dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Ile amperowa różnicówka

    Witam.Posiadam rodzaj sieć TN-C zabezpieczenie przedlicznikowe bezpieczniki topikowe B25 A zabezpieczenie w rozdzielni w domu B 20 A moc przyłączeniowa 16 kw. ile amperowa powinna być różnicówka

  2. #2

    Domyślnie

    z lekcji techniki bezpieczenstwa pamietam ze w ukladzie TN-C nie wolno uzywac roznicowek gdyz czesto dzialaja blednie. chyba ze sie myle to niech mnie ktos poprawi

  3. #3

    Domyślnie

    TNC ale rozczielone na N i PE i uziemione

  4. #4

    Domyślnie

    Witam
    To w domu masz TNC-S, włóż różnicówkę 40A, 30mA i z głowy. Różnicy w cenie między 25 a 40 praktycznie nie ma, więc nie ma sensu dawać na styk. W TNC nie można stosować różnicówki.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar am00
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    1.499
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    51

    Domyślnie

    Ja mam moc 13kW i przedlicznikowe 3xC25 "tzw "S"-kę. W domu różnicówkę B25A/30mA jako główne zabezpieczenie, dalej na obwodach różnie 25A, 20A i 10A.
    Nie widzę powodu dawania różnicówki 40A, to zadziała tylko jako różnicówka, a nie jako nadprądowy. Trochę szkoda, że masz przedlicznikowy topikowy, a nie "S"-kę i według mnie przy tej mocy możesz upomnieć się o C32A, żeby zabezpieczenie było stopniowane i z "wolniejszą" charakterystyką działania czyli C. Jeśli zrobisz zwarcie to i tak wywala przypadkowo, jesli tylko przeciążysz to wywali najpierw B, a później C i wtedy przedlicznikowy może być taki sam jak głowny za licznikiem.
    Łowca krokodyli raz się w życiu myli!
    Zaległy dziennik - galeria
    Komentarze

  6. #6

    Domyślnie

    Witam
    Ja mam moc 13kW i przedlicznikowe 3xC25 "tzw "S"-kę. W domu różnicówkę B25A/30mA jako główne zabezpieczenie, dalej na obwodach różnie 25A, 20A i 10A.
    Nie widzę powodu dawania różnicówki 40A, to zadziała tylko jako różnicówka, a nie jako nadprądowy
    Nie mieszajmy. W czystej różnicówce znamionowy prąd 25A czy 40A mówi tylko o prądzie jaki różnicówka może przewodzić ciągle i wtedy dawanie na styk nie ma sensu, lepiej dać wyższy. Natomiast ty piszesz o urządzeniu zespolonym tzn. wyłącznik nadprądowy z różnicówką a to już jest inne urządzenie i dobiera się jak eskę. A z postu zin2 wynika, że chodzi mu o samą różnicówkę bo zabezpieczenie nadprądowe już ma.
    Co do topikowego, to bardzo dobrze, że ma bo może sobie zapewnić selektywność.

  7. #7

    Domyślnie

    Pewien fachowiec wpuścił mnie w maliny założył dwie różnicówki
    P312-B16-30mA do jednej podpioł pięć obwodów w piwnicy zabezpieczył to dodatkowo pięcioma bezpiecznikami trzy 16 A, dwa 10A drugą założył na kuchnię i łazienkę i dodatkowo dwa bezpieczniki 16 A .Przy zwarciu leci i różnicówka i główny bezpiecznik 20 A i chce zmienić te różnicówki na normalne nie z zabezpieczeniem nad prądowym

  8. #8

    Domyślnie

    Jeśli mowa o różnicówce to wartość prądu 25A czy 40A, mówi o możliwym długotrwałym obciązeniu styków tego wyłacznika. Przy różnicy kilku złotych między 25A a 40A, warto dać 40A.
    Co do zabezpieczeń, selektywność zwarciową między zabezbieczeniem przedlicznikowym, a zalicznikowym uzyskujemy stosując przed licznikiem wkładki topikowe. Przy esach w przypadku zwarcia nie ma selektywności.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    Cytat Napisał zin2
    Pewien fachowiec wpuścił mnie w maliny założył dwie różnicówki
    P312-B16-30mA do jednej podpioł pięć obwodów w piwnicy zabezpieczył to dodatkowo pięcioma bezpiecznikami trzy 16 A, dwa 10A drugą założył na kuchnię i łazienkę i dodatkowo dwa bezpieczniki 16 A .Przy zwarciu leci i różnicówka i główny bezpiecznik 20 A i chce zmienić te różnicówki na normalne nie z zabezpieczeniem nad prądowym
    Trzeba rozróżniać wyłączniki różnicowo-prądowe z członem nadprądowym od takich bez tego członu. Wyglądem w zasadzie niczym się nie róznią więc zwracamy uwagę na opis. jesli widzimy B16, czy też C16 to różnicówka ma człon nadprądowy. 16A bez litery z przodu oznacza brak takiego członu.
    Garcia27 dobrze pisze o długotrwałym obciążeniu styków, natomiast o selektywności to czyste pobozne zyczenia. Selektywności (bez wyłączników selektywnych - b. drogich) to w naszych instalacjach dawno już się uzyskać nie da, a właściwie jest czysto teoretyczna i nkt się tym nie przejmuje.
    zin2 - zamierzenia prawidłowe. Tak być nie może.
    miol - jw. u Garcia27
    am00 - masz zupełnie porąbane zabezpieczenia. Weź se elektryka, żeby to uporządkował, chyba, że wolisz spalenie się urządzeń zamiast zadziałania zabezpieczeń.
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar am00
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    1.499
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    51

    Domyślnie

    Cytat Napisał retrofood
    am00 - masz zupełnie porąbane zabezpieczenia. Weź se elektryka, żeby to uporządkował, chyba, że wolisz spalenie się urządzeń zamiast zadziałania zabezpieczeń.
    No nie wiem co masz na myśli, może coś niejasno napisałem, ale moje zabezpieczenia jak dotąd kiedy mają zadziałać to działają i nie sądzę, żeby przypadkowy elektryk mógł mi w czymś pomóc.
    Łowca krokodyli raz się w życiu myli!
    Zaległy dziennik - galeria
    Komentarze

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    Cytat Napisał am00
    Ja mam moc 13kW i przedlicznikowe 3xC25 "tzw "S"-kę. W domu różnicówkę B25A/30mA jako główne zabezpieczenie, dalej na obwodach różnie 25A, 20A i 10A.
    nie wiem co masz na myśli pisząc o przypadkowym elektryku. Ja mówię o elektryku, bo sam nim jestem. skoro ja po jednym zdaniu twierdzę, że masz nie w porządku, to każdy elektryk po obejrzeniu i pomierzeniu twoich obwodów jest w stanie to uporządkować.
    Ja mówię o elektryku, nie ogrodniku, czy pastuchu - bez obrazy dla tych profesji, służą tylko przykładem.

    skoro masz główne C25 i potem 25A to co to za stopniowanie zabezpieczeń?
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar am00
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    1.499
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    51

    Domyślnie

    Cytat Napisał retrofood
    nie wiem co masz na myśli pisząc o przypadkowym elektryku. ...

    skoro masz główne C25 i potem 25A to co to za stopniowanie zabezpieczeń?
    Oczywiscie Tobie Retrofood nie muszę tłumaczyć, bo wiesz najlepiej, ale dla innych.
    Przed zwarciem w instalacji stopniowanie nie ma dużego znaczenia, bo wywala losowo. Za kazdy kW przydzielonej mocy trzeba zapłacić 160zł + VAT. W związku z tym Ci, których stać na nieprzypadkowych elektryków, wykupią sobie pewnie dodatkowe 5kW, żeby mieć stopniowanie. Przy zwykłym przeciążeniu, czyli gdy suma prądów z kilku obwodów przekroczy wartość zabezpieczenia głownego, powinien on szybciej zadziałać bo ma charakterystykę czasową typu B, a przedlicznikowy typu C. Nawet jak tak się nie stanie, to po usunięciu przyczyny przeciążenia (zwarcia) idzie się do skrzynki i włącza "eską" obwód. Przez 5 lat użtkowania tego zabezpieczenia, zdażyło mi się to tylko wtedy gdy sam zrobiłem zwarcie przy grzebaniu w instalacji.

    Jestem pewien, że nie obejdzie się bez złośliwego komentarza Panów Elektryków, promujących swoje usługi na tym forum.
    Łowca krokodyli raz się w życiu myli!
    Zaległy dziennik - galeria
    Komentarze

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    am00, przewrażliwiony jesteś albo masz uczulenie na elektryków
    Kombinujesz niby logicznie, ale wnioski są niestety fałszywe.
    Zbyt łatwo i prosto utożsamiłeś charakterystyki B i C ze zwłocznym i szybkim działaniem wkładek topikowych. A to całkiem różne rzeczy!!!
    Gdybyś popatrzył na charakterystykę czasowo - prądową to zauważysz, że przy przeciążeniu równie dobrze zadziała C, a nie B i wywali ci całą chałupę.
    I o to mi chodziło, kiedy pisałem o uporządkowaniu twoich zabezpieczeń. Ale skoro nie chcesz... o gustach źle się rozmawia.
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  14. #14

    Domyślnie

    Przed zwarciem w instalacji stopniowanie nie ma dużego znaczenia, bo wywala losowo.
    Jak nie masz selektywności, to oczywiście losowo. Jak masz w złączu C25 to nawet B16 nie jest selektywne w całym zakresie i masz hazard.

    http://img120.imageshack.us/my.php?i...erystykro0.pdf

    Dopiero B10 jest selektywne z C25. Nie widze powodu by na zasilaniu w domu dawać różnicówke z członem nadprądowym, wystarczy dać samą różnicówkę albo FRa jak jest więcej różnicówek.

    Norma mówi że trzeba dawać zabezpieczenia nadprądowe wtedy, gdy zmieniamy przekrój przewodu, a my zmieniamy bo rozgałęziamy przewód zasilający na przewody odpływowe, czyli powinnismy dac zabezpieczenie. Ale jest też wyjatek dla przewodów prowadzonych w rozdzielni, których długość nie przekracza 3m czyli spokojnie sie łapiemy.

    Jeżeli mamy w złączu C25, w domu na zasilaniu B20, na gniazdka damy B16 i oświetlenie B10 to mamy niezły bajzel w koordynacji zabezpieczeń. Może nam sie spalic żarówka, powodując małe spięcie i wywalić zabezpieczenie B20, czyli wyłączyć cały dom.

    Rozumiem że każdy chce sie maksymalnie zabezpieczyć, ale prosze to robić z głową.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony