dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    troopL

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Posty
    6

    Domyślnie Nadproże w ściance działowej / poszerzenie otworu drzwiowego

    witam,

    chcę poszerzyć otwór drzwiowy który obecnie ma 1m do 1,73 ze względu na potrzebę zagospodarowania części korytarza na łazienkę.

    Ściana działowa ma razem z tynkami 8cm, otwór drzwiowy ma 2,1m wysokości, strop na wysokości 3,3m więc nad nadprożem pozostaje jeszcze 1,2m ścianki.

    Czy ktoś mógłby mi powiedzieć czy w takiej sytuacji Dwuteownik IPN 80 to jest bezpieczne rozwiązanie ? czy jednak powinienem zastanowic sie nad czymś innym. Załączam rysunek poglądowy.

    Z góry dziekuję za wszelkie sugestie
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	jak szkic sytuacyjny murator.jpg
Wyświetleń:	530
Rozmiar:	54,0 KB
ID:	161376  

  2. #2

    Domyślnie

    musiałby ktoś to przeliczyć ale jeśli to zwykła działówka i to jeszcze 8 cm to powinien spokojnie wystarczyć.
    Ostatnio edytowane przez ProMyst ; 16-01-2013 o 07:18

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    troopL

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Posty
    6

    Domyślnie

    Pozostaje 1,2 ścianki na długości 1,73 m, ścianka jest na bank działowa, z tych 8cm które podałem to po 1 cm z każdej strony jest tynk :]

  4. #4

    Domyślnie

    Generalnie w działówkach jeszcze kiedys nad drzwiami wiele osób nie stosowało wogóle zadnego nadproża. Przy takiej szerokości jednak cos powinno byc włożone. Myslę że ten dwuteownik wystarczy, pod warunkiem że na tej działówce strop w żaden sposób sie nie wspiera - bo i takie przypadki widzałem.
    Zbudowałem ,a teraz sie powoli wykańczam
    Ogniwo Eko Plus 16KW

  5. #5
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    troopL

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Posty
    6

    Domyślnie

    Tam jest lekki strop, belki, ja u siebie na suficie pod tynkiem mam trzcinę...z kolei moja podłoga jest normalnie betonowy normalny. Lokal w sumie jes na 1 piętrze, a budynek jest dwu piętrowy.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    Nie piszesz z czego masz ta działówke ale zakaładając uśredniony ciężar 18kN/m3 to wychodzi 0,08*18*1,2=1,73kN/mb

    IPN - tu nie wiem co dokładnie masz na mysli bo są dwutewniki zwykłe I oraz IPE równoległościenne , Jx dla "gorszego" =77,8cm4

    U dop L/500=180/200 = 0,36 cm ugięcie od obciążenia dla I (zwykłego) =0,16 cm

    Czyli spokojnie przeniesie.
    Dźwigary deskowe /projekt/ do samodzielnego wykonania. Zainteresowany ? Pisz na priv.

  7. #7

    Domyślnie

    Z tego co liczyłem kiedyś IPN 80 powinien przenieść około 6kN/m przy tej rozpiętości.
    Zaznaczam że powinien, ale radzę się skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProMyst Zobacz post
    Z tego co liczyłem kiedyś IPN 80 powinien przenieść około 6kN/m przy tej rozpiętości.
    Zaznaczam że powinien, ale radzę się skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.
    Trzeba jeszcze zdefiniowac co oznacza słowo przenieść. Stan graniczny nosności bedzie przekroczony w okolicach 10kN/mb , ugięcie np L/500 juz w okolicy 4kN.
    Dźwigary deskowe /projekt/ do samodzielnego wykonania. Zainteresowany ? Pisz na priv.

  9. #9
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    troopL

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Posty
    6

    Domyślnie

    Kamienica jest przedwojenna ale ścianka jest lana, betonowa. Nie znam się więc nie wiem w sumie jak to inaczej określić, ale nie jest wykonana z żadnych, cegieł itp.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    no to masz 0,08*24*1,2= 2,3kN/mb wnioski wyżej
    Dźwigary deskowe /projekt/ do samodzielnego wykonania. Zainteresowany ? Pisz na priv.

  11. #11
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    troopL

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Posty
    6

    Domyślnie

    Nie fatygował bym tutaj nikogo ale chciałem uniknąć "budowy" w mieszkaniu, zgłosiłem do UM wykonanie robót budowlanych nie wymagających pozwolenia, opisując i rozrysowując poszerzenie otworu drzwiowego w ściance działowej, które chcę wykonać.

    UM to klepną, ale chciałbym sprawdzić jakoś wykonawcę, bo w innym przypadku zostaje mi wierzyć mu na słowo.

    Sprawdziłem dokładnie, dwuteownik który wczoraj przytachał to IPE 80. Czy jest to duża zmiana do wcześniej przytaczanych tu założeń i obliczeń ?

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    Zmiana do tego co podąłem niewileka IPE 80 ma kilka cm4 wiecej, czyli spokojnie możesz to realizować.
    Dźwigary deskowe /projekt/ do samodzielnego wykonania. Zainteresowany ? Pisz na priv.

  13. #13
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    troopL

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Posty
    6

    Domyślnie

    Ostatecznie nad nadprożem będzie 1,1m ścianki a otwór drzwiowy został "nawiercony" na 1,78m.

    IPE 80 ma h: 80 [mm] b: 46 [mm] s: 3.8 [mm] t: 5.2 [mm] r: 5 [mm] S: 7.64 [cm2] G: 6 [kg/m] Ix: 80.1 [cm4] Iy: 8.49 [cm4] Wx: 20 [cm3] Wy: 3.69 [cm3]


    Poniżej jeszcze załączam zdjęcia ściany, myślę, że to lepiej wyjaśni z czego jest zrobiona.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	s1.jpg
Wyświetleń:	190
Rozmiar:	85,4 KB
ID:	161949 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	s2.jpg
Wyświetleń:	145
Rozmiar:	94,5 KB
ID:	161950 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	s3.jpg
Wyświetleń:	116
Rozmiar:	93,5 KB
ID:	161951

  14. #14
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Arkon

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam Kolegów.
    Ja mam problem podobny, mianowicie chcę powiększyć otwór drzwiowy do 200 cm (obecnie ma 100)
    Tyle że moja ścianka jest wykonana z cegły dziurawki i ma grubość z tynkiem 10 cm.
    Oczywiste jest dla mnie że muszę wykonać podciąg, gdyż na kolejnej kondygnacji znajduje się identyczna ścianka w tym samym miejscu-więc uznać należy że moja ściana pełni funkcję nośną dla ściany z wyższej kondygnacji. Moje pytanie brzmi jak mam wykuć bruzdę na podciąg?Skoro ściana ma 10 cm grubości, trudno będzie wykonać to dwuetapowo tzn najpierw belka z jednej strony potem z drugiej i całość skręcona do kupy. Czy ma ktoś może pomysł jak to wykonać?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony