dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 6
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 108
  1. #1

    Domyślnie Jak zagospodarować skarpę

    Mam do zagospodarowania bardzo stromą skarpę (ok. 1,5m wysokości), na dodatek w cieniu. Co zrobić by nie straszyła gołą ziemią. Czy znacie roślinki, które daloby się posadzić w takich warunkach? A może słyszeliście o jakiś metodach na takie strome skarpy? Może ktoś w Was widzial gdzieś jakiś artykuł na ten temat?
    Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.
    Kasia

  2. #2

    Domyślnie

    To już wiem, że do utrwalenia skarby można wykorzystać siatkę plastikową, taką jak na skalniaki. Czyli jaką? Czy to jakiś specjalny rodzaj siatki? Jak się mocuje taką siatkę. No i jeśli faktycznie będę robiła skalniak, to czy po rozłożeniu siatki i oczywiście przysypaniu zimią bedzie istaniła możliwość umocowania kamieni? Ile powinna wynosić warstwa ziemi na siatce?

  3. #3

    Domyślnie

    Półtora metra to jeszcze nie tak wysoko.. zależy jeszcze jakie nachylenie ma ta skarpa, łagodne czy strome. Co daje cień na tej skarpie.. drzewa czy budynki, czy zacienienie wystepuje cały czas czy przez fragment dnia?
    "Błogosławieni, którzy - nie majac nic do powiedzenia - trzymają jezyk za zębami"

  4. #4

    Domyślnie

    Skarpa jest na prawdę bardzo stroma i tak sobie teraz myślę, że to chyba jednak więcej niż połtora metra. A cień jest bo to północna strona domu i cień powstaje właśnie od domu.

  5. #5

    Domyślnie Rosliny na małą skarpę!

    Zwracam się o pomoc w sprawie doboru roślin na skarpę a raczej skarpkę. Wysokość skarpy max. 50 cm.
    Na początku namyślałem sie nad obsianiem trawą (wzmocnienie skarpy i zielona powierzchnia) teraz dochodzę do wniosku że nie będzie to najkorzystniejsze rozwiązanie chociażby z uwagi na trudny dostęp a wręcz brak możliwości jej koszenia

    Poszukuję roślin płożących i dobrze zarastających skarpę (niskich)

    Może jakieś roślinki na skalniak?

    Proszę o poradę

    Pozdrawiam
    Tomasz

  6. #6

    Domyślnie Re: Rosliny na małą skarpę!

    Cytat Napisał Tom_Poznan
    Zwracam się o pomoc w sprawie doboru roślin na skarpę a raczej skarpkę. Wysokość skarpy max. 50 cm.
    Na początku namyślałem sie nad obsianiem trawą (wzmocnienie skarpy i zielona powierzchnia) teraz dochodzę do wniosku że nie będzie to najkorzystniejsze rozwiązanie chociażby z uwagi na trudny dostęp a wręcz brak możliwości jej koszenia

    Poszukuję roślin płożących i dobrze zarastających skarpę (niskich)

    Może jakieś roślinki na skalniak?

    Proszę o poradę

    Pozdrawiam
    Wejdz do np Pinusa na strone i wybierz rosliny iglaste okrywowe z katalogu. Bedziesz mial całkiem niezła informacje!

    http://www.pinus.net.pl/p.php?p=katalog

  7. #7

    Domyślnie

    Dołączam się do pytania!
    Co z tego będzie...?

  8. #8

    Domyślnie

    Raczej zależałoby mi na roślince która stworzy kobierzec

    Pozdr
    Tomasz

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tom_Poznan
    Raczej zależałoby mi na roślince która stworzy kobierzec

    Pozdr
    Jałowce płozące stworza przeciez kobierzec! Ale też wrzośce bedą dobre na taki kobierzec.

  10. #10

    Domyślnie

    Taki kobierzec zrobią ci :
    dąbrówka rozłogowa
    gęsiówka kaukaska
    zawciąg nadmorski
    rogownice
    konwalia majowa
    bodziszki
    kocimiętka
    rozchodniki
    macierzanki
    A z krzewów to :
    karłowate berberysy
    irgi płożące
    wrzośćce
    trzmieliny pnące
    ubiorek wieczniezielony
    jałowce płożące
    barwinek
    i wiele wiele innych

  11. #11

    Domyślnie

    Danielu!

    Wielkie dzięki - tego oczekiwałem

    Pozdrawiam
    Tomasz

  12. #12

    Domyślnie Roślina płożąca na skarpę w miejscu niesłonecznym

    Witam serdecznie.

    Ze 100 lat tu nie pisałem.

    Poszukuję rośliny, którą mogę posadzić na skarpę od strony północ - północny-wschód. Nie musi być nawet szczególnie ładna. Ma być płożąca, w miare szybko rosnąca, akceptująca zimę bez zabezpieczeń .

    Dzieki z góry.

    Pozdrawiam

    B.

  13. #13

    Domyślnie

    Ja przymierzam się do zakupu irgi płożącej (właśnie na forum doradzono mi)-i też na skarpę w cieniu. Jest ładna i myślę,że nie wymaga dobrej ziemi, ale ja zawsze przy sadzeniu daję roślinom pod korzeń lepszej ziemi. Pomaga im to na starcie a później już sobie radzą.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Gierga
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Posty
    1.109
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    105

    Domyślnie

    Cytat Napisał Anna K.
    Ja przymierzam się do zakupu irgi płożącej (właśnie na forum doradzono mi)-i też na skarpę w cieniu. Jest ładna i myślę,że nie wymaga dobrej ziemi, ale ja zawsze przy sadzeniu daję roślinom pod korzeń lepszej ziemi. Pomaga im to na starcie a później już sobie radzą.
    Polecam irge - bardzo szybko się rozkrzewia, dobra na skarpy, a wiosną wypuszcza mnóstwo pięknych białych kwiatuszków
    REKLAMA

  15. #15

    Domyślnie

    Polecam dąbrówkę Ajuga reptans Atropurpurea. Jest dosyć ekspansywna i ładnie zadarnia.




  16. #16

    Domyślnie

    Lucia,
    Fjna jest ta dąbrówka, tylko po paru latach tak się to rozrasta, że trudno sobie z tym dać radę.

    Pozdrawiam
    Pozdrawiam
    zygmor
    ----------------
    dziennik skomentuj Ogród
    starczy nam sił i środków?

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał zygmor
    Lucia,
    Fjna jest ta dąbrówka, tylko po paru latach tak się to rozrasta, że trudno sobie z tym dać radę.

    Pozdrawiam
    Ale łatwo nad nią zapanować. Mam ją w ogrodzie odkąd pamiętam i nie należy do tych najbardziej ekspansywnych . Jeśli włazi tam, gdzie jej nie proszą, łatwo można wyrwać bez obawy, że za parę dni znowu wyrośnie w tym samym miejscu.

  18. #18

    Domyślnie

    Ja mam inne doświadczenia z dąbrówką niż Lucia. Nie da się wyrwać jej z korzeniami ,zawsze coś zostaje i odrasta. Teraz już chyba mam spokój w końcu, ale męczy się z nią teściowa(wzięła ode mnie kilka sadzonek).Można to porównać do innej rośliny na skalniaki - drobne listki , małe delikatne, białe kwiatki - chyba rogownica. Też zarasta wszystko, nawet tulipany nie mają siły się przebić przez gąszcz korzeni. Dla teściowej prawie wszystkie poginęły, które posadziła na skalniaku.

  19. #19

    Domyślnie Re: Roślina płożąca na skarpę w miejscu niesłonecznym

    Cytat Napisał Benicio
    Witam serdecznie.
    Poszukuję rośliny, którą mogę posadzić na skarpę od strony północ - północny-wschód. Nie musi być nawet szczególnie ładna. Ma być płożąca, w miare szybko rosnąca, akceptująca zimę bez zabezpieczeń .

    Dzieki z góry.

    Pozdrawiam

    B.
    Taką irgę, o której tutaj piszą możesz zobaczyć u mnie w rogu działki, przy modrzewiu (obok skrzynki na gaz) W tym roku urosła już chyba ze 30 cm.

  20. #20

    Domyślnie

    może któraś z nich? szczawik zajęczy (Oxalis acetosella) kopytnik pospolity (Asarum europaeum), przylaszczka pospolita (Hepatica nobilis), marzanka wonna (Galium odoratum).
    r2

Strona 1 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony