dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 62
  1. #1
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie Wentylacja w garażu - brak komina...

    Dobra - nie było w projekcie

    Poczytałam różne przepisy i wiadomo, że wentylacja być musi.
    Garaż dwustanowiskowy w bryle domu, ogrzewany.

    Pytanie : czy ma teraz robić demolkę i stawiać komin wentylacyjny (przez g-k i dach, nad garażem w najlepszym układzie zdemoluję łazienkę ) czy może rozwiązać to jakoś inaczej.
    Czytałam o dwóch kratkach wentylacyjnych na przciwległych ścianach (jedna na górze, druga na dole)
    A może otwór i zamontowany wentylator ?

    Jak myślicie ?

    Ostatnio był u mnie kominiarz i nie widzi inne opcji jak stawianie komina - a mnie się ten pomysł niezbyr podoba
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  2. #2

    Domyślnie

    Miałem ostatnio przyjemność gościć kominiarza u siebie, w związku z "opinią" czy komin nadaje się do podłączenia kotła gazowego.
    Również nie mam wentylacji w garażu, więc od razu do niego z tym problemem. Stwierdził, że wystarczy założyć w dachu kominek wentylacyjny i po kłopocie

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar jamaju
    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Posty
    504
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    154

    Domyślnie

    W moim projekcie są wlaśnie dwie kratki wentylacyjne (nawiew / wywiew) o przekroju kanału 14cm/14cm i tak mam zamiar zrobić. Nawiew myślę że najlepiej zrobić w formie "zetki".

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar naLeśnik
    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Posty
    2.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    112

    Domyślnie

    a gdzie był projektant robiący adaptacje??...a co robił kierbud?? ....kasę wzięli.

    No ale dosyć tych wymądrzeń..... u mojego kolegi była podobna sytuacja, ale on o tyle miał prostą sprawę, że nad jego garażem nie było żadnych pomieszczeń, wstawił tylko rurę i kominek wentylacyjny z dachówki.

    może coś podobnego u Ciebie da się zrobić??

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    [quote="naLeśnik"]a gdzie był projektant robiący adaptacje??...a co robił kierbud?? ....kasę wzięli.
    ....quote]

    ło jeżu

    zapewne dziura w ścianie o odpowiednim przekroju załatwi sprawę wentylacji, najlepiej po przeciwnej stronie bramy, pod sufitem
    być może będzie konieczność zrobienia otworu dołem na ścianach w okolicy bramy
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  6. #6

    Domyślnie

    U mnie wentylacja garażu jest zrobiona wg projektu: kratka nawiewna na dole i wywiewna po przekątnej garażu u góry. Kominiarz zaakceptował.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar naLeśnik
    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Posty
    2.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    112

    Domyślnie

    W przypadku garażu nieogrzewanego zapewne jedna dziura w ścianie nie rozwiąże problemu, muszą być dwie kratki o przekroju min. 14x14.

    natomiast jeśli masz garaż ogrzewany wg. przepisów musi być wentylacja grawitacyjna.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    Cytat Napisał naLeśnik
    W przypadku garażu nieogrzewanego zapewne jedna dziura w ścianie nie rozwiąże problemu, muszą być dwie kratki o przekroju min. 14x14.

    natomiast jeśli masz garaż ogrzewany wg. przepisów musi być wentylacja grawitacyjna.
    Właśnie to mnie martwi.
    Choć znalałam tez opinię, że wentylator załączający się w momencie otwarcia garażu też jest rozwiązaniem...
    Nad garażem niestety są pomieszczenia mieszkalne..
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    ale problem
    zdejmij grzejnik na czas odbioru jak się boisz, że dziury nie wystarczą

    a te musi to skąd?
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar naLeśnik
    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Posty
    2.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    112

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barbossa

    a te musi to skąd?
    ROZPORZĄDZENIE
    MINISTRA GOSPODARKI PRZESTRZENNEJ I BUDOWNICTWA

    z dnia 14 grudnia 1994 r.

    w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

    Rozdział 10

    Garaże dla samochodów osobowych

    § 108. W garażu z zewnętrzną obudową pełną należy stosować wentylację:
    1) co najmniej naturalną, przez przewietrzanie otworami wentylacyjnymi w ścianach przeciwległych lub bocznych, o łącznej powierzchni otworów netto nie mniejszej niż 0,04 m2 na każde stanowisko postojowe - w garażach nadziemnych wolno stojących, przybudowanych lub wbudowanych w budynki nie ogrzewane,
    2) co najmniej grawitacyjną, zapewniającą 1,5-krotną wymianę powietrza na godzinę - w garażach jednoprzestrzennych nadziemnych lub częściowo zagłębionych, znajdujących się w budynkach mających ogrzewanie i nie więcej niż 10 stanowisk postojowych,
    3) mechaniczną - w innych garażach, nie wymienionych w pkt 1 i 2, oraz w kanałach rewizyjnych, służących zawodowej obsłudze i naprawie samochodów bądź znajdujących się w garażach wielostanowiskowych.

  11. #11

    Domyślnie

    mam pytanko co do nawiewu... czy kominiarze czepiali się u was gdy nawiew nie miał 200cm2 w przekroju?

    pasowałoby mi do zrobienia "zetki" zastosować system który ma w przekroju 20/6,5cm - czyli sporo brakuje do 200cm2 lale da się to ukryć w ociepleniu.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    tamże
    § 108. 1. W garażu zamkniętym należy stosować wentylację:

    1) co najmniej naturalną, przez przewietrzanie otworami wentylacyjnymi umieszczonymi w ścianach przeciwległych lub bocznych, bądź we wrotach garażowych, o łącznej powierzchni netto otworów wentylacyjnych nie mniejszej niż 0,04 m2 na każde, wydzielone przegrodami budowlanymi, stanowisko postojowe - w nieogrzewanych garażach nadziemnych wolno stojących, przybudowanych lub wbudowanych w inne budynki,

    2) co najmniej grawitacyjną, zapewniającą 1,5-krotną wymianę powietrza na godzinę - w ogrzewanych garażach nadziemnych lub częściowo zagłębionych, mających nie więcej niż 10 stanowisk postojowych,

    3) mechaniczną, sterowaną czujkami niedopuszczalnego poziomu stężenia tlenku węgla - w innych garażach, niewymienionych w pkt 1 i 2, oraz w kanałach rewizyjnych, służących zawodowej obsłudze i naprawie samochodów bądź znajdujących się w garażach wielostanowiskowych, z zastrzeżeniem § 150 ust. 5.
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  13. #13

    Domyślnie

    a'propos tego co wkleił Barbossa - dzięki

    wentylacja naturalna to dziury w ścianie naprzeciwko?

    a jeżeli mamy wentylację grawitacyjną czyli komin wentylacyjny na dachu to potrzebny jest w garażu dodatkowo nawiew czy niekoniecznie?

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    BILANS
    magiczne słowo, wyjaśniające bardzo wiele...
    czasami za wiele (vide ENRON)
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  15. #15

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    Cytat Napisał pierwek
    rozumiem, że tak
    być może masz zbilansowane, bramy garażowe nie są hiper szczelne, to może stwierdzić kominiarz, dokonujac pomiarów
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  17. #17

    Domyślnie

    tak mi się zdaje skoro brama garażowa ma 2,2m/5m - obwód 14,4mb to chyba jakiś dopływ powietrza przez nią jest - a może się mylę i jest hermetyczna...

    czyli w przepisie nie ma jasno powiedziane, że w garażu przy wentylacji grawitacyjnej musi być nawiew? bo ja w projekcie mam nawiew "zetką" do kotłowni ale do garażu już nie.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    przez przewietrzanie otworami wentylacyjnymi umieszczonymi w ścianach przeciwległych lub bocznych, bądź we wrotach garażowych, o łącznej powierzchni netto otworów wentylacyjnych nie mniejszej niż 0,04 m2
    tu jest słaby punkt (dla Ciebie)
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  19. #19

    Domyślnie

    ale to dotyczy wentylacji naturalnej pkt 1 - czyli dziury w ścianach bez "cugu" -
    przy wentylacji grawitacyjnej pkt 2 brak tego zapisu czyli teoretycznie cug można zapewnić skądkolwiek tylko jest jedno ale... jak dziury nie będzie to i cugu zabraknie...

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    generalnie nie chciałabym, żeby w chałupie jechało spalinami ALe zdjęcie grzejnika na odbiór jest kuszącą perspektywą - w końcu wolę zrobić dwa otwory z kratką niż przebijać się teraz przez dach. Nie mam wolnego kanału w kotłowni przylegającej do garażu - niestety ...
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony