dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 4
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 62
  1. #41
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barbossa
    nie prościej było napisać, że to które ja zacytowałem?
    Masz rację, tak byłoby prościej, ja jednak podałem też "materiał źródłowy" .
    Cytat Napisał Barbossa
    a to

    Dodam do tego jeszcze jeden przepis z tego Rozporządzenia :
    Cytat:
    § 148. 1. Wentylację mechaniczną wywiewną lub nawiewno-wywiewną należy stosować w budynkach wysokich i wysokościowych oraz w innych budynkach, w których zapewnienie odpowiedniej jakości środowiska wewnętrznego nie jest możliwe za pomocą wentylacji grawitacyjnej. W pozostałych budynkach może być stosowana wentylacja grawitacyjna.
    chyba lekka nadinterpretacja

    Zgodnie z tymi przepisami (czytanymi łącznie), wentylację grawitacyjną zawsze można zastąpić wentylacją mechaniczną. W niektórych przypadkach musi być to wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna zrównoważona (nie dotyczy to przypadku garażu).
    Tak więc to co znalazła Nefer jest jak najbardziej uzasadnione
    dlatego też byłbym ostrożniejszy, co do czytania tego łącznie

    zresztą nie zwolni to ze zrobienia nawiewu
    tak mi się wydaje
    a sprowadza się to i tak do zrobienia dwóch dziur
    Nie uważam tego za nadinterpretację. Niestety przepisy są tak skonstruowane, że często jedne zapisy uzupełniają drugie. W tym wypadku chodziło mi o to, co pozwoliłem sobie wytłuścić.
    Powtórzę jeszcze raz wentylacja grawitacyjna może być stosowana tylko w wyjątkowych, wymienionych w Rozporządzeniu przypadkach, w pozostałych zawsze może być stosowana wentylacja mechaniczna. Niekiedy ta wentylacja mechaniczna musi spełniać dodatkowe wymogi, jednak nadinterpretacją jest właśnie twierdzenie, że brak wentylacji grawitacyjnej uniemożliwia odbiór pomieszczenia.

    Jeszcze jedno. Taka interpretacja wynika często z nieznajomości aktualnych przepisów. Jedna z poprzednich wersji Rozporządzenia preferowała wentylację grawitacyjną do tego stopnia, że bez niej niektóre pomieszczenia nie mogły być odebrane. Aktualne przepisy odwróciły tę sytuację.

  2. #42
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    zinterpretuj sobie to wytłuszczenie
    § 148. 1. Wentylację mechaniczną wywiewną lub nawiewno-wywiewną należy stosować w budynkach wysokich i wysokościowych oraz w innych budynkach, w których zapewnienie odpowiedniej jakości środowiska wewnętrznego nie jest możliwe za pomocą wentylacji grawitacyjnej. W pozostałych budynkach może być stosowana wentylacja grawitacyjna.
    już trochę inaczej, co?
    a wiadomo każdy .... na swój strój
    (chodzi o urzędników)
    choć widać już pewnie zwrot mentalny tychże w postrzeganiu went mechanicznej
    co do "problemu" Nefer, to Droga Pani, czy urzędnik zechce Panią odwiedzić?
    pewnie priv to i owszem, ale żeby się fatygował służbowo, nie sądzę

    a dziury i tak muszą być, choćby z wentylatorem
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  3. #43
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barbossa
    zinterpretuj sobie to wytłuszczenie
    § 148. 1. Wentylację mechaniczną wywiewną lub nawiewno-wywiewną należy stosować w budynkach wysokich i wysokościowych oraz w innych budynkach, w których zapewnienie odpowiedniej jakości środowiska wewnętrznego nie jest możliwe za pomocą wentylacji grawitacyjnej. W pozostałych budynkach może być stosowana wentylacja grawitacyjna.
    już trochę inaczej, co?
    a wiadomo każdy .... na swój strój
    (chodzi o urzędników)
    choć widać już pewnie zwrot mentalny tychże w postrzeganiu went mechanicznej
    co do "problemu" Nefer, to Droga Pani, czy urzędnik zechce Panią odwiedzić?
    pewnie priv to i owszem, ale żeby się fatygował służbowo, nie sądzę

    a dziury i tak muszą być, choćby z wentylatorem
    Cytujesz tylko to co pasuje do Twojej teorii ? A co z częścią tego zdania, którą zaznaczyłem na czerwono ?
    Co do otworów to się zgadzam - musi być nawiew i wywiew.

  4. #44
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    a Ty co do Twojej
    na jedno wychodzi

    no i czemu w takim garażu nie można zapewnić wentylacji grawitacyjnej
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  5. #45
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barbossa
    no i czemu w takim garażu nie można zapewnić wentylacji grawitacyjnej
    Chociażby dlatego, że wentylacja grawitacyjna wymaga przewodu pionowego o odpowiedniej wysokości, a pozatym jest uzależniona od intensywności ogrzewania. Oba te warunki mogą być w garażu niespełnione. Wtedy jedynym wyjściem jest wentylacja mechaniczna.
    Przekonany ?

  6. #46
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    no tak, bo ma ponad 25m wysokości
    tak jak ja Ciebie, tak i Ty mnie nie przekonasz
    nie ma co syfić

    a mi tylko chodziło, że wystarczą 2 dziury na przestrzał, bez pie.. się w nomenklaturę wentylacji mechanicznej, której tu optymistyczną interpretację przedstawił Kol HenoK
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  7. #47
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barbossa
    a mi tylko chodziło, że wystarczą 2 dziury na przestrzał, bez pie.. się w nomenklaturę wentylacji mechanicznej, której tu optymistyczną interpretację przedstawił Kol HenoK
    Sęk w tym, że wg przepisów nie wystarczą, jeżeli garaż jest ogrzewany . W takim przypadku powinna być wentylacja grawitacyjna, która nie w każdych warunkach będzie działała, lub mechaniczna.

  8. #48

    Domyślnie

    mechaniczna też nie zawsze będzie działała - przecież nie będzie włączona 24h/dobę - grawitacyjna ma szansę działać jednak częściej - czy skuteczniej to już kwestia dyskusyjna

  9. #49

    Domyślnie

    A to nie jest tak, że wentylacja mechaniczna, kiedy wyłączymy wentylator, zamienia się w grawitacyjną?
    A jęsli nawet tak nie jest zawsze, to nie można tak zrobić, żeby tak było?
    GL-189 Olszewnica Stara
    Hobby: zwariowane pomysły, zawracanie głowy i takie tam różne...
    Zlot Forum 2009.06.27 Urzut: http://forum.muratordom.pl/spotkanie-forum,f138.htm

  10. #50
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bigbeat
    A to nie jest tak, że wentylacja mechaniczna, kiedy wyłączymy wentylator, zamienia się w grawitacyjną?
    Raczej w naturalną. Grawitacyjna wymaga pionowego komina o odpowiedniej wysokości.

  11. #51

    Domyślnie

    Mam went. mechaniczna w domu no i w zwiazku z tym musze cos "wykombinowac" w garazu (garaz w bryle budynku z opcja ogrzewania - rurki w podladze sa ale nie wiem czy je podlacze ).
    Biorac pod uwage przepis:

    Cytat Napisał przepis
    § 148. 1. Wentylację mechaniczną wywiewną lub nawiewno-wywiewną należy stosować w budynkach wysokich i wysokościowych oraz w innych budynkach, w których zapewnienie odpowiedniej jakości środowiska wewnętrznego nie jest możliwe za pomocą wentylacji grawitacyjnej. W pozostałych budynkach może być stosowana wentylacja grawitacyjna.
    Czy nie mozna tego tak zinteptretowac ze wentylacja grawitacyjna nie zapewnimy odpowiedniej jakosci srodowiska (dla przykladu w miesacach czerwiec/lipiec/sierpien gdy na zewnatrz jest >25C - czyli grawitacyjna w zasadzie nie dziala!)
    I podpierajac sie tym zainstalowac cos wspomaganego mechanicznie?

    Pzdr,
    ppiszc

  12. #52
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Ten przepis stanowi gdzie MUSI być zastosowana wentylacja mechaniczna.
    Natomiast odnośnie garażu ogrzewanego przepis stanowi:
    § 108. 1. W garażu zamkniętym należy stosować wentylację:
    2) co najmniej grawitacyjną, zapewniającą 1,5-krotną wymianę powietrza na godzinę - w ogrzewanych
    garażach nadziemnych lub częściowo zagłębionych, mających nie więcej niż 10 stanowisk postojowych,
    Tak więc nie potrzebujesz żadnego uzasadnienia aby zastosować wentylację inną niż grawitacyjna.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  13. #53

    Domyślnie

    Cytat Napisał sSiwy12
    Tak więc nie potrzebujesz żadnego uzasadnienia aby zastosować wentylację inną niż grawitacyjna.
    No jasne, dzieki

    A teraz jak tanio i dobrze zrobic wentylacje mechaniczna?
    Mam garaz polaczony z pom. gospodarczym w ktorym stoi pompa ciepla i w przyslosci beda stac rozne komputery i wzmacniacze (wywalam caly sprzet zeby mi nie swiecil i mrugal w pokoju - odpowiednie kable mam wszedzie pociagniete) - czyli sprzet bedzie podgrzewal powietrze w pomieszczeniu gosp. Moze macie pomysl na jakis maly reku tylko dla garazu i pom. gospodarczego? bo nie chcialbym podlaczac garazu do glownej wentylacji bo garaz bedzie zanizal uzyski glownego rekuperatora.

    Pzdr,
    ppiszc

  14. #54
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar martadela
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Posty
    1.352
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    37

    Domyślnie

    Mam garaż nieogrzewany na dwa samochody (45mkw), oczywiście miejsca postojowe nie są rozdzielone ściankami.

    Czyli mnie obowiązują "dziury" na przeciwległych ścianach o łącznej powierzchni 0,08m2 ???
    Dwie koło bramy i dwie po przeciwległej stronie?

    Ale będę mieć wygwizd w garażu

    Jeszcze jedno pytanie - tą Zetkę to się robi w poziomie czy w pionie (na zewnątrz budynku wyżej, w garażu niżej)?

  15. #55

    Domyślnie

    Cytat Napisał martadela Zobacz post
    Mam garaż nieogrzewany na dwa samochody (45mkw), oczywiście miejsca postojowe nie są rozdzielone ściankami.

    Czyli mnie obowiązują "dziury" na przeciwległych ścianach o łącznej powierzchni 0,08m2 ???
    Dwie koło bramy i dwie po przeciwległej stronie?

    Ale będę mieć wygwizd w garażu

    Jeszcze jedno pytanie - tą Zetkę to się robi w poziomie czy w pionie (na zewnątrz budynku wyżej, w garażu niżej)?


    Mam podobną sytuację, czy kratki muszą mieć 0.08m2 ? i co z tą zetką ? musi być w garażu ?
    Tu nie było reklamy, tylko informacja że mój nick to "kamieniarz"



    .

  16. #56

    Domyślnie

    Cytat Napisał ppiszc Zobacz post
    Czy nie mozna tego tak zinteptretowac ze wentylacja grawitacyjna nie zapewnimy odpowiedniej jakosci srodowiska (dla przykladu w miesacach czerwiec/lipiec/sierpien gdy na zewnatrz jest >25C - czyli grawitacyjna w zasadzie nie dziala!)
    No to mamy problem. Jak pamiętamy mowa jest o garażu więc pewnie samochód nam się lekko przydusi i zapadnie w śpiączkę.

  17. #57

    Domyślnie

    Cytat Napisał martadela Zobacz post
    Mam garaż nieogrzewany na dwa samochody (45mkw), oczywiście miejsca postojowe nie są rozdzielone ściankami.

    Czyli mnie obowiązują "dziury" na przeciwległych ścianach o łącznej powierzchni 0,08m2 ???
    Dwie koło bramy i dwie po przeciwległej stronie?

    Ale będę mieć wygwizd w garażu

    Jeszcze jedno pytanie - tą Zetkę to się robi w poziomie czy w pionie (na zewnątrz budynku wyżej, w garażu niżej)?
    Podciągam, bo u mnie to samo.

    Mnie się wydaje, że nie musi być aż tyle tych otworów, nic takiego w tym przepisie nie ma - dwa wystarczą, byle w sumie dawały odpowiednią powierzchnię.
    Tylko jak interpretować te przegrody przy stanowiskach? Jak ich nie ma, to powierzchnię otworów liczyć jak na 1 stanowisko?

    I jak mają wyglądać te otwory? Pisano na poprzednich stronach, o kratkach 14cmx14cm - nie za wielkie? Przecież wymagane 0,04m kw to sporo mniejszy otwór?

  18. #58
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    Jak skończyło się u mnie ? Mam porządną dziurę z ścianie, zamontowany spoooory wentylator - dobrany do kubatury (z kratką z żaluzją na zew.) podłączona do tego czujkę ruchu. Wjeżdża samochód - włącza się wentylator. Na razie włącza kot
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  19. #59

    Domyślnie

    Czyli Twoja koncepcja przeszła

    U mnie wystarczy wersja z małymi dziurkami, bo garaż ma być nieogrzewany.

  20. #60
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    mp_krk

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    539
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    39

    Domyślnie

    Witam

    Podepnę się do tematu....

    Mam podobny problem jak Nefer i inni użytkownicy. Garaż w bryle budynku (nad garażem taras), ogrzewany; obok kotłownia.

    W projekcie domu nie było (nie ma) informacji odnośnie wentylacji w garażu jak również częściowo odnośnie wentylacji w kotłowni (na ekogroszek) - tzn zgodnie z projektem został wykonany komin wentylacyjny z otworem 14x14cm, natomiast brak jest nawiewu.

    Jako że budowa na ukończeniu muszę temat ogarnąć i sfinalizaować przed zaproszeniem kominiarza. Jak najskuteczniej zapewnić dopływ powietrza do kotłowni (wejście do niej jest poprzez garaż, obecnie nie ma jeszcze drzwi w wnęce) oraz jak zrealizować wentylację w garażu? W kwestii garażu skłaniałbym sie do rozwiązania jak Nefer, czyli wykucia dziury i założenia wentylatora wyciągowego. W przypadku zastosowania wentylatora na jakiej wysokości musi on być (garaż ma 2.9m wysokości)? Bo zamiast kuć ścianę mógłbym wentylator założyć na wspólnej ścianie z kotłownią i poprowadzić rurę ok 2m w poziomie do wolnego pionu wentylacyjnego w kotłowni - tyle że wtedy wentylator musiałb y być na wys ok 2,5m

    Właśnie, Nefer robiłaś też drugi otwór przy podłodze jako nawiew powietrza do garażu? Masz może zdjęcie jak to u Ciebie wygląda?

Strona 3 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony