dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie Porotherm 25 P+W - wymiary

    Witam,
    Producent podaje rozmiary porothermu 25P+W tak:
    - wysokość 238 mm + zalecane 12mm zaprawy
    - grubość 250 mm
    - długość 375 mm

    Jak to wygląda w praktyce - jeśli w projekcie mam np. ściankę 150cm to tam wejdą dokładnie 4-ry pustaki? Czy może do każdego pustaka trzeba doliczyć z 5mm na pewne niedoskonałości, nie idealne doleganie a ostatniego trzeba będzie obciąć? Z takich niedokładności na całej ścianie to się może zrobić całkiem spora różnica.

    Kolejna rzecz - jeśli rozpoczynam ścianę prostopadłą to ile powinienem przyjąć na pierwszego pustaka? Dochodzi tam zaprawa no i wypustki które nie mają się gdzie schować bo przecież przylegają do gładkiej powierzchni. Wydaje się że trzebaby na takiego pustaka przyjąć 40cm.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar pawelurb
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Posty
    2.369
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    30

    Domyślnie

    zawsze trzeba coś dociąć , a jak ściana łączy się z inną prostopadłą to trzeba je murować jednocześnie pozostawiając tzw. strzępia , czyli co drugi pustak ze ściany prostopadłej powinien "wchodzić" w druga ścianę.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar mdzalewscy
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    3.406
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie Re: Porotherm 25 P+W - wymiary

    Cytat Napisał am76
    Jak to wygląda w praktyce - jeśli w projekcie mam np. ściankę 150cm to tam wejdą dokładnie 4-ry pustaki? Czy może do każdego pustaka trzeba doliczyć z 5mm na pewne niedoskonałości, nie idealne doleganie a ostatniego trzeba będzie obciąć? Z takich niedokładności na całej ścianie to się może zrobić całkiem spora różnica.

    Kolejna rzecz - jeśli rozpoczynam ścianę prostopadłą to ile powinienem przyjąć na pierwszego pustaka? Dochodzi tam zaprawa no i wypustki które nie mają się gdzie schować bo przecież przylegają do gładkiej powierzchni. Wydaje się że trzebaby na takiego pustaka przyjąć 40cm.
    w rzeczywistości tak to wygląda

    Otwierasz paletę a tam będa stłuczki, czasami sporo w palecie, czasami wcale, ale na całym budynku się nazbiera.

    Pustaki się rozpadają, czasami od dobijania, czasami od próby przecinania ich (najczęściej młotkiem, bo mało kto ma piłę), nie wszystkie kawałki się wykorzystają

    ściane taką np. 150 to murujesz na mijankę, więc raz idzie cały pustak raz połowa, czasami druga połowa się nie wykorzysta (bo się rozpadnie od dzielenia), więc strata na materiale

    Pustak nie trzyma wymiaru, dla przykładu murujesz i licujesz łatą/poziomicą na zewnątrz, patrzysz od środka łatą a tam jaja na całego.

    Nikt nie liczy centymetrami po długościach pustaki i dodaje - to szaleństwo

    ja przyjumuję iż 25-tki wstępnie idzie 11szt. na m2 ściany - i to mi się sprawdza, licze tylko ile jest m2 ścian.
    zaczynałem od budowy własnego domu przy pomocy forum muratora, kończę na prowadzeniu własnej firmy budującej domy jednorodzinne

  4. #4

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź. Producenci piszą o modułowych rozmiarach.
    Czasami jednak gdy ściana ma dużo "zygzaków", np przy jakiś tam wykuszach to być może warto uwzględnić wielkość pustaków bo np. czasami zamiast robić 35cm wystarczy zrobić 40 i coś się znacznie uprości, no przynajmniej co drugą warstwę

    Albo np. jeszcze inna sytuacji. W projekcie mam wysoką ściankę kolankową a w niej trzpienie żelbetowe co 1,5m. I tutaj też powiedzmy, że te 1,5m to będą odległości nie pomiędzy środkami a brzegami trzpieni to powinno to co nieco uprościć. No chyba że praktyka i rzeczywistość są takie, że te deklarowane rozmiary to fikcja.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał am76
    Dzięki za odpowiedź. Producenci piszą o modułowych rozmiarach.
    [...]
    No chyba że praktyka i rzeczywistość są takie, że te deklarowane rozmiary to fikcja.
    Zapomnij o "modulowych rozmiarach"
    Kup sobie lepiej pile typu "lisi ogon" (150-200 pln najtaniej) + brzeszczot do ciecia porothermow (ok 150-200 pln). Po budowie sprzedasz to za dwie stowki. A dwie stowki, ktore bedziesz w plecy tak naprawde sie zwroca bo:

    1. bedziesz mial *duzo* mniej odpadow - mi po calej chaupie nie zostalo praktycznie nic! sasiad co cial katowka ma za to kupe gruzu przed domem Spokojnie parenascie pustakow poszlo w mak.

    2. ciecie tym to przyjemnosc. 20 sekund i pustak (ja ciaglem poro 25cm) przeciety dokladnie tak jak chcesz, a to oznacza oszczednosci w zaprawie na poziome "fugi".

    Ale cos mi sie wydaje, ze, przymierzasz sie do sciany 1W i chcesz uniknac mostkow z zaprawy, ktora trzeba dawac w spoiny pionowe po cieciu ? Niestety - bedziesz cial az milo - ja szacuje ze na ~50 palet (czyli ok 3 tys pustakow) zrobilem spokojnie te 200-300 ciec, jak nie wiecej.

    Rozmiary modulowe.. ha ha - odrazu mi sie przypominaja poradniki porotherma, w ktorych pan w czystym ubranku elegancko pokazuje jak sie to robi, wszystko takie rowne, czyste, spoiny idealne, haaa haaa - praktyka jest zupelnie inna bo przeciez masz rozne rozmiary okien, drzwi i calego domu - zaden architekt przeciez nie projektuje domu z mysla o dlugosciach porothermu
    pozdr.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony