dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 29
  1. #1

    Domyślnie Podbitka dachowa

    czy żółtodziób w tym temacie ma szansę na wykonanie samemu podbitki PCV?
    próbuje znaleźć w necie jakąkolwiek pomoc w typie instrukcji lub coś pobobnego ale nie jest tego zbyt wiele.
    Planuję wykonanie podbitki na wiosnę - proszę o fachowe rady i pomocną dłoń.

    z góry dziękuję

  2. #2

    Domyślnie

    Nie lepsza drewniana, montaż jest prosty byle poziom trzymać
    MariuszAER
    mąż magi
    www.cb-forum.pl
    Dziennik

    Gdy obniża ci się krzywa, napij się dobrego piwa

  3. #3
    MariuszAER
    mąż magi
    www.cb-forum.pl
    Dziennik

    Gdy obniża ci się krzywa, napij się dobrego piwa

  4. #4

    Domyślnie

    dzięki za ulotkę.
    jakieś "dobre" rady od praktyków?

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    adi_

    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Posty
    1.593

    Domyślnie

    a czym sie ruzni montaz drewnianej o tej z pcv?
    czy ruszt nie jest taki sam to znaczy konstrukcja przeciez w powietzu to nie wisi wentylacje i tak musi zrobic wiec nie wiem co to za roznica
    w zyciu piekne sa tylko chwile _ Rysiek Riedel_DZEM

  6. #6

    Domyślnie Re: Podbitka dachowa

    Cytat Napisał Żółtodziób
    czy żółtodziób w tym temacie ma szansę na wykonanie samemu podbitki PCV?
    próbuje znaleźć w necie jakąkolwiek pomoc w typie instrukcji lub coś pobobnego ale nie jest tego zbyt wiele.
    Planuję wykonanie podbitki na wiosnę - proszę o fachowe rady i pomocną dłoń.

    z góry dziękuję
    Oczywiście każdy może sam wykonać podbitkę dachową. Sam montaż paneli PCV jest bardzo prosty ale podstawową sprawą jest prawidłowe wykonanie konstrykcji drewnianej. Podałeś zbyt mało szczegółów żeby można było ci pomóc od strony praktycznej. Napisz czy bydynek jest ocieplony, czy panele będą przebiegały równolegle do ścian czy pod kątem prostym, czy będzie to podbitka budowana pod kątem opadania dachu czy równoległa do ziemi? Pod każdą z tych rodzaji podbitek trzeba zbudować inny rodzaj konstrukcji drewnianej. Należy też wziąć pod uwagę to, że ilość włożonej przez ciebie pracy będzie zależał od tego na ile solidny był cieśla i dekarz przy wykonywaniu dachu. Bardzo często trzeba wykonąć jakieś poprawki dachu żeby wszystko miało ładny wygląd.
    Trzymajmy się ciepło

  7. #7

    Domyślnie

    Napisz czy bydynek jest ocieplony - tak
    czy panele będą przebiegały równolegle do ścian czy pod kątem prostym - pod kątem prostym
    podbitka równoległa do ziemi

    jeżeli jest orynnowanie, to chyba będzie trzeba je ściągnać przy mocowaniu deski do belek

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar piteriks
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    62
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    stary... poradzisz sobie bez problemu. Wymaga to dokładności i trochę cierpliwości. Podbidka z PCV to jedna z kilku rzeczy które zamierzam wykonać sam w domu. Ty tez dasz radę.
    -zapozdrawiam

  9. #9

    Domyślnie

    Zacznij od przeniesienia poziomu dachu (poziom deski czołowej) na ściany. Musisz to zrobić na każdym rogu budynku, a dodatkowo w kilku miejscach na długości ściany. Jeżeli cieśla i dekarz był dokładny, to łącząc te punkty, powinieneś uzyskać idealną poziomą linię dookoła budynku. Jeżeli jest inaczej, to nie próbuj prostować lini na siłę. Najgorsze co można zrobić, to zbudowanie podbitki poziomej do uciekającego od poziomu dachu. W takim przypadku najlepiej wyśrodkować odchylenia tzn. jeżeli dach na długości jednej ściany ucieka od poziomu 2 cm, to powinno się to wyrównać do około 1 cm poniżej/powyżej poziomu. Konstrukcję drewnianą najlepiej wykonać z listw drewnianych o przekroju 4x5 cm (takie jak łaty na dach) ale pod panel PCV można wykorzystać także listwy 2,5x5 cm. Ja do PCV zawsze używam 4x5 jako poprzeczek oraz 2,5x5 jako poziomów do mocowania paneli. Na zdjęciu poniżej masz przykładową konstrukcję dla twojego rodzaju podbitki, z zaznaczonymi najważniejszymi punktami. Na zdjęciu nie widać listw utrzymujących ciężar konstrukcji przy ścianach. Należy je mocować pionowo przy ścianie, łącząc każdą krokiew z listwą poziomą. Pamiętaj, że panel PCV musi być mocowany conajmniej co 50 cm, więc przy szerokiej podbitce (powyżej 50 cm) należy przykręcać kilka listw do mocowania, tak jak na zdjęciu. Pamiętaj również o dosyć silnym oddziaływaniu temperatury na taką podbitkę. Panele o długości ponad 1 m powinny być mocowane na klamrach mocujących, umożliwiających ich rozciągliwość.
    Powodzenia

    Trzymajmy się ciepło

  10. #10

    Domyślnie

    A jak zamocować na ścianę ocieploną styropianem listwy przenoszące poziom,oraz te wpuszczane w ścianę?

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar banko
    Zarejestrowany
    Feb 2007
    Posty
    702
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Ma troszke inne pytanie tzn. jakiej szerokości macie okapy dachu?? Chodzi mi o całkowitą szerokość od ściany ocieplonej do deski podrynnowej.
    Ja w projekcie mam 70 cm i wydaje mi się że przy kącie 35' i elewacji 12m to roszkę za mało.
    Jak to u was wygląda?? Będę wdzięczny za informacje.

  12. #12

    Domyślnie

    Chciałbym podnieść ten temat bo interesuje mnie odpowiedź na pytanie acerspacera. Jak mocować listwę drewnianą do ocieplonego budynku?

  13. #13

  14. #14

    Domyślnie

    Chodzi mi mocowanie podbitki z boku budynku, po skosie dachu. Tzn. tam gdzie się przykręca wiatrownice. Mam tam zewnętrzną krokwie i styropian na ścianie i jakoś nie mam pomysłu jak tam to umocować .

  15. #15
    ANSEXXX
    Guest
    ANSEXXX

    Domyślnie

    wystarczy pomyslec - czy widziałeś jak ocieplenie było kładzione jak było mocowane ? to wystarczy dyble odpowiednie odpowiednia ilosc dybli łata i po kłopocie

  16. #16

    Domyślnie

    O takim rozwiązaniu myslałem oczywiście . Ale dla mnie to trochę dziwne przykręcać łatę do styropianu. No cóż spróbuje

  17. #17
    ANSEXXX
    Guest
    ANSEXXX

    Domyślnie

    Cytat Napisał boszax
    O takim rozwiązaniu myslałem oczywiście . Ale dla mnie to trochę dziwne przykręcać łatę do styropianu. No cóż spróbuje

    nic dziwnego ale łatę mocujesz do sciany przez styropian a nie do styropianu kołki 200 jeżeli masz styropian 100 łata 40 i 60 w mur powodzenia

  18. #18

    Domyślnie

    podłącze sie pod temat czy ma ktos schemat rusztowania:
    dach dwuspadowy
    podbitke planuje zrobic skośnie tak jak ida łaty, w szczycie wzdłuż równolegle a fronty prostopadle.
    Nie mam pojecia jak wykonac rusztowanie. chce na skos zeby nie niszczyc muru bo juz ocieplony dosc grubym styropianem
    Podbitka oczywiscie pcv
    Dziekuje za pomoc

  19. #19

    Domyślnie

    Przyszedł czas na podbitke i pojawia sie kilka pytań. Dach dwuspadowy. Podbitke chcę mocować bezpośrednio do krokwi, wszędzie prostopadle do krokwi (nie do ściany). Rozstaw krokwi 60-80 cm ? Nie za dużo ? Podbitke narazie po lekurze wybralem Orobel komorowa. Z przodu dach wystaje 1m z tyłu 2,4 m. Szerokość dachu 11m. W szczytach 50 cm. Czy z przodu i z tyłu pobitka bedzie miala dlugośći 11 m Czy moge dać 2 kawałki 6 m ? Chodzi o ruchy pod zmianą temperatury ? czy na środku w miejcu łączeni nie zrobi sie zimą szpara ? W których miejscach mozować podbitke do krokwi. Poziom krokwi jeśli będzie trzeba wyrównam nadbijając listewki. Poprpszę jeszcze jakieś inne porady.
    Ostatnio edytowane przez askala ; 17-03-2011 o 17:01

  20. #20
    ANSEXXX
    Guest
    ANSEXXX

    Domyślnie

    pierwsza sprawa ładnie obrobić krokwie szczytowe następnie złapać poziom z przejściem łatami mocując je do ściany budynku obawiam sioe iż Twoje dolne opierzenie trz\eba będzie zdemontować _ róznica poziomów - mimo tego wszystkiego dom jak sądzę powstał nie dawno i deskowanie było nie przemyślane

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony