dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 70
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 1395
  1. #1

    Domyślnie Różaneczniki i azalie (Rhododendron) - uprawa, pielęgnacja, odmiany

    Witam - mam praktyczne pytanko. Czy owijać rododendrony na zimę? Czy zostawić je bez okrycia? Z tego co się zdążyłam zorientować - są dwie szkoły.... A moje - już kwitły w tym roku i nie chcę im zaszkodzić...

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZA DORADCZYNI OD SPRAW WSZELAKICH Avatar Majka
    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Żbik
    Posty
    17.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    Ja nie owijam, mam dość duże. Obrywam tylko "brzydkie" liscie. Czy Twoje rododendrony mają zawiązane pąki na przyszły rok?

  3. #3

    Domyślnie

    Mają - także chyba z nimi wszystko w porządku. Oberwę te brzydsze liście - a jeżeli będzie minus 20 - to nic im się nie stanie??? Mają okolo 60 cm wysokości...

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZA DORADCZYNI OD SPRAW WSZELAKICH Avatar Majka
    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Żbik
    Posty
    17.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    Jak się boisz to mozesz je przykryć np. zciętymi gałeziami swierka lub owinąć geowłókniną. Moje juz zimowaly i wszystko bylo O.K. Jedynie to nornice jednemu "zaszkodzily"

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    magnolia

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    1.464

    Domyślnie

    Z nimi jak z większością zimozielonych- główne niebezpieczeństwo to susza fizjologoiczna zimą- znaczy brak dostęnej wody.Dlatego teraz, jak będzie jeszcze ciepło, tzn. bez mrozu podlej je dobrze żeby dobrze się napiły przed zimą.To najważniejsze.

  6. #6

    Domyślnie

    tak jak mowi magnolia, trzeba je mocno podlac przed zima i dodatkowo mozesz zrobic cos w stylu parawaniku (np. z jakiejs trzciny albo czegos podobnego) i oslonic rododendrona od tej strony z ktorej bedzie wial lodowaty wiatr

  7. #7

    Domyślnie

    Dzięki - podleję w sobotę.

  8. #8
    Guest

    Domyślnie Re: rododendrony

    quote="basieczka"]Witam - mam praktyczne pytanko. Czy owijać rododendrony na zimę? Czy zostawić je bez okrycia? Z tego co się zdążyłam zorientować - są dwie szkoły.... A moje - już kwitły w tym roku i nie chcę im zaszkodzić... [/quote]
    • ja osobiście nie mam doświadczenia ale moja mama od kilkunastu lat hoduje rododendrony i zawsze na zime je owija. Mieszka w Gdańsku blisko plaży - klimat jest ostry, więc chucha na nie i dmucha. Warto sa piekne. Viola

  9. #9

    Domyślnie Jak rozmnożyć rododendrony ?

    Jak podejść do tematu. Mam takie z dużymi liściami na dosyć grubych łodygach ? Nie wiem jak je dokładniej opisac mają takie takie duże różowe kwiaty.
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  10. #10

    Domyślnie

    Rozmnażanie dość trudne. Sadzonkować w sierpniu-wrześniu. Sadzonki z cienkich pędów bocznych dł.10-15 cm.pozostawic tylko 4 liście na wierzchołku, nie skracac ich.Zdjąć płat kory u podstawy sadzonki, zanurzyć w ukorzeniaczu. Każdą sadzonkę umieścić w doniczce o średnicy 7 cm wypełnonej torfem. Zapewnić miejsce ciepłe- inspekt temp.20-25 stopni.Wilgotność 85-95 %. Ukorzenianie sadzonek gatunków o dużych kwiatach trwa ok 3 mies. Sadzonki z roślin o małych kwiatach ukorzeniają sie szybciej i łatwiej- w lipcu w inspekcie 15-18 stopni. Z braku inspektu można spróbować rozmnażać w zacisznym, zacienionym miejscu w ogrodzie.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał D`arek
    Rozmnażanie dość trudne. Sadzonkować w sierpniu-wrześniu. Sadzonki z cienkich pędów bocznych dł.10-15 cm.pozostawic tylko 4 liście na wierzchołku, nie skracac ich.Zdjąć płat kory u podstawy sadzonki, zanurzyć w ukorzeniaczu. Każdą sadzonkę umieścić w doniczce o średnicy 7 cm wypełnonej torfem. Zapewnić miejsce ciepłe- inspekt temp.20-25 stopni.Wilgotność 85-95 %. Ukorzenianie sadzonek gatunków o dużych kwiatach trwa ok 3 mies. Sadzonki z roślin o małych kwiatach ukorzeniają sie szybciej i łatwiej- w lipcu w inspekcie 15-18 stopni. Z braku inspektu można spróbować rozmnażać w zacisznym, zacienionym miejscu w ogrodzie.
    Czyli co ... amator raczej nie ma szans ?
    Ten inspekt - co to takiego ?
    To ciepłe miejsce to dom ... i wysadzić do ziemi na wiosnę ?
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZA DORADCZYNI OD SPRAW WSZELAKICH Avatar Majka
    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Żbik
    Posty
    17.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    Bardzo duże rododendrony:
    Przysypać ziemią dolną gałąź, poczekać conajmniej rok, odrąbać i wsadzić do ziemi w nowym miejscu.
    My mamy tak przesadzane krzaki od moich rodziców.

  13. #13

    Domyślnie

    Mozna jeszcze przez odklady powietrzne spróbować tzn. młody zdrewniały pęd naciać delikatnie ( tak do 1/3 grubości) w to naciecie wsunac troche torfu z ukorzeniaczem a całosc zapakować w torebke foliowa wypelniona ziemia do rododendronów. Trzeba opakowac to miejsce tak by było otoczone ziemia a ziemia folia. Końce folii mozna taśma klejaca do galezi przykleić. potem pilnować zeby ziemia w opasce byla wilgotna. Jak wysycha ja uzupełniałem strzykawka. Po roku powinno być widac mlode korzenie wtedy jesienia obcinamy galaź ,wsadzamy w ziemie i powinna rosnac ( Podobno lepiej jest przechowac ja przez zime w domu w doniczce w chlodnym miejscu i do gruntu wsadzić na wiosne).
    W tym roku bede sprawdzał czy udało sie tak ukorzenić na swoim egzemplarzu.
    zielonym do góry

  14. #14

    Domyślnie

    Amator ma szanse. Ciepłe miejsce to inspekt czyli mała szklarenka albo skrzynia z przejrzystym wierzchem. To są najwłasciwsze warunki aby osiąnąć sukces. Przyznam, że nie posiadam inspektu i wszystko ukorzeniam w zacienionym miejscu w ogrodzie stosując ukorzeniacz. Rododendronów jeszcze nie mnożyłam ale iglaki, bukszpany, różne inne krzaki to owszem. Musi być stale wilgoć, zacisze i zero mocnego słońca.
    NOTO początkującym ogrodnikom radzę postudiować trochę literaturę ogrodniczą. Czyta sie lepiej niż niejeden bestseller.

  15. #15

    Domyślnie przede wszystkim temperatura 23-25C

    Jest kilka spraw jednocześnie, temperatura i niedopuszczenie do rozwoju infekcji. Warto tam często zaglądać i dbać, aby temperatura nie przekroczyła 30C, warto czasami krótko przewietrzyć. Najważniejsze to chyba to, że ierwszą zimę powinny spędzić w szklarni, najlepiej "zimnej" gdzie temeratura nie spada poniżej +5C i to może być największa trudność.
    Jak narazie badzo dobrze wychodzi mi rozmnażanie z nasion. Mniej stresu.
    wystarczy w październiku wysiać i do maja czerwca są roślinki i największy problem w pierwszą zimę trzeba je gdzieś przetrzymać niekoniecznie na dworzu, bo może wypaść 80-90%. Próbowałem różnyc metod, ale bez szklarenki, albo czegoś podobnego może być trudno. Ja tym sposobem mam kilkadziesiąt nowych krzewów głównie azalii. To bardzo fajne móc powiedzeć komuś, że "ten krzak to moje dzieło"

    Pozdrawiam
    Pozdrawiam
    zygmor
    ----------------
    dziennik skomentuj Ogród
    starczy nam sił i środków?

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZA DORADCZYNI OD SPRAW WSZELAKICH Avatar Majka
    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Żbik
    Posty
    17.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    Zygmor, widzę, że spec od "kwasnolubnych" roslin. Mam pare rododendronów, azalię, ale na ciągle mi chorują. Liscie bązowieją
    Podsypuję kwasnym torfem, zakwaszam, nawożę.
    Jak im jeszcze dogodzić? Moja ziemia licha, gliniasta, łąkowa.

  17. #17

    Domyślnie poradzę ci ...

    Różaneczniki najlepiej rosną w lżejszej ziemi, raczej piaszczystej. Dlatego warto i zaopatrzeć się w kwasomierz taki prosty z płynem zwanym Heliga.
    Warto wiedzieć co w tej twojej glebie siedzi. Objawy masz takie jak przy chlorozie. To może być spowodowane zarówno złym odczynem gleby, lub chlorowaną wodą. Jeżeli wodą to masz problem. Powinieneś mieć zbiornik na wodę i podlewać je wodą odstałą. Jeżeli gleba to ja bym wybrał dla nich miejsce gdzieś pod iglakami np. sosną tu gleba sama będzie się stopniowo zakwaszać. dodać do niej sporo piachu, lub innego l€źnego materiału, najlepiej kwaśnego, lub takiego jak na budowie, lub w piaskownicy i sporo kwaśnego torfu. Nie dopuścić, żebu różaneczniki stały wiosną w wodzie, co na ciężkich glebach się zdarza. Dobrym sposobem na takiej glebie jak glina w pobliżu krzewów wykopać głębszy dołek i wypełnić go piaskem lub żwirem, aby naddatek wody miał się gdzie gromadzić.
    Ja do zakwaszania używam oprócz nawozów jak siarczan amonu wiosną i siarczan potasu jesienią, stosuję raz w roku siarkę w proszku, rozsypuję pod krzewami. Siarkę kupuję granulowaną, stosuje się ją do dezynfekcji szklarni, ja ją rozdrabniam młotkiem, wsypuję do mojego ogrodniczego sitka, lepiej nie tego od makaronu, i posypuję delikatnie, a następnie lekko przegarniam ściółkę, żeby wymieszać. Siarka wchłania się bardzo wolno podobno ok 4 lat. I chyba coś w tym jest, bo miałem taki wzgórek, gdzie posadziłem wrzosy i wrzośce i nie zabardzo mi kwitły dopiero po kilku latach stosowania siarki sytuacja się zmieniła.
    Pozdrawiam
    zygmor
    ----------------
    dziennik skomentuj Ogród
    starczy nam sił i środków?

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZA DORADCZYNI OD SPRAW WSZELAKICH Avatar Majka
    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Żbik
    Posty
    17.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    Moje rododendrony rosną przy stawie, więc nadmiar wody spływa do niego. Woda jest dobra, mozna pic prosto z kranu, każdego roku dosypuje worek torfu i nawoziłam specjalnym nawozem. Tydzień temu pierwszy raz dodatkowo zakwasiłam ziemię siarczanem amonu /wczesniej sądziłam, że torf wystarczy /. Może się sytuacja poprawi.

  19. #19

    Domyślnie ja bym tam sprawdził glebę

    Warto wiedzieć jaką mamy glebę w ogrodzie. To pomaga w podejmowaniu decyzji nasadzeniowych. Jeżeli masz kwaśną ziemię to powinnaś nieć skrzyp na działce. Jeżeli go nie ma to może być wszystko inne.
    Pozdrawiam
    zygmor
    ----------------
    dziennik skomentuj Ogród
    starczy nam sił i środków?

  20. #20

    Domyślnie Re: przede wszystkim temperatura 23-25C

    Cytat Napisał zygmor
    Jak narazie badzo dobrze wychodzi mi rozmnażanie z nasion. Mniej stresu.
    wystarczy w październiku wysiać i do maja czerwca są roślinki i największy problem w pierwszą zimę trzeba je gdzieś przetrzymać niekoniecznie na dworzu, bo może wypaść 80-90%. Próbowałem różnyc metod, ale bez szklarenki, albo czegoś podobnego może być trudno. Ja tym sposobem mam kilkadziesiąt nowych krzewów głównie azalii. To bardzo fajne móc powiedzeć komuś, że "ten krzak to moje dzieło"
    Skąd masz nasiona azalii ? Własne czy gdzies kupujesz ?
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

Strona 1 z 70

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony