Witam wszystkich serdecznie

chyba dojrzałem do wybudwania swego domu

na początku małe pytanie....

jakie są najtańsze możliwe do wykonania fundamenty.

Zakładając iż dom będzie parterowy, kwadrat o wymiarach 10x10m, dach dwuspadowy blachodachówka, ściany lekkie, np. BK36,6 , strop typu lekkiego.

Większość projektów, które przeglądam zakładają ławy o szerokościach od minimum 40cm do 100cm miejscami, a standardem jest 60cm. Czy nie ma jakiejś możłiwości wykonania tańszych fundamentów, może jakaś płyta nawierzchniowa, może jakieś pale, a może jakieś rozsądne fundamenty tylko obwodowe, ew. obwodowe z jedną ścianą wewnetrzną. Czy ściana fundamentowa szerokości 25cm musi mieć 25cm pod taki lekki domek, może wystarczy 20cm ?, czy jest jakaś alternatywa dla bloczków betonowych poza monolitem oczywiście. Czy zawsze muszą być ławy ?

zakładam, że ten domek na przeżyć 60 lat, po czym zostanie zburzony

Prosze o przybliżenie tematu, jak najtaniej i poprawnie oczywiście

a co wy na to gdybym pod domem zamiast fundamentów wylał płytę grubośći 20cm. Czyli zdejmuję humus, szaluję płytę, wkładam zbrojenie np. siatkę z drutu fi 8 o oczkach 15cm. Teoretycznie idzie mi 20m3 betonu, i z 500kg stali. Z tego co rozmawiałem ze znajomymi, to pod taki domek sama ilość betonu na same to ok. 20m3 + stal 300kg + 1000szt. bloczek + dużo prac ziemnych + dużo drogiej robocizny ! ! !