dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5

Temat: Darowizna- POMOCY!!!!

  1. #1

    Domyślnie Darowizna- POMOCY!!!!

    Witam
    Jakiś czas temu zdecydowałem się podzielić mieszkanie lokatorskie mojej mamy w zamian za spłatę długu, wykupienie na własność oraz doprowadzenie obojga mieszkań do stanu używalności we własnym zakresie. Po roku czasu zainwestowałem około 60000 zł i jestem przed aktem darowizny. Niestety z rodziną tylko dobrze na zdjęciu Matka cały czas mnie straszy,że może odwołać darowiznę jak nie będę zachowywał się tak jak sobie życzy a ja tak naprawdę nie mam nic na papierze.Czytałem na jednym z forum ,że darczyńca może żądać zwrotu darowizny lub jej wartości nawet jeśli przedmiot darowizny zostanie sprzedany. W jaki sposób mogę się uchronić przed stratą mieszkania? Czy mogę przepisać je na małżonkę? Po jakim czasie można darować darowane mieszkanie?
    Dziękuję za pomoc. Pozdrawiam

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    34.323
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2766

    Domyślnie

    Terminu darowania darowizny nie ma. Możesz to zrobić w czasie jednego aktu notarialnego. Odebranie darowizny to nie jest prosta rzecz i może sie odbyć tylko sądownie - jeśli udowodni się poważne rzeczy osobie, ktora została obdarowana. Ale udowodnienie tzw. "rażącej niewdzięczności" jest trudne. I nie chodzi tu o nieumyte naczynia.


    tu więcej :

    Istnieje możliwość odwołania darowizny. Możliwość taką daje art. 898 Kodeksu cywilnego (KC). Zgodnie z tym artykułem „Darczyńca może odwołać darowiznę nawet już wykonaną, jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego „rażącej niewdzięczności.”

    Najważniejsze w tej sprawie jest określenie co ustawodawca rozumie przez określenie „rażąca niewdzięczność”. Zgodnie z orzecznictwem sądu najwyższego rażąca niewdzięczność to jest takie zachowanie obdarowanego, które było skierowane wobec darczyńcy świadomie i w nieprzyjaznym zamiarze. Takie zachowanie może polegać np. na pozostawienie darczyńcy bez koniecznej pomocy, obmawianie darczyńcy wobec osób trzecich o postępowanie, które godzi w jego dobre imię. Zwykłych życiowych konfliktów i sprzeczek nie można uznać za powód odwołania darowizny. Musi to być działanie o dużej intensywności z dużym nasileniem złej woli. Zawsze ważne jest z jakich motywów i intencji określone zachowania są przez obdarowanego podejmowane. Nie będzie rażącej niewdzięczności na przykład wtedy zwłaszcza wtedy kiedy czynów takich dopuścił się obdarowany nie był świadomy pokrzywdzenia darczyńcy.

    Zachowanie obdarowanego powinno zawsze dotyczyć darczyńcy. Za rażącą niewdzięczność można uznać również niepowstrzymanie przez obdarowanego innych osób przed działaniem skierowanym przeciwko darczyńcy jeśli oczywiście darczyńca ma taką możliwość (na przykład podjudzanie osób mu bliskich do działań przeciwko darczyńcy) lub nawet tolerowanie takich zachowań.

    Należy pamiętać zawsze, iż na mocy art. 899 par 3 „darowizna nie może być odwołana po upływie roku od dnia, w którym uprawniony do odwołania dowiedział się o niewdzięczności obdarowanego.” Oznacza to, iż jeśli o określonych nieprzyjaznych zachowaniach darczyńca dowiedział się ponad rok od daty w której chce odwołać darowiznę, tego typu zachowania nie mogą stanowić podstawy do odwołania darowizn.

    Odwołanie darowizny może nastąpić zgodnie z art. 900 KC przez oświadczenie złożone przez darczyńcę obdarowanemu. Oświadczenie takie skłąda sie w formie pisemnej dla celów dowodowych np. listem nadanym na poczcie. Oświadczenie to jest skuteczne od momentu w którym obdarowany mógł się zapoznać z jego treścią. Najlepiej więc wysłać treść odwołania darowizny listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Wtedy będziecie mieli Państwo możliwość określić dokładnie ten moment. Odwołanie powinien podpisać darczyńca.

    W treści oświadczenia należy podać przyczynę odwołania czyli należy określić okoliczności które zdaniem darczyńcy powodują rażącą niewdzięczność. W treści dobrze jest zawrzeć również wezwanie do podjęcia rozmów na temat zawarcia aktu notarialnego przenoszącego własność z powrotem na darczyńcę np. w terminie 1 tygodnia od dnia doręczenia oświadczenia. Jest to wskazanie w postępowaniu przed sądem, iż darczyńca próbował załatwić sprawę ugodowo.

    W momencie odwołania po stronie obdarowanego powstaje obowiązek zwrotu rzeczy. Nie jest więc tak, ze samo oświadczenie o odwołaniu darowizny powoduje, przejście własności nieruchomości z powrotem na darczyńcę. Obowiązek zwrotu może być zrealizowany w dwojaki sposób:

    w drodze umowy notarialnej przenoszącej własność nieruchomości z powrotem na darczyńcę. Wątpliwe czy się na to zgodzi obdarowany
    w drodze orzeczenia sądu zastępującego oświadczenie „opornego” obdarowanego.
    Odniesiemy się do tego drugiego przypadku ponieważ on w 99% ma miejsce. Odwołanie darowizny powoduje po stronie obdarowanego obowiązek zwrotu przedmiotu darowizny stosownie do przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu. Jeśli obdarowany nie chce tego dokonać (a tak zazwyczaj jest) darczyńca powinien zwrócić się do sądu z pozwem o zobowiązanie obdarowanego do złożenia oświadczenia woli o przeniesienie własności nieruchomości z powrotem na darczyńcę. Prawomocne orzeczenie sądu stwierdzające obowiązek obdarowanego złożenia oświadczenia woli w przedmiocie przeniesienia własności darowanego przedmiotu na darczyńcę w wyniku odwołania darowizny zastępuje to oświadczenie ( art. 63 KC oraz art. 1047 Kodeksu postępowania cywilnego). Tym samym będziecie Państwo mogli przedkładając orzeczenie sądu u notariusza zawrzeć umowę przeniesienia własności nieruchomości bez udziału obdarowanego. W taki sposób nieruchomość stanie się Państwa własnością i będziecie Państwo mogli wymusić na obdarowanym jej zwrot ( jako właściciele).

    W toku postępowania sąd będzie badał czy nastąpiły warunki powodujące, iż odwołanie darowizny było skuteczne a więc czy zaszła „rażąca niewdzięczność” ze strony osoby obdarowanej. Powinni więc Państwo w uzasadnieniu opisać wszystkie znane sytuacje takiego zachowania ze strony obdarowanego a także wskazać świadków tych sytuacji ewentualnie powołać dowody na piśmie np. jeśli obdarowany kierował jakąś nieprzyjazną korespondencje wobec darczyńcy.

    za PrawoiTy.pl
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Stefkowa Aukcja
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  3. Zmiany w przepisach dotyczących podatku od nieruchomości: znacznie wzrośnie stawka podatku za garaż Program Mieszkanie dla młodych: kto może starać się o dofinansowanie na kupno własnego mieszkania lub domu Spread walutowy. Ile na nim tracisz, zaciągając kredyt hipoteczny w euro? Kiedy możliwa legalizacja samowoli budowlanej i ile wynosi opłata legalizacyjna
  4. #3

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź.
    Czy po przepisaniu mieszkania na moją małżonkę aktem darowizny teściowa może odebrać to mieszkanie od mojej żony lub żądać zwrotu od mojej osoby jeśli nie jest już w moim posiadaniu??
    Proszę uwierz ,że sytuacja jest nie ciekawa ponieważ ona cały czas straszy nas ,że może nam mieszkanie odebrać. Ja chcę mieć święty spokój i nie powiem nic nowego że żałuję inwestycji w to mieszkanie.
    Pozdrawiam.

  5. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    34.323
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2766

    Domyślnie

    Nie. Możesz ze swoim majątkiem robić co chcesz - możesz go sprzedać, oddać , zastawić - potem już teściowa nie może zabrać nic nowemu właścicielowi. Wyobrać sobie, że je sprzedałeś- przecież nie zabierze obcemu człowiekowi ...
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Stefkowa Aukcja
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  6. #5

    Domyślnie

    Mam jeszcze kilka pytań:
    Czy Urząd Skarbowy nie będzie żądał od mojej żony zapłaty podatku jeśli kolejna darowizna odbędzie się w tak krótkim czasie??
    Czy prawdą jest,że darczyńca może odebrać darowanemu majątek lub jego równowartość jeśli nagle pogorszy mu się sytuacja materialna?
    Czy powyższe pytanie ma zastosowanie jeśli obdarowany nie posiada już przedmiotu darowizny??( mieszkania)

    Pozdrawiam

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony