dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Bardzo wysoka ściana kolankowa

    Witam Szanowne Forum!

    Jest koncepcja postawienia 2 mieszkanek pod jednym dachem czyli domu jednorodzinnego dwulokalowego. Wstępna koncepcja zakłada parter + poddasze użytkowe, łączna powierzchnia użytkowa powiedzmy ~200m2, bryła na planie prostokąta ~14x9m, ściana 2W, dach dwuspadowy ~30st z minimalnej wielkości okapem. Główny wymóg czyli minimalizacja kosztów, ale również pomysł na bryłę czy wygląd podpowiada mi (laikowi) bardzo wysoką ścianę kolankową (180-200cm), aby całkowicie wykorzystać powierzchnię pod skosami. Mam w związku z tym kilka wątpliwości (a ich rozwiązanie dość potrzebne dla dalszych/innych rozważań).
    1. Czy tak wysoka sciana kolankowa nie okaże się droższa (lub w inny sposób problematyczna) od
    a) "pełnego" piętra ze stropem, a poddaszem nieużytkowym
    b) większym "po podłodze" domkiem z typową (niską) ścianą kolankową
    2. Na ile praktyczne są okna na ścianach kolankowych zakładając górną ich krawędź na wysokości 180-190cm (tak przyjmuję). To akurat planuję empirycznie sprawdzić. Duże, główne okna będą lub mogą być na ścianach szczytowych. Okna dachowe jakoś nie budzą u nas entuzjazmu.
    3. A może są inne (techniczne, praktyczne) przesłanki za lub przeciw takiej wysoką ścianą kolankową...?

    Pozdrawiam,
    Grzesiek

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar 0degree
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Kod pocztowy
    38-130
    Posty
    446

    Domyślnie

    Jestem już pod koniec budowy domu z poddaszem użytkowym i gdybym staną przed takim dylematem jak Twój, wybrałbym opcje pełnego piętra. Ewentualnie niezłym rozwiązaniem było by zrobić ścianę kolankową na te załóżmy 160cm i skosy/stropy lane z betonu unikając zabudowy k/g , okna w ścianach szczytowych a gdzie się nie da to dachowe.
    Podpisu nie było, nie ma i nie będzie.
    http://www.dobredomy.pl/projekt/atlas

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki Odegree, dopisuję lane stropy do rozpoznania. Pozostaje jeszcze sprawa okien dla kolankowej ~160cm, zrobię symulację. W sumie okazuje się, że w pracy (pomieszczenie na I p, parter ma ~3.5m) mam górną krawedź szyby na 190cm (dolną na 100cm). Przy wzroście 190cm stojąc czy siedząc przy biurku (oczy na 130cm) jest absolutnie OK, w fotelu gorzej (wzrok na 110cm, więc to dolne 100 za wysoko). Dodam jeszcze (może ma to znaczenie) że będzie wentylacja mechaniczna, zapewne nie będzie kominków, no i tematem ogólnie jest też izolacja akustyczna (dwa lokale).

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar 0degree
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Kod pocztowy
    38-130
    Posty
    446

    Domyślnie

    Musisz brać pod uwagę że od zewnętrznej strony ileś tam ten dach będzie wystawał pod jakimś tam kątem, jeśli zrobisz ściankę kolankową na np 160 i dasz tam okno od wys, 90cm do 150cm od podłogi, to tak naprawde bedziesz miał świetny widok ale na swoją podbitkę niestety. Jeśli już to okna w ścianach szczytowych i reszta dachowe.
    Podpisu nie było, nie ma i nie będzie.
    http://www.dobredomy.pl/projekt/atlas

  5. #5

    Domyślnie

    Tak, ideę rozumiem (to zresztą "geometrycznie" będę sprawdzał). Jakkolwiek mam przeczucie że przy naszych założeniach,tj. minimalny okap (sądzę że 20-30cm) i mały kąt dachu (30st.), widok podbitki może będzie małym (jeśli wogóle) dramatem. Ale oczywiście w miarę możliwości na okna szły by ściany szczytowe. BTW, czy mi się dobrze zdaje, że przy lanym stropie niemal "w gratisie" można dostać stryszek na kartony czy inne graty, czy może "tak se ne da"? Pozdrawiam!
    Ostatnio edytowane przez grzeniu666 ; 13-09-2010 o 20:29

  6. #6

    Domyślnie

    imho, jeśli rozważasz ściankę na 200cm, to pociągnij jeszcze te 2 pustyaki wyżej i rób całe piętro, jeśli tylko nie masz ograniczenia na wysokość, to odpadają Ci wszystkie problemy z mieszkaniem na poddaszu Poddasze użytkowe to nie jest jakiś cud, jeśli myślisz o tak wysokiej ścianie i lanym stropie to już idź na całość...
    Okna dachowe: pomyśl że kiedyś będziesz chciał umyć takie okno, pewnie nie będzie zbyt wygodnie gdy będziesz je miał wysoko...

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Zbigniew100
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Posty
    5.440
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Trzeba sprawdzić w planie zagospodarowania czy nie ma ograniczenia wysokości do kalenicy i zabudowy parterowej.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zbigniew100 Zobacz post
    Trzeba sprawdzić w planie zagospodarowania czy nie ma ograniczenia wysokości do kalenicy i zabudowy parterowej.
    dlatego napisałem: "jeśli nie masz ograniczenia na wysokość", ale to rzeczywiście należało bardziej podkreślić

  9. #9

    Domyślnie

    Ograniczenia raczej nie ma, sąsiedzi budują się tam wysoko. Pełne piętro już raczej pewne, rozważam teraz sufit na wiązarach a nie lany strop (bo taniej).

    PS. Przy wiązarach dochodzi sprawa akustyki "od sąsiadów" przez poddasze. Na parterze i piętrze skłaniam się ku podwójnej ścianie (dwie ale węższe) dzielącej lokale z wełną pomiędzy, a na poddaszu myślę o pionowej lekkiej ściance na szkielecie nad podziałem między lokalami. Inne za/przeciw wiązarów rozpoznane i raczej zaakceptowane. (Temat akustyki jak jeszcze podumam może zapodam w osobnym temacie...)

    Pozdrawiam!
    Grzegorz

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony