dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie taki komin, jak zrobic ?

    Hej!

    Wlasnie mi murarz wyciaga w gore komin - stosunkowo niewielki - jeden kanal dymowy (14x27) i dwa wentylacyjne (14x14). Normalny, murowany z cegly. Gora z pelnej cegly klinkierowej. Jutro "dojedziemy" juz do samej gory i zastanawiam sie, jak go wykonczyc (komin, nie murarza

    Bardzo podoba mi sie takie "zakonczenie" komina:



    Czyli w uproszczeniu cos takiego:



    I zastanawiam sie, jak to zrobic. Planuje tak. Murarz dojedzie cegla klinkierowa do tego uskoku i na nim wyleje taka betonowa "czape", ktora odrazu zatka od gory kanaly wentylacyjne. Rzut z gory takiej czapy wygladalby mniejwiecej tak:



    Zeby to fajnie wygladalo, wysokosc tej czapy musialaby wynosic max 3-4cm. Oczywiscie "czapa" bylaby o te ~4cm wezsza z kazdej strony od komina, zeby powstal taki uskok w kominie Na czapie bylaby wymurowana jeszcze jedna warstwa z klinkieru (wysunieta z "czapy" na te 4cm, czyli na rowno z dolna czescia komina).

    I teraz mam watpliwosci:

    1. Czy ta "czape" lepiej wykonac "na dole", a potem osadzic ja na kominie na zaprawie jak do klinkieru? Dodatkowo zrobic po jej bokach ~1cm spoine z zaprawy (tej samej co do murowania/spoinowania klinkieru) zeby potem przemalowac jakims preparatem wodnochronnym Czy moze lepiej wylac ja bezposrednio na klinkierze ?

    2. Czapa grubosci 2-3cm moze byc dosc krucha, moze lepiej zamiast z betonu, zrobic ja poprostu z zaprawy ?

    Wszelkie uwagi mile widziane!
    pozdrawiam!

    Adam

  2. #2

    Domyślnie

    Rzeczywiście wygląda ładnie. Tylko czy będzie "dobre" w eksploatacji. Czapka kominowa powinna być ułożona na warstwie poślizgowej i koniecznie powinna posiadać kapinos. Grubość czapki kominowej powinna wynosić 8cm i być zazbrojona.
    Teraz budując zacznę od dymu z komina

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pawel78
    Rzeczywiście wygląda ładnie. Tylko czy będzie "dobre" w eksploatacji. Czapka kominowa powinna być ułożona na warstwie poślizgowej i koniecznie powinna posiadać kapinos. Grubość czapki kominowej powinna wynosić 8cm i być zazbrojona.
    Czy "czapa" zawsze musi byc betonowa? Wlasciwie po co jest czapa? Tylko zeby zatkac otwory wentylacyjne od gory ? W tym wypadku czape stanowilaby "warstwa" wymurowanego klinkieru osadzona na tym wylanym cienszym elemencie. Z czego moze byc warstwa poslizgowa - z np. folii ?? Balbym sie, ze z wiekszym wiatrem odfrunie, pozatym chyba nie w poblizu kanalu dymnego ?

    Nadal nie wiem po co jest potrzebna kominowi ta czapa?
    pozdr.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Wytnij byle palnikiem w jakiej blasze ten kształt. No , blacha ze 3mm. Trwałe ma być!
    Zamkniesz co potrzeba a co potrzeba - to nie!
    Cegła ma wysokości tyle ile należy a dobra, mocna zaprawa/klej/beton zrobi resztę.
    Masz pełen wpływ na wielkość tej "ślicznej" przerwy. Kapinos se zrób ze skośnych cegieł na tej blasze wysunięty o jaki centymetr czy dwa poza obrys komina i będzie jeszcze lepiej!
    Pozdrawiam Adam M.

    DOBRA! BEZKOSZTOWO!!

    Szybę jaką co grubszą połóż na kanałach wentylacyjnych. I muruj co musisz...
    A.M.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk
    Wytnij byle palnikiem w jakiej blasze ten kształt. No , blacha ze 3mm. Trwałe ma być!
    Zamkniesz co potrzeba a co potrzeba - to nie!
    Hm, jakis pomysl to jest ale czy ta blacha z czasem nie zardzewieje i nie beda z niej na klinkier wylazic jakies rude wykwity ? Samo wykonanie / wylanie tego na gorze czy na dole z betonu nie jest dla mnie zadnym problemem

    Cytat Napisał adam_mk
    Cegła ma wysokości tyle ile należy a dobra, mocna zaprawa/klej/beton zrobi resztę.
    Tzn. "wysokosc tyle ile nalezy" - o jakiej wysokosci mowisz? Bo ta "szpara" na bank nie moze byc na wysokosc cegly - bedzie IMHO brzydka i za duza (sprawdze to jeszcze na sucho Gdyby tak bylo to poprostu skrocilbym cegly w tej warstwie i "wpuscil" je lekko do srodka (oczywiscie zachowujac przekroje kanalow). Zupelnie naodwrot niz robia to wszyscy dookola wypuszczajac ostatnia jedna czy dwie warstwy na zewnatrz

    Cytat Napisał adam_mk
    Masz pełen wpływ na wielkość tej "ślicznej" przerwy.
    Nie podoba Ci sie ? Ja ten komin juz wypatrzylem rok temu i strasznie mi sie podoba, pasuje do nowoczesnej bryly domu

    Cytat Napisał adam_mk
    Kapinos se zrób ze skośnych cegieł na tej blasze wysunięty o jaki centymetr czy dwa poza obrys komina i będzie jeszcze lepiej!
    Wlasnie najbardziej podoba mi sie plaskie zakonczenie tego komina - myslisz, ze bedzie to duzy blad ? Myslalem zeby ta "czape" obmurowac po obwodzie + w "srodek" kanalow wentylacyjnych wmurowac po polowce cegly i tak to zostawic. Fuge od gory zlicowac z gora cegiel (zeby woda w niej nie stala). Woda tak czy siak "zjedzie" bokami

    Co do wykonania kapinosa to myslalem o malutkim nacieciu od dolu tych wysunietych cegiel, tylko nie wiem czy nie bedzie tego widac i nie bedzie to brzydko wygladac

    Kurde, glupi komin a tyle dylematow ;D

    BTW. Ciesze sie, ze zabrales glos w moim temacie - jestes dla mnie number one tego forum w zakresie "zrob to sam"
    pozdrawiam!

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Dla mnie to jest to pomysł bardzo fajny.
    Mnie się podoba. Ale ... "degustibus non disputandum est", dlatego właśnie napisałem "śliczny".
    Można zrobić na kilka sposobów.
    Ja zrobiłbym na szybie a kształt po prostu wymurował. Nic nie zrudzieje z czasem.
    Pozdrawiam Adam M.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar naLeśnik
    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Posty
    2.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    112

    Domyślnie Re: taki komin, jak zrobic ?

    Cytat Napisał Daga&Adam

    Wlasnie mi murarz wyciaga w gore komin - stosunkowo niewielki - jeden kanal dymowy (14x27) i dwa wentylacyjne (14x14). Normalny, murowany z cegly.
    trochę może nie na temat, chodzi mi o kanał dymowy.... będzie służył dla kominka czy CO??....i chyba pewnie jest bez wkładu?
    ja tez mam taki sam do kominka teraz trochę żałuję, że nie dałem żadnego wkładu

  8. #8

    Domyślnie Re: taki komin, jak zrobic ?

    Cytat Napisał naLeśnik
    trochę może nie na temat, chodzi mi o kanał dymowy.... będzie służył dla kominka czy CO??....
    Dla kominka Planuje pompe ciepla i nie budowalem drugiego komina dla CO.

    Cytat Napisał naLeśnik
    i chyba pewnie jest bez wkładu?
    Tak - bez wkladu.

    Cytat Napisał naLeśnik
    ja tez mam taki sam do kominka teraz trochę żałuję, że nie dałem żadnego wkładu
    Zawsze mozesz kupic i wlozyc np. taki:

    http://www.allegro.pl/item474835760_..._producen.html

    Ale wlasciwie po co Ci on ?? Jak komin dobrze wymurowany i szczelny to wklad to IMHO same wady, bo jezeli chodzi o zywotnosc to ten komin i tak przezyje Ciebie i Twoje dzieci!!
    pozdr.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk
    Dla mnie to jest to pomysł bardzo fajny.
    Mnie się podoba. Ale ... "degustibus non disputandum est", dlatego właśnie napisałem "śliczny".
    Można zrobić na kilka sposobów.
    Ja zrobiłbym na szybie a kształt po prostu wymurował. Nic nie zrudzieje z czasem.
    Przemysle ta szybe, choc chyba latwiej bedzie mi to zaszalowac i wylac, pare minut roboty w sumie, a z obrobka szkla mialem w zyciu tyle do czynienia co pare szklanek i kieliszkow zbilem

    Tak sobie mysle ze przy tym "plaskim" wykonczeniu gory (czyli poprostu zamurowaniu kanalow wentylacyjnych) moglbym w otwor dymowy wstawic nasade kominowa tego typu, osadzona na np. uszczelce butylowej - tak zeby woda nie sciekala do otworu dymowego, a tylko na zewnatrz komina

    Pytanie tylko, czy trzeba tu koniecznie w ktoryms miejscu (np. pod ta "szyba" lub/i pod ta ostatnia warstwa klinkieru) zastosowac np. pape ?

    Dzieki,
    pozdr.

  10. #10

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Fakt! Da się tam twardy kafel wstawić.
    Adam M.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk
    Fakt! Da się tam twardy kafel wstawić.
    Zdecydowalismy, ze jednak wysokosc bedzie rowna wysokosci cegly i poprostu wpuscimy na 3cm z kazdej strony cegle (odpowiednio przycinajac, zeby nie zmniejszyc otworow kanalow), a na gorze (na niej) spowrotem 3cm "nazot" dwie warstwy klinkierki Ulozylismy to na sucho i tak wyglada OK - szpara nie jest wcale za duza - z dolu wyglada jak nalezy. Nizsza szpara (np. na 3cm) moglaby wygladac jakby murarz flache zrobil i zapomnial jak sie muruje

    Nie bedzie 100% zgodne ze sztuka, bo nie bedzie wysunietej czapy ani kapinosa ale mysle, ze bedzie OK. Klinkierka jest pelna, spoiny dokladnie zafuguje i calosc wymaze jakims mazidlem do impregnacji. Deszcz i tak nigdy nie pada z gory i zawsze i tak leci na boki

    Jutro konczymy - cykne fote i sie pochwale
    pozdr.

  13. #13

    Domyślnie

    A, zapomnialem dodac, ze "wsunieta" do srodka cegla w kanalach wentylacyjnych nie bedzie calkiem obcinana (dziury z kanalow i tak sa zrobione ponizej wiec nie zmniejszam przekroju) - dzieki temu powstanie 3cm krawedz w srodku tego kanalu z kazdej strony, akurat do zamurowania tej czapy od gory

    Jutro foty
    pozdr.

  14. #14

    Domyślnie

    Hej!

    No niestety zrezygnowalismy z pierwotnego projektu i komin jest "standardowy":



    Ulozylismy "na sucho" warstwe wpuszczonej cegly i nie wygladalo to za specjalnie Chyba wlasnie dlatego, ze wysokosc byla za duza i cofniecie bylo za male (2-3cm). No coz, to tylko komin

    BTW. Zwroccie uwage na nieszablonowe podejscie do tematu rusztowania. Rusztowanie ma 2,5m i ulozenie nie wymaga uzycia ani jednej srubki, gwozdzia. Musze sprzedac ten patent jakiejs firmie od rusztowan Jest tylko jedna wada - operator tej konstrukcji musi byc szczuply
    pozdr.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony