dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 91
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 1820
  1. #1

    Domyślnie Spoinowanie, szpachlowanie GK - kompendium

    Wiem, że istnieje osobny wątek/wątki dot. ocieplania i zabudowy poddasza, ale zakładam ten, aby ugruntować wiedzę wyłącznie na temat spoinowania.

    Z tego co czytam najlepiej do łączenia płyt używać taśmy papierowej lub flizeliny, ale chciałbym aby w tym wątku doświadczeni forumowicze (Rom-Kon) syntetycznie poradzili. Chciałbym aby ten wątek był pomocny, zawierający konkrety a nie bezsensowne dyskusje na milion tematów. Niestety poszukiwanie informacji na forum sprawia często problemy głównie z powodu tego, że wątek schodzi na tematy poboczne.
    A więc pytania pomocnicze:

    1) jak spoinować zwykłe łączenia płyt - zwykłe mam na myśli te gdzie na spoine na brzegu płyty jest lekkie wgłebienie - jakich taśm używać i jak (czy flizelinę się moczy???), jakich szpachli, czy jest sens używać szpachli niewymagających zbrojenia

    2) jak spoinować płyty, które były docinane a więc jedna lub dwie krawędzie, są cięte, nie ma zatem tego wgłębienia, gdzie można zatopić taśmę i zaszpachlować. Czy należy sfrezować te krawędzie, czy inaczej oszlifować, gdzieś czytałem, że watro gruntem ten gips pociągnąć...

    3) jak spoinować łączenie płyt na skosach z sufitem i tynkowaną ścianką kolankową. Czy należy zastosować łączenie ślizgowe (jak to się robi?) i pokryć akrylem, czy typowo połączyć taśmą papierową/flizeliną? Czy warto podszlifować płyty tak, żeby miały skośne krawędzie przy łączeniu z sufitem, ścianką kol.?

    4) jak spoinować łączenie płyt sufitowych ze scianami działowymi (pod profilem UD)? czy ślizgowo i akryl czy inaczej? Jak?

    5) jak spoinować glify okna dachowego?

    6) czy warto zaciągać szpachlą całą płytę a nie tylko połączenia?

    Zacząłem właśnie przykręcanie płyt u siebie, bardzo pomogły mi porady forumowiczów, ale w kwestii spoinowania mam niedosyt wiedzy. Mam nadzieję, że ten wątek pomoże mi i innym forumowiczom.

    Pozdrawiam,

    Radek

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie Re: Spoinowanie, szpachlowanie GK - kompendium

    Cytat Napisał RadziejS
    Wiem, że istnieje osobny wątek/wątki dot. ocieplania i zabudowy poddasza, ale zakładam ten, aby ugruntować wiedzę wyłącznie na temat spoinowania.
    Bardzo dobry pomysł moim zdaniem. Tak jak celnie zauważyłeś, nasze poprzednie wątki skupiają się głównie jak zrobić stelaż, mocować płyty i mało w nim info o spoinowaniu.

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie Re: Spoinowanie, szpachlowanie GK - kompendium

    Cytat Napisał RadziejS
    1) jak spoinować zwykłe łączenia płyt - zwykłe mam na myśli te gdzie na spoine na brzegu płyty jest lekkie wgłebienie - jakich taśm używać i jak (czy flizelinę się moczy???), jakich szpachli, czy jest sens używać szpachli niewymagających zbrojenia
    Z tego co wiem, moczy się jedynie taśmę papierową, która podobno jest najlepszym rozwiązaniem do spoin, ale ze względu na właśnie konieczność moczenia jest mniej popularna.

    Zdecydowanie odradzano gdzieś te siateczki samoprzylepne.

    Ja się zastanawiam nad połączeniem siateczki i fizeliny. Tak więc najpierw w spoinę naklejamy siateczkę, zaciągamy gipsem i na to fizelinę. Nie wiem czy się to jednak zmieści w zagłębieniu. Ale jak nie dostaniemy tutaj informacji, to niedługo to sprawdzę w garderobie.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie Re: Spoinowanie, szpachlowanie GK - kompendium

    Cytat Napisał RadziejS
    2) jak spoinować płyty, które były docinane a więc jedna lub dwie krawędzie, są cięte, nie ma zatem tego wgłębienia, gdzie można zatopić taśmę i zaszpachlować. Czy należy sfrezować te krawędzie, czy inaczej oszlifować, gdzieś czytałem, że watro gruntem ten gips pociągnąć...
    Z tego co wiem, to mają być zfazowane i przed gipsowaniem lekko zmoczone. O gruncie nic nie słyszałem.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mario1976

    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    1.694
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19

    Domyślnie Re: Spoinowanie, szpachlowanie GK - kompendium

    Cytat Napisał Trociu

    Ja się zastanawiam nad połączeniem siateczki i fizeliny. Tak więc najpierw w spoinę naklejamy siateczkę, zaciągamy gipsem i na to fizelinę. Nie wiem czy się to jednak zmieści w zagłębieniu. Ale jak nie dostaniemy tutaj informacji, to niedługo to sprawdzę w garderobie.
    Robiłem tak tydzień temu. Mieści się bo fizelina zasadniczo nie posiada chyba mierzalnej grubośc i.

    Zacząłem oklejać wszystko siatką...ale po przeczytaniu kilku postów mówiących o wyższości Świąt Bożego (fizeliny/papieru) nad Świętami Wielkiej (siatka) postanowiłem połozyć warstę Uniflota na siatkę i w to zatopić fizelinę i na nią znowu delikatnie Uniflot. Udało się i zagłebienie jest albo na delikatny "minus" albo wyszło na "zero" z resztą płyty. Zasadiczo nawet mi na tym średnio zalezało bo zaciągami gipsem i tak całe płyty więc w ten sam sposób załatwiłem wszystkie łączenia (te nieoryginalne). Łączenia gdzie nie było oryginalnych zagłebień w płycie jeszcze fazowałem.
    pozdrawiam,
    M

  6. #6

    Domyślnie

    Na jaką szerokość fazować cięte krawędzie? I czy to spoinujemy potem typowo taśmą, czy sama szpachla jakaś? Może jakieś foto?

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    A jak się montuje narożniki te aluminiowe i te papierowe z wkładką alu?
    Jak to przyklejać??

    Te aluminiowe na kąty proste wypukłe to pewnie do środka nakładać kleju i przyklejać na płyty i potem wykańczać szpachlą.
    A te papierowe?

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    Cytat Napisał RadziejS
    Na jaką szerokość fazować cięte krawędzie? I czy to spoinujemy potem typowo taśmą, czy sama szpachla jakaś? Może jakieś foto?
    Raczej nie za szeroko, bo przecież masz tam i śrubki po przykręcaniu.

    No i raczej żadna taśma Ci się nie zmieści.

    To tak na moje

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mario1976

    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    1.694
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Trociu
    A jak się montuje narożniki te aluminiowe i te papierowe z wkładką alu?
    To i ja mam pytanie do ekspertów. Czy zamiast narożnika papierowego z alu wkładką można używac "narożników" plastikowych. Można je także dogiąc pod odpowiednim kątem i wyszpachlowac tak samo jak aluminiowe lub papierowe z alu wkładką.
    pozdrawiam,
    M

  10. #10

    Domyślnie

    Właśnie skończyli mi robić poddasze i zauważyłem, że na połączeniu skosów z sufitem taśma z flizeliny położona jest na płycie sufitowej i tylko dochodzi da płyty skosu. Czy to prawidłowe rozwiązanie? Wydaje mi się, że żeby ta taśma cokolwiek dawała powinna zachodzić na jedną i drugą płytę czyli skosu i sufitu. Czy dobrze główkuję?

  11. #11

    Domyślnie

    NIektórzy pisali, że robi się w tym miejscu "pęknięcie kontrolowane". Wypełnia się to elastycznym akrylem i ewentualna rysa powstaje pod nim.

    Czy tak jest chciałbym się dowiedzieć od nieco bardziej doświadczonych.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mario1976

    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    1.694
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19

    Domyślnie

    Cytat Napisał RadziejS
    NIektórzy pisali, że robi się w tym miejscu "pęknięcie kontrolowane". Wypełnia się to elastycznym akrylem i ewentualna rysa powstaje pod nim.

    Czy tak jest chciałbym się dowiedzieć od nieco bardziej doświadczonych.
    Ale kontrolowane pęknięcie to ma powstać chyba na połączeniu KG-Ściana. Ściana nie pracuje a KG wiszący na jetkach lub krokwiach (poprzez system wieszaków i profili) jak najbardziej. Na połączenia KG skos - KG sufit daje się kątowniki z wkładkami metalowymi...pytałem tez o możliwośc dania "kątownika" plastikowego.

    Tak na mój chłopski rozum (nie jestem fachowcem i KG robie tylko u siebie) jeśli fizeliny nie daje się na połączenie skosu z płyty z syfitem z płyty (jedno i drugie docelowo przykręcone jest za posrednictwem rusztu do elementów więźby) to równie dobrze nie powinno się dawać tej fizeliny na połączenie płyt na skosie i płyt z płytą na suficie. Ale to takie dywagacje wiejskiego listonosza.
    pozdrawiam,
    M

  13. #13

    Domyślnie

    U nas widać pęknięcia na łączeniach płyt ze ścianami. Są takie miejsca, ze wszystko jest ok, ale w 70% pęka. Doszukałam się na jednym zdjęciu (z montażu stelaża), ze profil nie przylega do ściany tylko jest zamocowany w odległości ok. 20cm od niej. Dodam, ze mam dom parterowy, sufity malowane farbą mineralną, a łączenia płyt ze ściana są wypełnione akrylem Den Brawen. Wykonawca sugeruje, że więźba pracuje, co jest pewne, ale czy w niecały mięsiąc od zrobienia sufitów jest to możliwe? Inna wersja to taka, że jest to wina farby mineralnej, która nie jest elastyczna? Co o takich pęknięciach sądzą doświadczeni forumowicze i jak się ich skutecznie pozbyć?

  14. #14

    Domyślnie

    FlashBack:

    podałeś przyczyny ewentualnych pęknieć. Bylibyśmy wdzięczni za instrukcje co zrobić, żeby tych pęknięć nie było.

    - co to są separatory?
    - jakie powinny być szczeliny między płytami i czy w ogóle powinny być? 1 mm czy na styk?
    - jaka ta masa szpachlowa jest najlepsza?

    No i ciągle aktualne pytania z mojego pierwszego postu.

    Ja zamierzam teraz opłytować a spoinować dopiero na wiosnę jak temperatura na poddaszu osiągnie ok 15 st. Po zamieszkaniu w domu utrzymuje się ok 20-21 st więc zamierzam w ten sposób uniknąć naprężeń z rozszerzalności cieplnej. Dobrze myślę??

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD PODDASZY Avatar Rom-Kon
    Zarejestrowany
    Feb 2007
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    5.400

    Domyślnie

    O ho! W pierwszym poście zostałem wywołany do tablicy ale niestety temat przeoczyłem... ale może nadrobię zaległości...

    Jak już wspomnieli moi przedmówcy gdy stelaż jest dobrze zrobiony to spoinowanie jest dziecinnie proste ale jeśli stelaż jest z błędami to nawet najlepsze szpachlówki i taśmy rodem z NASA nic już nie dadzą...

    ... jest pięć typów krawędzi przy płytach:
    - krawędź KPOS lub inna nazwa HRAK - są to zaokrąglone krawędzie wzdłużne
    - krawędź PRO - krawędź spłaszczona ale nie tak mocno jak HRAK i nie ma zaokrągleń tylko "kanciatą" krawędź...
    - oryginalnie fazowana krawędź "po krótszym" boku
    - krawędź typu SINGA - nie zauważalne spłaszczenie na końcach płyt
    - krawędź fazowana ręcznie nożykiem przez montażystę

    Teraz opiszę jak ja to robię... na początek krawędzie KPOS...

    Do tego typu krawędzi firmy Knauf i Rigips nie zalecają taśm samoprzylepnych.
    Powód prosty - zbrojenie powinno być możliwie przy górnej krawędzi (patrząc na przekrój) a klejąc siatkę do płyty umieszczamy ją za głęboko... zbrojenie minimalnie wzmacnia... taśmy bez kleju się wtapia a nie przykleja... najpierw daje się szpachlówkę a w nią dopiero wtapia taśmę... taśma jest na samej górze i zapewnia najlepszą wytrzymałość.

    Ja troszkę zmodyfikowałem tą technologię...
    Jeśli jest szczelina pomiędzy plytami (czasem się zdarza) to najpierw wcisnę szpachtelką trochę szpachlówki w tą szczelinę i wyskrobię nadmiar... dalej przyklejam siateczkę do płyty i na to szpachlówka do płaszczyzny płyt... w jeszcze świeżą masę WTAPIAM drugą warstwę siatki i wyrównuję... druga siatka jest przy samej powierzchni więc w miejscu gdzie "działa" najlepiej. Jeśli siateczkę "za mocno widać" to można drugi raz ją przyszpachlować masą spoinową. Jest to rozwiązanie bardziej pracochłonne ale przy odpowiedniej wprawie to tylko minimalnie... Przy takiej technologi nie mam poprawek - nic mi nie pęka. Jak już wspomniałem jest to troszkę bardziej pracochłonne ale zyskuję na tym że nie jeżdżę na poprawki gwarancyjne - bo sufit czy skos popękał...



    Sorry ale będzie to powieść w odcinkach... przy kompie jestem z doskoku...

    ....................................CDN........... .............
    "Szukajcie a znajdziecie"

    Okna połaciowe: Album z fotkami
    Inne fotki: Różne fotki budowlane
    Przestroga dla wszystkich którzy chcą mieć tanio: Nietypowa fasada - pomocy!


  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mario1976

    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    1.694
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rom-Kon
    - krawędź KPOS lub inna nazwa HRAK - są to zaokrąglone krawędzie wzdłużne
    .
    Rom-Kon mam pytanko. Mam u siebie własnie takie płyty Knaufa. Co powiesz na taki sposób spoinowania. Najpierw przyklejam siatkę, następnie warstwa Uniflota Knaufa i w to zatapiam fizelinę i znowu warstwa Uniflota. Czyli zasadniczo zamiast Twojej drugiej warstwy siatki u mnie jest fizelina.

    Robie tak zarówno na oryginalnych zaokrąglonych krawędziach jak i na cietych. Tam jeszcze fazuję oczywiście. Płyty szpachluje po całości więc górki się nie robią.

    Wykorzystam Cię jeszcze. Czy na łączenie skos-sufit trzeba dawać "kątowniki" papierowe z paskami metalowymi czy można taki "katownik" o zmiennym kącie plastikowy ?
    pozdrawiam,
    M

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD PODDASZY Avatar Rom-Kon
    Zarejestrowany
    Feb 2007
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    5.400

    Domyślnie

    ja stosuję taśmę siateczkową bo mi się lepiej ją wtapia ale można dać taśmy inne - flizelinę czy papierową. Ale fliza i papier nie wiem czemu czasem potrafią pofałdowac się... a naprawa takich bąbli jest czasochłonna... wystarczą już dwa takie miejsca by popsuć humor na 3 dni...

    ...nie stosuję narożników elastycznych PCV do wklejania w narożniki wewnętrzne... tam daję albo sam papier albo papier z taśmą metalową...
    "Szukajcie a znajdziecie"

    Okna połaciowe: Album z fotkami
    Inne fotki: Różne fotki budowlane
    Przestroga dla wszystkich którzy chcą mieć tanio: Nietypowa fasada - pomocy!


  18. #18

    Domyślnie

    ponawiam pytanie RadziejS
    jaka jest minimalna temperatura przy której można pracować, żeby potem nie było problemów ?
    Powrót jest JEDI a nie KRÓLA

    Dziennik budowy
    Komentarze

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    Cytat Napisał FlashBack
    wlasciwe wykonanie plytowania z przygotowaniem do spoinowania
    A możesz to rozwinąć. Właśnie tutaj liczymy na dobre porady w temacie jak spoinować. A jak piszesz ważniejsze jest jak przygotować płyty do spoinowania, wiec to też nas zainteresuje.

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar q-bis
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra
    Kod pocztowy
    72-003
    Posty
    1.951

    Domyślnie

    Czy na połączeniu tynku CW z płytami można wykorzystywać taśmę papierową?
    Robi tak fachowiec, który ma u mnie robić poddasze i sugeruje, że to lepsze rozwiązanie niż siatka.
    WARTO? WARTO!

Strona 1 z 91

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony