dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22
  1. #1

    Domyślnie piec węglowy- konieczne dokumenty- problemy z kotłem

    Witam. Proszę o pomoc. Instalator poleicił mi i zamontował piec węglowy z podajnikiem tłokowym. Niestety dopiero po montażu poprosiłem o dtr, szczegółową instrukcję, jakieś certyfikaty.Niestety okazało się, że ich nie ma.....Czy mogę ich zarządać, co mówią o tym przepisy? Proszę, pomóżcie!

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    Co dokładnie chcesz mieć:
    - instrukcję czego?
    - certyfikat na co?
    może zwróć się do producenta tegoż pieca jak instalator nie ma

  3. #3

    Domyślnie

    Instrukcje do całego pieca oraz certyfikaty do pieca.Rozmawiałem z producentem, twierdzi, że dtr jest w"produkcji", ale nie jest w stanie niczego mi udostępnić...Dokładniej chciałbym wiedzieć, czy generalnie producent może w ogóle sprzedawać taki kocioł bez żadnej dokumentacji. W sumie, to mogę nawet podać o kogo chodzi: www.specstal.pl , ja mam kocioł PT2

  4. #4

    Domyślnie

    help! pomocy! jutro mam spotkanie z producentem, niech ktoś wypowie się w temacie proszę

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD „ZRÓB TO SAM” Avatar ged
    Zarejestrowany
    Aug 2002
    Posty
    2.844
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    615

    Domyślnie

    Po co Tobie te dokumenty? Ty weź wsyp tam miału, podpal i się ciesz z ciepełka!

  6. #6

    Domyślnie

    Z piecem są problemy. Codziennie muszę go czyścić, wyciągam 2/3 wiaderka sadzy, dymi mi się z zasobnika i wszystkich otworów po otwarciu, mimo, że ciąg w kominie (sprawdzony przez kominiarza) jest prawidłowy....

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD „ZRÓB TO SAM” Avatar ged
    Zarejestrowany
    Aug 2002
    Posty
    2.844
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    615

    Domyślnie

    Jaka technologia komina?
    Jakie wymiary wewnętrzne przewodu kominowego?
    Jaka wysokość komina (od poziomu wylotu spalin z kotła)?
    Ile wystaje komin ponad kalenicę?
    Jakie wymiary wylotu spalin w kotle?
    Pod jakim kątem idzie rura od kotła do komina?

  8. #8

    Domyślnie

    1. Komin Schiedel Rondo plus
    2. FI 200mm
    3. Wysokość komina- 6,67m
    4. Nie wystaje ponad kalenicę, ale ciąg jest prawidłowy (zmierzony przez kominiarza) a komin zbudowany jest zgodnie z PN (przy kominie ze spadkiem pow. 12%, pokrytym materiałem niepalnym- u mnie dachówka i odległości poziomej końca komina od dachu min. 1m, oraz wysokości ponad dach min 0,3m jest to dopuszczalne...)
    5. Wylot spalin- też ok. 200mm
    6. Z pieca wychodzi rura pionowa, po ok. 50 cm- kolanko, odcinek poziomy ok 40cm, kolanko i pod niewielkim kontem do komina (ok. 1,5m)

    Jeśli ktoś jest w stanie podać mi jakąś przyczynę, bardzo proszę o pomoc!

  9. #9
    Guest

    Domyślnie

    DTR powinna byc wraz z kotłem /przy moim była/
    sadze masz bo gdzies /prawdopodobnie/ przydławiasz kocioł
    abo duszisz wlot powietrza
    albo - bardziej prawdopodobne - stłamsiłes wykot spalin /przy czopuchu/

  10. #10

    Domyślnie

    No właśnie dtr powinien być z kotłem, a nie ma, w ogóle producent go nie ma. Pytanie, czy to dokument obowiązkowy, czy tylko obligatoryjny?

  11. #11
    Guest

    Domyślnie

    nie znam konkretnego przepisu ale kocioł to nie zabawka
    - wiadomo, ze nawet do zabawek dają tak rozwlekłe instrukcje obsługi - takie, ze srednio rozwiniety człowiek wymieka czasem w połowie czytania ...
    wydaje mi sie ze do kotła DTR powinno byc obligatoryjnie
    mozesz przeciez - nie mając instrukcji - np. na próbe nalac wody, zaczopowac króćce i zapalic na fulll aby sprawdzić ile atmosfer /barów/ wytrzyma ... a obudzisz sie juz jako Aniołek ...

  12. #12

    Domyślnie

    No właśnie o to miedzy innymi chodzi. Po pierwsze- sa problemy z piecem, po drugie brak dokumentacji. Boję się, czy np. w wyniku pożaru firma ubezpieczeniowa wypłaci odszkodowanie....Dzięki Brzoza za szybką pomoc, a może jest jeszcze ktoś, kto będzie wiedział, czy jest jakaś obowiązkowa dokumentacja do pieców? Mam do spotkania ok. 2 godz i będę bardzo wdzięczny za odpowiedź..

  13. #13

    Domyślnie

    No i co wywalczyłeś??

  14. #14

    Domyślnie

    heh. Producent przyjechał, wręczył mi dtr (widzę, że naprędce napisany, bo jest w nim sporo literówek, ale jest). Odnośnie dymienia i sadzy stwierdził, że to w związku z tym, że używam bardzo kalorycznego opału (ekogroszek z Bobrka- podobno jednen z lepszych), no i dostawał on za mało powietrza do spalania. Producent usunął klapkę z wentylatora, zwiększył się znacznie jego ciąg. Poeksperymentuję kilka dni. Sadza- widziałem- wypala się. Powstaje natomiast inna wątpliwość. Czy w związku z dużym ciągiem zbyt dużo ciepła nie idzie w komin? Ciekaw jestem, co o tym myślicie...

  15. #15
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał jarek1012
    ... dostawał on za mało powietrza do spalania ...
    czyli dusiłes - tak jak napisałem
    straty kominowe sa konieczne - jesli nie chcesz zgnoic w szybkim tempie blach kotła i i nie miec problemów z kominem ...

  16. #16

    Domyślnie

    Dokładniej będę wiedział coś za kilka dni....Wtedy będę mógł ocenić, czy sadzy jest mnie, no i oczywiście, czy nie wzrosło mi zauważalnie zużycie węgla. Ale dzięki Brzoza, wstępnie okazuje się, że masz rację. Napisze Wam coś więcej na ten temat jak trochę poeksperymentuje.

    Aha. Producent u brata (który ma piec i dom taki sam jak mój, i również ten sam problem), zaproponował eksperymentalnie zamontowanie dodatkowego wentylatora, który ma powodować dopalanie sadzy. Podobno ma coś takiego założonego u siebie i dzięki temu czyści piec raz na ok. 2 tygodnie. Co o tym myślicie?

  17. #17
    Guest

    Domyślnie

    Jarek
    mozna wentylator ale mozesz spróbowac tak:
    przepal ostro w kotle z duza dawką tlenu - tak aby temeratura na kotle skoczyła w okolice 90 *C
    mozesz dodac do ognia wysuszonych obierek ziemniaczanych, sadpal, puszke po piwie ...
    sadza spali sie i odpadnie

  18. #18

    Domyślnie

    Dzięki Brzoza za radę. Spróbuję jutro.

  19. #19

    Domyślnie

    I jaki efekt?

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.542

    Domyślnie

    Żeby rozwiać wątpliwości dodam tylko, że deklaracja zgodności oraz instrukcja obsługi do kotła musi być obligatoryjnie.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony