dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    tsuga

    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Posty
    4

    Domyślnie domek holenderski a prawo budowlane

    Witam wszystkich.
    Jestem nowa na tym forum, ale bardzo potrzebuję pomocy.
    W jakiej odległości od granicy (ogrodzenia z siatki) działki rekreacyjnej można ustawić domek holenderski, taki domek ma okna z każdej strony.
    Nie ja będę ustawiała ten domek, ale sąsiad. Właśnie ściągnął go na swoją niezagospodarowaną dotąd działkę (ponad 10 lat). Jestem zaniepokojona, bo stoi jakieś dwa metry od mojego ogrodzenia. Na ścianie od mojej strony są cztery okna. Moja prywatność ulegnie wielkiemu ograniczeniu. Faktem jest że przywykłam do przestrzeni za płotem, ale wolałabym nie mieć sąsiada "na głowie".
    Jakie są przepisy w tej dziedzinie?
    Bardzo proszę o pomoc.
    Pozdrawiam serdecznie.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    jeżeli tak boisz się o swoją prywatność, to albo zainwestuj w rolety zewnętrzne, albo wewnętrzne, albo firanki.
    Jeżeli nawet postawi to w odległości 4m od granicy (jak dla normalnych budynków z oknami), to i tak będzie Ci zaglądał przez okno. Jak nie będzie dobrze widział zza okna, to może podejść przecież do płota.

  3. #3

    Domyślnie

    Trociu ma racje, jak postawi 4 m od granicy, to nic mu nie zrobisz, bo wszystko będzie grało, no oprócz widoku z twoich okien

  4. #4
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    tsuga

    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Posty
    4

    Domyślnie

    Poprosiłam o pomoc, a nie "dobre rady" - to wiem bez waszego podpowiadania.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar aglig
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Posty
    2.057

    Domyślnie

    4 m z oknami i 3 m bez okien.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Wszystkie cytowane odległosci dotyczą:
    Budynku, budowli, a "to-to" nie jest ani budynkiem, ani budowlą - co skutecznie udowodnił niejaki Drzymała
    Konkludując - nie ma przepisów w tym zakresie.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  7. #7

    Domyślnie

    a tu się nie załapuje?
    art. 3 ustawy prawo budowlane
    5) tymczasowym obiekcie budowlanym – należy przez to rozumieć obiekt budowlany przeznaczony do czasowego użytkowania w okresie krótszym od jego trwałości technicznej, przewidziany do przeniesienia w inne miejsce lub rozbiórki, a także obiekt budowlany niepołączony trwale z gruntem, jak:
    strzelnice, kioski uliczne, pawilony sprzedaży ulicznej i wystawowe, przekrycia namiotowe i powłoki pneumatyczne, urządzenia rozrywkowe, barakowozy, obiekty kontenerowe;

    i art 59 2. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym
    1. Zmiana zagospodarowania terenu w przypadku braku planu miejscowego, polegająca na budowie obiektu budowlanego lub wykonaniu innych robót budowlanych, a także zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części, z zastrzeżeniem art. 50 ust. 1 i art. 86, wymaga ustalenia, w drodze decyzji, warunków zabudowy. Przepis art. 50 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
    2. Przepis ust. 1 stosuje się również do zmiany zagospodarowania terenu, która nie wymaga pozwolenia na budowę, z wyjątkiem tymczasowej, jednorazowej zmiany zagospodarowania terenu, trwającej do roku.

    jeśli tak, to obowiązuje zgłoszenie, bez warunków zabudowy, rok może stać
    Pozdrawiam Duśka

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Swój punkt widzenia tej sprawy, formułuję w oparciu o zapisy:
    Art. 1.
    Ustawa – Prawo budowlane, zwana dalej „ustawą”, normuje działalność obejmującą sprawy projektowania, budowy, utrzymania i rozbiórki obiektów budowlanych oraz określa zasady działania organów administracji publicznej w tych dziedzinach.

    § 1. Rozporządzenie ustala warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i związane z nimi urządzenia, ich usytuowanie na działce budowlanej oraz zagospodarowanie działek przeznaczonych pod zabudowę, zapewniające spełnienie wymagań art. 5 i 6 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. - Prawo budowlane.
    Pogrubienia moje.

    Oraz o fakty:
    - działka na której postawiono „domek” nie jest budowlana, tylko rekreacyjna,
    - rzeczony „domek” nie wypełnia podanej definicji PB, bo nie jest związany z budową,
    - rzeczony „domek" stoi na działce rekreacyjnej, a więc nie ma mowy o zmianie sposobu zagospodarowania terenu

    Nawet w przypadku jeśli ten „domek” jest zapleczem rozpoczętej budowy, to i tak nie obejmują go przepisy o odległościach od granicy z sąsiednią działką.
    Co wiecej nie podlega to zgłoszeniu Art.29.24, oraz Art.30.1 PB
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar aglig
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Posty
    2.057

    Domyślnie

    Fakt mój błąd , jakoś skojarzyłam że to z drewniana chatka na fundamencie.

  10. #10

    Domyślnie

    Siwy ja na prawie budowlanym średnio się znam ale jak masz chwilę to poczytaj tu
    to z wrodzonej przekory
    ale pewnie znowu będziesz mieć rację
    Pozdrawiam Duśka

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Duśka, jak mnie dalej będziesz tak zawstydzała, to przestanę pisać (obiecanki, cacanki )
    Też z przekory - tu trochę inne uwarunkowania.
    Pozdrawiam
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  12. #12

    Domyślnie

    tylko spróbuj
    uwarunkowania inne fakt, ale jest tam pare ciekawych wyjaśnień...

    Budową jest wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu /art. 5 pkt 6 Prawa budowlanego/ (obecnie art 3. pkt 6) przy czym nie ulega wątpliwości, że wykonywanie obiektu w określonym miejscu może polegać na usytuowaniu w określonym miejscu obiektu, którego konstrukcja została wykonana poza miejscem budowy, co może dotyczyć na przykład takich obiektów budowlanych /budowli/ jak zbiorniki, urządzenia techniczne, kontenery, barakowozy.

    Tak więc to, że określony obiekt budowlany został wykonany w znacznej części lub nawet w całości w innym miejscu, a następnie przeniesiony i usytuowany w innym miejscu, nie może uzasadniać wniosku, że nie jest to budowa rozumiana jako wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu. W takim przypadku wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu polega na usytuowaniu obiektu w określonym miejscu z zamiarem korzystania z niego.

    Określona rzecz może stać się obiektem budowlanym po usytuowaniu jej w określonym miejscu z uwagi na jej przeznaczenie i sposób użytkowania. Oznacza to, że usytuowanie
    (przenośny zbiornik na paliwo o pojemności 5000 l) w określonym miejscu stanowiło budowę obiektu budowlanego.

    Sąd pierwszej instancji trafnie stwierdził, iż zbiornik taki powinien być zakwalifikowany jako tymczasowy obiekt budowlany, którego wybudowanie wymagało dokonania zgłoszenia właściwemu organowi przed rozpoczęciem robót budowlanych, na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 1 Prawa budowlanego, jeżeli obiekt ten nie został zaliczony do obiektów, które mogą pogorszyć stan środowiska
    Pozdrawiam Duśka

  13. #13
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    tsuga

    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Posty
    4

    Domyślnie

    bardzo dziękuję za informacje, trochę mi rozjaśniły sytuację chociaż nie do końca.
    Życzę wszystkim udanego roku.

  14. #14
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    ebaltyk

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Posty
    1

    Domyślnie Domek holenderski a warunki zabudowy lub pozwolenie na budow

    Witam
    Proszę o pomoc!
    Zgłosiłam do Zakładu Energetycznego wniosek o podłączenie zasilania do domku holenderskiego,który znajduje się na działce rekreacyjnej. Miałam wrażenie, że Panowie przyjmujący wniosek wogóle nie wiedzieli co to domek holenderski??! w każdym razie otrzymałam wzór umowy w którym zobowiązują mnie o dostarczenie prawomocnej decyzji o: WARUNKACH ZABUDOWY lub POZWOLENIA NA BUDOWĘ OBIEKTU.
    Niech mi ktoś mądry podpowie, czy to jest w moim wypadku obowiązkowe??
    Bardzo dziękuję za odpowiedź.

  15. #15

    Domyślnie

    Jeżeli masz działkę rekreacyjną to oznacza że raczej jest uchwalony plan zagospodarowania przestrzennego, pewnie wystarczy odpis z planu w którym będzie wszystko opisane. A jeżeli chodzi o domek holenderski, to mało kto w urzędach wie o co chodzi, sam to przerabiałem w ubiegłym roku.

  16. #16

    Domyślnie Domek holenderski a prawo budowlane

    Witam serdecznie.
    Proszę o radę w przedmiotowym temacie.
    Otóż zakupiłem domek holenderski. Usytuowałem go na działce rekreacyjnej.
    Mam w związku z tym pytanie.
    Jak było wcześniej pisane domek holenderski podlega zgłoszeniu.
    Zgłosiłem i ok.

    Co jednak w przypadku, gdybym chciał ten domek na działce pozostawić np. na 5 lat.
    Czy wówczas wymagane jest już pozwolenie na budowę?

    Z góry dziękuję za odpowiedzi.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał kombrat Zobacz post
    Witam serdecznie.
    Proszę o radę w przedmiotowym temacie.
    Otóż zakupiłem domek holenderski. Usytuowałem go na działce rekreacyjnej.
    Mam w związku z tym pytanie.
    Jak było wcześniej pisane domek holenderski podlega zgłoszeniu.
    Zgłosiłem i ok.

    Co jednak w przypadku, gdybym chciał ten domek na działce pozostawić np. na 5 lat.
    Czy wówczas wymagane jest już pozwolenie na budowę?

    Z góry dziękuję za odpowiedzi.
    Ja miałem taką samą sprawę i zrobiłem tak, że znajomy projektant zrobił mi projekt budowy domku letniskowego, wystąpiłem z pozwoleniem na budowę, a kierownik budowy wypisał dziennik i zrobiłem później inwentaryzację i odbiór budynku wraz z przyłączami. Najwięcej kosztowało mnie wykonanie przyłącza wody i szamba, za sam projekt i wypisanie dziennika zapłaciłem jak dobrze pamiętam 1200zł.

  18. #18

    Domyślnie

    Tylko w tym przypadku problem polega też na tym, że domek nie spełnia warunków zagospodarowania przestrzennego.
    Tj. wykonania dachu pod względem konta nachylenia oraz materiałów, z których ten dach jest wykonany oraz długości ściany frontowej.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Tak nie bardzo rozumiem w czym problem.

    Było zgłoszenie. Nie było zastrzeżeń (bo stoi). Działka rekreacyjna, domek też.

    Skąd więc pytanie o termin „stania” tego domku ?

    Chyba, że zgłoszenie było „terminowe” – a to już inna sprawa.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał kombrat Zobacz post
    Tylko w tym przypadku problem polega też na tym, że domek nie spełnia warunków zagospodarowania przestrzennego.
    Tj. wykonania dachu pod względem konta nachylenia oraz materiałów, z których ten dach jest wykonany oraz długości ściany frontowej.
    Tu http://www.auriva.pl/index.php/pageid/610 masz przykład "adaptacji" domku holenderskiego do warunków miejscowych :

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony