dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    stander

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    596
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie Jak policzyć kubaturę?

    Wydaje mi się, że w naszym projekcie kubatura jest strasznie zawyżona. Domek niewielki (113 m kw.), niziuteńki, a tu 740 m sześc. Przeglądając różne strony z projektami, zauważyłam, że kubatury tego samego domu są różnie naliczane. Może w naszym projekcie jest jakaś pomyłka?

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar am00
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    1.499
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    51

    Domyślnie

    Kubaturę budynku liczy się w obrysie zewnętrznym, w przeciwieństwie do kubatury pomieszczeń. Niemniej wyszło Ci trochę dużo nawet jak się przyjmie 0.5m grubość ścian.
    Łowca krokodyli raz się w życiu myli!
    Zaległy dziennik - galeria
    Komentarze

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie Re: Jak policzyć kubaturę?

    Cytat Napisał stander
    Wydaje mi się, że w naszym projekcie kubatura jest strasznie zawyżona. Domek niewielki (113 m kw.), niziuteńki, a tu 740 m sześc. Przeglądając różne strony z projektami, zauważyłam, że kubatury tego samego domu są różnie naliczane. Może w naszym projekcie jest jakaś pomyłka?
    Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 3 kwietnia 2001r. w sprawie wprowadzenia obowiązku stosowania niektórych Polskich Norm dla budownictwa (Dz. U. Nr 38, poz. 456) wprowadza obowiązek stosowania PN-ISO-9836:1997 w zakresie ustalania kubatury budynku.

    Kubaturę liczy się po obrysie ścian zewnętrznych, od poziomu terenu do wierzchu izolacji cieplnej nad kondygnacją użytkową (trochę sprawę uprościłem). Można sobie więc wyobrazić dom z parterem na wysokości 1m i stropem tzw. katedralnym - kończącym się na dachu o takiej kubaturze. Podaj o jaki projekt Ci chodzi, to będzie Ci mozna więcej pomóc.

  4. #4

    Domyślnie

    to o czym mówisz to pewnie "kubatura brutto" tak to się chyba nazywa - architekt określa ją w projekcie mnożąc powierzchnię podstawy przez max. wysokość budynku. Oczywiście do obliczeń np. bilansu cieplnego bierzesz kubaturę netto

  5. #5

    Domyślnie Odsyłam do normy

    Musisz sobie postudiowac norme odnośnie kubatury bowiem ta ostatnia wyróżnia wiele nowych szczegółów co do obliczania kubatury.Kiedyś jej używałem;takze wiem ze troche 'nowośći ' jest

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony