dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 74 z 88
Pokaż wyniki od 1.461 do 1.480 z 1754
  1. #1461
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CitroCerber
    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Posty
    1.300
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    119

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piotrek42 Zobacz post
    a pierwsza część? jak wyłaczyć programator pokojowy a wymusić obieg?? czy po prostu po chamsku ustawić temp żądaną na np 25 st i ster cały czas bedzie podawał ciepłą wodę?
    Wydaje mi się, że nie ma możliwości wymuszenia grzania w momencie, gdy z regulatora pokojowego masz info, że temp. jest OK.
    Regulator powinien być umieszczony w pokoju, który najdłużej się nagrzewa / najszybciej wychładza.
    Pozdrawiam,
    Artur Heise
    Mój dziennik (i komentarze w jednym)
    Chronotermostat PT55, Chronotermostat PT59(X), MCR24 - regulacja
    Masz pytanie do mnie? Zadaj je w istniejącym lub nowym wątku a nie na priv - może się to kiedyś przydać innym.

  2. #1462

    Domyślnie

    Cytat Napisał CitroCerber Zobacz post
    Wydaje mi się, że nie ma możliwości wymuszenia grzania w momencie, gdy z regulatora pokojowego masz info, że temp. jest OK.
    Regulator powinien być umieszczony w pokoju, który najdłużej się nagrzewa / najszybciej wychładza.
    ja swój regulator (bezprzewodowy) najzwyczajniej w świecie wystawiam za okno

  3. #1463
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CitroCerber
    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Posty
    1.300
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    119

    Domyślnie

    Cytat Napisał kola28 Zobacz post
    ja swój regulator (bezprzewodowy) najzwyczajniej w świecie wystawiam za okno

    No tak, zawsze to jest jakieś rozwiązanie.
    Pozdrawiam,
    Artur Heise
    Mój dziennik (i komentarze w jednym)
    Chronotermostat PT55, Chronotermostat PT59(X), MCR24 - regulacja
    Masz pytanie do mnie? Zadaj je w istniejącym lub nowym wątku a nie na priv - może się to kiedyś przydać innym.

  4. #1464
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Michał_ZG

    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    22

    Domyślnie

    Witam,

    Przejrzałem większą część wątku ale nie znalazłem w sumie porady, której szukam. Chodzi o trywialną z pozoru rzeczy, czyli dobór samego regulatora. Kończę budowę domu parterowego 130 m2, ogrzewanie podłogowe w całym domu. Mam zamontowany kocioł MCR3 24T ale szukam odpowiedniego regulatora. Widzę, że większość forumowiczów ma sterownik iSense (zapewne AD289 lub AD28 + czujnik zewnętrzny. Czy jest to najbardziej optymalne sterowanie do tego kotła? Także pod względem cenowym...?

    Czy możecie polecić alternatywę?

    Pzdr

  5. #1465

    Domyślnie

    witam
    posiadam kocioł DE DIETRICH MCR II 24T oraz regulator PT 59X.
    Mam problem z dogrzaniem jednego pokoju na piętrze który jest nad garażem. Za szybko się wychładza w porównaniu do innych pokoi.
    Czy jest regulator ze zdalnym czujnikiem wewn. temperatury np drogą radiową abym taki czujnik zamontował w tym pokoju?
    dziękuje za podpowiedzi.
    lewar

  6. #1466
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CitroCerber
    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Posty
    1.300
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    119

    Domyślnie

    Cytat Napisał lewar1309 Zobacz post
    Czy jest regulator ze zdalnym czujnikiem wewn. temperatury np drogą radiową abym taki czujnik zamontował w tym pokoju?
    http://www.elektrobock.cz/pl/bezprze...ct.html?id=218
    Pozdrawiam,
    Artur Heise
    Mój dziennik (i komentarze w jednym)
    Chronotermostat PT55, Chronotermostat PT59(X), MCR24 - regulacja
    Masz pytanie do mnie? Zadaj je w istniejącym lub nowym wątku a nie na priv - może się to kiedyś przydać innym.

  7. #1467

    Domyślnie

    Cytat Napisał CitroCerber Zobacz post
    Wydaje mi się, że nie ma możliwości wymuszenia grzania w momencie, gdy z regulatora pokojowego masz info, że temp. jest OK.
    Otóż nie, przyszło kilka chłodniejszych dni, akurat jestem w domu i przetestowałem troszkę kocioł i sterownik isense.
    Korzystam z czystej pogodówki niezależnej od temp wew, czyli Cz. zewn. Moim zadaniem jest dobranie takiej grzywej grzania, żeby dom trzymał zadaną temp i nie doprowadził do duzego wychłodzenia domu a jednocześnie miał jak najmiejsze spalanie. kocioł pracuje w konfiguracji kocioł gazowy-sprzegło hydrauliczne- kocioł gazowy (tz krótki obieg) za sprzegłem woda przekazywana jest na dwie niezależne pompki (jedna na podłogówkę i jedna na grzejniki) cwu. podłączone do kotła i poustawiane tryby godzinowe wg rozkładów dnia domowników. przy takim ustawieniu i np zapotrzebowaniu kotła na 40st kocioł pracuje sobie na krótkim obiegu po spadku temp (chyba 8max 10st) właczy na chwilkę pompkę i palnik dogrzeje wodę w krótkim obiegu do żądanych 40st i się wyłączy, w przypadku poboru ciepłej wody na grzejniki czy podłogę kocioł się załączy i moduluje sobie w granicach żądanych 40 st .pompki podające są na programatorach firmy digitime np. http://brojgaz.pl/programator-domowy-digitime-800.php albo przewodowe, ważna tu jest czułość sterownik reaguje na 0,1st co w przypadku podłogówki ma znaczenie bo nie doprowadza do dużego wychłodzenia wody w układzie.Dalej nie podoba mi się że do ustawienia jednego parametru musze sprawdzic ustawienia w kilku innych miejscach , instrukcja obsługi to masakra ale generalnie na pewno sterownik ma wiele opcji dodatkowych... narazie sie go uczę ...

  8. #1468
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CitroCerber
    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Posty
    1.300
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    119

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piotrek42 Zobacz post
    Otóż nie, przyszło kilka chłodniejszych dni, akurat jestem w domu i przetestowałem troszkę kocioł i sterownik isense.
    Korzystam z czystej pogodówki niezależnej od temp wew, czyli Cz. zewn.
    Nie rozumiem Twojego "otóż nie" - napisałem, że nie ma możliwości włączenia grzania gdy regulator pokojowy informuje, że jest ok - a Ty piszesz, że nie korzystasz z temperatury wewnętrznej, czyli de facto nie używasz regulatora pokojowego.
    Pozdrawiam,
    Artur Heise
    Mój dziennik (i komentarze w jednym)
    Chronotermostat PT55, Chronotermostat PT59(X), MCR24 - regulacja
    Masz pytanie do mnie? Zadaj je w istniejącym lub nowym wątku a nie na priv - może się to kiedyś przydać innym.

  9. #1469

    Domyślnie

    Pytanie brzmaiało

    Cytat Napisał Piotrek42 Zobacz post
    1 jak wymusić stały ruch wody na krótkim obiegu? ( kocioł-sprzęgło-kocioł) uwzględniając temp zasilania z krzywej grzewczej? woda ma sobie chodzić cały czas o takiej temp jak jest ustawiona pogodówka a 2 niezależne pompy wezmą sobie wode wtedy kiedy będzie taka potrzeba tz wtedy kiedy niezależne programatory załączą pompy
    Nigdzie nie pisałem o czujniku wew.

  10. #1470
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CitroCerber
    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Posty
    1.300
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    119

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piotrek42 Zobacz post
    Nigdzie nie pisałem o czujniku wew.
    Mój błąd - zasugerowałem się:
    Czy po prostu po chamsku ustawić temp żądaną na np 25 st i ster cały czas bedzie podawał ciepłą wodę?
    Pozdrawiam,
    Artur Heise
    Mój dziennik (i komentarze w jednym)
    Chronotermostat PT55, Chronotermostat PT59(X), MCR24 - regulacja
    Masz pytanie do mnie? Zadaj je w istniejącym lub nowym wątku a nie na priv - może się to kiedyś przydać innym.

  11. #1471

    Domyślnie

    Nie,no spoko . Kol CitroCerber, ten wątęk to najbardziej merytoryczny opis działania kotła mcr dostępny w internecie ! Duża zasługa w tym własnie watku to Twoje wypowiedzi,Przeczytałem wątek od 1 do ostatniej strony i dzięki temu dowiedziałem się o kotle kilku ciekawych rzeczy,Instrukcja obsługi to porażka,instalatorzy nie mają wiedzy ,oczywiście kocioł podłączą, sprawdzą parametry spalania ew ustawią "jakieś'' parametry na sterowniku i na tym kończy się ich wiedza, ich to średnio obchodzi czy spalimy np 100m3 gazu wiecej lub mniej, kocioł ma działac i cześć (zresztą instalatorzy od kotłów na ekogroszek też nie mają o sterowaniu bladego pojęcia ) w centrali De-Dietrich-a jest kilka osób które znają sterowniki a one nie zawsze mają czas i chęć udzielić odpowiedzi.A nie chodzi o to żeby spalić gaz a oto żeby spalić ten gaz efektywnie !! Po to kupiliśmy kotły kondensacyjne zeby z tego korzystać .

    Pozdr Piotrek42

  12. #1472
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    szandor25

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Piaseczno
    Kod pocztowy
    05-502
    Posty
    4

    Domyślnie

    Witam
    Jaką macie wartość przy parametrze P19 ?
    Ja ma 13 a według instrukcji powinno być 14 i piszą by tego nie zmieniać. Czy to ma jakiś wpływ na działanie pieca ?

    I jeszcze jedno pytanie często na kotle pokazuje mi się cyfra 8 gdzieś znalazłem informację że kocioł wtedy mierzy temperaturę wody. No i rzeczywiście jak sprawdziłem jaka jest temperatura na zasilaniu i na powrocie to była taka sama czyli 32 stopnie. Po jakimś czasie ponownie zszedłem do kotłowni i też była cyfra 8 ale temperatura na zasilaniu i powrocie była już mniejsza od poprzedniej bo 28 stopni. Czy to normalne ? Kiedy w takim razie kocioł powinien się załączyć ?
    Jak wyłączyłem/włączyłem go z prądu to normlanie piec zaczął działać…na wyświetlaczu miałem cyfrę 3 czyli praca w trybie c.o.



    Pozdrawiam Arek
    Ostatnio edytowane przez szandor25 ; 29-10-2014 o 17:36

  13. #1473
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CitroCerber
    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Posty
    1.300
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    119

    Domyślnie

    Cytat Napisał szandor25 Zobacz post
    Witam
    Jaką macie wartość przy parametrze P19 ?
    Ja ma 13 a według instrukcji powinno być 14 i piszą by tego nie zmieniać. Czy to ma jakiś wpływ na działanie pieca ?
    Niektórzy mają 13 (była domyślną dla MCRa "jedynki"), niektórzy 14 - zależy od wersji płyty głównej. Nie ma powodu do zmartwień.

    I jeszcze jedno pytanie często na kotle pokazuje mi się cyfra 8 gdzieś znalazłem informację że kocioł wtedy mierzy temperaturę wody. Czy to normalne ? Kiedy w takim razie kocioł powinien się załączyć ?
    Teoretycznie (według producenta): Cyfra 8 to tzw "zatrzymanie kontrolne" - czyli zmierzona temperatura T1 jest wyższa niż ustawiona temperatura przepływu (Tset - Parametr P1). Kocioł powinien zacząć ponownie grzać po spadku poniżej Tset.
    Ostatnio edytowane przez CitroCerber ; 30-10-2014 o 07:09
    Pozdrawiam,
    Artur Heise
    Mój dziennik (i komentarze w jednym)
    Chronotermostat PT55, Chronotermostat PT59(X), MCR24 - regulacja
    Masz pytanie do mnie? Zadaj je w istniejącym lub nowym wątku a nie na priv - może się to kiedyś przydać innym.

  14. #1474

    Domyślnie

    Chciałbym Was zapytać o ustawienie - Wpływ temperatury pomieszczenia - w sterowaniu iSense do MCR3. Skala tego parametru to 1-20. Czy 20 to 100% wpływu i sterownik powinien trzymać dokładnie zadaną temperaturę pomieszczenia? Pytam ponieważ sterowanie utrzymuje wyższą temperaturę niż zadana a mam wrażenie, że nic się nie zmienia niezależnie czy ustawię 1 czy 20.
    Wykorzystuję strategię: Cz.ze.+Cz.pok.: Funkcja kompensacji pogodowej z wpływem na temperaturę w pomieszczeniu.
    W innym wątku spotkałem się z opinią, że wartość 1 to 100% wpływa temperatury pomieszczenia. Nic już nie kumam a instrukcja do sterownika mówi bardzo wiele w tym temacie
    "Wpływ temp. pom.: Wpływ temperatury w pomieszczeniu na zmianę w krzywej ogrzewania."

  15. #1475

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chrx Zobacz post
    Chciałbym Was zapytać o ustawienie - Wpływ temperatury pomieszczenia - w sterowaniu iSense do MCR3. Skala tego parametru to 1-20. Czy 20 to 100% wpływu i sterownik powinien trzymać dokładnie zadaną temperaturę pomieszczenia? Pytam ponieważ sterowanie utrzymuje wyższą temperaturę niż zadana a mam wrażenie, że nic się nie zmienia niezależnie czy ustawię 1 czy 20.
    Wykorzystuję strategię: Cz.ze.+Cz.pok.: Funkcja kompensacji pogodowej z wpływem na temperaturę w pomieszczeniu.
    W innym wątku spotkałem się z opinią, że wartość 1 to 100% wpływa temperatury pomieszczenia. Nic już nie kumam a instrukcja do sterownika mówi bardzo wiele w tym temacie
    "Wpływ temp. pom.: Wpływ temperatury w pomieszczeniu na zmianę w krzywej ogrzewania."
    Ma wpływ , zrób sobie doświadczenie, ustaw sobie 1 pozniej 5 10 i 15 jak chcesz to mozesz i 20 dac pozniej looknij na isense parametr temp wody żądanej przez sterownik (informacje) (zobaczysz jak przy róznych parametrach będzie się zmieniać temp wody) ten parametr wpływa na krzywa grzewczą czyli obniża lub podnosi temp wody.

  16. #1476

    Domyślnie

    Ok. Z racji tego, że mam to ustrojstwo od miesiąca napisz proszę jak laikowi jak mam rozumieć tą opcję. Chciałbym żeby sterowanie trzymało zadaną temperaturę pomieszczenia. Jak powiązać temperaturę wody z zadaną temperaturą pomieszczenia?

  17. #1477

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chrx Zobacz post
    Ok. Z racji tego, że mam to ustrojstwo od miesiąca napisz proszę jak laikowi jak mam rozumieć tą opcję. Chciałbym żeby sterowanie trzymało zadaną temperaturę pomieszczenia. Jak powiązać temperaturę wody z zadaną temperaturą pomieszczenia?
    Tutaj akurat nie pomoge równiez mam kocioł ok miesiąca (z tego 3 tyg nie było mnie w domu) i też uczę się dopiero tego sterownika..Trzeba po prostu jechać metodą prob i błędów...moze masz ustawiona za niska krzywa grzania? i tryb godzinowy i kociołek nie zdąża nagrzac pomieszczeń? w tym sterze najgorsze jest to że jedna zmiana nie powoduje efektu, musisz zmieniać kilka...

  18. #1478

    Domyślnie

    Będę sprawdzał różne krzywe. Mam jeszcze pytanie. W innym wątku poradzono mi żeby nachylenie ustawić na podłogówkę. Problem w tym, że owszem mam podłogówkę, ale w mniejszości i to na zaworach RTL na powrocie (nie ma mieszacza). Większość pomieszczeń ogrzewana jest kaloryferami (przewymiarowane). Czy jednak nie powinno się wybrać krzywej dla kaloryferów?

  19. #1479
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    kocioł musi dac najwyższą potrzebną temp. czyli taką jak na grzejniki

  20. #1480

    Domyślnie

    W takim razie mam jeszcze pytanie o sterowanie iSense i parametry krzywych grzewczych.
    Mamy następujące możliwości:
    Podst. zewn.: Temperatura zewnętrzna w punkcie podst. (np. 17 stopni)
    Podst. t. zasil.: Temperatura zasilania w punkcie podst. (np, 20 stopni)
    Klima zewn.: Temperatura zewnętrzna w punkcie klim. (np. -15 stopni)
    Klima t. zasil.: Temperatura zasilania w punkcie klim. (np. 50 stopni)
    Nachylenie: Stopień krzywizny krzywej ogrzewania, zależny od układu centralnego ogrzewania. Wybierz odpowiedni rodzaj ogrzewania: Ogrzewanie podłogowe, kaloryfery lub konwektory.

    Krzywe wyglądają mniej więcej tak:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	krzywa-grzewcza.jpg
Wyświetleń:	179
Rozmiar:	21,3 KB
ID:	287069
    I teraz pytanie jak to odnieść do wykresu? Rozumiem, że temperatura wody to Klima t. zasil.: Temperatura zasilania w punkcie klim. (np. 50 stopni) ale reszta nie jest już taka oczywista szczególnie nie wiem co to Temperatura zewnętrzna w punkcie podst. (np. 17 stopni).
    Będę wdzięczny za informację od osób, które ogarnęły to sterowanie, bo póki co mam problemy polegające na tym, że przy ustawieniach, które podałem w nawiasie oczekiwana i ustawiona na sterowaniu temperatura to 20,5 a piec dogrzewa do 21,5.
    Ostatnio edytowane przez Chrx ; 02-11-2014 o 09:37

Strona 74 z 88

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony