dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 6
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 119
  1. #21
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    LAMP

    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Skąd
    Bytom
    Posty
    238

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiaterwiater
    I gdzie problem? Weź ołówek. Narysuj na ścianie jak mają być zainstalowane rurki. Na końcu wszystko policz. Kolanka , trójniki, mb rurek, zawory i w ogóle wszystko co jest potrzebne. Teraz wystarczy dobrze się potargować w hurtowni albo sklepie jakimś, a jak już wszystko zwieziesz do domu, to zamówisz gościa który policzy od punktu i złoży Ci to wszystko do kupy. I nie będziesz musiał nikogo podejrzewać o oszustwo i zarobisz na tym kupę kasy, za którą kupisz dziecku rowerek. Nie ma co zrzędzić, działać trzeba.
    Czemu ironizujesz?? Jaki masz w tym cel?? Czy dziwi cię to, że niektórzy zauważają że w branży panują nie do końca dobre zwyczaje. Nie osądzam tak samo wszystkich, ale niestety przypadki z którymi się spotkałem niemile mnie zaskoczyły.
    Pozdrawiam
    Lech

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiaterwiater
    Ale każdy z nich wolał montować na własnych materiałach. Padało stwierdzenie że oni mają tanio materiały bo mają dobre układy w hurtowni i tak mi się to opłaci. Też tak myślałem, do czasu gdy zacząłem analizować poszczególne pozycje na kosztorysach materiałowych. Okazywało się potem że "dobre ceny" były z reguły zdecydowanie wyższe niż takie, które uzyskałbym kupując materiały samodzielnie.
    I gdzie problem? Weź ołówek. Narysuj na ścianie jak mają być zainstalowane rurki. Na końcu wszystko policz. Kolanka , trójniki, mb rurek, zawory i w ogóle wszystko co jest potrzebne. Teraz wystarczy dobrze się potargować w hurtowni albo sklepie jakimś, a jak już wszystko zwieziesz do domu, to zamówisz gościa który policzy od punktu i złoży Ci to wszystko do kupy. I nie będziesz musiał nikogo podejrzewać o oszustwo i zarobisz na tym kupę kasy, za którą kupisz dziecku rowerek. Nie ma co zrzędzić, działać trzeba.
    I po co ta ironia - kupa kasy i rowerek. Niech instalator nie ukrywa swojego dochodu w cenie materiału bo to właśnie jest nie uczciwe. Niech ma odwagę powiedzieć że chce zarobić za dzień 2 tyś i niech się tego nie wstydzi, bo jest dobry w fachu i to jest właśnie podejście uczciwe. Pozdrawiam inwestorów.
    myślenie jest przyszłością

  3. #23
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jareko

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    17.544

    Domyślnie

    to nie do końca jest ironia
    jak sadze wybierałeś instalatora wśród wielu
    jak sadze rozbieżność cen za kompleksowa usługę nie była większa jak +-10%
    wiec dalej nie widzę w problemu
    Wiesz...ostatnio walnęła mi sprężyna w samochodzie - i jak by nie liczył, czy kupiłbym ja sam po bardzo dobrej cenie (a mam taka możliwość) i zlecił wymianę czy kupiłbym usługę wymiany tej sprężyny z materiałem jakoś ni cholery nie chciało wyjść taniej
    Żonglerka kosztami robocizny i kosztem materiału była od lat i nie tylko w instalatorce budowlanej - właściwie prawie w każdej dziedzinie usług i handlu się z nią spotkasz
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7383340
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-JAR-EKO-uwaga

    nie odbieram PW na Forum,więc proszę nie pisać bo i tak nie odpiszę

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jerry304
    Ja zgodziłem się na podłogówkę za 85zł/m2 .Po jakimś czasie wpadły mi w ręce notatki z rozmowy z tym samym instalatorem (sprzed 7 mies.) i tam we wstępnym kosztorysie cena widniała 60/m2 -chyba w tym czasie materiały aż tak nie zdrożały ?
    Ha, to u mnie było lepiej instalator przysłał mi na maila ofertę na wykonanie co+woda+kanalizacja, i w pierwszych 5-6 kolumnach były końcowe ceny netto, brutto, jego oficjalna marża, i wszystko co powinienem widzieć.Natomiast w 20-24 kolumnie której chyba on nie widział na swoim monitorze i myślał że ja też nie zobaczę, były ceny netto wszystkich materiałów, które kupował wraz z rabatami jakie ma w hurtowniach i jeszcze nazwy hurtowni ) Także miałem czarno na białym ile on miał rzeczywistej marży.

  5. #25
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    LAMP

    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Skąd
    Bytom
    Posty
    238

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw
    LAMP ja inwestor tak jak ty mam identyczne odczucia, do tego co piszesz mogę dodać jeszcze bardzo powszechną praktykę doliczania sobie na koniec ekstra jakiś wymyślnych kosztów, mimo że na początku budowy widziały gały co brały i przyklepały umowę, tak więc trzymaj się mocno bo ci z drugiej strony barykady napadły cię jak sępy i cię za chwile zjedzą

    mpoplaw
    , dzięki za słowa wsparcia i zrozumienia. Szanowni koledzy z drugiej strony barykady, zrozumcie - ja chcę zapłacić za solidnie wykonaną robotę. Jeśli ktoś się uczył, zdobywał praktykę i doświadczenie a teraz rzetelnie wykonuje swoją pracę, niech robi u mnie instalację. Będę zadowolony, że działa wszystko prawidłowo i mam spokój na lata. Ale denerwuje mnie fakt, że ktoś postępuje nie do końca uczciwie i gdzieś coś kombinuje z ukrywaniem dodatkowych kosztów. Niech powie wprost - tyle za robotę + marża za materiały, ich zakup i przywiezienie na budowę! Niedawno usłyszałem zdanie: "...wie pan, materiały będziemy mieć w dobrej cenie, ale za robociznę trzeba uczciwie zapłacić...". Po czym otrzymałem kosztorys - robocizna, tak jak zapowiadana, w uczciwej, normalnej cenie, ale materiały, no cóż, pozostawiały bardzo wiele do życzenia. Może ja mam pecha i na takich trafiam, aczkolwiek lektura wątku wskazuje, że nie tylko ja mam takie doświadczenia, a branża trzyma się wspólnie. Nawiasem mówiąc, u mnie casting wciąż nie rozstrzygnięty. Jeśli ktoś z szanownych kolegów instalatorów miałby odwagę u mnie robić instalacje, serdecznie zapraszam. Zabrzmiało prowokacyjnie, nieprawdaż?

    Pozdrawiam
    Lech

  6. #26
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jareko

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    17.544

    Domyślnie

    LAMP - nie zrozum mnie zle. Nie chodzi o trzymanie sztamy z innymi wykonawcami gdyż ja postępuję inaczej niż oni - ale zostawmy mnie
    Po co rozbijać cenę na czynniki pierwsze. Wiadomym jest, każdy z nas się z tym zetknął idąc choćby do marketu na zakupy iż marketing jest wszechobecny - chyba, że ciągle wierzycie w zerowe raty np. Euro AGD
    Liczy się tak naprawie cena końcowa za określony zakres prac
    Czy ujmie z usługi by dodać do materiału, czy uczyni to odwrotnie - dla mnie jako zleceniodawcy nie ma to znaczenia - liczy się kasa którą mam wyłożyć i tyle
    A czy zarobi na mnie 100 czy 1000 tez mnie nie interesuje i nie odbieram tego jako strzyżenia owiec czy złapania jelenia. Liczy się co innego - by zrobił robotę, by zrobił ja dobrze, by później nie wyciągał reki bo coś uszło jego uwadze przy kalkulacji. Ja wybieram wykonawców, usługodawców, pomijając inne aspekty wyboru, patrząc li tylko na cenę końcowa i jak sadze większość z was tak czyni. Wybieram i temat zamknięty - idę dalej.
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7383340
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-JAR-EKO-uwaga

    nie odbieram PW na Forum,więc proszę nie pisać bo i tak nie odpiszę

  7. #27
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    Cytat Napisał FlashBack
    masz projekt, kosztorys, zapotrzebowanie, jedz do skladu kup i zlec wykonanie, jesli wykonawca stwierdzi, ze czegos brakuje to znaczy, ze oszukal cie projekt, kosztorys, sprzedawca, wykonawca. ps. ja tak robie (co prawda inna branza) i dziala w 100% nic nie brakuje a odpady sa symboliczne i mieszcza sie w "wiadrze".
    dość długo pracuję w branży,
    jeszcze nie widziałem projektu i to nie tylko instalacji ale też budowlanego, który uwzględniał wszystko,
    jeszcze nie udało mi się zrobić wyceny która obejmowała by wszystko,
    nie da się,
    nie w tej branży,
    ale wyceny staram się robić naprawdę dokładne (są tacy co mogą potwierdzić)
    czasami wychodzi więcej, czasami mniej,
    co do cen, ja osobiście staram się dzielić swoimi rabatami,
    a nie mam takiego obowiązku,
    ceny w hurtowni są cenami dla instalatora nie dla klienta,
    dla klienta jest cena jaką on uzyska w hurtowni,
    jeżeli hurtownia chce dać upust to daje,
    jeżeli nie, to obowiązuje cena katalogowa lub cena z narzutem hurtowni,
    i zrozumcie to nie jest nieuczciwość którą każdy chce zarzucić wykonawcy,
    to jest rynek,
    jeżeli ktoś akceptuje cenę końcową zawartą w umowie to z łaski swojej niech go nie interesują ceny materiałów, ale jakość i bezawaryjność wykonania,
    przemyślcie to sobie,
    ja wiem że większość chciłaby mieć instalację za darmo i najlepiej na raty,
    a jak jednak chciałbym mieć najważniejszą rzecz w domu wykonaną zgodnie ze sztuką,
    a tego się nie da zrobić tanio i dobrze,
    po cholerę wam dwie instalacje,
    tania i dobra

  8. #28

    Domyślnie

    LAMP rozumiem Twoj problem, ja tez jakis czas spedzilam nad ogrzewaniem i mysle ze juz rozwiazalam ten problem.
    Skontaktuj sie najlepiej nie z instalatorami ale z hurtownia popros o wycene materialu do instalacji zgodnie z projektem a potem zapytaj o sprawdzonego instalatora ktorego polecaja.Ja w ten sposob ograniczylam znacznie koszt materialow.Przyznam ze nawet koszt calkowitej robocizny wyszedl taniej

  9. #29
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    LAMP

    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Skąd
    Bytom
    Posty
    238

    Domyślnie

    Cytat Napisał 1950
    co do cen, ja osobiście staram się dzielić swoimi rabatami,
    a nie mam takiego obowiązku,
    ceny w hurtowni są cenami dla instalatora nie dla klienta,
    dla klienta jest cena jaką on uzyska w hurtowni,
    jeżeli hurtownia chce dać upust to daje,
    jeżeli nie, to obowiązuje cena katalogowa lub cena z narzutem hurtowni,
    i zrozumcie to nie jest nieuczciwość którą każdy chce zarzucić wykonawcy,
    to jest rynek,
    jeżeli ktoś akceptuje cenę końcową zawartą w umowie to z łaski swojej niech go nie interesują ceny materiałów, ale jakość i bezawaryjność wykonania,
    przemyślcie to sobie,
    ja wiem że większość chciłaby mieć instalację za darmo i najlepiej na raty,
    a jak jednak chciałbym mieć najważniejszą rzecz w domu wykonaną zgodnie ze sztuką,
    a tego się nie da zrobić tanio i dobrze,
    po cholerę wam dwie instalacje,
    tania i dobra
    Proszę, czytajcie ze zrozumieniem!! Poczuwam się do uwagi, gdyż rozpocząłem ten wątek. Dwa posty wyżej napisałem że jestem gotów zapłacić za dobrze wykonaną pracę. Ale niech instalator nie kombinuje i nie wprowadza dodatkowych kosztów poprzez zawyżone narzuty na materiałach. A gdy mówię, że chcę samą usługę, bo materiały mogę kupić taniej, to prawie się obraża i stwierdza że ciężko się ze mną rozmawia!! I nie mówię tu o innych materiałach, tańszych, gorszej jakości. Chodzi o te same materiały. Taka rzeczywistość mnie (i chyba nie tylko mnie) spotkała. Co na to poradzę.
    Pozdrawiam
    Lech

  10. #30
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    MAREK1930A

    Zarejestrowany
    Dec 2008
    Posty
    6

    Domyślnie INSTALATORZY- REFLEKSJA

    MOJE DOSWIADCZENIA:
    WYCENA 1 HYDRAULIKA - ROBOCIZNA 5000,- MATERIAłY 12000,-
    WYCENA 2 HYDRAULIKA ROBOCIZNA OK.5000,- MATERIAłY KUPłEM SAM
    BEZ JAKIS SPECJALNYCH RABATóW ZAPłACIłEM 6500,-
    WNIOSKI WYCIAGNIJCIE SAMI
    MAREK

  11. #31

    Domyślnie

    Proszę, czytajcie ze zrozumieniem!! Poczuwam się do uwagi, gdyż rozpocząłem ten wątek. Dwa posty wyżej napisałem że jestem gotów zapłacić za dobrze wykonaną pracę. Ale niech instalator nie kombinuje i nie wprowadza dodatkowych kosztów poprzez zawyżone narzuty na materiałach. A gdy mówię, że chcę samą usługę, bo materiały mogę kupić taniej, to prawie się obraża i stwierdza że ciężko się ze mną rozmawia!! I nie mówię tu o innych materiałach, tańszych, gorszej jakości. Chodzi o te same materiały. Taka rzeczywistość mnie (i chyba nie tylko mnie) spotkała. Co na to poradzę.
    Pozdrawiam
    Lech
    Na jakiej podstawie oczekujesz kolego, ze ktoś będzie zajmował się dostawami towarów na twoją budowę i zrobi to całkiem za darmo? Myślisz ,że jeśli hurtownia przywozi ci materiały z gratiś transportem to tak naprawdę dokładają do tego? Bo przecież jelcz kupę ropy skopcił, kierowcy trzeba zapłacic, wi nietke kupić i tak dalej. Więc pewnie się już domyślasz ,że jednak płacisz zaten transport. Czemu więc im nie zaglądasz w księgi ile to oni na tobie zarabiają? Zaproponuj im np. cenę za materiały taką jak płacą producentowi i powiedz ,że sam sobie załatwisz transport i tyle im zapłać ile oni zapłacili producentowi.

    Albo idź do ciastkarni i zapytaj za ile zrobią ci tort na wesele. A potem powiedz im ,że jajka są po tyle, make masz po tyle, ty to wszystko odliczasz i płacisz im tylko za robotę. Ciekawe czy będziesz miał co na weselu pokazać. A czy to branża budowlana?

    Każdy zazwyczaj wykonawca w zaktesie swojej działalności ma zakres handlu. Dlaczego więc ma nie zarabiać na handlu materiałami?- ma robić to za darmo? to jeszcze raz powtórzę - idź do hurtowni niech też za darmo z tobą handlują.

    Każdy ma prawo w kosztorysie uwzględnić koszty zakupu i zysk od materiałów. Do tego dolicza zysk od robocizny. I tyle oczekuje zarobić na danej budowie. I jeśli inwestor dochodzi do wniosku ,że to dla niego najlepsza ofeta to ją wybiera. I nie ma powodu ,żeby potem instalator nie zarobił tego na co się umówili , bo inwestor gdziś jajka i mąkę taniej może kupić. Czy w umowie jest zapis tak jak sklepie dla idiotów ,że jeśli klient znajdzie dany towar taniej to sklep zwróci mu różnicę?

    Pozbawienie instalatora cześci zysku na materiałach musi powodować podwyższenie zysku z robocizny tak aby końcowy zarobek na budowie wyniosł ten założony i zaakceptowany przez inwestora więc skąd zdziwka ,że dostałem nowy kosztorys na samą robociznę?

    A co do niby braku uczciwości - bo wy taniej znaleźliści.
    Dziś na wszystko są upusty a nie marże w wysokości około 50%. Co ma poradzić na to ,że renomowana hurtownia instalatora jemu daje mniejszy upust niż jakaś internetowa detaliście? ma się na allegro zaopatrywać i czekać miesiąc na kuriera? To wy musicie wiedzieć ,że już nie te czasy gdzie hurtownik miał taniej od detalisty. Dziś wtym samym sklepie rożnica w upuście dla kowalskiego i instalatora sięga 2% a obok jest inna hurtownia walcząca o rnek dająca każdemu -5%

    Każdy ma prawo poznać koszt usługi z materiałem i koszt samej usługi i wybrać co mu bardziej odpowiada. Ale napewno nikt nie ma prawa po zaakceptowaniu ceny na usługę z materiałem z dnia na dzień pozbawić wykonawcy możliwości dostarczania materialów bez korekcji kosztorysu bo na allegro znalazł jakąś chińszczyznę albo odrzut z taśmy.

    Trzeba też pamietać ,że wykonawca jeśli dostarcza materiały to jest ich gwarantm. Też ma tego nie uwzględniać w kosztach funkcjonowania firmy?

    Dziś jadę np na wymianę oleju w aucie. Wymiana jest za darmo. Jak myślicie nie bedzie nietaktem jak olej kupię sobie sam bo taniej w tesco a do gościa pojadę tylko na tę gratisową wymianę???
    Mo myślcie trochę ludzie i nie bądźcie tak do przodu bo was z tyłu zabraknie.
    Pozdrawiam marcin714

    Regulamin forum

  12. #32
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jareko

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    17.544

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin714
    No myślcie trochę ludzie i nie bądźcie tak do przodu bo was z tyłu zabraknie.
    krotko, obrazowo i w temacie - Marcin - ale tu niektórzy kolo na nowo chcą wynaleźć i każdego o oszustwa posadzaja
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7383340
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-JAR-EKO-uwaga

    nie odbieram PW na Forum,więc proszę nie pisać bo i tak nie odpiszę

  13. #33

    Domyślnie

    Niestety ale mnie to też wk...
    Rozmowa z dekarzem:

    dekarz) panie to będzie kosztowało tyle i tyle (bez rachunku), materiały ma Pan u mnie taniej bo mam duży rabat.

    ja) potrzebuję faktury przynajmniej na materiały (odliczenie VAT), proszę zrobić zestawienie - kupię materiał.

    dekarz) Panie ale u mnie ten materiał wyjdzie Panu taniej niż bez VAT
    .... itd.

    W końcu jak wszystko policzyć to papa u niego wychodziła w cenie iście kosmicznej... Ja dziękuję za coś takiego. Nie oczekuję żadnego dzielenia się rabatem tylko uczciwej kalkulacji ceny. Już nie mówiąc o tym że bezpieczniej jest samemu kupić materiał bo wykonawca w cenie dobrego towaru nieraz wciska barachło jakieś. Takie są doświadczenia po tej stronie barykady - więc się nie dziwcie drodzy wykonawcy że człowieka nieraz trafia.
    Na temat speców od rurek w szczególności z uprawnieniami gazowymi to już sie nawet nie wypowiadam bo książkę można napisać co goście próbowali mi wmówić.

  14. #34
    ZW
    Guest
    ZW

    Domyślnie

    Cytat Napisał LAMP
    ...

    Uwierz mi, sprawdziłem. Liczyłem "najgrubsze" rzeczy, drobiazgów nie sprawdzałem. ...
    Lech
    Policz koszt drobiazgów.
    Drobiazgi (jakieś bzdety uszczelki, kolanka) to może być 50% kosztów, tak było u mnie przy hydraulice.

    pozdrawiam

  15. #35

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomkii
    Niestety ale mnie to też wk...
    Rozmowa z dekarzem:

    dekarz) panie to będzie kosztowało tyle i tyle (bez rachunku), materiały ma Pan u mnie taniej bo mam duży rabat.

    ja) potrzebuję faktury przynajmniej na materiały (odliczenie VAT), proszę zrobić zestawienie - kupię materiał.

    dekarz) Panie ale u mnie ten materiał wyjdzie Panu taniej niż bez VAT
    .... itd.

    W końcu jak wszystko policzyć to papa u niego wychodziła w cenie iście kosmicznej... Ja dziękuję za coś takiego. Nie oczekuję żadnego dzielenia się rabatem tylko uczciwej kalkulacji ceny. Już nie mówiąc o tym że bezpieczniej jest samemu kupić materiał bo wykonawca w cenie dobrego towaru nieraz wciska barachło jakieś. Takie są doświadczenia po tej stronie barykady - więc się nie dziwcie drodzy wykonawcy że człowieka nieraz trafia.
    Na temat speców od rurek w szczególności z uprawnieniami gazowymi to już sie nawet nie wypowiadam bo książkę można napisać co goście próbowali mi wmówić.
    Oj golą , nas wykonawcy golą , a póżniej między sobą rozmawiaj jak ostrzygli frajera i niezły śmiech z tego mają, a i nazewnictwo takiego skrojonego inwestora też niezłe .Sam byłem świadkiem takiej rozmowy .
    Ludzie targujcie się,to są wasze pieniądze.

  16. #36

    Domyślnie

    Niestety ale wykonawcy oszukują i na pokaźne sumy inwestorów. Pracowałem kiedyś u znajomego w firmie remontowej i wiem że niejednokrotnie na materiałach zarobił tyle samo co na robociźnie. A ludziom wciskał kity że przecież to dla nich będzie lepiej jak on zamówi bo już nie muszą się o nic martwić, a żeby nie było ze oszukuje ich na cenie to przedstawiał im zawsze faktury ale pro forma na których ceny były dużo wyższe. A faktury Vat już im nie pokazywał, tylko później wystawiał jedna fakturę na całą robociznę. I zapewne większość wykonawców stosuje takie myki.
    I nie mówcie że przecież wykonawca wam za darmo nie będzie robił zakupów bo wiadomo nie ma nic za damaro, ale żeby za takie zakupu wykonawcy płacić kilka stówek lub prę tysiaków więcej w zależności od ilości materiałów jakie kupuje to sory.

  17. #37
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.543

    Domyślnie

    Cytat Napisał bladyy78
    Niestety ale wykonawcy oszukują i na pokaźne sumy inwestorów. Pracowałem kiedyś u znajomego w firmie remontowej i wiem że niejednokrotnie na materiałach zarobił tyle samo co na robociźnie. A ludziom wciskał kity że przecież to dla nich będzie lepiej jak on zamówi bo już nie muszą się o nic martwić, a żeby nie było ze oszukuje ich na cenie to przedstawiał im zawsze faktury ale pro forma na których ceny były dużo wyższe. A faktury Vat już im nie pokazywał, tylko później wystawiał jedna fakturę na całą robociznę. I zapewne większość wykonawców stosuje takie myki.
    I nie mówcie że przecież wykonawca wam za darmo nie będzie robił zakupów bo wiadomo nie ma nic za damaro, ale żeby za takie zakupu wykonawcy płacić kilka stówek lub prę tysiaków więcej w zależności od ilości materiałów jakie kupuje to sory.

    Bo z wykonawcą trzeba się umawiać na jeden z dwóch sposobów:
    1. Oferta na wykonanie całej pracy od początku do końca. Insteresuje nas tylko efekt końcowy wykonania i cena końcowa. Jeśli mamy wymagania odnośnie materiałów to zaznaczamy to na początku.
    2. Od razu mówimy, że interesuje nas sama robocizna, a materiały kupujemy sami. Musimy oczywiście uzgodnić kto zrobi specyfikację materiałów. Czy my osobno, czy mamy to w kosztach podanej robocizny.

  18. #38

    Domyślnie

    Cytat Napisał zbigmor
    Bo z wykonawcą trzeba się umawiać na jeden z dwóch sposobów:
    1. Oferta na wykonanie całej pracy od początku do końca. Insteresuje nas tylko efekt końcowy wykonania i cena końcowa. Jeśli mamy wymagania odnośnie materiałów to zaznaczamy to na początku.
    No fajnie - umawiam się z tym nieszczęsnym dekarzem - ma wykonać rynny i opierzenia - materiał tytan-cynk.
    Zaglądam na budowę a tutaj gostek montuje haki z bednarki ocynkowanej "home made". Trudno się nie wkurzyć.

  19. #39

    Domyślnie

    to ja opowiem podobną przygodę z panem który zakładał mi wkład kominowy kwasoodporny w komin. Ponieważ pracowałem w dużej firmie handlującej m.in. takimi wkładami zakupiłem sobie wkład po cenie producenta.

    rozmowa nt wymiany była początkowo prowadzona w taki sposób, że fachowiec mówił że koszt robocizny to "tyle i tyle" + koszt wkładu. A na wkłady to on ma bardzo dobrą cenę bo bierze tego dużo itp standardowe gadki...
    Ja nie mówiłem na początku że wkład sam już zakupiłem bo nie myślałem że to istotne.

    Jak doszliśmy do finalizowania ustaleń to gościu mówi że z mojego materiału nie zrobi bo mu się nie opłaca i dlaczego sam kupiłem wkład jak od niego miałbym taniej. Ja mu na to że to niemożliwe i podałem mu cenę. Gościu mówi mi, że pewnie mam jakiś wkład z firmu krzak i on czegoś takiego nie założy bo szkoda jego roboty. No to mu pokazałem fakturę i atest.

    Facet zrobił się czerwony i powiedział że on też kupuje wkłady tej firmy i on ma wyższe ceny zakupu niż ja.

    Suma sumarum doliczył mi chyba z 15% do ceny za robociznę (bo tyle zarabiał zawsze ekstra na materiale) i zrobił mi ten komin z łaski tylko dlatego, że sąsiadka się również zdecydowała i zakładał 2 wkłady jednocześnie (jej wkład dodatkowo sprzedał).

    Nie oczekuję, że instalator za darmo zakupi (zamrozi swój kapitał) i przywiezie materiał do wykonania swojej usługi. Ale skoro wycena ma pozycję koszt robocizny + materiał. To późniejsze kręcenie przy materiale inwestora niestety jest niepoważne. Niech taki instalator od razu podaje cenę z materiałem skoro nie robi z powierzonego materiału. A doliczanie sobie marży w materiale również uważam za oszustwo.

    Mam DG i nieraz świadczę usługi akurat w branży informatycznej. Zdarza się, że muszą kupić np oprogramowanie które natychmiast odsprzedaję wraz z usługą. To mi się bardzo opłaca bo mam upusty 30-35%. Zawsze sprzedaje takie oprogramowanie zatrzymując dla siebie 15-25% tego upustu (w zależności od kwoty finalnej). Klient i tak ma cenę niższą od sugerowanej przez producenta. Z tym, że ja zamrażam parę tysięcy złotych na 2-3 tygodnie, muszę najczęściej złożyć zamówienie i pojechać odebrać program. Czyli pochodzić koło tego.

    Ale jeżeli klient chciałby sobie sam kupić program - wolna wola - cena za usługę się nie zmienia. Ja co prawda zarabiam mniej ale na usłudze i tak zarabiam uczciwie. w innym przypadku mam dodatkowy bonus za fatygę.

    trochę długie to wyszło... ale mam nadzieję że nie zanudziłem

  20. #40

    Domyślnie

    Więc się umawiuasz ,że ty dostarczasz materiały a on je montuje i se nie wkurzasz i masz takie jakie chciałeś.
    Pozdrawiam marcin714

    Regulamin forum

Strona 2 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony