dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Zawory termostatyczne do instalacji grawitacyjnej

    Witam,
    Do niedawna zamierzałem wymienić stary kocioł gazowy ELKA na kondensacyjny. Okazało się jednak, że część instalatorów, którzy przyszli instalację obejrzeć stwierdziła, że kondensaty muszą mieć obieg zamknięty, a moja instalacja może nie przeżyć zamknięcia i zwiększenia ciśnienia. Mam stary budynek z niewycieploną elewacją, grzejniki żeliwne.
    Stąd mam kilka pytań:
    1) Jakie polecacie zawory termostatyczne do instalacji otwartej? Czy to prawda, że można zaoszczędzić na ogrzewaniu przez wymianę samych zaworów na termostatyczne? Jakiej firmy polecacie zawory? Słyszałem o Danfossie, ale widziałem w internecie np. zawory firm Schlosser, Herz, Honeywell. Czy jest jakakolwiek różnica jakościowa? Dodam, że Schlossera widziałem w bardzo dobrej cenie razem z zaworami powrotnymi.
    2) Na forum przeczytałem, że ktoś twierdzi, że wstawienie zaworów do starych grzejników żeliwnych, gdzie zasilanie jest od góry mija się z celem? Ktoś może to zweryfikować?
    3) Jeden z instalatorów powiedział mi, że zamontowanie zaworów termostatycznych w instalacji otwartej wprowadzi dodatkowe opory przepływu, co sprawi, że układ będzie gorzej działać? To prawda?
    4) Po konsultacjach z instalatorami rozważam, żeby przyszłościowo wstawić kocioł na pellet (do instalacji jest nadal podpięty stary na węgiel). Pytanie, czy taki kocioł na pellet będzie dobrym pomysłem w połączeniu z zaworami termostatycznymi?

    Dzięki za pomoc.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    jedyne co nie idzie w parze z zaworami to grawitacja, jak masz obieg wymuszony pompą to nie ma znaczenia jakie to będą grzejniki. Różnić się będą tylko bezwładnością.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Ostatnio zamontowałem kocioł kondensacyjny z wymiennikiem ciepła .Sytuacja nie jest idealna w niskich temperaturach -20 *C
    Ale generalnie działa fajnie .Trzeba dać wymiennik jak do kominka z płaszczem wodnym.Podnosi to temperaturę kotła o jakieś 10 *C
    Jeżeli masz pompę w istniejącym układzie to możesz zamontować dowolne zawory termostatyczne.A jak nie masz pompy to zamontuj i zawory też.
    Zawory ograniczą grzanie tam gdzie nie będzie to konieczne - i to sa te oszczędności .A rodzaj grzejnika nie ma tu znaczenia.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Vld Zobacz post
    jedyne co nie idzie w parze z zaworami to grawitacja, jak masz obieg wymuszony pompą to nie ma znaczenia jakie to będą grzejniki. Różnić się będą tylko bezwładnością.
    No właśnie - co masz na myśli, że grawitacja nie idzie w parze z zaworami? Obieg nie będzie poprawnie funkcjonować?
    Tak jak mówiłem mam obieg otwarty i nie zamykam go oraz nie dodaje pompy.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukos Zobacz post
    No właśnie - co masz na myśli, że grawitacja nie idzie w parze z zaworami? Obieg nie będzie poprawnie funkcjonować?
    Tak jak mówiłem mam obieg otwarty i nie zamykam go oraz nie dodaje pompy.
    to mam na myśli co powiedział ci jeden z instalatorów w punkcie 3.
    Może być tak, że część grzejników nie będzie ci grzać w ogóle, a kryzowanie ich może tylko pogarszać sprawę. Z całą pewnością nastawa np 3 wcale nie będzie oznaczać 20C w pokoju, a tak by było przy układzie pompowym.

  6. #6

    Domyślnie

    Mam instalację otwartą grawitacyjną .
    Na 3 z 14 grzejników mam zamontowane zawory termostatyczne Herz'a (nie pamiętam dokładnie modelu).
    Grzejniki oczywiście stare żeliwne zasilane od góry.
    Wszystko działa poprawnie zarówno na grzejnikach z zaworami jak i bez.
    Pozdrawiam

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Vld Zobacz post
    Może być tak, że część grzejników nie będzie ci grzać w ogóle, a kryzowanie ich może tylko pogarszać sprawę. Z całą pewnością nastawa np 3 wcale nie będzie oznaczać 20C w pokoju, a tak by było przy układzie pompowym.
    Nie rozumiem czemu nastawa ma nie działać? Sugerujesz, że warto dodać pompę do układu otwartego?

    @zorrk - dzięki. A czy montowałeś jakiś specjalny rodzaj zaworów do instalacji otwartej?

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukos Zobacz post
    Nie rozumiem czemu nastawa ma nie działać? Sugerujesz, że warto dodać pompę do układu otwartego?

    @zorrk - dzięki. A czy montowałeś jakiś specjalny rodzaj zaworów do instalacji otwartej?
    może nie działać bo przepływ nie będzie wystarczający, zawsze możesz to sprawdzić na swojej instalacji i w razie problemów z wyregulowaniem dołożyć pompę.
    Co do samego kondensata, to ponoć są i takie które mają czujniki ciśnienia i w układzie otwartym po prostu się nie uruchomi, no i z tego co wiem to nowe kotły gazowe mają wbudowane pompy. Wymiennik jest tam za mały i za "ciasny" by mogło to działać na grawitacji. A przez układ otwarty może dogodzić do podgotowywania wody i zatykania wymiennika kamieniem.
    Kocioł na pelet to raczej drogi ogrzewanie wyjdzie, juz lepiej jakiś z podajnikiem na miał czy groszki.
    A ten stary węglowy o którym wspomniałeś, co z nim może przy nim zostać?

  9. #9

    Domyślnie

    Przypomniałem sobie
    Zawory to herz 1772302.
    Pozdrawiam

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    nie każdy zawór pasuje, musi być tak jak wyżej jest podane do instalacji grawitacyjnej, ze zwiększonym przepływem,
    polecam, są naprawdę bardzo dobre,

  11. #11

    Domyślnie

    Dziękuję za polecenie specjalnych zaworów, niestety są znacznie droższe niż klasyczne.
    Z Danfossa jest to RA-G
    z Herza tak jak podal kolega zorrk 1772302
    Niestety nie uśmiecha mi się płacenie ok 100zł za sam zawór nie mówiąc o głowicy. Stąd nasunęło mi się pytanie, czy znacie może jeszcze innych producentów, którzy nie będą mieć porażających cen, a będą godni polecenia?
    Spotkałem się np. za ok 30-40 zł z zaworem CALEFFI 402500 oraz 402402 (podobno to podfirma FERRO), czy można prosić o jakieś opinie?

  12. #12

    Domyślnie

    Zanim kupiłem moje herze to trochę rozpoznawałem rynek i nic tańszego ani dedykowanego(!) do instalacji grawitacyjnej nie znalałem.Ale to było ponad rok temu, może coś się nowego pojawiło.

    Te zawory które podałeś są 3/4 cala ale ani słowa że o zwiększonym przepływie
    co chyba ma znaczenie przy grawitacji. Co nie znaczy że nie będą działały.

    Teraz kiedy chciałbym założyć zawory w innych grzejnikach to raczej myślę o przeróbce
    instalacji na obieg wymuszony - daje to znacznie więcej możliwości - można zastosować
    zawory 1/2 cala które są znacznie tańsze a i wybór jest większy. Teraz trochę żałuję
    że mam już te herze- kiedy dodam pompe i tak będę je musiał wymienić na takie z nastawą wstępną. Herze super się sprawdzają ale nie są przyszłościowe.

    Jeżeli chcesz tylko parę grzejników "ztermostatować" i nie planujesz renowacji instalacji to kup herze i w jeden wieczór sam je wymienisz.

    Jeżeli jest jakiś plan na remont instalacji to załóż pompę i kup zwykłe termostaty w markecie .. wydziej w dłuższej perspektywie taniej i lepiej.

    Moje 0.03zł
    Ostatnio edytowane przez zorrk ; 25-10-2011 o 20:29
    Pozdrawiam

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony