dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    lukkasz89

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-682
    Posty
    18

    Domyślnie Skrzynka elektryczna w granicy - typ bezpiecznika

    cześć forumowicze,
    problem dotyczy skrzynki elektrycznej znajdującej się w granicy działki.
    Mam prąd 3 fazowy z zabezpieczeniem 20A.

    Już w trakcie korzystania z podpiętej pod skrzynkę rozdzielni budowlanej pojawiał się problem - przy włączeniu narzędzi budowlanych pod 230V (nie siła) zdarzało się, że wyskakiwał bezpiecznik w drodze.

    Obecnie mam położoną instalację elektryczną w domu - problem jest ten sam. Dzisiaj wyskoczył mi bezpiecznik przy podpięciu szlifierki kątowej.

    Ponieważ problem występuje jeszcze z czasów sprzed instalacji w domu, uważam, że problemem jest bezpiecznik w skrzynce w drodze.

    Drodzy forumowicze - powiedźcie proszę jaki rodzaj tego bezpiecznika powinien być? Jakiś jego typ/rodzaj?

    Czy wymianą tego bezpiecznika powinienem zająć się sam, czy zlecić to firmie Enea?

  2. #2

    Domyślnie

    A czyja jest skrzynka? Chyba Enei?

  3. #3

    Domyślnie

    Jeśli szlifierka jest powodem zadziałania bezpiecznika to należy wezwać elektryka który to sprawdzi. Eneę zostaw na razie w spokoju .
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kemotxb Zobacz post
    Jeśli szlifierka jest powodem zadziałania bezpiecznika to należy wezwać elektryka który to sprawdzi. Eneę zostaw na razie w spokoju .
    1. Może autor najpierw opisze rodzaj i typ tego zabezpieczenia, oraz zabezpieczeń w domu.
    2. Wskazane odpowiedzieć, czy wyłącza się tylko zabezpieczenie w zewnętrznej skrzynce, czy również "bezpiecznik" w rozdzielnicy domowej.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  5. #5

    Domyślnie

    Też prawda Tym bardziej dziwne jest, że bezpiecznik wyskakuje w drodze, skoro mówisz, że instalacja w domu położona.

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    lukkasz89

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-682
    Posty
    18

    Domyślnie

    Bezpiecznik wyskakuje wyłącznie w drodze. Co do rodzaju bezpiecznika w drodze - B16A

    Natomiast w domu tablica elektryczna - plik w załączniku. Na głównym bezpieczniku napis Legrand AC22A 40A.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20171102_162341.jpg
Wyświetleń:	96
Rozmiar:	92,6 KB
ID:	402859   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	81
Rozmiar:	86,9 KB
ID:	402860  
    Ostatnio edytowane przez lukkasz89 ; 11-12-2017 o 16:44

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukkasz89 Zobacz post
    Bezpiecznik wyskakuje wyłącznie w drodze. Co do rodzaju bezpiecznika w drodze - B16A

    Natomiast w domu tablica elektryczna - plik w załączniku. Na głównym bezpieczniku napis Legrand AC22A 40A.
    Moze zdecyduj sie jakie zabezpieczenie jest w drodze, jesli 16 jak piszesz ostatnio to nic dziwnego ze czesto zadziala.
    Ps. Co jest na umowie jaka moc przylaczeniowa i zabezpieczenie?
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  8. #8

    Domyślnie

    To akurat nie jest bezpiecznik a rozłącznik izolacyjny. Jaką moc zamówioną masz w umowie ?
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukkasz89 Zobacz post
    Bezpiecznik wyskakuje wyłącznie w drodze. Co do rodzaju bezpiecznika w drodze - B16A

    Natomiast w domu tablica elektryczna - plik w załączniku. Na głównym bezpieczniku napis Legrand AC22A 40A.
    Ten, kto zakładał zabezpieczenie przedlicznikowe B 16 (albo zespolony wyłącznik samoczynny 3-polowy, albo 3 x B 16) to cymbał, nie elektryk.
    Dotyczy to również pracowników ZE, którzy nie słyszeli o obowiązku selektywności zabezpieczeń. Ale co się dziwić - to przecież "panowie z elektrowni"
    Druga sprawa - doczytać warunki techniczne przyłączenia i/lub umowę przyłączeniową, co tam pisze na ten temat.
    Bo 16 A wskazuje na moc przyłączeniową ok. 10,5 kW.
    Po trzecie - "główny bezpieczniki" AC22A to wyłącznik główny/rozłącznik tablicy rozdzielczej, tylko, na litość boską, dlaczego 4-polowy ?
    Jest 3P+N ? Nie jest ! No to jełop go montował, i tyle.
    Być może kierował się układem sieci zasilającej TT, ale nawet to go nie tłumaczy.
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 11-12-2017 o 17:09
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    lukkasz89

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-682
    Posty
    18

    Domyślnie

    warunki przyłączenia mówią o:
    moc przyłączeniowa 12kW
    napięcie 0,4kV
    prąd 3 fazowy z zabezpieczeniem 20A

    fizycznie skrzynka w granica stoi już od kilku lat - w tym roku dołożyli do niej wyłącznie licznik (bezpiecznik pozostaje ten sam co był B16)

    Dzwoniłem do ENEI - mam poprosić o rozplombowanie, samemu (przy pomocy swojego elektryka) wymienić bezpiecznik i poprosić o zaplombowanie. Czy skoro zapłaciłem za przyłącze 3x20A to nie powinna tego zrobić ENEA?

    elpapiotr czy ten 4 polowy bezpiecznik czymś "grozi"? Czy jak już jest to może zostać?
    Ostatnio edytowane przez lukkasz89 ; 11-12-2017 o 18:11

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukkasz89 Zobacz post
    warunki przyłączenia mówią o:
    moc przyłączeniowa 12kW
    napięcie 0,4kV
    prąd 3 fazowy z zabezpieczeniem 20A

    fizycznie skrzynka w granica stoi już od kilku lat - w tym roku dołożyli do niej wyłącznie licznik (bezpiecznik pozostaje ten sam co był B16)

    Dzwoniłem do ENEI - mam poprosić o rozplombowanie, samemu (przy pomocy swojego elektryka) wymienić bezpiecznik i poprosić o zaplombowanie. Czy skoro zapłaciłem za przyłącze 3x20A to nie powinna tego zrobić ENEA?
    He, he - płacisz za 12 kW ze wszystkimi składnikami tej opłaty, a ... masz mniej. Dobre. Kto nie dopilnował ?
    Podziękuj szlifierce, że się tym zajęła
    Cytat Napisał lukkasz89
    czy ten 4 polowy bezpiecznik czymś "grozi"? Czy jak już jest to może zostać?
    No, zapytaj tego swojego machera, czym grozi niejednoczesne załączanie (i wyłączanie) torów tego rozłącznika, ze wskazaniem na tor neutralny.

    Dalej pytam - jakie zabezpieczenie (typ, rodzaj) figuruje w dokumentach z ZE ? (pisałem wcześniej)
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  12. #12

    Domyślnie

    A ten tu po co wlazł ?
    Czym się różni C od B w zakresie zadziałania w przypadku zwarcia ?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  13. #13

    Domyślnie

    Czyli nie wie.
    To po co włazi ?
    Niech siedzi na tasiemcu, jak mu wygodnie.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  14. #14

    Domyślnie

    Machnij jeszcze ze trzy posty pod rząd, może odpowiem
    Jako ciekawostka :
    Ta wiadomość jest ukryta ponieważ wisemanjest na Liście Ignorowanych.

    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    lukkasz89

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-682
    Posty
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post

    Dalej pytam - jakie zabezpieczenie (typ, rodzaj) figuruje w dokumentach z ZE ? (pisałem wcześniej)
    Jest tylko:
    RODZAJ I USYTUOWANIE ZABEZPIECZEŃ:
    zabezpieczenie główne: istniejące - wielkość i typ zgodnie z obliczeniami

    Jak kupowałem działkę, to skrzynka już stała i bezpiecznik był, dołożyli mi tylko licznik

  16. #16

    Domyślnie

    No to nic się nie zgadza w kwestii formalnej.
    Wypada uzgodnić w Rejonie Energetycznym, jakie zabezpieczenie powinno być, a nie, jakie jest.

    PS. Nie ma umowy przyłączeniowej ?
    Bez tego nie było szans założenia licznika.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukkasz89 Zobacz post
    warunki przyłączenia mówią o:
    moc przyłączeniowa 12kW
    napięcie 0,4kV
    prąd 3 fazowy z zabezpieczeniem 20A

    fizycznie skrzynka w granica stoi już od kilku lat - w tym roku dołożyli do niej wyłącznie licznik (bezpiecznik pozostaje ten sam co był B16)

    Dzwoniłem do ENEI - mam poprosić o rozplombowanie, samemu (przy pomocy swojego elektryka) wymienić bezpiecznik i poprosić o zaplombowanie. Czy skoro zapłaciłem za przyłącze 3x20A to nie powinna tego zrobić ENEA?

    elpapiotr czy ten 4 polowy bezpiecznik czymś "grozi"? Czy jak już jest to może zostać?
    Tego akurat nie powinien robić Twój elektryk, zmiana zabezpieczenia to już sprawa dla lokalnego operatora sieci, tym bardziej zrywanie plomb, takie rzeczy robi się na protokołach, zerwiesz plombę a później ZE będzie psioczył i obciąży Cię kosztami interwencji. Zabezpieczenie powinno zostać założone na takie jakie masz w umowie i warunkach przyłączenia do sieci. Poszukaj dokumentów i posprawdzaj co masz tam napisane (zwłaszcza tych odbiorowych od licznika), być może na czas budowy wystąpiłeś o niższą moc i hm jakimś sposobem nie przywrócono założeń pierwotnych
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  18. #18
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    krzcel

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    śląsk górny/małopolska
    Posty
    517

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiseman Zobacz post
    A gdzie Ty w problemie autora widzisz zwarcie?
    Silnik, to jest transformator z wirującym uzwojeniem wtórnym. Rozruch kątówki jest jak zwarcie metaliczne po stronie wtórnej transformatora, które przechodzi w stan pracy jałowej w miarę wzrostu prędkości wirowania.
    Dlatego napędy elektryczne zabezpiecza się troszkę inaczej niż zwykłe gniazdka. Kątówka 2kW, to poważny silnik dla instalacji elektrycznej w skali domku jednorodzinnego.
    Ostatnio edytowane przez krzcel ; 12-12-2017 o 08:52
    trolla nie należy karmić – czyli że nie należy z nim w ogóle wchodzić w jakąkolwiek polemikę.

  19. #19
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    krzcel

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    śląsk górny/małopolska
    Posty
    517

    Domyślnie

    A zasponsorujesz wymianę przewodów w instalacji, żeby mogły pracować z zabezpieczeniem C20?

    Dom to nie warsztat. Zalecam kupić kątówkę 500W lub zamówić w ZE odpowiednią moc i wykonać odpowiednią instalację do prowadzenia DG.
    Jak ktoś chce rozwozić paczki, to kupuje transita a nie dokłada mocniejsze zawieszenie do fiesty.
    trolla nie należy karmić – czyli że nie należy z nim w ogóle wchodzić w jakąkolwiek polemikę.

  20. #20
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    krzcel

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    śląsk górny/małopolska
    Posty
    517

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiseman Zobacz post
    Myślisz że w 10ms istnienia max prądu 200A instalacja się spali?
    To nie jest takie proste jak się wydaje.
    A popłynie te 200A w takiej byle instalacyjce - jak już, to pomiary wyjdą "na styk"?
    A 29 amper przez kilka godzin spali ?
    Tam jest przekrój 2,5mm2 (raczej), to nie można zabezpieczać 20A.
    Co do charakterystyki, to ja gniazda ogólnego przeznaczenia w budownictwie mieszkaniowym będę zabezpieczał charakterystyką B.
    Jeżeli chce się używać odbiorniki typowo warsztatowe to trzeba do tego instalację przewidzieć a nie uprawiać prowizorki.
    Jak ktoś ma znajomego chirurga, to może rozbujać trochę tarczę ręką i wtedy załączać fleksa - nie powinno wybijać

    Cytat Napisał wiseman Zobacz post
    W mojej skrzynce przy mocy zamówionej 10kW mam wyłącznik C20 założony przez ZE.
    No ale to C20 nie zabezpiecza gniazd.

    Cytat Napisał wiseman Zobacz post
    Instalator mojej PC włożył dla niej zapezpieczenie C16.
    Zgadnij dlaczego to zrobił.
    To obwód dedykowany a nie gniazdo 230V - nie dotyczy tej dyskusji.
    Ostatnio edytowane przez krzcel ; 12-12-2017 o 13:26
    trolla nie należy karmić – czyli że nie należy z nim w ogóle wchodzić w jakąkolwiek polemikę.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony