dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie Jeden WLZ i dwa liczniki

    Witam

    Domek jednorodzinny ale docelowo na parterze ma mieszkać jedna rodzina a na piętrze druga.
    Czy na jednym WLZecie bedzie mozna podłączyć 2 liczniki energii( 2 umowy ).
    Narazie myslimy o zamontowaniu podlicznika ale nigdy nie wiadomo co bedzie w przyszłości.
    Dziś jeden z elektryków powiedział mi ze jezeli chce 2 liczniki (2 umowy) to musze mieć 2 WLZ-ety. Kwestia jest taka ze mam juz dom ocieplony i nie chciałbym wycinać w styropianie albo kłaść na nim drugiego WLZeta.

    W poniedziałek zapytam w Enionie ( Mój dostawca) ale nie wiem czy do tego czasu wytrzymam.


    Pozdrawiam

    Puszka

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CoolaTT
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    1.419
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    183

    Domyślnie Re: Jeden WLZ i dwa liczniki

    Cytat Napisał Puszka
    Witam

    Domek jednorodzinny ale docelowo na parterze ma mieszkać jedna rodzina a na piętrze druga.
    Czy na jednym WLZecie bedzie mozna podłączyć 2 liczniki energii( 2 umowy ).
    Narazie myslimy o zamontowaniu podlicznika ale nigdy nie wiadomo co bedzie w przyszłości.
    Dziś jeden z elektryków powiedział mi ze jezeli chce 2 liczniki (2 umowy) to musze mieć 2 WLZ-ety. Kwestia jest taka ze mam juz dom ocieplony i nie chciałbym wycinać w styropianie albo kłaść na nim drugiego WLZeta.

    W poniedziałek zapytam w Enionie ( Mój dostawca) ale nie wiem czy do tego czasu wytrzymam.


    Pozdrawiam

    Puszka
    Niestety ale w moim odczuciu Twój elektryk ma rację. Potrzebny będzie drugi WLZ.

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    robdk

    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    Końskie
    Kod pocztowy
    26-200
    Posty
    680

    Domyślnie

    Witam
    WLZ - wewnętrzna linia zasilająca jest elementem łączącym przyłącze napowietrzne lub ziemne z licznikiem umiejscowionym w budynku i jest tak zabezpieczona by użytkownik nie mógł się do niej podłączyć i kożystać z darmowego prądu.
    Dawniej można było zrobić by z jednego WLZ były podłączone dwa liczniki. Obecnie Energetyka w swoich warunkach wymaga by do każdego licznika były oddzielne WLZ-ty ze względu na zastosowanie oddzielnego zabezpieczenia przedlicznikowego zgodnego z umową oddzielną dla każdego licznika.

    EDIT:
    Przyłącze do budynku może być jedno do zabezpieczeń przedlicznikowych umiejscowione przeważnie na ścianie budynku, dalej zabezpieczenia oddzielne i linie oddzielne do liczników (jeśli oczywiście opomairowanie jest w budynku, bo jeśli w ogrodzeniu to cały rozdział jest w skrzynce i do domu trzeba prowadzić dwa kable...)

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CoolaTT
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    1.419
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    183

    Domyślnie

    Szanowni forumowicze nie ma już przyłączy realizowanych wewnątrz budynków prywatnych (nie ogólnodostępnych). Przyłącze powinno być realizowane w linii ogrodzenia, tak ażeby dostęp do niego był z drogi publicznej.Oczywiście w przypadku przyłączy napowietrznych szafka pomiarowa realizowana jest na elewacji budynku.

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    robdk

    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    Końskie
    Kod pocztowy
    26-200
    Posty
    680

    Domyślnie

    Cytat Napisał CoolaTT
    Szanowni forumowicze nie ma już przyłączy realizowanych wewnątrz budynków prywatnych (nie ogólnodostępnych). Przyłącze powinno być realizowane w linii ogrodzenia, tak ażeby dostęp do niego był z drogi publicznej.Oczywiście w przypadku przyłączy napowietrznych szafka pomiarowa realizowana jest na elewacji budynku.
    Zgadza się....
    Ale chyba tu chodzi o istniejąca już instalację gdzie licznik jest w domu i WLZ tradycyjnie... a nie nowe przyłącze które defakto nie ma WLZ w jej definicji - no może 20 cm

  6. #6

    Domyślnie

    W warunakch przyłącza określono że tablica licznikowa ma się znajdować na ścianie budynku (nie musi być w ogrodzeniu)

    Ze słupa kabel idzie do haka na budynku a z niego do skrzynki licznikowej(WLZ) dopiero ze skrzynki idzie na rozdzielnie bezpiecznikową do wewnątrz budynku.

    Skrzynke mam na 2 liczniki 3fazowe pod kazdym licznikiem jest zabezpieczenie przedlicznikowe.

    Ze skrzynki wychodza 2 kable na 2 rozdzielnie (parter i piętro)

    Narazie myślimy żeby w skrzynce licznikowej zamontować licznik główny(z zakładu energetycznego) i podlicznik do rozliczania się między parterem a górą.
    Jednak nigdy nie wiadomo co będzie w przyszłości i dlatego chciałbym przewidzieć ewentualność ze w skrzynce licznikowej będą 2 liczniki z zakładu energetycznego(2 umowy, 2 przydziały mocy)
    Przekrój kabla na WLZ jest na tyle duży że nie bedzie problemu z obsługą 2 liczników.

    Pozdrawiam

    Puszka

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CoolaTT
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    1.419
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    183

    Domyślnie

    No to chyba wszystko jasne. Zawrzyjcie 2 umowy na sprzedaż. Całą resztę macie OK

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał CoolaTT
    No to chyba wszystko jasne. Zawrzyjcie 2 umowy na sprzedaż. Całą resztę macie OK
    Czyli wg Ciebie wystarczy 1 WLZ na te 2 liczniki??

    Jeden z elektryków twierdzi ze na kazdy licznik (mimo ze sa w jednej skrzynce i maja oddzielne zabezpieczenia przedlicznikowe) potrzeba bedzie oddzielny WLZ.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CoolaTT
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    1.419
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    183

    Domyślnie

    Jeżeli tylko przekrój kabla jest odpowedni to jak najbardziej wystarczy. W opisanym przypadku WLZ to kabel pomiędzy rozdzielniami a licznikiem. Z tego co pisałeś że z każdego licznika jest oddzielny kabel do każdej rozdzielni. Czyli już masz 2 WLZty.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał CoolaTT
    Jeżeli tylko przekrój kabla jest odpowedni to jak najbardziej wystarczy. W opisanym przypadku WLZ to kabel pomiędzy rozdzielniami a licznikiem. Z tego co pisałeś że z każdego licznika jest oddzielny kabel do każdej rozdzielni. Czyli już masz 2 WLZty.
    Nie WLZ to kabel od słupa do licznika (liczników)

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CoolaTT
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    1.419
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    183

    Domyślnie

    Cytat Napisał Puszka
    Cytat Napisał CoolaTT
    Jeżeli tylko przekrój kabla jest odpowedni to jak najbardziej wystarczy. W opisanym przypadku WLZ to kabel pomiędzy rozdzielniami a licznikiem. Z tego co pisałeś że z każdego licznika jest oddzielny kabel do każdej rozdzielni. Czyli już masz 2 WLZty.
    Nie WLZ to kabel od słupa do licznika (liczników)

    WLZ to kabel zalicznikowy!!!

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    robdk

    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    Końskie
    Kod pocztowy
    26-200
    Posty
    680

    Domyślnie

    Cytat Napisał CoolaTT
    Cytat Napisał Puszka
    Cytat Napisał CoolaTT
    Jeżeli tylko przekrój kabla jest odpowedni to jak najbardziej wystarczy. W opisanym przypadku WLZ to kabel pomiędzy rozdzielniami a licznikiem. Z tego co pisałeś że z każdego licznika jest oddzielny kabel do każdej rozdzielni. Czyli już masz 2 WLZty.
    Nie WLZ to kabel od słupa do licznika (liczników)

    WLZ to kabel zalicznikowy!!!
    Hmmm, a mnie uczyli, że WLZ to zakryty przewód łączący zaciski przyłącza (kablowe lub napowietrzne) wraz z zabezpieczeniem przedlicznikowym z licznikiem energii. Jest to wydzielona część instalacji która ma być zabezpieczona przed ingerencją osób postronnych w celu podbierania nielegalnego prądu.
    Obecnie zaciski przyłącza (tzw. linia zasilająca) są wprowadzane bezpośrednio do skrzynki licznikowej (przy liniach napowietrznych stosuje się już przewód zespolony a nie gołe druty na izolatorach ceramicznych) i w zasadzie WLZ-tem są 20 cm odcinki drutu/linki łączące bezpiecznik przedlicznikowy z licznikiem.
    Przewody za licznikiem łączące się ze skrzynką bezpiecznikową są normalnym elementem instalacji elektrycznej tak jak i przewody w ścianach.

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CoolaTT
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    1.419
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    183

    Domyślnie

    Cytat Napisał robdk
    Cytat Napisał CoolaTT
    Cytat Napisał Puszka
    Cytat Napisał CoolaTT
    Jeżeli tylko przekrój kabla jest odpowedni to jak najbardziej wystarczy. W opisanym przypadku WLZ to kabel pomiędzy rozdzielniami a licznikiem. Z tego co pisałeś że z każdego licznika jest oddzielny kabel do każdej rozdzielni. Czyli już masz 2 WLZty.
    Nie WLZ to kabel od słupa do licznika (liczników)

    WLZ to kabel zalicznikowy!!!
    Hmmm, a mnie uczyli, że WLZ to zakryty przewód łączący zaciski przyłącza (kablowe lub napowietrzne) wraz z zabezpieczeniem przedlicznikowym z licznikiem energii. Jest to wydzielona część instalacji która ma być zabezpieczona przed ingerencją osób postronnych w celu podbierania nielegalnego prądu.
    Obecnie zaciski przyłącza (tzw. linia zasilająca) są wprowadzane bezpośrednio do skrzynki licznikowej (przy liniach napowietrznych stosuje się już przewód zespolony a nie gołe druty na izolatorach ceramicznych) i w zasadzie WLZ-tem są 20 cm odcinki drutu/linki łączące bezpiecznik przedlicznikowy z licznikiem.
    Przewody za licznikiem łączące się ze skrzynką bezpiecznikową są normalnym elementem instalacji elektrycznej tak jak i przewody w ścianach.
    Szanowny kolego

    Jeżeli masz ZK w linii ogrodzenia to WLZ jest kabem pomiędzy ZK a rozdzielnią. Kabel jest już kablem zalicznikowym dlatego każda ingerencja w w/w kabel będzie i tak opomiarowana.

    Odnośnie Twojego pytania co jest WLZ w przypadku przyłącza napowietrznego to mogę Ci powiedzieć, że w opisanym przez inwestora przypadku WLZ jest kable od licznika 1 do rozdzielni 1 , a drugim WLZ jest kabel od licznika 2 do rozdzielni 2.

    Nie klep gołych definicji tylko pomyśl.

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    robdk

    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    Końskie
    Kod pocztowy
    26-200
    Posty
    680

    Domyślnie

    Hmmm, nadal to tylko obiegowa nazwa tych elementów nic nie związana z WLZ. Poprostu tak się mówi dla ułatwienia, bo dawniej było WLZ....

    Jak sama nazwa wskazuje wewnętrzna linia zasilająca - element znajdujący się w budynku zasilający licznik z elementami zabezpieczającymi od zacisków przyłącza które kończyło się na izolatorach w linii napowietrznej lub zaciskach bezpieczników BM w skrzynkach kablowych - TAK było dawniej....

    Obecnie na inne standardy wykonania i technologie WLZ w zasadzie nie istnieje - a została tylko potoczna nazwa która określa różne elementy instalacji wprowadzając w błąd ludzi którzy o tym nie wiedzą i stąd powstała ta dyskusja - bo dla jednego to jest to co za licznikiem a przed bezpiecznikami a dla innych od słupa do licznika....

  15. #15

    Domyślnie

    Ale kombinujecie z tymi definicjami WLZ yów z przed lat, które już dawno nie nadążyły za współczesnymi rozwiazaniami i są nieaktualne.

    Po pierwsze to nie ma żadnego znaczenia umiejscowienie licznika. Bo jeśli się tego nie rozumie to wychodzą jakieś śmieszne 20 cm WLZ ty.

    W skład układu zasilajacego instalację w budynku wchodzi:
    -trafo
    -linia elektroenergetyczna
    -przyłącze (nie zawsze)
    -złącze
    -wewnętrzna linia zasilająca jedna lub kilka
    -instalacja odbiorcza jedna lub kilka

    WLZ to odcinek układu zasilania łączący złącze z ostatnią tablicą rozdzielczą i gucio mnie obchodzi gdzie jest licznik. Może być przed, za lub na WLZ cie.
    Jest tylko jedno odstępstwo od tej reguły przy przyłączy napowietrznym gdzie WLZ zaczyna się na zaciskach przy haku na ścianie tak właśnie jak jest u puszki. I jak sami widzicie licznik jest w środku WLZ tów. Czasem zaciski przy haku nie występują i wtedy przyłącze kończy sięa WLZ zaczyna w szafce licznikowej.

    Tak więęc u puszki nie trzeba wykonywać oddzielnego WLZ tu od haka do szawki licznikowej bo z takiego WLZ tu można zasilać dowolną liczbę instalacji odbiorczych z oddzielnymi pomiarami. Pozostaje jedynie kwestia tytułu prawnego do obiektu . Obie rodziny muszą go mieć lb mieć zgodę tego kto taki tytuł posiada.
    Pozdrawiam marcin714

    Regulamin forum

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CoolaTT
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    1.419
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    183

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin714
    Ale kombinujecie z tymi definicjami WLZ yów z przed lat, które już dawno nie nadążyły za współczesnymi rozwiazaniami i są nieaktualne.


    Tak więęc u puszki nie trzeba wykonywać oddzielnego WLZ tu od haka do szawki licznikowej bo z takiego WLZ tu można zasilać dowolną liczbę instalacji odbiorczych z oddzielnymi pomiarami. Pozostaje jedynie kwestia tytułu prawnego do obiektu . Obie rodziny muszą go mieć lb mieć zgodę tego kto taki tytuł posiada.
    Wiem jak jest zbudowana sieć elektroenergetyczna. Cieszę się też że podsumowaniu Twojej opinii jest to samo co mówią od początku, niezależnie od nomenklatury.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin714

    Tak więęc u puszki nie trzeba wykonywać oddzielnego WLZ tu od haka do szawki licznikowej bo z takiego WLZ tu można zasilać dowolną liczbę instalacji odbiorczych z oddzielnymi pomiarami. Pozostaje jedynie kwestia tytułu prawnego do obiektu . Obie rodziny muszą go mieć lb mieć zgodę tego kto taki tytuł posiada.
    ja (pierwsza rodzina) i moja siostra (druga rodzina) figurujemy jako właściciele (współwłaściciele) w akcie notarialnym.

  18. #18

    Domyślnie

    O tym co będzie można zrobić a co nie decyduje ZE. Nie ma żadnej gwarancji czy za rok albo i dłużej ZE się nie odwidzi i nie każe robić inaczej. Jeśli przewidujecie konieczność osobnego rozliczania się z ZE to najbezpieczniej zrobić to od razu.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomkii
    O tym co będzie można zrobić a co nie decyduje ZE. Nie ma żadnej gwarancji czy za rok albo i dłużej ZE się nie odwidzi i nie każe robić inaczej. Jeśli przewidujecie konieczność osobnego rozliczania się z ZE to najbezpieczniej zrobić to od razu.
    Widze że są tu znawcy którzy wiedza co i jak więc mam pytania. Otóż sytuacja wygląda następująco:

    1. Kilka lat temu dostałem warunki i podłączenie prądu na prowizorkę budowlana. Wtedy jeszcze licznik umieścili mi w domu.

    2. aktualnie kończę budowę i chcę podłączyć się normalnie i dostałem warunki że licznik powinien być w linii ogrodzenia.

    3. Przewidziałem to i zakupiłem skrzynkę i przygotowałem miejsce na skrzynkę z licznikiem.

    Aktualnie wygląda to tak, że:

    1. Przyłącze jest zrobione i ze stacji trafo wprowadzone kable do skrzynki na granicy działki gdzie są BeMy (to chyba nazywa się skrzynka ZK). Sa tam też wpieci moi sąsiedzi z doków szeregowych obok więc przyłacze ejst odebrane i uruchomione.

    2. Z tej skrzynki jest poprowadzony kabel (ten chyba się nazywa WLZ z tego co rozumiem) do licznika w domu.

    3. Obok skrzynki ZK mam już podmurówkę na skrzynkę z licznikiem.

    Teraz pytania.
    1. Jak można to najprościej załatwić i podłączyć żeby już było wszystko według zaleceń ZE?

    2.Czy mogę tego WLZ który idzie od ZE do licznika w domu wsadzić do skrzynki z licznikiem przy płocie i z tej skrzynki krótkim kablem pociągnąć z licznika do ZK?

    3. Ile żył taki kabel powinien mieć od licznika do ZK. I kto te podłączenie wykonuje ja czy ZE.

    4. Co wsadzić w miejsce starego licznika w budynku? Po prostu połączyć czy jakieś zabezpieczenie wrzucić?


    Za informacje będę wdzięczny. Najgorzej mnie przeraziło to że ZE powiedziało ze na tą robotę to oni mają do 12 m-cy ,...... załamka.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał mkzibi
    1. Kilka lat temu dostałem warunki i podłączenie prądu na prowizorkę budowlana. Wtedy jeszcze licznik umieścili mi w domu.
    Trzeba było zrobić od razu przyłącze docelowe - tylko taryfa byłaby budowlana. No ale teraz to pozamiatane.
    2. aktualnie kończę budowę i chcę podłączyć się normalnie i dostałem warunki że licznik powinien być w linii ogrodzenia.

    3. Przewidziałem to i zakupiłem skrzynkę i przygotowałem miejsce na skrzynkę z licznikiem.
    Nie wiem czy w całej PL jest tak samo (co ZE to obyczaj) ale w/g mnie ZE załatwia wszystko (włącznie ze skrzynką i postawieniem). Dla Ciebie są w niej tylko zaciski do podpięcia kabla do domu.

    2.Czy mogę tego WLZ który idzie od ZE do licznika w domu wsadzić do skrzynki z licznikiem przy płocie i z tej skrzynki krótkim kablem pociągnąć z licznika do ZK?
    Tak, za licznikiem to Twoja część instalacji i jeśli będzie prowadzona zgodnie ze sztuką to nikomu nic do tego.
    3. Ile żył taki kabel powinien mieć od licznika do ZK. I kto te podłączenie wykonuje ja czy ZE.
    To ile żył itp. jest napisane w warunkach jakie dostałeś w ZE. Podłączenie wykonujesz Ty (elektryk z uprawnieniami).
    4. Co wsadzić w miejsce starego licznika w budynku? Po prostu połączyć czy jakieś zabezpieczenie wrzucić?
    Decyzję podejmie elektryk. Nie da się odpowiedzieć nie wiedząc jaki kabel przychodzi z zewnątrz w to miejsce i potem co leci dalej. Dochodzą jeszcze kwestie uziemienia i połączeń wyrównawczych. Za dużo niewiadomych.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony