dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 6
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 113
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    micro-jr

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Mikówiec k. Góry Kalwarii
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    208
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie Jakie pompy do instalacji CO

    Mam taki układ zamknięty:

    piec RBR 12kW z ster. ecoal zasila 3 obwody:
    1: C.O. - grzejniki łącznie 55 żeber aluminiowych + 2 łazienkowe. Wszystko z zaworami termostatycznymi. do tego króćce do nagrzewnicy Reku (opcja)
    2: C.O. - podłogówka 120m2, dwa rozdzielacze, sterowanie przepływami przez elektrozawory i termostaty pokojowe
    3: CWU - zbiornik 400l (solary opcja) przez wężownicę (będę chciał dodać obejście grawitacyjne pompy)

    + obieg cyrkulacyjny (pompa) w obwodzie wody użytkowej

    max różnica wysokości między piecem (wyjście) a grzejnikami <4m jeśli ma to jakieś zanczenie

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar bobasxx
    Zarejestrowany
    Jun 2007
    Skąd
    Kazimierz Biskupi
    Posty
    1.827

    Domyślnie

    Do obwodu z grzejnikami proponuję taką ze zmienną różnicą ciśnień, do reszty zwykłe ale też energooszczędne.

    Ja mam Wilo i nie narzekam. Grundfos też ok ale troszkę droższe.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    micro-jr

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Mikówiec k. Góry Kalwarii
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    208
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    czy wystarczy:
    25-40 W do tych 3 głównych obwodów (grzejniki, podłogówki, CWU)
    plus jakaś mała (5W) do cyrkulacji?

    - Czy grawitacja w ogóle zadziała jeśli zbiornik jest pionowy oddalony o około 2m od pieca?
    - Czy jest jakaś pompka do cyrkulacji którą można ustawić na działanie w określone godziny / dni? np. pn-pt 6-7 16-22 ? sob-nd 7-9 19-22 ? jeśli nie to jak to rozwiązujecie?

  4. #4
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał micro-jr Zobacz post
    Mam taki układ zamknięty:

    piec RBR 12kW z ster. ecoal zasila 3 obwody:
    1: C.O. - grzejniki łącznie 55 żeber aluminiowych + 2 łazienkowe. Wszystko z zaworami termostatycznymi. do tego króćce do nagrzewnicy Reku (opcja)
    2: C.O. - podłogówka 120m2, dwa rozdzielacze, sterowanie przepływami przez elektrozawory i termostaty pokojowe
    3: CWU - zbiornik 400l (solary opcja) przez wężownicę (będę chciał dodać obejście grawitacyjne pompy)

    + obieg cyrkulacyjny (pompa) w obwodzie wody użytkowej

    max różnica wysokości między piecem (wyjście) a grzejnikami <4m jeśli ma to jakieś zanczenie
    Technologia kotłowni i wyposażenie jak na użytkownika RBR przystało czyli bardzo drogo i kosmicznie
    Od prawie dwóch lat posiadam jedną pompę w instalacji c.o+cwu Wilo stratos,cicha i narazie bez zarzutu.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    micro-jr

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Mikówiec k. Góry Kalwarii
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    208
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    którego tego stratosa posiadasz, bo trochę ich jest.
    Domyślam się, ze biorąc pod uwagę Twoje źródło zasilania, masz inny układ - inna temperatura źródła, brak dwóch obwodów o rożnych temperaturach. Co pewnie znacznie go upraszcza - krótko mówiąc Twoje rozwiązanie nie rozwiązuje mojego problemu.

    Z ciekawości jak ta jedna pompa obsługuje obwód cyrkulacji ciepłej wody?

  6. #6
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał micro-jr Zobacz post
    którego tego stratosa posiadasz, bo trochę ich jest.
    Domyślam się, ze biorąc pod uwagę Twoje źródło zasilania, masz inny układ - inna temperatura źródła, brak dwóch obwodów o rożnych temperaturach. Co pewnie znacznie go upraszcza - krótko mówiąc Twoje rozwiązanie nie rozwiązuje mojego problemu.

    Z ciekawości jak ta jedna pompa obsługuje obwód cyrkulacji ciepłej wody?
    Nie mam cyrkulacji i stwierdzam,że nie jest mi to potrzebne.Ciepłą wodę mam po max.15s w najdalszym zakątku czyli w odl.ok.10m.
    Układ napędza Wilo Stratos Para 25/3-7.
    Ze względu na 100% podłogówki mam tylko to i zawór trójdrogowy,który przełącza c.o na cwu i dlatego powtarzam,że system mieszany nie dość,że jest nie komfortowy to jeszcze jest drogi w instalacji.
    Temperatura zasilania na c.o jest ustawiona na źródle ciepła max.35st.C i tego nie przekracza,jak dom potrzebuje niższej temperatury zasilnia to źródło ciepła samo sobie zmniejsza wedle potrzeb do całkowitego wyłączenia się włącznie i o tym decyduje temperatura powrotu.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 23-07-2014 o 14:56

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał micro-jr Zobacz post
    którego tego stratosa posiadasz, bo trochę ich jest.
    Domyślam się, ze biorąc pod uwagę Twoje źródło zasilania, masz inny układ - inna temperatura źródła, brak dwóch obwodów o rożnych temperaturach. Co pewnie znacznie go upraszcza - krótko mówiąc Twoje rozwiązanie nie rozwiązuje mojego problemu.

    Z ciekawości jak ta jedna pompa obsługuje obwód cyrkulacji ciepłej wody?
    Widzisz chciałeś węgiel to teraz masz choćby takie zagwozdki U mnie są dwa obiegi CO i CWU i też wszystko chodzi na jednej pompie Grundfos, która notabene jest fabrycznym wyposażeniem pompy (czyli odchodzą kolejne wydatki)
    Wracając do tematu możesz użyć jednej pompy do kaloryferów i podłogówki, ale przed podłogówka musisz wstawić zawór termostatyczny 3D i wtedy drugiej mniejszej do CWU - sprawdź ile pomp obsłuży Twój sterownik żeby najlepiej to wykorzystać.
    Co do pompki cyrkulacyjnej to jako, że jest ona montowana zupełnie w innym miejscu to i musi być oddzielna. Sterować nią możesz pewnie ze sterownika kotła (powinien mieć taka funkcję) a jeśli nie to najtaniej i chyba najlepiej programator z marketu za 20zł i ustawisz sobie od której do której danego dnie ma to chodzić.
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  8. #8
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał map78 Zobacz post
    która notabene jest fabrycznym wyposażeniem pompy
    Nie dodałem ale u mnie wilo podobnie

  9. #9
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Od prawie dwóch lat posiadam jedną pompę w instalacji c.o+cwu.
    Nie ma potrzeby aby w układzie CO było ich więcej.Ale jak ktoś lubi płacić za energię tyle co sławetny kolega z forum co ma 5 pomp w układzie CO i rachunki za same pompki po 80pln-ów/mieśięcznie,to czemu nie.Najlepiej dołożyć ze dwa czarodziejskie zawory 4D,ze dwa 3D,kilka zwrotnych,bajpas,rotametry,siłowniki do podłogówki itd A może się okazać,że Arturo ma rację i jego układ CO z PC jest tańszy od gościa z kotłem na eko.
    Ostatnio edytowane przez TwojPan ; 23-07-2014 o 17:35

  10. #10
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał map78 Zobacz post
    Co do pompki cyrkulacyjnej to jako, że jest ona montowana zupełnie w innym miejscu to i musi być oddzielna. Sterować nią możesz pewnie ze sterownika kotła (powinien mieć taka funkcję) a jeśli nie to najtaniej i chyba najlepiej programator z marketu za 20zł i ustawisz sobie od której do której danego dnie ma to chodzić.
    Pytanie jest takie.Co będzie tańsze (pomijając wygodę) -energia potrzebna na zasilanie pompy cyrkulacyjnej,plus straty ciepła jakie wywołuje w zbiorniku CWU cyrkulacja w czasie pracy,czy woda.Są całe gminy gdzie woda jest bezpłatna albo bardzo tania,BTW można mieć wodę choćby ze studni.Albo woda jest bardzo droga -jak u mnie,i warto o cyrkulacji pomyśleć...

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    Pytanie jest takie.Co będzie tańsze (pomijając wygodę) -energia potrzebna na zasilanie pompy cyrkulacyjnej,plus straty ciepła jakie wywołuje w zbiorniku CWU cyrkulacja w czasie pracy,czy woda.
    Ja nie mam takiego dylematu Dla mnie liczy się wygoda. Najbliższy punkt poboru wody mam jakieś 15m od zasobnika, wiec u mnie cyrkulacja jest konieczna, bo czekać minutę czy dwie na wodę nie zamierzam Niestety taka wygoda kosztuje - mi wychodzi, że koszt jest ok 60-70% wyższy niż bez cyrkulacji, ale przy pompie to nie zabija
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  12. #12
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał map78 Zobacz post
    ... że koszt jest ok 60-70% wyższy niż bez cyrkulacji, ale przy pompie to nie zabija
    Pompa PC lekarstwem na wszystko.Ehh.

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    Pompa PC lekarstwem na wszystko.Ehh.
    Może i nie, ale jak wcześniej miałem ekogroszek i latem jak większość węglarzy grzałem bojler prądem to mocno się zastanawiałem przed włączeniem cyrkulacji, a teraz gdy zagrzanie zasobnika 300l kosztuje mnie mniej niż złotówkę to mam do we du....
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar bobasxx
    Zarejestrowany
    Jun 2007
    Skąd
    Kazimierz Biskupi
    Posty
    1.827

    Domyślnie

    Cytat Napisał map78 Zobacz post
    Niestety taka wygoda kosztuje - mi wychodzi, że koszt jest ok 60-70% wyższy niż bez cyrkulacji, ale przy pompie to nie zabija
    Czyli u mnie ze spalaniem nie jest najgorzej Bo już myślałem że to niemożliwe zejść poniżej 3 kg na dobę na miale. A cyrkulację posiadam.

    Jak się mądrze korzysta z programatora pompy cyrkulacyjnej, to nie jest ona aż tak energo-żerna

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Cytat Napisał map78 Zobacz post
    Może i nie, ale jak wcześniej miałem ekogroszek i latem jak większość węglarzy grzałem bojler prądem to mocno się zastanawiałem przed włączeniem cyrkulacji, a teraz gdy zagrzanie zasobnika 300l kosztuje mnie mniej niż złotówkę to mam do we du....
    Nie pitol marynarzu, obecnie zacząłem grzać CWU 7 sezon kotłem eko groszkowym, nie mam nawet grzałki w bojlerze.
    Masz kasę stać Cię na zbytki

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    micro-jr

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Mikówiec k. Góry Kalwarii
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    208
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Jakieś inne niż grundfos i wilo?

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał karoka65 Zobacz post
    Nie pitol marynarzu, obecnie zacząłem grzać CWU 7 sezon kotłem eko groszkowym, nie mam nawet grzałki w bojlerze.
    Masz kasę stać Cię na zbytki
    Są i takie przypadki ale osobiście nie znam Generalnie większość ludzi chce choć latem odpocząć od mordęgi z kotłem, wyjątkiem są oczywiście niektórzy forumowicze, ale w realu nie znam nikogo, a mam sporo znajomych z węglem.
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał micro-jr Zobacz post
    Jakieś inne niż grundfos i wilo?
    Wcześniej przy ekogroszku miałem 3x keller i przez 3 lata pracowały bez zarzutu.
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Cytat Napisał map78 Zobacz post
    Są i takie przypadki ale osobiście nie znam Generalnie większość ludzi chce choć latem odpocząć od mordęgi z kotłem, wyjątkiem są oczywiście niektórzy forumowicze, ale w realu nie znam nikogo, a mam sporo znajomych z węglem.
    No to musisz przysłać znajomych na forum, niech się uczą
    Ja widzisz znowu odwrotnie, może znam dwa przypadki ale są to dwie osoby starsze w domu że latem podgrzewają CWU gazem o ile pamiętam, reszta leci na groszku i to "marnieńkim" lub nawet na miale.
    A co do tej mordęgi jak ją nazywasz to faktycznie raz na 2 miesiące 5 woreczków wrzuć, można się zaje...ć.
    Ty to chyba już jesteś kapitanem na tej łajbie i przyzwyczaiłeś się do nieróbstwa
    Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
    TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
    PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
    My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    Cytat Napisał karoka65 Zobacz post
    A co do tej mordęgi jak ją nazywasz to faktycznie raz na 2 miesiące 5 woreczków wrzuć, można się zaje...ć.
    jak często wybiera się popiół przy samym cwu i w największe mrozy ewentualnie tak średnio w sezonie grzewczym?

Strona 1 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony