dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 56
  1. #21
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dariusz Hajduk
    Bo uwierzcie mi Państwo, żaden projektant nie podpisze (a co dopiero obliczy) za 500 zł - bo nikomu nie uśmiecha się stracic uprawnienia za 500zł...
    A dlaczego miałby stracić uprawnienia robiąć świadectwo za 500zł??

  2. #22
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    Cytat Napisał FlashBack
    mnie powiedziano, ze taki dokument to, owszem potrzebny ale w momencie zakupu/zbywania nieruchomosci. by nie kupowac worka
    Bo taka była pewnie idea. A skończyło się na tym, że na pewno musisz go mieć przy odbiorze budynku a już niekoniecznie przy sprzedaży/kupnie. Już mamy chyba dwa inne wątki poświęcone samej idei.

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał Trociu
    Cytat Napisał FlashBack
    mnie powiedziano, ze taki dokument to, owszem potrzebny ale w momencie zakupu/zbywania nieruchomosci. by nie kupowac worka
    Bo taka była pewnie idea. A skończyło się na tym, że na pewno musisz go mieć przy odbiorze budynku a już niekoniecznie przy sprzedaży/kupnie. Już mamy chyba dwa inne wątki poświęcone samej idei.
    Dokładnie, ja go będę musiała mieć do odbioru.

  4. #24

    Domyślnie

    AD Gościk: Uprawnienia do sporządzenia SE posiadają osoby które są należą do PZIiTB, oraz posiadają uprawnienia projektowe! Jak do tej pory wszyscy inni - krótko mówiąc - nie mogą! A projektanci posiadają nr. uprawnień.
    Zobaczcie jeżeli będzie okazja - wzór świadectwa to 4 strony - a tak naprawdę to z obliczeniami np. dla domku może byc i 10 stron.
    W/g mojej oceny wystarczy takiego "pseudo" certyfikatora poprosic o obliczenia.

    AD Trociu - ponieważ jest coś takiego jak odpowiedzialnośc zawodowa w budownictwie - i nikt nie zaryzykuje utraty takich uprawnień za 500zł a błędów przy ocenie budynku można popełnic. Dlaczego projekt typowy budynku to jakaś tam kwota a indywidualny to już ładnych kilka, kilkanaście tysięcy?

    AD FlashBack: SE potrzebny jest do oddania budynku do użytkowania.

    Tak poważnie - to wbrew niektórym "doktorom" budownictwa na tym Forum - wystarczy zajrzec do Metodyki obliczania - by sprawdzic ze to nie takie banalne... dla domku jednorodzinnego licząc dokładnie to nie 5 min.
    No chyba że w założeniu damy spokój wszystkiemu i przyjmujemy wartości w/g tablic. Ale wyniki wtedy...

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dariusz Hajduk
    AD Gościk: Uprawnienia do sporządzenia SE posiadają osoby które są należą do PZIiTB, oraz posiadają uprawnienia projektowe! Jak do tej pory wszyscy inni - krótko mówiąc - nie mogą! A projektanci posiadają nr. uprawnień.
    Zobaczcie jeżeli będzie okazja - wzór świadectwa to 4 strony - a tak naprawdę to z obliczeniami np. dla domku może byc i 10 stron.
    W/g mojej oceny wystarczy takiego "pseudo" certyfikatora poprosic o obliczenia.

    AD Trociu - ponieważ jest coś takiego jak odpowiedzialnośc zawodowa w budownictwie - i nikt nie zaryzykuje utraty takich uprawnień za 500zł a błędów przy ocenie budynku można popełnic. Dlaczego projekt typowy budynku to jakaś tam kwota a indywidualny to już ładnych kilka, kilkanaście tysięcy?

    AD FlashBack: SE potrzebny jest do oddania budynku do użytkowania.

    Tak poważnie - to wbrew niektórym "doktorom" budownictwa na tym Forum - wystarczy zajrzec do Metodyki obliczania - by sprawdzic ze to nie takie banalne... dla domku jednorodzinnego licząc dokładnie to nie 5 min.
    No chyba że w założeniu damy spokój wszystkiemu i przyjmujemy wartości w/g tablic. Ale wyniki wtedy...
    Nie cuduj, siedzę na podyplmówce z tego, ręcznie chcesz to liczyć ? Żarty sobie robisz w biały dzień i ludzi w błąd wprowadzasz. Liczyć ręcznie wykazując się znajmościa metodologi zgodzie z roporządzeniem ministra infrastruktury w sprawie metodologii.... to sobie możesz 1 raz w życiu na egzaminie, żeby komisja głąba nie przepuściła co nawet metodyki nie zna, potem nikt tego nie robi, bo by sam z siebie idotę zrobił. Co będziesz zgodnie z normami PN-EN liczył, czy roporządzeniem ministra, bo już w rozporządzeniu metodyka obliczania jest skopana. Same normy dopuszczają np w przypadku mostków termicznych obliczenia uproszczone a i tak się odwołują do programów komputerowych i piszą, że są dokładniejsze. Pewnie jak się trafi jakiś słodki kretyn to może i będzie ręcznie to robił, tylko jak chce to zrobić porządnie to na jeden domek mu to z miesiąc zajmie, bo te obliczenia może matmatycznie nie są zaawansowane ale cholernie upierdliwe. Przykładzik proszę bardzo, dzielny audytor liczy przenikanie ciepła przez grunt, żeby dokonać tego obliczenia ręcznie jako i chce nasz przedmówca to trzeba mieć następujące dane: głębokośc peridycznego wnikania, współczynnik przenikania ciepła gruntu, grubość warswy zastępczej gruntu pod podłogą, a ta równa się sumie grubości ścian oporów przejmowania ciepła, ścian i podłogi plus o ile pamiętam opór warstw izolacyjnych. To tylko wycinek tego co trzeba policzyć w stosunku do podłogi budynku niepodpiwniczonego, teraz ja mam do ciebie pytanko, weźmiesz łopatkę i będzisz w ziemi grzebał, sprawdzał wilgotność, potem liczył opór przenikania, nie rób że tak Ci powiem niegrzecznie jaj, po to zrobili parę programów liczą lepiej niż ty to zrobisz ręcznie, zainwestuj w komputer, kup programy, kamerkę termowizyjną, żeby z ciebie łacha nie darli i dokładnie obejżyj budynek, potem opracuj porządnie dane, zrób opracowanie naukowe swojej pracy i nie cuduj jakie to cieżkie. Parę norm trzeba wkuć i znać matematykę na poziomie szkoły średniej, no chyba że chcesz się na tym dorobić to wtedy szukaj uzasadnienia, że to robota od poranka do ciemnej nocy 7 dni na dobę i wymaga znajomości wyższej matematyki oraz paru pokrewnych dziedzin.
    PS.
    Domek marzenie adytora, płyta fundamentowa, od spodu i boki ocieplona 30 styropianu, w środku wszystko na prąd, jako źródło pierwotne. Liczy się lekko, łatwo i przyjemnie ..... niestety mniej jest to przyjemne dla właściciela ogrzewania elektrycznego .... no chyba że ma PC .... dlaczego ? sami pomyślcie

  6. #26
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dariusz Hajduk
    AD Gościk: Uprawnienia do sporządzenia SE posiadają osoby które są należą do PZIiTB, oraz posiadają uprawnienia projektowe! Jak do tej pory wszyscy inni - krótko mówiąc - nie mogą! A projektanci posiadają nr. uprawnień.
    Już lecę się zapisać .
    Takie osoby nie muszą nigdzie należeć. Wystarczy, że posiadają uprawnienia projektowe w odpowiednich specjalnościach i tytuł magistra, oraz spełniają kilka dodatkowych warunków, o których pisał wyżej pitbul.

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał HenoK
    Cytat Napisał Dariusz Hajduk
    AD Gościk: Uprawnienia do sporządzenia SE posiadają osoby które są należą do PZIiTB, oraz posiadają uprawnienia projektowe! Jak do tej pory wszyscy inni - krótko mówiąc - nie mogą! A projektanci posiadają nr. uprawnień.
    Już lecę się zapisać .
    Takie osoby nie muszą nigdzie należeć. Wystarczy, że posiadają uprawnienia projektowe w odpowiednich specjalnościach i tytuł magistra, oraz spełniają kilka dodatkowych warunków, o których pisał wyżej pitbul.
    Nie ma zielonego pojęcia o czym pisze nawet rozporządzenia ministra infrastruktury mu sie przeczytać nie chciało. Uprzejmie informuję, że audytorem może zostać każda osoba z magisterum, która ukończyła 60-cio godzinny kurs i złożyła egramin w ministerstwie infrastruktury, ukończyła studia podyplomowe zakończone egzaminem, co jest równoznaczene z nabyciem uprawnień lub z automatu ma jak posiada uprawnienia projektowe i budowlane. Jest jeszcze wypadek specjalny dopuszczony przez ministra dla pana Darka, kosmita z planety Mars należacy do izby architektonicznej plutona

  8. #28
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał WaldiM
    Nie ma zielonego pojęcia o czym pisze nawet rozporządzenia ministra infrastruktury mu sie przeczytać nie chciało.
    Chyba raczej ustawy Prawo budowlane .

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dariusz Hajduk
    Genialne w podejściu do sprawy - gratulacje! 5 min. Ceny spadną? Proszę najpierw sprawdzic czy ten niby oferent posiada uprawnienia do podpisania!!! Bo uwierzcie mi Państwo, żaden projektant nie podpisze (a co dopiero obliczy) za 500 zł - bo nikomu nie uśmiecha się stracic uprawnienia za 500zł...

    Życzę powodzenia w zakupach (widziałem już świadectwa za 20zł - myślę że cena nie jest wygórowana)
    Mylisz sie, koszt studiow podyplomowych to 4000 zl, a to oznacza, ze realnie po ukonczeniu wychodzi cena ok. 500 zl. I za tyle aktualnie swiadectwa sa wykonywane. Nie mydl oczu. Same studia to banal, trwaja 4 semestry, aktualnie na wiekszosci uczelni konczy sie 2 i 3 semestr, a to oznacza, ze juz niedlugo kilkatysiecy osob z uprawnieniami pojawi sie na rynku. Sila rzeczy ceny spadna.
    Daj człowiekowi ogień, będzie mu ciepło przez chwilę. Wrzuć go do ognia, będzie mu ciepło do końca życia.

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dariusz Hajduk
    Tak poważnie - to wbrew niektórym "doktorom" budownictwa na tym Forum - wystarczy zajrzec do Metodyki obliczania - by sprawdzic ze to nie takie banalne... dla domku jednorodzinnego licząc dokładnie to nie 5 min.
    No chyba że w założeniu damy spokój wszystkiemu i przyjmujemy wartości w/g tablic. Ale wyniki wtedy...
    Tak na serio to robiles to kiedys? Chyba nie. Nikt nie mowi, o 5 minutach ale same obliczenia jesli masz wprawe to raptem 1-2h wprowadzenia danych do softu. Na budowie w ciagu 1-2h tez jestes w stanie zebrac dane.
    Daj człowiekowi ogień, będzie mu ciepło przez chwilę. Wrzuć go do ognia, będzie mu ciepło do końca życia.

  11. #31
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Marepel

    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Posty
    212
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    109

    Domyślnie cena świadectwa energetycznego

    Cytat Napisał Blutka
    Cytat Napisał Trociu
    Cytat Napisał FlashBack
    mnie powiedziano, ze taki dokument to, owszem potrzebny ale w momencie zakupu/zbywania nieruchomosci. by nie kupowac worka
    Bo taka była pewnie idea. A skończyło się na tym, że na pewno musisz go mieć przy odbiorze budynku a już niekoniecznie przy sprzedaży/kupnie. Już mamy chyba dwa inne wątki poświęcone samej idei.
    Dokładnie, ja go będę musiała mieć do odbioru.
    Ja teraz zlecałam świadectwo i mam zrobione za 600 zł. Gość z Krakowa, szybki. Jak chcesz to napiszę Ci numer tel na priv. Cena zależy od "udziwnień" domu: ganki, narożniki, lukarny itd. Im więcej tym drożej. Mój jest z dwuspadowym dachem w obrysie prostokąta więc podobno łatwy.

  12. #32

    Domyślnie

    Super, dzięki. Poproszę o namiar.

  13. #33
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Marepel

    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Posty
    212
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    109

    Domyślnie

    Cytat Napisał Blutka
    Super, dzięki. Poproszę o namiar.
    512936111 od pon-pt 10-18 sob 10-14 P Witek
    Jak ktoś będzie musiał mieć ten świadectwo energetyczne to polecam.

  14. #34
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    no i prosze - rynek świadectw zaczyna się rozkręcać. Ładnie.

  15. #35
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Jarcol

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Posty
    2

    Domyślnie

    Koszt świadectwa przy założeniu, że sporządzone normalnie a nie oferta z aukcji to rząd wielkości ok. 800 zł brutto dla domku jednorodzinnego. W mojej ocenie jest to wartość realna i tendencja spadkowa jeśli się pojawi nie będzie drastyczna. Współpracuję przy sporządzaniu świadectwa i wiem, że prawidłowe jego sporządzenie zabiera trochę czasu. Najbardziej pracochłonne jest zebranie informacji o obiekcie i przygotowanie do obliczenia. W razie pytań proszę o kontakt przez PW.

  16. #36
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarcol
    Koszt świadectwa przy założeniu, że sporządzone normalnie a nie oferta z aukcji to rząd wielkości ok. 800 zł brutto dla domku jednorodzinnego. W mojej ocenie jest to wartość realna i tendencja spadkowa jeśli się pojawi nie będzie drastyczna. Współpracuję przy sporządzaniu świadectwa i wiem, że prawidłowe jego sporządzenie zabiera trochę czasu. Najbardziej pracochłonne jest zebranie informacji o obiekcie i przygotowanie do obliczenia. W razie pytań proszę o kontakt przez PW.
    A czym różni się "sporządzone normalnie" od oferty z aukcji?? Tak samo trzeba zebrać informacje i je przetworzyć?

  17. #37
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Jarcol

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Posty
    2

    Domyślnie

    Technicznie pewnie niczym, tak jak zakup innych rzeczy przez aukcję. W mojej opinii sporządzanie świadectwa tak jak kosztorysu bądź wyceny wiąże się z fizycznym zapoznaniem się z obiektem. Oczywiście bardzo popularne jest chodzenie "na skróty" i wiele osób wybierze tę drogę. To wolny kraj i wolny rynek. Jasnym jest też dla mnie że w dobie "globalnej wioski" przepływ danych oraz dokumentacji nie jest specjalnie uciążliwy (i bardzo dobrze), chodzi jednak o to by sporządzone świadectwo odnosiło się do konkretnego budynku nie tylko w nagłówku świadectwa ale także w dochodzeniu do wyniku.

  18. #38

    Domyślnie

    Witam.

    Spotkałem się z cenami 600-800 zł za domek. Jest to wtedy świadectwo zrobione dla nowego domu i po najniższej linii oporu tylko na podstawie projektu.

    Faktycznie należałoby się zapoznać z samym budynkiem, a w przypadku starego obiektu bez dokumentacji projektowej - zinwentaryzować całość. A to może kosztować różnie i często więcej, niż same końcowe wyliczenia świadectwa.

    pozdrawiam,
    Cezary
    trwałość, funkcja, forma

  19. #39

    Domyślnie

    Witam,

    Jest jedno 'ale'. Miesiąc temu potrzebowaliśmy świadectwa i też szukałem po aukcjach. Od 'znajomego' dostałem cenę 1500 zł, na aukcjach było 600/800. Tyle, że te 600 czy 800 zł dotyczyło małych, prostych projektów. Każda aukcja miała dopisek, że w przypadku dużych domów cena inna i proszę dzwonić. Czyli w sumie wyszło nam na to samo ale cena zawsze zależy od wielkości/skomplikowania projektu.

    A i tak 600 czy 1500 za kolejny papierek, który można sobie w ... książki wsadzić jest bezsensem.

    Pozdrawiam
    P.R.

  20. #40
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Rząd przedstawił nowelizację ustawy Prawo budowlane i projekt ustawy w tej sprawie trafił 31 marca 2009 r. do sejmu (Druk sejmowy nr 1853).

    Komisja sejmowa uwinęła się z projektem ustawy błyskawicznie .
    W dniu po 6 posiedzeniach w dniu 18.06.2009 r. przedstawiła sprawozdanie ze swej działalności ze zmienionym projektem ustawy o zmianie ustawy :
    http://orka.sejm.gov.pl/proc6.nsf/0/...1?OpenDocument

    Z ciekawszych spraw :

    - zniknął art. 5˛ ust. 3 - wykluczający niektóre osoby z możliwości sporządzenia świadectw (projektantów, wykonawców, zarządców, itp.).

    - w Art. 5b ust. 8 pkt 4 zezwala na wykonanie świadectw osobom z uprawnieniami budowlanymi (poprzednio były to uprawnienia projektowe).

    Oba te zapisy powinny skutkować spadkiem cen ŚChE.

    Jest też zapis "uszczelniający" - nakładający obowiązek przedstawienia świadectwa przy zbyciu budynku.
    To z kolei może prowadzić do powiększenia rynku ŚChE.

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony