dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marzyciel_wlkp

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Śrem
    Kod pocztowy
    63-100
    Posty
    24

    Domyślnie Konstrukcja wiaty/altany - jaka grubość kantówek itd

    Witam!
    Na wstępie chciałbym prosić o wyrozumiałość jeśli np zamieściłem post w złej kategorii lub go zdublowałem. Jest to mój pierwszy post, więc mogłem popełnić błąd, jednak nie mogłem poszukać odpowiedzi, dlatego zdecydowałem się zapytać szanownych użytkowników

    Mam na imię Robert i jestem z wlkp,a teraz do rzeczy

    Planuje postawić wiatę/altanę o wymiarach 6m x 8m. Wszystko ładnie sobie wyrysowałem, więc jeśli będzie potrzeba i jest możliwość zamieszczenia zdjęcia to zrobię to. Mam wszystko ładnie wyrysowane, jednak nie jestem fachowcem, dlatego proszę o pomoc w przeanalizowaniu mojej konstrukcji i podpowiedzi co zrobiłem źle lub można zrobić lepiej i taniej. Przede wszystkim chciałbym dowiedzieć się z jakiej grubości kantówek polecacie zrobić całą konstrukcje?
    Budowa ma 8m długości i 6m szerokości. Po długości będa trzy rzędy słupów podtrzymujących dach w odstępie co około 2m. Dach jednospadowy o kącie nachylenia tylko ok 7 stopni. Pierwszy rząd słupów będzie na wysokość 2,5m drugi rząd 4m obok na wysokość 2m i trzeci rząd (takie przedłużenie dachu) na wysokość 1,8m. Reszte szczegółów przedstawię jeśli wywiąże sie jakaś dyskusja bo ktoś co zna się na rzeczy będzie zainteresowany pomocą

    Wiem, ze może kiepsko to wytłumaczyłem, ale naprawdę trudno mi to zrobić bez rysunku.

    Z góry dziękuję za pomoc
    Pozdrawia nowy użytkownik forum

  2. #2

    Domyślnie

    Kolego, budynek 8 x 6 m to się stawia na Pozwolenie na Budowę. I składa się projekt techniczny, jako załącznik do wniosku o Pozwolenie. Projekt musi sporządzić ktoś, kto ma uprawnienia budowlane w zakresie konstrukcji. I nie ma znaczenia, czy to altana, kibel czy bunkier przeciwatomowy. Wymagane dokumenty są takie same.

    A jak ci pachnie spotkanie z prokuratorem, to kombinuj dalej.

    Masz tu linka i poczytaj sobie Prawo Budowlane.
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1663256.html
    Ostatnio edytowane przez wykrot ; 16-05-2011 o 19:31
    navigare necesse est, vivere non est necesse

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marzyciel_wlkp

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Śrem
    Kod pocztowy
    63-100
    Posty
    24

    Domyślnie

    Dzięki za odp
    No to bedę musiał zmienić plany i nie zaoszczędzę chciałem mieć wszystko razem miało to wyglądać tak:


    (Rysunek jest tylko poglądowy dlatego nie ma krokwi itp - trudno mi było narysować w tym programie z którego korzystałem, no i było by to czasochłonne, a to wystarczy żeby wytłumaczyć co chciałem zrobić)

    No to jak widzisz drogi kolego, popsułes mi wszystkie plany hehe
    Będe zmuszony zrobić oddzielnie wiate i drewutnie z pomieszczeniem gospodarczym, akurat będzie pasowało bo oba budynki będą miały 24m2, czyli dopuszczalnie.
    Wiata miała mieć 4m x 6m no i reszta pomieszczeń 2m x 4m, czyli jak je "posklejam w jedną całość to tez będzie 24m2.
    W pierwszej kolejności jednak interesuje mnie wiata, żeby można grillować Drewutnia i tak na razie by mi nie była potrzebna, jednak tak to sobie wszystko wymysliłem żeby było razem, żeby zaoszczędzić i miejsce i materiały i czas......no ale trudno Szkoda mi jeszcze tego pomieszczenia gospodarczego, bo jak będe budował w dwóch etapach to z drewutnią mi się nie spieszy to pomieszczenie gosp. tez pewnie troszkę poczeka
    no, ale nie będe odbiegał od tematu...mógłbyś mi pomóc i podpowiedzieć coś w takim razie na temat samej tej wiaty 4m x 6m...przede wszystkim tak jak w temacie - jaka grubośc kantówek i jaka konstrukcja??
    Z góry dzięki za odp i pozdrawiam
    Robert

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marzyciel_wlkp

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Śrem
    Kod pocztowy
    63-100
    Posty
    24

    Domyślnie

    coś mi nie poszło z dodaniem tych zdjęć ;(
    może teraz się uda
    http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/...7bad5f57c.html
    http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/...690de6cb0.html

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marzyciel_wlkp

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Śrem
    Kod pocztowy
    63-100
    Posty
    24

    Domyślnie

    no teraz się udało, ale nie do końca tak jak chciałem....chciałem bezpośrednio zdjęcie, a nie link do niego....jak to zrobić?? (wcześniej korzystałem z 6 ikonki od końca i tez sie nie udało za duży rozmiar?? )

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar G.N.
    Zarejestrowany
    Jun 2005
    Skąd
    Kraków trochę Królówka
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Jeśli mogę coś sugerować to przemyśl jeszcze kwestie dachu. 7 stopni to dach praktycznie płaski i będziesz musiał brać pod uwagę obciążenie śniegiem. Zawsze trzeba je brać ale przy dachu płaskim praktycznie ile śniegu spadnie na dach tyle na nim zostanie. W praktyce dla Twojej okolicy wedle norm należało by przyjąć obciążenie 0,9 kN/m2 razy 24 m2 razy współczynnik bezpieczeństwa 1,5 razy współczynnik ekspozycji 1,2 co daje obciążenie odpowiadające ok. 3900 kg. Sporo. i to wszystko przy założeniu że po intensywniejszych opadach śniegu będziesz właził na dach z łopata i zgarniał nie czekając aż śnieg się uleży, spadnie na niego następna warstwa, namoczy ją deszcz itd.

  7. #7

    Domyślnie

    Rolnik może postawić budynek gospodarczy tylko na zgłoszenie do 35 m2. Nie rolnik do 25 m2. Może jesteś rolnikiem to zredukuj lekko wymiary i śmiało buduj
    Jeśli nie to do 25 m2. Odbywa się to tak że z geodezji bierzesz kopie mapy zasadniczej wrysowujesz na niej budynek, oczywiście jakiś rysunek techniczny też musisz mieć i zgłaszasz do starostwa. Obowiązuje tu zasada milczącej zgody. Czyli jak od zgłoszenia przez miesiąc nikt nic nie zakwestionuję to możesz budować.
    Jest jeszcze jedna ważna rzecz ilość takich budynków na działce jest ograniczona, nie pamiętam dokładnie szczegółów. Budynek taki musi też byś wolno stojący. Czyli nie wykombinujesz że zrobisz kilka a i tak będzie to samo co w pierwotnym założeniu.
    Ale tak pomyśl 25m2 to jest już takie 5x5. To jest już kawał budynku...na grilla i drewutnie to śmiało wystarczy

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marzyciel_wlkp

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Śrem
    Kod pocztowy
    63-100
    Posty
    24

    Domyślnie

    G.N.
    Też właśnie się obawiałem o ten mały spad, ale z racji tego, że nie chciałem zbyt wysoko pojśc z jednej strony, a z drugiej już jest 1,8m wiec tam z koleji nizej nie może być, bo nie pojdzie normalnie wejśc to zostawiłem tak i stwierdziłem, że dam na grube(na wysoki kant) krokwie jakieś...nie wiem 15-20cm, do tego, żaden gont tylko coś po czym bedzie dobrze spływał śnieg, czyli np blachodachówka.....i myślałem, że starczy......uważasz, że nie??

    photos
    Rolnikiem niestety nie jestem, wiec będe musiał kombinować
    Wiem, że jest ograniczona liczba budynków, ale myśle że z dwoma nie bedzie kłopotu.
    Co do wielkości to zgodze się niby duże jest, bo 48m2 to sporo, ale jednak nie moge mieć dużo mniej, a dlaczego??
    Po pierwsze wiata musi być takiej wielkości, bo chce sie swobodnie po niej poruszać, a po drugie najważniejsze to biore pod uwagę to, że w przyszłości może mi się znudzić, wieć wrazie czego chce zostawić tyle miejsca, zeby można ją przerobić w garaż (zabudować ścianke i postawić bramę), no a w altance jak widać na rysunku chce wybudować grillo-wedzarnie, więc żeby jeszcze wrazie czego zmieścil sie samochód (kombi) to nie moge dużo jej zmniejszyć.
    reszta pomieszczeń to drewutnie i pomieszczenie gospodarcze....moi bracia wybudowali drewutnie i jeden miał za mała, a drugi lekko za dużą, więc z ich doświadczenia stwierdzam, że 16m2 to tak optymalnie, a nie wiem czy nawet nie za mało....no a pomieszczenie gospodarcze 2m x 4m to akurat tak pasowało, bo 2m x 2m to troszkę za mało jak dla mnie, chce tam mieć miejsce na jakaś taczke, kosiarke i pewnie jeszcze wiele innych rzeczy sie znajdzie jak to zawsze bywa w takim pomieszczeniu gospodarczym
    Pozdrawiam

  9. #9

    Domyślnie

    W takim układzie tylko z projektem

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marzyciel_wlkp

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Śrem
    Kod pocztowy
    63-100
    Posty
    24

    Domyślnie

    nie stać mnie na projekt to koszt gdzieś jednego budynku, np wiaty
    bede musiał podzielić na dwa budynki tak jak napisałem wcześniej - osobno wiata i osobno drewutnia z pomieszczeniem gospodarczym.
    Jakie proponujecie te kantówy??

  11. #11

    Domyślnie

    Ja u siebie altanę zrobiłem tak. Słupki 12x12, belka pozioma czyli płatew - ta na górze słupków do okoła również 12x12. Altana ma wymiar 4x4 i są tylko 4 słupki. Do tego jeszcze miecze, czyli takie skosy łączące słupki z płatwią. Miecze maja wymiar 5x10 cm. Krokwie maja wymiar również 5x10. U mnie jest kopertowy dach.
    Ale jak Ty chcesz robić jednospadowy i w dodatku z takim małym katem nachylenia to takie krokwie nie mogą być. Musiałaby iść przez środek jeszcze jedna płatew. Myślę ze chcąc zrobić jeden spadek na 5m dachu to krokwie musisz dać 7x14. Inaczej mokry śnieg może narobić "bałaganu"

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    A czy ktoś ma doświadczenie w temacie wykończenia dachu. U mnie wiata bedzie stała przy domu tuż za oknami do sypialni.
    Planowaliśmy blachodachówkę ale zaczynam się obawiać, czy nie będzie zbyt głośno pukać w czasie deszczu....

  13. #13
    zibik_eng
    Guest
    zibik_eng

    Domyślnie

    Cytat Napisał marzyciel_wlkp Zobacz post
    nie stać mnie na projekt to koszt gdzieś jednego budynku, np wiaty
    Stare polskie przysłowie mówi:
    - jak nie ma miedzi to na d... siedzi.

    Jakie proponujecie te kantówy??
    proponuje 50x50 cm z czarnego dębu - może być ??? Czy za "drogo"?
    Ostatnio edytowane przez zibik_eng ; 24-05-2011 o 12:45

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marzyciel_wlkp

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Śrem
    Kod pocztowy
    63-100
    Posty
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał zibik_eng Zobacz post
    Stare polskie przysłowie mówi:
    - jak nie ma miedzi to na d... siedzi.



    proponuje 50x50 cm z czarnego dębu - może być ??? Czy za "drogo"?
    Co prawda nie jestem długo na tym forum, ale moim zdaniem takiego rodzaju strony i fora na nich są po to żeby sobie pomagać, a nie śmiać się z biedniejszych albo wypisywać głupie docinki byle nabić sobie posta. Żal mi Ciebie, więc nie będe na Twój temat więcej się rozpisywał.

    Ps. Odwiedzaj strony typu antykomor i tam sie obrażajcie, tam pewnie spotkasz ludzi na swoim mizernym poziomie, a nie zaśmiecaj dobrego forum na którym ludzie chcą sobie pomóc i wymienić się doświadczeniami, a nie nabijać nic nie wnoszące (za wyjątkiem obrażania) posty.

    Pozdrawiam normalnych ludzi tego forum i życzę Tobie stuprocentowej antykoncepcji aby nie przybywało takich mizernych ludzi jak Ty!

  15. #15
    zibik_eng
    Guest
    zibik_eng

    Domyślnie

    Cytat Napisał marzyciel_wlkp Zobacz post
    Co prawda nie jestem długo na tym forum, ale moim zdaniem takiego rodzaju strony i fora na nich są po to żeby sobie pomagać,
    W powyższym wątku udzielono Szanownemu Panu rzetelnej odpowiedzi co i jak zrobić zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem. Nie przyjął Szanowny Pan udzielonych informacji do wiadomości tylko usilnie drąży temat w jaki sposób NIELEGALNIE i W NIEBEZPIECZNY SPOSÓB (bez wykonywania niezbędnych obliczeń) postawić wiatę.

    Cytat Napisał marzyciel_wlkp Zobacz post
    a nie śmiać się z biedniejszych albo wypisywać głupie docinki byle nabić sobie posta. Żal mi Ciebie, więc nie będe na Twój temat więcej się rozpisywał.
    Rozumiem że nie pasuje Szanownemu Panu wiata z czarnego dębu o słupach 50x50 cm... to może z brzozowych listewek 5x5 cm ???

    ps. Inne przysłowie mówi: "Przysłowia są mądrością narodu...".
    Ostatnio edytowane przez zibik_eng ; 24-05-2011 o 18:03

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marzyciel_wlkp

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Śrem
    Kod pocztowy
    63-100
    Posty
    24

    Domyślnie

    Odpowiem tylko na ostatniego Pana posta, bo nie będę zaśmiecał forum na kłótnie z Panem, bo nie do tego jest to forum! (Na priv nie mam ochoty rozmawiać z mało inteligentnym człowiek, który jest bardzo konfliktowy i ma ze sobą jakiś problem).

    "W powyższym wątku udzielono Szanownemu Panu rzetelnej odpowiedzi co i jak zrobić zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem. Nie przyjął Szanowny Pan udzielonych informacji do wiadomości tylko usilnie drąży temat w jaki sposób NIELEGALNIE i W NIEBEZPIECZNY SPOSÓB (bez wykonywania niezbędnych obliczeń) postawić wiatę."

    Przyjąłem do wiadomości i NIE próbuje usilnie drąży temat w jaki sposób NIELEGALNIE i W NIEBEZPIECZNY SPOSÓB (bez wykonywania niezbędnych obliczeń) postawić wiatę! Chciałem po prostu wysłuchać opinii innych użytkowników np jak wykonać niezbędne obliczenia by postawić dwa budynki do 25m2 (na które nie trzeba mieć projektu, wystarczy zgłoszenie), na które pozwala obowiązujące w Polsce prawo, ponieważ niestety nie stać mnie na projekt i muszę kombinować (W SPOSÓB LEGALNY!!!). Jak widać po moich postach, nie chce nic zrobić nie zgodnego z prawem! Mój pierwszy post tylko na to wskazywał, bo nie byłem tego świadomy, ale od kiedy koledzy z forum mnie uświadomili nic takiego nie chce zrobić, dlatego proszę nauczyć się czytać ze zrozumieniem!


    Rozumiem że nie pasuje Szanownemu Panu wiata z czarnego dębu o słupach 50x50 cm... to może z brzozowych listewek 5x5 cm ???

    Kolejna głupia docinka, więc nie będę się rozpisywał, wspomnę tylko, że nie widziałem wiaty do 25m2 na konstrukcji z kantówek 50cm x 50cm z czarnego dębu.....ale może mało widziałem, a może tacy mało inteligentni burżuje rzeczywiście stawiają takie wiaty

  17. #17
    zibik_eng
    Guest
    zibik_eng

    Domyślnie

    Cytat Napisał marzyciel_wlkp Zobacz post
    Chciałem po prostu wysłuchać opinii innych użytkowników np jak wykonać niezbędne obliczenia by postawić dwa budynki do 25m2
    Obliczenia wykona Szanowy Pan posługując się odpowiednimi wzorami. Odpowiednie wzory oraz jak się nimi posługiwać nauczą Szanownego Pana w technikum dla pracujących lub studiach zaocznych... Po zdobyciu niezbędnej wiedzy bez problemu obliczy Szanowny Pan jakie przekroje potrzebuje Szanowy Pan na wykonanie konstrukcji wiaty.
    Przekroje to nie wszystko... jeszcze trzeba to na "czymś" postawić oraz "odpowiednio" zabezpieczyć żeby nie zgniło po 2 latach.

    Jak Szanownego Pana nie stać na kupno/zlecenie projektu to tym samym nie stać na budowę. Stan pańskiego porfela nie wpłynie w żaden sposób na przekazanie za darmo WIEDZY TECHNICZNEJ o którą Szabiwny Pan żebra na forum - za tą wiedzę trzeba zwyczajnie zapłacić. Tak samo jak trzeba zapłacić dentyście, lekarzowi czy mechanikowi samochodowemu za coś czego samemu się "nie potrafi"

    ps. "głupie docinki"? Może Szanowny Pan nie rozumie i nie łapie ironii?
    Ostatnio edytowane przez zibik_eng ; 24-05-2011 o 20:19

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Betusia35

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Posty
    238
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Przeczytałam wątek licząc, że więcej się dowiem (przy okazji). Ale tu są jakieś kłótnie. Osobiście uważam, że forum powinno być pomocą dla innych.

    Wypominanie, że za wiedzę techniczną trzeba zapłacić jest nie na miejscu. Czy Komuś coś ubędzie, gdy podzieli się swoją wiedzą na forum????
    Np. na forumprawnym.org prawnicy dzielą się wiedzą i często więcej można się dowiedzieć niż od radcy prawnego czy adwokata, więc dlaczego na tym forum nie mogłoby być podobnie?

    Pozdrawiam!

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marzyciel_wlkp

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Śrem
    Kod pocztowy
    63-100
    Posty
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał zibik_eng Zobacz post
    Obliczenia wykona Szanowy Pan posługując się odpowiednimi wzorami. Odpowiednie wzory oraz jak się nimi posługiwać nauczą Szanownego Pana w technikum dla pracujących lub studiach zaocznych... Po zdobyciu niezbędnej wiedzy bez problemu obliczy Szanowny Pan jakie przekroje potrzebuje Szanowy Pan na wykonanie konstrukcji wiaty.
    Przekroje to nie wszystko... jeszcze trzeba to na "czymś" postawić oraz "odpowiednio" zabezpieczyć żeby nie zgniło po 2 latach.
    To o co Pan żebra na forum to WIEDZA TECHNICZNA za którą trzeba zwyczajnie zapłacić.
    Tak samo jak trzeba zapłacić dentyście, lekarzowi czy mechanikowi samochodowemu za coś czego samemu się "nie potrafi"
    ps. "głupie docinki"? Może Szanowny Pan nie rozumie i nie łapie ironii?


    Nie można umiec wszystkiego, znac się na wszystkim i uczyć się wszystkiego!
    Są równiez ludzie, którzy BEZPŁATNIE podzielą się swoją wiedzą. Ukończyłem technikum i studia wyższe na kierunku zarządzanie, jeśli Pan potrzebuje jakiś informacji na ten temat to z miłą chęcią podzielę się BEZPŁATNIE wiedzą jaką posiadam na temat, nie musi Pan żebrać, wystarczy poprosić.

    Ps. Pana ironia to własnie głupie docinki, może Szanowny Pan nie rozumie?


    Widzę, że Pan zibik_eng nadal che się kłucic i zaśmiecać forum tą dyskusją, dlatego uprzejmie proszę jeśli to możliwe innych użytkowników o obiektywną opinię, która pozwoli jak najszybciej to zakończyć. Proszę o "sprowadzenie do pionu", któregoś z nas, żeby zakończyc wreszcie tą kłótnie, która nic nie wnosi do tematu postu.
    Jeśli to jednak ja nie mam racji to z góry przepraszam, że to jednak ja zaśmieciłem post zbędnymi komentarzami nie na temat, a oskarżałem o to kolegę.

  20. #20
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marzyciel_wlkp

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Śrem
    Kod pocztowy
    63-100
    Posty
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał Betusia35 Zobacz post
    Przeczytałam wątek licząc, że więcej się dowiem (przy okazji). Ale tu są jakieś kłótnie. Osobiście uważam, że forum powinno być pomocą dla innych.

    Wypominanie, że za wiedzę techniczną trzeba zapłacić jest nie na miejscu. Czy Komuś coś ubędzie, gdy podzieli się swoją wiedzą na forum????
    Np. na forumprawnym.org prawnicy dzielą się wiedzą i często więcej można się dowiedzieć niż od radcy prawnego czy adwokata, więc dlaczego na tym forum nie mogłoby być podobnie?

    Pozdrawiam!
    Zgadzam się z Tobą w 100%

    Ps. Dziękuję za wsparcie i pozdrawiam

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony