wymienia się kondensator rozruchowy silnika podajnika. U siebie zauważyłem też, że wentylator nadmuchowy w momencie uruchamiania wydaje z siebie takie "buczenie", w nim pewnie też wymienia się jakiś element rozruchowy. Jeśli masz jakieś w tym doświadczenie to je opisz.

  11. #51
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar pawelurb
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Posty
    2.369
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    30

    Domyślnie

    Cytat Napisał ktsu
    pawelurb jak wymienia się kondensator rozruchowy silnika podajnika. U siebie zauważyłem też, że wentylator nadmuchowy w momencie uruchamiania wydaje z siebie takie "buczenie", w nim pewnie też wymienia się jakiś element rozruchowy. Jeśli masz jakieś w tym doświadczenie to je opisz.
    co do wentylatora to on tak startuje właśnie, jakby powoli sie rozkręca , ale to chyba już tak ma być, nic się z rtym nie zrobi, a kondensator rozruchowy podajnika, prosto, demontujesz stary , jest zwykle na wierzchu , odkręcasz puszkę przy silniku i podłączasz zamiast starego 3 przewody...i wszystko.

  12. #52

    Domyślnie

    Czy możecie mi powiedzieć, jak ten kocioł się sprawuje i czy warto w niego zainwestować? Cały czas się zastanawiam nad modelem kotła, a ten jest na mojej krótkiej liście.
    Czy teraz będąc przed takim wyborem kupilibyście ten kocioł?
    Z góry dzięki.
    Dziennik w blaszaku.
    Komentarze można wieszać na tablicy obok.

  13. #53
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar pawelurb
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Posty
    2.369
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    30

    Domyślnie

    tak, kupiłbym jeszcze raz , nie mam zastrzeżeń. Użytkuję go od 2006 roku .

  14. #54

    Domyślnie

    Dołączam się, kociołek jest naprawdę ok, zanim go kupiłem przeszukałem całe forum i internet. Wszelkie informcje na temat eko-tech były pozytywne. Jak na prawie rok użytkowania, eksploatacja bez problemów, na pozytyw trzeba dodać prosty, czytelny sterownik. Prosta obsługa, możliwość awaryjnego spalania drewna metodą tradycyjną - duża komora załadowcza i to jak podaje producent nawet przez dłuższy czas. Kocioł ma solidnie wykonaną obudowę zewnętrzną, pokrywa zasobnika posiada dwa zamki, dzięki czemu zapewniona jest odpowiednia szczelność. Budowa wewnętrzna to tzw. opłomki pionowe, nie zastosowano płomieniówek i elementów rurowych: (według mojego śledztwa) plus to mniejsze naprężenia wewnętrzne (dłuższa żywotność), minus odzysk ciepła z płomieniówek jest bradziej wydajny. Podczas sezonu grzewczego odczuwa się grzanie komina i to dość intensywne. Jednak nie kwalifikuję tego jako straty, gdyż dzięki temu ogrzewam dom, a w pomieszczeniach przylegających do komina, grzejniki nie uruchamiają się w ogóle. Bardzo łatwo się go czyści no i gwarancja 5 lat na szczelność połączeń spawalniczych i 2 lata na pozostałe elementy.

  15. #55

    Domyślnie

    Jak pisałem w poście wyżej, wymieniałem już urwaną zawleczkę ślimaka. Przy tej okazji dokładnie przyjrzałem się deflektorowi - był naprawdę solidnie nadpalony i popękany, a jego grubość zmniejszyła się o połowę. Zawsze zastanawiało mnie to, że deflektor wisi bardzo nisko nad paleniskiem - 6 cm (eko-tech 22 kw). Poprosiłem znajomego, który ma eko-techa 26 kw aby zmierzył wysokość w swoim kotle - o dziwo było to 15 cm. W związku z tym, że palniki w obu kotłach są tych samych wymiarów - a więc tej samej mocy - podniosłem w swoim kociołku deflektor o 6 cm. Zrobiłem to przez podłożenie pod ruszta, na których wisi deflektor, wyciętych odpowiednio dwóch kawałków z cegły szamotowej, które położyłem na półkach ruszty dodatkowego. Teraz zostało mi obserwować jak to będzie się wszystko zachowywać, mam tylko nadzieję, że jak to działa w 26 kw to i powinno w 22 kw a przy tym przedłużę żywotność deflektora.

  16. #56

    Domyślnie

    Podczas spalania na podniesionym deflektorze zaczęły tworzyć się spieki. Przedtem spalanie było ok. Tylko drobny popiół. W związku z tym napisałem do Termotech’u jak i czy w ogóle można podnieść deflektor w eko-tech 22 kw. A no można, poprzez obrócenie rusztów na których wisi deflektor. Tak też zrobiłem. W tej chwili deflektor wisi nad retortą na wysokości 9 cm a spalanie wróciło do normy.

  17. #57
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    SOKALA1

    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Posty
    6

    Domyślnie 22 kw staporków

    Witam
    Mi po tygodniu padł sterownik-cały czas chodzilo podajnik, ale przysłali nowy prosto z Andrychowa, no i sie okazuje,że jest lepiej wypasiony, Ma mozliwość wyłaczenia podajnika ze sterownika i pracy w automacie, tak ze, teraz paląc na ruszcie waryjnym nie musze wyciagać wtyczki z silnika.
    Cała procedura reklamacji wzorowa

  18. #58

    Domyślnie

    Ja również jestem po roku palenia 22 kw. Na razie palę drzewem i jedno co zauważyłem, to jak miałem podłączoną dmuchawę to szło więcej drzewa, a na noc jak zawaliłem całą komorę to po ok. 4-5 godz. było wszystko wypalone i piec był zimny. Teraz posłuchałem znajomego, który powiedział abym odłączył nadmuch ! I po ok. 7-8 godz. grzejniki są jeszcze letnie a w domu rano cieplutko.

    Na forum wcześniej wyczytałem o uszczelnieniu retorty. Po odkręceniu stwierdziłem, że prawie nic nie zostało z kitu uszczelniającego ( załatwiłem to paląc drzewem - położyłem deflektor na retorcie i włączony nadmuch wydmuchał mi całe uszczelnienie ) Teraz uszczelniłem silikonem 1500 st. C i dodatkowo dałem spec. sznur. Po wyschnięciu sprawdziłem i jest OK. Wcześniej dmuchało poniżej kielicha i retorty, stąd miałem nierówno spalony groszek, a nawet spadały niedopalone węgielki. Teraz deflektor kładę na dwóch ułożonych prętach fi 12.
    Poszedłem też nieco dalej - obciąłem brzegi kielicha po którym spada popiół. Wcześniej zawieszał mi się między ściankami kotła. Jeszcze nie paliłem groszkiem, ale trochę poprawiłem swoją instalację ( 2 pompa na podłogówkę + zawór 3 dr. ) i mam nadzieję, że spalanie mi spadnie !!!

  19. #59
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    SOKALA1

    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Posty
    6

    Domyślnie tmp pieca

    Witam
    mam piec 22 kw staporków i moje pytanie brzmi-jak szybko piec powinien osiagac tmp.zadaną w normalnym cyklu. teraz mam ustawione 60C i histereze na 2C, I jak długo piec powinien wytrzymac w podtrzymaniu.
    chetnie wysłucham opinii- moze nawet ktos ma taki piec.

  20. #60

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawelurb
    mam Eko-Techa 26 KW , czas pracy 13 sek, przerwy 47 sek., nadmuch na 1 ( to ważne, bo przy większych nadmuchach nie pali sie dobrze , przesłona na wentylatorze przymknieta w 80 % , ma się palić żółtym spokojnym, szerokim płomieniem , jak zbyt biały i rażący to za duży nadmuch , jak czerwony i dymiący to za mały nadmuch.
    W zimie podajnik starcza na tydzień , dosypuję zawsze w sobotę, w lecie do grzania wody nawet na miesiąc. Tyle że 2 zimy jakie mieszkam, to były raczej łagodne, kocioł jest sterowany regulatorem pokojowym w cyklu tygodniowym, temp. nocna i dzienna, w zależności od obecności w domu. temp. nocna ustawiona na sterowniku na 19 st., dzienna na 21 stopni .

    problem ze szlaką , może być za duży nadmuch , za dużo tez masz podawane węgla . cykl ma się zamykać w jednej minucie np. 15 / 45 sek.

    Polecam wspomniany regulator pokojowy, bez tego nie jest tak wcale ekonomicznie, bo piec działa cały czas, i grzeje tylko komin i podwórko , pozatym pracuje w niskiej temp. zalecana to ponad 58 stopni.

    z innych ustaiweń , to pompa CO i CUW załączanie przy 45 stopniach, histereza CO , 2 stopnie, histereza CWU , 20 stopni, przerwa przepalania 20 minut.

    ale głównie ustawić ten piec można właśnie nadmuchem, te 6 poziomów na sterowniku to przesada , często 1 to zbyt wiele , wtedy powietrze wychładza kocioł, i nie pali sie tylko rozdmuchuje.

    Witajcie, jestem nowy na forum i rowniez zacząłem swój sezon grzewczy - pierwszy raz w życiu! Posiadam piec eko tech 18 kw duo - taki do kupienia był w casto... Ów kociołek wyposażony jest w sterownik tech st-80. Posiadam domek w systemie kanadyjskim, pow. użytkowa ok 120m. Instalacja z jedną pompą, bojler 120l, jedna pompa, brak zaworu trojdrożnego czy czterodrożnego. Zużycie węgla ok 20-25kg na dobę! Wydaje mi sie ze to troche sporo!!! Dlatego też postawnowiłem zakupić regulator pokojowy Auraton 2005, a że st-80 nie ma możliwości podłaczenia sterownika pokojowego zmuszony byłem zakupic sterownik tech’a ST-37.
    Z tego co mi w firmie tech powiedziano sterownik pokojowy może odłączyć pompę LUB dmuchawę i podajnik. Dlatego też moje pytanie i prośba o wypowiedz (szczególnie „pawelurb” bo taki sam sterownik posiadasz)

    Jak ustawić powyższy sterownik ?? Jaka temp ? Co regulator pokojowy ma wyłączać ? Czy pompę ? Czy może dmuchawę i podajnik ??
    Prawdopodobnie dziś powyższy sprzęt zostanie do mnie dostarczony i zabiorę się za podłączanie! Z góry serdecznie dziękuję !!!

Strona 3 z 9

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony