dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 12 z 99
Pokaż wyniki od 221 do 240 z 1973
  1. #221

    Domyślnie

    Dla większych domów o zapotrzebowaniu na poziomie 500 m3/h i nawet trochę ponad, z danych technicznych producenta wynika, że zdecydowanie lepiej kupić rekuperator z wentylatorami na prąd przemienny:

    1. większa sprawność:
    Prąd Przemienny: na 5 biegu przy 500 m3/h - Ps 180 (!!) Pobór mocy 400 W
    Prąd Stały: na 5 biegu przy 500 m3/h - Ps 50 (tylko ?!?!) Pobór mocy 280 W

    2. na niskim biegu porównywalny pobór mocy !!!
    Różnica na korzyść modelu na Prąd Stały na poziomie 10-20 W

    3. a na koniec model na Prąd Przemienny tańszy od tego na Prąd Stały o 1188 zł netto !!!

    Czy dobrze myślę??

    Pozdrawiam
    Johnadias

  2. #222

    Domyślnie

    ...nie wiem kolego skąd wziąłeś takie dane ??? pomyliłeś pewne pojęcia przy okazji

    Ad.1
    piszesz o sprawności a wykres dotyczy sprężu - poza tym z tego wykresu nie wynika pobór mocy
    co do sprężu to zjawisko bardzo normalne - im większa prędkość strugi powietrza tym większe opory i dlatego przy maksymalnym wydatku dyspozycyjny spręż się zmniejsza
    ponieważ reku rzadko kiedy ma chodzić na 5 biegu i to na max obrotach nie przejmowałbym się tym szczegółem
    Ad.2
    tutaj to już wyskoczyłeś jak filip z konopii
    wentylatory prądu przemiennego 5 bieg - zakres mocy od 310-320 do ok 450 W
    wentylatory prądu stałego 5 bieg - zakres mocy od ok 220 - 280 W
    różnica kolosalna na korzyść went prądu stałego
    Ad. 3
    sytuacja najzupełniej normalna u każdego producenta - po prostu went na prąd stały są droższe - reszta jest identyczna...
    ...

  3. #223

    Domyślnie

    chodzi o to, ze wentylacja nie działa non stop na 100% (jeśli ktoś ma taką to współczuję), nie chce mi się grzebać w charakterystykach mechanicznych ale przyjmując liniowe zmiany prędkości obr. do poboru prądu, to przy niespecjalnie wysilonej centrali korzyści z mniejszego poboru prądu przez wentyle stałoprądowe są niewielkie (ale są), tak samo się to przekłada na wielkość domu, im mniejsza centralka tym mniejsze oszczędności, z resztą przykładowo na centralce ok 500 m3 w ciągu roku zaoszczędzimy jakieś 50 zł, rzecz jasna katując tą centralę możemy tą wartość podnieść o jeszcze jakieś jakieś 30%,

    z doświadczenia też wiem że wentyle zmiennoprądowe psują się częściej ale tylko z powodu przepięć sieciowych, których nie wyłapią zabezpieczenia automatyki, inaczej mówiąc palą się a nie zacierają czy inne mechaniczne uszkodzenia, więc moim zdaniem w centralkach do 300 m3 nawet nie zastanawiałbym się nad stałoprądowymi

    ale to już do rozważenia dla inwestora, bo to on płaci za to co chce mieć
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  4. #224

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sławek... Zobacz post
    ...nie wiem kolego skąd wziąłeś takie dane ??? pomyliłeś pewne pojęcia przy okazji

    Ad.2
    tutaj to już wyskoczyłeś jak filip z konopii
    wentylatory prądu przemiennego 5 bieg - zakres mocy od 310-320 do ok 450 W
    wentylatory prądu stałego 5 bieg - zakres mocy od ok 220 - 280 W
    różnica kolosalna na korzyść went prądu stałego
    Kolega nie czyta uważnie! Pisałem:
    " na niskim biegu porównywalny pobór mocy !!!
    Różnica na korzyść modelu na Prąd Stały na poziomie 10-20 W "

    Nie porównywałem więc poboru mocy na 5 biegu tylko na 1-2, kiedy to faktycznie różnica jest niewielka, o czym pisał też kangaxx. A jest to faktycznie istotne bo właśnie zakładamy, że wentylatory będą pracować na wyższym biegu tylko w "wyjątkowych" sytuacjach zwiększonego zapotrzebowania.

    Dane wzięte ze strony producenta:
    http://jan-gaz.com.pl/rekuperatory_0_Dane_techniczne

  5. #225

    Domyślnie

    Jeżeli chodzi o spręż... Przyznam nie jest to dla mnie do końca jasna sprawa.
    Zapotrzebowanie na powietrze liczone wg. wymogów higienicznych wynosi u mnie: 540 m3/h- (jest to oczywiście skrajna sytuacja, kiedy to równocześnie w lecznicy będę miał 8 osób, w salonie 4 i pokojach na poddaszu 6 osób! No ale tak właśnie liczy się zapotrzebowanie wg. wymogów higienicznych i należy się raczej tego trzymać.

    SUMA OPORÓW – a co za tym idzie, wymagany max. SPRĘŻ:
    liczone wg założeń PRO- VENTU:
    Zakładając max. przepływ w kanałach:
    1. fi 100 – 100 m3/h
    2. fi 130 – 190 m3/h
    3. fi 160 – 300 m3/h
    4. fi 200 – 450 m3/h
    Dla tych danych przyjmują straty ciśnień:
    1. na 1 mb kanału prostego – 2 Pa
    2. dla każdego łuku – 3 Pa
    3. dla odgałęzienia 45 st – 4 Pa
    4. dla anemostatu – 30 Pa
    5. czerpnia i wyrzutnia – 20 Pa

    Obliczone dla mojej instalacji:

    1.GWC: 55 mb fi 200 = 166 Pa
    2.Najdłuższy odcinek nawiewu: 110 Pa

    Czy więc centrala Jan-Gaz 500 przeciwprądowy na prąd stały da radę?? Wg. wykresów może być problem! Co o tym myślicie?

    Pozdrawiam
    Johnadias

  6. #226

    Domyślnie

    ...rzeczywiście źle odczytałem, na niskich biegach różnice nie są wielkie...
    latem z reguły użytkownicy wentylacji podkręcają centrale na wyższe obroty więc wtedy już widać ekonomiczne uzasadnienie went pr stałego...

    Przy tych oporach o których mówisz uzyskasz na 5 biegu 400 m3
    na 1-szym biegu może być problem z tym odcinkiem, w tych krótszych coś się będzie działo
    w tym układzie trzeba założyć pracę centrali min na drugim biegu i będzie oki....
    ...

  7. #227

    Domyślnie

    Dzięki za pomoc!
    Nie ukrywam, że mnie też to bardzo zdziwiło, że przy centrali na 500 to czy weźmiemy na prąd stały czy przemienny dopóki w tej ostatniej nie włączymy 5 biegu to pobór mocy jest właściwie bardzo podobny?!
    Tak jak w powyższej sytuacji, kiedy będziemy mięli zapotrzebowanie na 400 m3 to:
    1. na prąd stały- włączamy 5 bieg i pobór mamy- ok. 270 W
    2. na prąd przemienny- włączamy 4 bieg i mamy podobnie- ok. 280 W

    kangaxx
    "z doświadczenia też wiem że wentyle zmiennoprądowe psują się częściej ale tylko z powodu przepięć sieciowych, których nie wyłapią zabezpieczenia automatyki, inaczej mówiąc palą się a nie zacierają czy inne mechaniczne uszkodzenia"

    Nie wyobrażam sobie, żeby taka sytuacja mogła mieć nawet prawo zaistnieć w mojej instalacji, diabli z wentylatorami, będę miał w domu sprzęt o duuuuuuuuuuuuuuuużo większej wartości??!!

    Pozdrawiam wszystkich miłośników Jan-Gaz
    Johnadias

  8. #228

    Domyślnie

    och, nie trzeba sobie wyobrażać, wystarczy poczekać na jaką burzę, jak dobrze pójdzie i porządnie w sieć trzaśnie to i efekty są ciekawe
    jeśli boisz się takiej ewentualności (ja się boję) to spraw sobie jakiegoś upc bez podtrzymania (no chyba że aż taki ci potrzebny), od czasu jak zdymiło mi 2 kompy na raz to używam i co najmniej raz już wyłączył, że wygodny jestem to wolałem sobie kupić niż biegać i wtyczki wyciągać
    Ostatnio edytowane przez kangaxx ; 21-02-2011 o 05:45
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  9. #229

    Domyślnie

    Cytat Napisał kangaxx Zobacz post
    och, nie trzeba sobie wyobrażać, wystarczy poczekać na jaką burzę, jak dobrze pójdzie i porządnie w sieć trzaśnie to i efekty są ciekawe
    jeśli boisz się takiej ewentualności (ja się boję) to spraw sobie jakiegoś upc bez podtrzymania (no chyba że aż taki ci potrzebny), od czasu jak zdymiło mi 2 kompy na raz to używam i co najmniej raz już wyłączył, że wygodny jestem to wolałem sobie kupić niż biegać i wtyczki wyciągać
    A czy Wiesz może co to są ochronniki przepięć?Jeżeli nie to nie pisz herezji i koniecznie sobie takie zainstaluj, przynajmniej klasy C!

  10. #230

    Domyślnie

    a wiesz że wiem co to takiego?, jeszcze nie słyszałem by upc nazywać herezją, poza tym ja mieszkam w starej chałupie, kiedyś tylko 2 druty ze słupa szły, teraz cztery a od jakiegoś czasu i cztery za mało,

    skoro wygoda i bezpieczeństwo to herezja, to ja taką lubię, na dokładkę taniej wychodzi niż pruć ściany i żyłę dokładać
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  11. #231

    Domyślnie

    Cytat Napisał kangaxx Zobacz post
    a wiesz że wiem co to takiego?, jeszcze nie słyszałem by upc nazywać herezją, poza tym ja mieszkam w starej chałupie, kiedyś tylko 2 druty ze słupa szły, teraz cztery a od jakiegoś czasu i cztery za mało,

    skoro wygoda i bezpieczeństwo to herezja, to ja taką lubię, na dokładkę taniej wychodzi niż pruć ściany i żyłę dokładać
    Niestety ja nie wiem co to "upc" Ochronniki powinieneś mieć na słupie jeżeli ich nie ma to za każdą szkodę zapłaci zakład poza tym nie ma problemu montażu ochronników w instalacji 4-ro przewodowej (herezja to oczekiwanie na burzę ) Ochronniki możesz również stosować w każdym gniazdku właśnie do zabezpieczenia urządzeń rtv

  12. #232
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Trymi
    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Niepołomice
    Posty
    256

    Domyślnie

    ProStaś, michal_mlody
    Jakiej firmy macie kanały, trójniki itd?
    Poszukuję taniego, acz dobrego źródła.
    Czy rozpoznawaliście temat kanałów i elementów z tworzywa? Wychodzą chyba dość tanio ----> http://www.foros.pl/?s=5&catid=14

  13. #233
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar michal_mlody
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Libiąż
    Kod pocztowy
    32-590
    Posty
    674

    Domyślnie

    Trymi
    Jeszcze nie mam. Cała instalacja dopiero przede mną. Nawet ławic nie mam zalanych
    Myślę, że zamontuje jakieś giętkie. Wycenę robi Jack-Went

  14. #234

    Domyślnie

    Cytat Napisał eRaf Zobacz post
    Po zapoznaniu się z Instrukcją sterownika rekuperatora Jangaz mam pytanko do użytkowników:
    1. czy podczas programowania cykli jest możliwość oprócz ustawiania wydajności reku w poszczególnych okresach także manipulowanie stosunkiem nawiew/wywiew ?
    2. czy regulacja stosunku nawiew/wywiew działa tylko dla GWC=ON ?
    3. czy jest możliwość całkowitego wyłączenia nawiewu przy włączonym nawiewie i na odwrót, czy regulacja jest tylko nawiewu -10-+20%
    4. odszranianie wymiennika (*)
    (*)– rekuperatory wyposażone we własny wewnętrzny system oszraniania wymiennika nie posiadają tej opcji w sterowniku - o jaki wew. system tu chodzi ?
    4. http://jan-gaz.com.pl/im/SterE2E3.pdf - czy ktoś może dokładnie wytłumaczyć na podstawie rys. o co chodzi z "UWAGA:Siłownik GWC jest na napięcie 230V, jeżeli mamy siłownik na 24V należy go podłączyć jak do by-passu" czyli konkretnie gdzie, pod jakie "zaczepy" ?
    5. Gwarancja:
    a. Producent PPHU "ALRES" (http://www.alres.pl) gwarantuje sprawne działanie sprzętu w okresie 12 miesięcy od daty sprzedaży. - tylko 12 miesięcy ???
    b. towar od Jan-Gaz a reklamacje dot. wadliwego działania sterownika do PHU "Alres" ???
    c. "Sterownik powinien być dostarczony do miejsca zakupu lub wysłany do serwisu przez klienta na własny koszt, w stanie kompletnym tj. panel sterujący wraz z modułem przekaźników", "Serwis dokona naprawy w ciągu 14 dni (roboczych)", "Termin ten może być wydłużony o czas potrzebny na sprowadzenie niezbędnych części. W takim przypadku użytkownik zostanie powiadomiony o zaistniałej sytuacji" - czy wraz z zakupionymi centralami w Waszych warunkach gwarancyjnych są takie same zapisy ?

    Pzdr
    Ad1. NIE
    Ad2. NIE ponieważ to jest ustawienie niezależne ot trybu pracy GWC, BYPASS.....etc
    Ad3. Regulacja jest tylko -10+20 chociaż pierwszej części pytania nie rozumiem (pewnie "czeski" błąd) .......wyłączenie nawiewu przy włączonym nawiewie........
    Ad4. dotyczy to rekuperatorów wyposażonych w presostaty na filtrach. Presostat sam odłącza wentylator nawiewny, pozostawiając tylko wywiew w celu ogrzania wymiennika. Oczywiście jest to opcja daleka od ideału ponieważ zabrudzenie filtra będzie miało podobny efekt jak zaszronienie
    Ad5a. Jaki okres wg Ciebie jest odpowiedni ?
    Ad5b. proste i logiczne. Wynika z tego, że JanGaz nie jest producentem sterowników tylko montuje elektronikę produkowaną przez inną firmę
    Ad5c. Dla ciekawości przeglądnąłem różne domowe karty gwarancyjne i jest to normalne, że klient wysyła (lub dostarcza osobiście) do serwisu urządzenie - w tym wypadku sterownik. Przecież chyba nie ma tam napisane, że masz wysłać cały rekuperator

    Pytanie 4 dotyczące podłączenia siłownika.
    Odp. Sterownik na wyjściu ma przekaźniki z wolnymi (pływającymi) stykami dlatego można podłączyć dowolny siłownik 230VAC, 24VDC...... co ci się podoba ponieważ siłownik GWC nie jest integralną częścią rekuperatora i co sobie zamontujesz do poruszania przepustnicą to Twoja sprawa Inaczej jest natomiast z przepustnicą BYPASS, która jest razem z rekuperatorem montowana fabrycznie i jest zasilana napięciem 24VDC. Dlatego producent rekuperatora napisał, że "jeżeli masz ochotę zastosować sobie siłownik na 24VDC" to powinieneś go podłączyć tak jak jest podłączony siłownik do BYPASS. Tak czy inaczej GWC oraz BYPASS mają na wyjściu przekaźniki typu (SPDT) z pływającymi stykami.

    wyjaśnienie tak na wszelki wypadek: nie jestem pracownikiem JanGaz
    Ostatnio edytowane przez j_saw ; 21-02-2011 o 16:34

  15. #235

    Domyślnie

    dzięki j_saw za odpowiedź
    ad.3 - oczywiście czeski błąd powinno być tak jak napisałeś
    ad.5a - wg mnie powinno być standardowo 24miesiące
    ad.5b - jeżeli kupiłbym ten reku od Jan-Gaz (reku wraz ze sterownikiem) to nie powinno mnie obchodzić, kto jest producentem sterownika i w razie uszkodzenia reku (obojętne jakiej jego części) reklamacją w ramach gwarancji powinien zając się Jan-Gaz - dlatego dziwi mnie ten zapis

    Pozdrawiam użytkowników reku Jan-Gaz
    Raf

  16. #236

    Domyślnie

    Jeżeli chodzi o ten "standard" 24 miesiące to lepiej mieć 12 miesięcy od firmy, która jest na rynku już długi czas niż 24 miesiące od firmy "sezonowej" - prawda? Z drugiej strony to nie telewizor z kineskopem czy matrycą, których parametry się pogarszają z upływem czasu. Jeżeli sterownik pracuje OK przez 12 miesięcy to pewnie będzie pracował jeszcze dłużej - jedyne elementy mechaniczne jakie są w takich konstrukcjach to przekaźniki ale przecież rekuperator nie przełącza wentylatorami co parę sekund non-stop. Nawet gdyby tak było to cykle przekaźników są liczone w setkach tysięcy jak nie milionach.

    Oczywiście masz rację, że klienta końcowego to nie obchodzi skąd producent bierze podzespoły - podejrzewam, że tam wkradł się znany "czeski" błąd i producent pewnie miał na myśli, że można wysłać do producenta rekuperatora albo bezpośrednio do producenta sterownika - tak mi się wydaje na "chłopski" rozum

  17. #237
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    plal

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Posty
    9

    Domyślnie

    W tym roku zaczynam budowę i jestem zdecydowany na wentylację mechaniczną z rekuperatorem (zastanawiam się jeszcze nad GWC żwirowym takim jak tu).
    Mam pytanie skoro zlikwiduję kominy wentylacyjne w części mieszkalnej to jak załatwić sprawę okapu w kuchni (zostanie tylko komin między garażem i kotłownią odpowiedzialny za wentylację tych pomieszczeń i odprowadzenie spalin z kotłowni). Kuchenkę mam zamiar zamontować co prawda elektryczną natomiast chodzi mi o opary, które pasowałoby wyciągnąć jakimś oddzielnym kanałem na zewnątrz.
    Druga sprawa - kanały wentylacyjne. Chciałbym na etapie budowy maksymalnie przygotować miejsca na poprowadzenie kanałów. Kanały do parteru chciałbym dać prostokątne tak aby ukryć ich w stropie i w ścianach. Rekuperator planuję umieścić na strychu w jakiejś ocieplonej kabinie. No i jeszcze sprawa rury do GWC, na którą też by pasowało pewnie przewidzieć miejsce (położyć ją pod fundamentem i otwory w płytach).
    Muszę na pewno zlecić wykonanie projektu tak aby ta instalacja miała ręce i nogi. No i kolejne pytanie o kogoś kto w okolicach Rzeszowa by zrobił mi taki projekt dobrze i w rozsądnych pieniądzach (chodzi o dom w rododendronach 5 G2)

  18. #238

    Domyślnie

    a daleko masz do rzeszowa?
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  19. #239

    Domyślnie rekuperator podkarpacie

    Cytat Napisał kangaxx Zobacz post
    kola, daj maila to wyśle, tu nie będę reklamował a priwy coś mi nie działają
    Witam,
    która firmę z podkarpacia polecasz do wykonania WM,nie zamierzam robić GWC,polecano mi Berlufa 800 oraz mitsubishi RX 8 czy Komfoventa ,proszę o poradę,pozdrawiam

  20. #240

    Domyślnie

    berluf selen to fajna maszynka i mam do niego zaufanie, mitsubishi nie znam ale na krzyżówce za bardzo mu nie podskoczy modelu 8 nie widziałem, którego komfowenta masz na myśli?
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

Strona 12 z 99

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony