dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    thesasiu

    Zarejestrowany
    Sep 2017
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    41-260
    Posty
    1

    Question Podział domu, a poddasze.

    Witam. Borykam się z pewnym problem. Posiadam dom po babci wraz z bratem, ja mam swoja księgę wieczystą on ma swoją. Jest to zwykły domek starego budownictwa. Został on geodezyjnie przedzielony na pół. Niestety z bratem miałem układ odnośnie strychu, który chce zagospodarować.
    Brat nie ma nic przeciwko tego by zrzec się jego części strychu na mnie. Moje pytanie brzmi - jest to w ogóle możliwe? Bardzo mi na tym zależy, ponieważ mialem rozbudowac dom na kolejne lata. Proszę o jakąś porade, dziekuje.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Budynki dzieli sie po pionowych płaszczyznach przez całą wysokość obiektu tak aby narysować w rzucie pionowym czyli na mapie. Jeśli na kondygnacjach są różni właściciele to taki budynek jest niepodzielny. Ty masz odwrotną sytuację - najpierw był podział a potem użytkowanie niezgodne z podziałem. Nie widzę możliwości zalegalizowania takiej sytuacji. Ewentualnie wydzielić sam budynek po obrysie ścian zewnętrznych jako wspołwłasność a grunty wokół budynku pozostają w osobnych KW [każdy ma swoje podwórze(działkę) a na trzeciej (wspólnej) stoi budynek i zrobić podział budynku do użytkowania (nie geodezyjny) . Tylko że współwłasność, to proszenie się o kłopoty

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał thesasiu Zobacz post
    Został on geodezyjnie przedzielony na pół.
    Co dokładnie zostało zapisane w KW? Jak jest zdefiniowana nieruchomość? Macie dwa wydzielone lokale - a cała reszta to część wspólna?

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    agamemnon91

    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Kraków
    Posty
    184

    Domyślnie

    Jest jakiś artykuł mówiący o tym, że sprzedać można tyklo część domu po podziale pionowym, a nie mozna sprzedać tak jak w tym przypadku np poddasza?

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Wszystko można, ale wystąpi/może wystąpić, problem części wspólnej np. dach.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kubary

    Zarejestrowany
    Sep 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-225
    Posty
    12

    Domyślnie

    Znajomi kupowali mieszkanie powiększone o poddasze i mieszkańcy kamienicy zrzekli się części wspólnych, podpisali jakąś inwentaryzację, wpłacili kasę i mają, mieszkają. Skoro we wspólnocie,w kamienicy się dało, to w takim dwurodzinnym domu pewnie też.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony