dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 48
  1. #1

    Domyślnie zużycie pradu prze rekuperator, wentylację mechaniczną

    Właśnie byłem juz bliski zainstalowania tego wynalazku ale ...
    Szukałem firm, zbierałem oferty i większość firm wyceniała instalację na
    około 14 000zł.
    Na różnych rurkach: giętkich, spiro czy tunelach PCV ale zawsze podobna cena
    , różnice tylko w centrali. Wiele z tych firm proponowało centrale Renovent
    lub Mistral 300 a ja od razu spoglądałem na ich pobór mocy który mnie już
    odstraszał - bo do 200W.
    Ale do sedna ...
    Trafiło na firmę Dospel która profesjonalnie zaczyna od projektu bo inaczej
    nie zrobią. Obiecali mi zrobić instalację za około 10 000zł ( + - 10%) a
    cena projektu 1300zł netto zostanie potem odliczona od instalacji. Skoro
    byli najtansi to zgodziłem sie na to.
    Teraz okazało się że będzie to kosztowało 15 000 zł bez robocizny no i
    ładnie mnie ustawili bo teraz to ja wole zrobić u konkurencji bo taniej ale
    co z projektem. A najlepsze jest to że proponuja centralę Economic (
    www.ozzone.pl) która pobiera, uwaga 2x 170 W !!!.
    I jakie to dla mnie oszczędzanie jak za pracę centrali wydam miesięcznie
    200zł za prąd ! To chyba spalając złoto dopiero coś zaoszczędzę na
    ogrzewaniu
    Podałem im przykłady tych tańszych centrali ale powiedzieli że tam tez są
    dwa wentylatory a ja sie upieram że podaja nie moc jednego wentylatora a moc
    urządzenia.
    Do tego że Economic przepompuje 2-3 razy wicej powietrza a taka jest norma,
    inne centrale są beee. Jak inne firmy instaluja i robią to chyba zgodnie z
    prawem bo w danych technicznych podaja że do domów 200m2 powierzchni więc
    podobnie. A tłumaczenie Dospela że norma podaje więcej dla mnie jest bez
    sensu bo w blokach działa-powiedzmy went. grawitacyjna i wogóle nie ma
    wymiany powietrza i jakoś wszyscy żyją.
    Kto tu ma rację i jak to naprawdę jest.
    Bo dla mnie na dzień dzisiejszy to wogóle nieopłacalna inwestycja.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    A gdzie mieszkasz, że koszt 1kWh wynosi ponad 1zł?
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  3. #3

    Domyślnie

    no jakby nie licząc
    to 340W x 24h x 31 dni daje 252960W = 253kW
    dodając opłaty stałe, jeszcze nie licze pracy nagrzewnicy
    to zaokragliłem 1kW na 0.8zł

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    KWh kosztuje max 0,40 zł.
    Reku nie chodzi na ostatnim biegu (wyjatkowe przypadki) tylko na pierwszym prze zwiększość swojego życia gdzie pobiera ok 100W . więc koszt miesięczny to 30x24x0,1x0,4 co daje 28zł
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  5. #5

    Domyślnie

    Widzialem Renowenta na zywo z podpietym licznikiem energii i na II biegu ciągnął ca. 40 W a na I około 16 - 20 W .

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar sylvia1
    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Posty
    5.914
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    215

    Domyślnie

    u nas reku koss na III biegu ( na V możliwych) zużywa ok 50 zł na mies. tak wskazał licznik

  7. #7

    Domyślnie

    [quote="coulignon"]KWh kosztuje max 0,40 zł.

    No to macie bardzo tani prąd bo w enei koszt KWh to 0,46 zł /prąd +przesył/ i do tego trzeba doliczyć miesięcznie abonamentu i różnych innych opłat ok. 15 zł. sumasumarum to wychodzi jednak trochę więcej niż 0,40 zł.

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    [quote="laspalmas"]
    Cytat Napisał coulignon
    KWh kosztuje max 0,40 zł.

    No to macie bardzo tani prąd bo w enei koszt KWh to 0,46 zł /prąd +przesył/ i do tego trzeba doliczyć miesięcznie abonamentu i różnych innych opłat ok. 15 zł. sumasumarum to wychodzi jednak trochę więcej niż 0,40 zł.
    30x24x0,1x0,5 = 36 zł.

    Dalej nie wychodzi 200.
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar frykow
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Posty
    1.692
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    131

    Domyślnie

    Cytat Napisał laspalmas
    No to macie bardzo tani prąd bo w enei koszt KWh to 0,46 zł /prąd +przesył/ i do tego trzeba doliczyć miesięcznie abonamentu i różnych innych opłat ok. 15 zł. sumasumarum to wychodzi jednak trochę więcej niż 0,40 zł.
    Hmm...

    http://enea.pl/index.php?page_id=51

    0,2379 zł/kWh + 0,1632 zł/kWh + 0,0118 zł/kWh = 0,4129 zł/kWh

    Abonament 2,72 zł/m-c
    Składnik stały 4,59 zł/m-c
    Stawka opłaty przejściowej 7,32 zł/m-c
    Razem: 14,63 zł/m-c

    14,63 / 180 kWh (zakładane) = dodatkowe 0,08 zł/kWh

    Ale te opłaty stałe i tak byś zapłacił, bez znaczenia czy zużyjesz te parę dodatkowych kilowatów czy nie.

  10. #10

    Domyślnie

    0,4129 zł/kWh+0,08 = 0,4929
    od 1 listopada jest podwyżka o niecałe 3%

  11. #11

    Domyślnie

    moja maszyna ciągnie 240W. Zakładając prace non stop (tylko po co?) i prąd po 0,5 zł/kWh wychodzi mi m-czny koszt ok 86 zł. Bez paniki! A jakby nie było +10 stC dmucha

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał mery26
    moja maszyna ciągnie 240W. Zakładając prace non stop (tylko po co?) i prąd po 0,5 zł/kWh wychodzi mi m-czny koszt ok 86 zł. Bez paniki! A jakby nie było +10 stC dmucha
    86 zl miesiecznie x 12 miesiecy to 1032 zl
    Uwzgledniając koszty serwisu/napraw, nakłady finansowe (koszt reku zwieksza zadłuzenie od ktorego trzeba co miesiac płacic odsetki) to aby byc na plusie przy instalacji z rekuperatorem trzeba by rocznie zaoszczedzic min 1500 zl na ogrzewaniu (zwrot nakładow finansowych nie został uwzgledniony). Biorąc pod uwage, ze w dobrze ocieplonym domu straty ciepła przez wentylacje wynosza 35% oraz rekuperator pozwala odzyskac 90% z tego - otzymujemy, ze rekuparator pozwala zoszczedzic 30% kosztow ogrzewania.
    Jesli te 30% kosztow ogrzewania ma byc nie mniej niz 1500 zl to całośc kosztów ogrzewania takiego domu wynosic powinna 5000 zl. Przyjmując, ze grzejemy od połowy pażdziernika do połowy marca (czyli 150 dni) średniodniowy koszt ogrzewania domu powinien wynosic 33 zl czyli w przeliczeniu na gaz 23 m3 gazu na dobe. Aby miec taki zuzycie przy dobrze ocieplonym domu (przy innym stosowanie rekuperatora nie ma sensu) powierzchnia takiego domu powinna wynosic nie mniej niz 300 m2 uzytkowych - trudno aby dobrze ocieplony domek 150 m2 konsumowal ponad 20 m3 gazu dziennie. Domek 300 m2 uzytkowej raczej trudno postawic za mniej niz 600.000 zl wiec koszt reku na poziomie 15000 zl stanowi tylko 2,5% kosztow budowy domu.
    Jesli sie pomyliłem obliczeniach to w ktorym miejscu?

  13. #13

    Domyślnie

    Pluszku, Elito Forum,
    Jest watek w dziale Zrob to sam, pt. "Reku, tymi recami" (lub podobny).
    Tam masz wszystko, naprawde wszystko.
    Trzeba szukac reku, ktory ma silniki pradu stalego.
    Takie w szczycie jedza ok. 80 W sztuka, czyli caly reku 160 W.
    Przy pracy na maxa przez caly miesiac i 45 gr/kWh zje za 53 PLN.
    W praktyce zmiescisz sie w 25 PLN.
    I to jest to!
    Mirek
    PS.
    Ja taki mam
    Nominalnie pracuje na 30-40%
    openSUSE 11.0-wcześniej, teraz Ubuntu - bardziej user friendly
    Nie korzystam z Windowsa
    http://www.jakilinux.org/dlaczego-li...o-nie-windows/

  14. #14

    Domyślnie

    msobanieja tam tylko podsumowałem to co napisał mery26
    Reku może miesiecznie zjesc pradu i za 25 zl i za 85 zl.
    Zalezy kto jaki ma i jak go uzywa.
    Tak samo jak z zuzycem wody, gazu czy innych mediow.
    Nie ukrywam w swoich postach, ze nie wierze w finansowa opłacalnosc reku przy obecnych jego cenach, przynajmniej dopóki ktos mnie nie przekona "organoleptycznie", ze reku daje wymierne korzysci finansowe. Pisze oczywiscie o reku zrobionym przez osoby zewnetrzne a nie samodzielnie. Samodzielnie można sobie domek postawic, auto naprawic czy tort upiec - ale czy kazdy forumowicz to potrafi?

  15. #15

    Domyślnie

    Witam,
    Oczywiscie, oplacalnosc wazna rzecz (poza komfortem).
    Najlepszy chyba reku na rynku (StorkAir) kosztuje 8 tys.
    Sporo.
    Ja ogrzewam drogim gazem (PB), zatankowalem w lato zbiornik do pelna za 5 tys.
    Przewiduje zaoszczedzic 30% (sprawnosc mojego reku 75-85% - w zaleznosci od wydajnosci), co da mi 1500 PLN na sezon.
    Minus ok. 300 PLN na prad.
    Jak dla mnie - oplaca sie.
    Pozdrawiam
    Mirek
    openSUSE 11.0-wcześniej, teraz Ubuntu - bardziej user friendly
    Nie korzystam z Windowsa
    http://www.jakilinux.org/dlaczego-li...o-nie-windows/

  16. #16

    Domyślnie

    ja na razie nie licze,ale komfort jest i to mnie cieszy,poniewaz pale w kominku z pw darmowym drewnem i mam zerowe zuzycie gazu,wiec...oplacalne dla mnie jest i tak zuzycie pradu.....przez reku....srednie rachunki ,przy indukcji,reku chodzacym non stop na I biegu,aqwarium dzialajacym non stop,codziennym uzywaniu kompow i innych pierdolek kotlownianych sa na poziomie 130-140 pln....2 osoby dorosle,nie jest zle...a komfort czuc doslownie i ....nie zaluje....a nie licze jeszcze odzysku ciepla,a wiem,ze juz jest ...komfort kosztuje,czasem nie warto zaprzatac sobie tymi kosztami glowy...

  17. #17

    Domyślnie

    Ja liczę to trochę inaczej.
    Po pierwsze założyłem, że będzie wentylacja mechaniczna. Ma być komfortowo i pewnie. Świeże powietrze tam gdzie chcę, kiedy chcę i w ilościach jakie chcę. Tutaj trudno wyliczyć zyski. Płacę za WM.

    Mając WM oraz dobrze ocieplony i szczelny dom mogę przyjąć, że całe wymieniane w domu powietrze przechodzi przez system WM. Przy takim założeniu można śmiało podjąć decyzję o instalacji wymiennika.
    Tutaj można policzyć koszty: sam wymiennik + zużycie mocy na pokonanie oporów tego wymiennika.
    Czy inwestycja w wymiennik się zwróci będzie zależało od tych kosztów (czyli bez uwzględniania kosztów WM) oraz ilości wymienianego powietrza i czynnika grzewczego.
    Wg mnie zwróci się całkowicie i jeszcze zacznie zarabiać na WM.

    MCB

  18. #18
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    phans

    Zarejestrowany
    Aug 2005
    Skąd
    mazowieckie ok. Żyrardowa
    Posty
    677

    Domyślnie

    Ekonomicznie rekuperator w większości naszych domów się nie opłaca - niektórzy zwolennicy rekuperacji na tym forum to potwierdzili. Głównie chodzi o komfort nadmuchu świeżego powietrza, które nie jest zimne.

    Rekuperarory stosuje się w domach pasywnych ogrzewanych prądem. Bez zastosowania rekuperacji w tych domach nie możliwe jest osiągnięcie odpowiednich wartości zużycia kW/m2. Dodatkowo rekuperacja ma sens ekonomiczny w pomieszczeniach w których przebywa dużo ludzi na m3 np. przedszkola, szkoły, firmy itd. Rekuperacja ma sens gdy ogrzewa się drogim źródłem energii np. prąd.

    Pamiętajcie że w rekuperacji jest problem gdy jest b. zimno na dworze - w większości dostępnych rekuperatorów trzeba stosować nagrzewnice elektryczne. Pamiętajcie że nic nie jest wieczne i trzeba będzie naprawiać/wymieniać niektóre elementy went. mechanicznej nawiewno-wywiewnej. Wszystkie rury powinny być poprowadzone w taki sposób aby nie było problemu za jakiś czas się do nich dostać!
    Problem okapów kuchennych. Problem ew. hałasu z tej wentylacji itd. Tego nikt rzetelnie nie wspomina zwłaszcza w artykułach których jest pełno w prasie które namawiają do rekuperacji.

    W materiałach 'reklamowych' gdy podaje się % straty ciepła na wentylację to podaje się te wart. maksymalne aby opłacalność rekuperacji była jak największa. Dodatkowo w obliczeniach uwzględnia się jednokrotną wymianę powietrza dla domu! Mając dom 150m2 oblicza się 400m3 wymiany powietrza na godzinę. Niech się pochwalą ci co mają rekuperatory ile faktycznie średnio tego powietrza wymieniają na godzinę. Na pewno nie jest to wartość maksymalna bo to już więcej kosztuje (koszty energii na wentylatory), więcej hałasuje i jest w przeciętnym domu jednorodzinnym nie potrzebne

    Pozdrawiam wszystkich nabitych w butelkę wierzących w ekonomiczny sens stosowania rekuperacji w przeciętnych domach jednorodzinnych budowanych w Polsce (nie piszę o domach pasywnych!). Już lepszym sposobem wentylacji jest wentylacja mechaniczna wywiewna (tylko wywiewna).

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał phans
    Ekonomicznie rekuperator w większości naszych domów się nie opłaca - niektórzy zagorzali zwolennicy rekuperacji na tym forum to potwierdzili. Głównie chodzi o komfort nadmuchu świeżego powietrza, które nie jest zimne.
    Zaletą jest też to, że możemy wybrać czas, miejsce, kierunek i wielkość nawiewu oraz filtrować a także nawilżać nawiewane powietrze.

    Cytat Napisał phans
    Rekuperarory stosuje się w domach pasywnych ogrzewanych prądem. Bez zastosowania rekuperacji w tych domach nie możliwe jest osiągnięcie odpowiednich wartości zużycia kW/m2. Dodatkowo rekuperacja ma sens ekonomiczny w pomieszczeniach w których przebywa dużo ludzi na m3 np. przedszkola, szkoły, firmy itd.
    Rekuperacja ma sens ekonomiczny wtedy kiedy ma sens ekonomiczny
    Nie zależy to od ilości ludzi.
    Co to znaczy "osiągnięcie odpowiednich wartości zużycia kW/m" ? Tylko po to żeby otrzymać papierek?

    Cytat Napisał phans
    Pamiętajcie że w rekuperacji jest problem gdy jest b. zimno na dworze - w większości dostępnych rekuperatorów trzeba stosować nagrzewnice elektryczne.
    Nie we wszystkich.

    Cytat Napisał phans
    Pamiętajcie że nic nie jest wieczne i trzeba będzie naprawiać/wymieniać niektóre elementy went. mechanicznej nawiewno-wywiewnej. Wszystkie rury powinny być poprowadzone w taki sposób aby nie było problemu za jakiś czas się do nich dostać!
    Prawda. Dotyczy to większości, jeśli nie wszystkich instalacji.

    Cytat Napisał phans
    Problem okapów kuchennych. Problem ew. hałasu z tej wentylacji itd. Tego nikt rzetelnie nie wspomina zwłaszcza w artykułach których jest pełno w prasie które namawiają do rekuperacji.
    Podłączenie okapu może być problemem. Ja okapu nie podłączam. Pozostawiam możliwość przełączenia [cyrkulacja|odprowadzenie za zewnątrz]

    Cytat Napisał phans
    W materiałach 'reklamowych' gdy podaje się % straty ciepła na wentylację to podaje się te wart. maksymalne aby opłacalność rekuperacji była jak największa. Dodatkowo w obliczeniach uwzględnia się jednokrotną wymianę powietrza dla domu! Mając dom 150m2 oblicza się 400m3 wymiany powietrza na godzinę. Niech się pochwalą ci co mają rekuperatory ile faktycznie średnio tego powietrza wymieniają na godzinę. Na pewno nie jest to wartość maksymalna bo to już więcej kosztuje (koszty energii na wentylatory), więcej hałasuje i jest w przeciętnym domu jednorodzinnym nie potrzebne
    Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby policzyć samemu dla "prawidłowych" parametrów. Nie musisz wierzyć reklamie, a tym bardziej facetowi przebranemu za księdza

    Cytat Napisał phans
    Pozdrawiam wszystkich nabitych w butelkę wierzących w ekonomiczny sens stosowania rekuperacji w przeciętnych domach jednorodzinnych budowanych w Polsce (nie piszę o domach pasywnych!). Już lepszym sposobem wentylacji jest wentylacja mechaniczna wywiewna (tylko wywiewna).
    Pozdrawiam wszystkich, nie tylko nabitych w butelkę.
    MCB

  20. #20

    Domyślnie

    Wentylatory w gotowych centralach zazwyczaj nie są najlepsze. EBM PAPST robi elektronicznie komutowane z wbudowana regulacją których zuzycie zaczyna się od 5 W. Niestety nie są one tanie. Zainteresowanych zachęcam do kontaktu z forumowiczem Depi, bo zbiera on grupę chętnych (jestem wśród nich) na zakup większej ilości taniej. Trzebaby rylko poczekać az sie troche kurs walut unormuje,bo rozliczane są w euro.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony