dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Co jest przyłączem, a co siecią wodociągową

    Zacznę od początku.
    Posiadam działkę, która usytuowana jest jak większość w okolicy perzy siatce dróg prywatnych. Jest jedna powidzmy "główna droga, od niej odchodzą dwie boczne. Od ubiegłego roku walczę sieć wodociągową i już myslałam, że wszystko ma sie ku końcowi, gdy dziś spadłą na mnie wiadomość, która wyproadziła mnie z równowagi: instalacje w bocznych drogach potraktowano jako przyłącza i nie podlegały one przetargowi, a więc musimy sami zapłacić za instalacje, jeżeli chcemy mieć wodę.
    Przede mną w tej właśnie drodze bocznej są jeszcze dwie działki ale właściciele nie spieszą się z budową domów, więc przaktycznie jestem sama
    Moje pytanie jest takie: czy słusznie wodociągi potraktowały boczną nitkę jako przyłącze( w projkekcie doprowadzenie rurą 50PE) główna nitka 110PCV.
    Znam ustawową definicję sieci i przyłącza, a w wodociągach poinformowali mnie, że nie będą togo robić bo to jest przyłącze (długość ok 50). A tych dwóch sąsiadów ma się przyłączyć do mojego przyłącza??????? Może ktoś miał podobny problem, albo bliska jest mu podobna tematyka, proszę o radę.

  2. #2

    Domyślnie

    Zależy kto ją budował i kto jest właścicielem. znając sytuację w kraju to jest przyłącze. Aczkolwiek jak uzyskasz zgodę właściciela przyłącza możesz się śmiało podpinać. To nic nie przeszkadza. A prywatnie powiem szczerze, że wodociągi narobiły sobie niezłego bigosu z takim rozwiązaniem sprawy...

  3. #3

    Domyślnie

    Chodzi o to, że ja nie chcę ciągnąć przyłącza od sieci , gdyż jest to odcinek ok 50 m do mojego ogrodzenia. ja chcę, żeby ten odcinek wodociągi potraktowały jako sieć i pociągnęły ja do mojej działki, a dopiero ja mogłabym się przyłączyć do niej. Nmarysuję prowizorkę, którra przestawia sytuację. Moja działka jest ta na samym dole i wodociągi tierdzą, że ten cały odcinek od sieci to przyłącze.

    sieć wodociągowa
    ----------------------.--------------------------------
    p :
    r :.............przyłącze
    z :
    y :
    ..............:
    przyłącze ł :
    ą :.............
    c przyłącze

    z
    e??????????

  4. #4
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    molo

    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Posty
    2

    Domyślnie

    Przyłącze, o którym mowa powinno być wykonane przez inwestora, który układa wodociąg (czyli Urząd Miasta, Urząd Gminy, PWiK, czy innego) z tym ,że tylko do granicy działki lub pierwszej studni wodomierzowej za granicą. Państwo Polskie za pośrednictwem odpowiedniego Urzędu ma konstytucyjny obowiązek zapewnić każdemu obywatelowi tego kraju dostawy wody pitnej jak wiemy niezbędnej do życia.
    Jeśli nie chcą Ci tego zrobić, to wykonaj na własny koszt (tylko zbieraj faktury) a potem zgłoś się po zwrot kosztów. Jak ich postraszysz ustawowymi odsetkami to od razu kasę przelewają (znam z autopsji).

    P.S. Jeśli znasz pojęcie przyłącza "z definicji" to mniemam, że czytałaś stosowne ustawy. Możesz być pewna, że te same mają przed nosami urzędnicy, z którymi przyjdzie Ci stoczyć walkę o zwrot kosztów i nic nowego nie wymyślą. Prawo jest jedno (mimo, że ułomne).

    Powodzenia
    "Prawo jest jak płot: wąż się prześliźnie, tygrys przeskoczy a bydło się nie rozchodzi gdzie nie powinno."

  5. #5

    Domyślnie

    Dziś dzwoniłam do wodociągów. ponieważ w ubiegłym tygodniu zrobiłam niezła awanturę, dziś kierownik ds technologicxznych był dla mnie bardzo miły i zanim zaczęłam cokolwiek mówić prosił, abym go wysłuchała.
    Zrobią dla mnie tę nitkę o przekroju 50 fi, ale podobno tylko dlatego, że nad tym chodziłam, wszystko łatwiłam i dałam im gotowe papiery na biurko. Oni nadal upieraja się, że to przyłącze. Niech im będzie, ja tylko nie chce wydawać kilku tysięcy i mieć spokojną głowę. Mój małżonek stwierdził, że mój duży brzuch ( 5 miesiąc ciąży) i jeszcze większa gęba czynią cuda.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał molo
    Przyłącze, o którym mowa powinno być wykonane przez inwestora, który układa wodociąg (czyli Urząd Miasta, Urząd Gminy, PWiK, czy innego) z tym ,że tylko do granicy działki lub pierwszej studni wodomierzowej za granicą. Państwo Polskie za pośrednictwem odpowiedniego Urzędu ma konstytucyjny obowiązek zapewnić każdemu obywatelowi tego kraju dostawy wody pitnej jak wiemy niezbędnej do życia.
    Jeśli nie chcą Ci tego zrobić, to wykonaj na własny koszt (tylko zbieraj faktury) a potem zgłoś się po zwrot kosztów. Jak ich postraszysz ustawowymi odsetkami to od razu kasę przelewają (znam z autopsji).

    P.S. Jeśli znasz pojęcie przyłącza "z definicji" to mniemam, że czytałaś stosowne ustawy. Możesz być pewna, że te same mają przed nosami urzędnicy, z którymi przyjdzie Ci stoczyć walkę o zwrot kosztów i nic nowego nie wymyślą. Prawo jest jedno (mimo, że ułomne).

    Powodzenia
    Przepraszam, że się wtrące , ale które wodociągi dały się tak zrobić??? Przyłącze Inwestor wykonuje w całości za własny koszt i jest to przyłącze jago własnością. Wodociagi jedynie zajmują sie eksploatacją przyłącza od źródła do wodomierza. O granicy działki w definicji przyłącza wodociągowego nie ma mowy i nie istnieje coś takiego jak rozbudowa do granicy działki. W momencie, kiedy zostały Pani zwrócone pieniązki za wykonanie fragmentu przyłącza, to staje się on już siecią i nie jest Pani własnościa.. Proszę mi podać ustawę, wg której przedsiębiorstwo wodociągowe (często prywatna firma) ma obowiązek rozbudowy sieci???
    Przypominam, że gmina ma obowiązak zapenienia dostępu do wody a nie rozbudowy sieci wodociągowej. A to już jest zasadnicza różnica...

    Do Pani ruskowej. No musze powiedzieć, że w naszych wodociągach rozwiązaliśmy tę sytuacjętroszkę inaczej. Często mieliśmy podobne problemy (zgada na pryłącze z przyłącza). Teraz wykupujemy takie długie przyłącza i zamieniamy je na sieci.
    Fajnie, że udało się Pani to tak załatwić (dostała Pani niezły prezent od wodociągów). W końcu w wodociągach też ludzie pracują.

  7. #7

    Domyślnie

    Witam, ja mam również kłopot w kwestii sieć - przyłącze. Otóż właścicielami wodociągu są wszystkie osoby zamieszkujące przy drodze prywatnej. Czyli ja jestem właścicielką swojego odcinka a współwłaścicielką reszty za co musiałam się rozliczyć. Poszłam do pani która nanosi projekt na mapę geodezyjną i tu powstał problem który ciągnie się za mną do tej pory, pani ta zapytała mnie czy chcę to zrobić jako przyłącze czy jako sieć? ja się na tym nie znam więc wybrałam to co tańsze i szybsze a w rzeczywistości w warunkach przyłącza które jej przedstawiłam było dokładnie napisane że musi być to sieć, ale ja się na tym nie znam i nie muszę. I tu jest kłopot dlatego że sąsiadka do której ja się dopinałam miała to jako sieć i nadzór budowlany (gdyz miałam kontrole) stwierdził że jeżeli nie mam pozwolenia na budowę wodociągu to jest to samowolka. Chciałam po kontroli załatwiać pozwolenie ale w urzędzie miasta mi powiedziano że już za późno, musze czekać na decyzję nadzoru budowlanego, który dal mi 7 dni na dostarczenie dokumentów których juz nie mogę załatwić. Chcemy z mężem napisać oświadczenie że nie mamy pozwolenia gdyż zostaliśmy wprowadzeni w błąd ale jednocześnie nie wykonaliśmy samowoli budowlanej gdyż wszystkie potrzebne dokumenty trafiły tam gdzie miały i my mamy potwierdzenia. Mało tego otrzymaliśmy nawet odbiór wody przez wodociągi, gdzie w rzeczywistości bez tego dokumentu nie powinni nam tego odbioru byli wykonać. proszę o pomoc, co można zrobić jeszcze zanim otrzymam decyzję od nadzoru. dziękuję

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Bobino
    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-303
    Posty
    120

    Domyślnie

    Cytat Napisał karinajurecka Zobacz post
    Witam, ja mam również kłopot w kwestii sieć - przyłącze. Otóż właścicielami wodociągu są wszystkie osoby zamieszkujące przy drodze prywatnej. Czyli ja jestem właścicielką swojego odcinka a współwłaścicielką reszty za co musiałam się rozliczyć. Poszłam do pani która nanosi projekt na mapę geodezyjną i tu powstał problem który ciągnie się za mną do tej pory, pani ta zapytała mnie czy chcę to zrobić jako przyłącze czy jako sieć? ja się na tym nie znam więc wybrałam to co tańsze i szybsze a w rzeczywistości w warunkach przyłącza które jej przedstawiłam było dokładnie napisane że musi być to sieć, ale ja się na tym nie znam i nie muszę. I tu jest kłopot dlatego że sąsiadka do której ja się dopinałam miała to jako sieć i nadzór budowlany (gdyz miałam kontrole) stwierdził że jeżeli nie mam pozwolenia na budowę wodociągu to jest to samowolka. Chciałam po kontroli załatwiać pozwolenie ale w urzędzie miasta mi powiedziano że już za późno, musze czekać na decyzję nadzoru budowlanego, który dal mi 7 dni na dostarczenie dokumentów których juz nie mogę załatwić. Chcemy z mężem napisać oświadczenie że nie mamy pozwolenia gdyż zostaliśmy wprowadzeni w błąd ale jednocześnie nie wykonaliśmy samowoli budowlanej gdyż wszystkie potrzebne dokumenty trafiły tam gdzie miały i my mamy potwierdzenia. Mało tego otrzymaliśmy nawet odbiór wody przez wodociągi, gdzie w rzeczywistości bez tego dokumentu nie powinni nam tego odbioru byli wykonać. proszę o pomoc, co można zrobić jeszcze zanim otrzymam decyzję od nadzoru. dziękuję
    Aby otrzymać pozwolenie na budowę domu musiałaś do tych dokumentów dołączyć tzw. Warunki techniczne np. od gazowni, elektrowni, wodociągów. właśnie w tych warunkach będzie napisane czy musisz mieć pozwolenie na budowę, czy zgłoszenie. Jeśli w tych warunkach - pod koniec pisma w uwagach nie ma żadnej informacji na ten temat, to jest sprawa jasna - mogłaś to zrobic bez pozwolenia lub zgłoszenia. W każdym piśmie z urzędu musi byc informacja co należy dalej zrobić, jeśli tego nie ma - wygrałaś! przeczytaj uważnie pismo pt"Warunki przyłączenia".

    pozdrawiam

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bobino Zobacz post
    Jeśli w tych warunkach - pod koniec pisma w uwagach nie ma żadnej informacji na ten temat, to jest sprawa jasna - mogłaś to zrobic bez pozwolenia lub zgłoszenia. W każdym piśmie z urzędu musi byc informacja co należy dalej zrobić, jeśli tego nie ma - wygrałaś!
    Tak się zastanawiam …….
    Czyli jeśli w WTiZT nie jest napisane (a nie jest), że muszę uzyskać pozwolenie na budowę, to można budować, bez pozwolenia ? !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!

    Podaj namiary na siebie, aby ten który zastosuje się do tej rady, miał możliwość obciążenia Ciebie wszystkimi kosztami wynikającymi z zastosowania tej „porady”.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał karinajurecka Zobacz post
    Witam, ja mam również kłopot w kwestii sieć - przyłącze. Otóż właścicielami wodociągu są wszystkie osoby zamieszkujące przy drodze prywatnej. Czyli ja jestem właścicielką swojego odcinka a współwłaścicielką reszty za co musiałam się rozliczyć. Poszłam do pani która nanosi projekt na mapę geodezyjną i tu powstał problem który ciągnie się za mną do tej pory, pani ta zapytała mnie czy chcę to zrobić jako przyłącze czy jako sieć? ja się na tym nie znam więc wybrałam to co tańsze i szybsze a w rzeczywistości w warunkach przyłącza które jej przedstawiłam było dokładnie napisane że musi być to sieć, ale ja się na tym nie znam i nie muszę. ...
    Wg tego linku https://poradnikprojektanta.pl/etapy...wodociagowego/
    budowa przyłącza nie wymaga pozwolenia na budowę, a budowa sieci wymaga. Po prostu zrobiłaś się wykonawcą sieci wodociągowej w swojej miejscowości.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony