dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Fundament z bloczków-czy potrzebny wieniec?

    Wymurowałem ścianę fundamentową z bloczków betonowych.Spotkałem sięz opinią, że należy ja wykończyć wieńcem, tym bardziej,że jest przewidziana z Ytonga,a tomateriał kruchy i może pękać. Nie dopatrzyłem sieczegoś takiego w projekcie. Co radzicie zrobic wieniec, czy nie?

  2. #2
    inż. Baranina
    Guest
    inż. Baranina

    Domyślnie

    Jezeli sciany wymurowane by byly rzeczywiscie z Ytonga, to wtedy w dobrym guscie jest wykonac wieniec oczepowy, przed polozeniem stropu. Jezeli natomiast sciany sa bloczkow betonowych, to nie ma takiej potrzeby. Beton, to beton.

  3. #3

    Domyślnie

    A to ciekawe!
    A moim projekcie ścany fundamentowe są z bloczków betonowych i jest wieniec. Co więcej. Z zależnosci od tego jaki wariant ścian zewnetrznych przyjmę, wieniec ten ma różne szerokosci.
    Ściany fundamentów mają 25 cm a wieniec: dla 44 cm Phorotermu ma 28 cm, dla Phorotermu 38 cm - 30cm, dla betonu komórkowego 36 cm - też 30.

    Maciek

  4. #4

    Domyślnie

    witam

    mam fundament lany i murowany z bloczków a na tym ściany z Ytonga, wieniec i owszem ale na szczycie natomiast na fundamencie (o ile dobrze rozumiem) nie spotkalem się

  5. #5
    inż. Baranina
    Guest
    inż. Baranina

    Domyślnie

    Mam wrażenie, że nie do konca zrozumielismy sie. Oprocz konwencjonalnego wienca, ktory jest integralna czescia kazdego stropu zelbetowego, na zwienczeniu sciany z materialow kruchych -beton komorkowy, cegla poryzowana, powinno wylewac sie tak zwana poduszke betonowa i otym tu mowa. Nie ma potrzeby wykonywania tej poduszki przy scianie z bloczkow betonowych.

  6. #6

    Domyślnie

    Zamiast pytać Ciebie, dlaczego "nie ma potrzeby" (cyt.), liczę na to, że odezwie się ktos z biura projektowego Ciepłe Domy http://www.lipinscy.pl/ i zajmie stanowisko.
    Mój projekt to LMB24.

    Maciek

  7. #7

    Domyślnie

    WItam.

    Temat dyżurny, wałkowany kilka miesięcy temu. Poszukaj w archiwum, były dziesiątki postów...
    Ja mam zbrojone ławy, zbrojony wieniec na fundamentach, zbrojony wieniec przy stropie i zbrojone murłaty pod murłatami... o ile tak to można ująć.

    Sebastian

  8. #8
    Gościu
    Guest
    Gościu

    Domyślnie

    Zależy od wysokości ściany fundamentowej,od tzw.szkód górniczych,gruntu itd.Najpierw cza zbadać grunt,jak brak wieńca w projekcie(to ma zrobić adaptator projektu-zwykle nie wie lub mu się niekce).Ten gość wcześniej niech się nie dziwi,że taki wieniec ma być węższy niż materiał stosowany do bud.ścian(bo jak ma się odrywać woda ściekająca pościanach).No a tak na wszelki wypadek lepiej zrobić niż nie zrobić na pewno nie zaszkodzi,a poza tym taki wieniec o wyś.do 15 cm z dwoma prętami fi 12 wyrównuje po pierwszą warstwę i proszę wieńca nie mylić z warstwą wyrównującą z betonu. :wink:

  9. #9

    Domyślnie

    Chciałbym bycdobrze zrozumiany,nie chodziło mi o wieniec przed stropem,tylko wieniec na fundamentach z bloczkóe betonowych 24 cm, na których zamierzam budować scianę z Ytonga 36,5.
    Od czego zależy szerokość takiego wieńca. jaki szeroki powinien byćw moim przypadku?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony