dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie OGRZEWANIE PODŁOGOWE NA TARASIE??? CZY TO MA SENS?

    Witam i proszę o poradę,

    w całym domu planuję podłogówkę i jestem na 100% przekonany do takiego rozwiązania,

    zastanawiam się jednak, czy nie zrobić takiego ogrzewania również na tarasie z tyłu domu o pow. ok. 40 m2 (w ten sam sposób, w jaki zrobię to wewnątrz domu na parterze), wyszłyby tam pewnie ze dwie pętle rurek pex, z których na razie spuściłbym wodę...

    ...a wszystko to z myślą o ogrodzie zimowym, który miałby w przyszłości (za kilka lat) stanąć na tym tarasie....

    i teraz doradźcie - czy takie rozwiązanie ma sens? na co powinienem zwrócić uwagę decydując się na nie?
    pozdrawiam
    Łukasz

  2. #2

    Domyślnie

    Moim zdaniem nie ma to sensu , bo taka pętla będzie ci zabierac duzo ciepła z układu i będziesz mieć spore straty ciepła. Jeśłi planujesz tam ogród zimowy zo rozsądniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie maty grzewczej elektrycznej.
    Potrzebujesz połozyć płytki, zrobić łazienkę itp. pisz na PW.

  3. #3

    Domyślnie

    Dopóki nie będzie ogrodu zimowego strat nie będzie bo nie będzie ogrzewania. Jak zbudujesz ogród zimowy taniej będzie grzać podłogówka niz matami elektrycznymi.
    Tak czy inaczej koszty będą spore, bo ogród zimowy będzie się szybko wychładzał.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzysztofh
    Dopóki nie będzie ogrodu zimowego strat nie będzie bo nie będzie ogrzewania. Jak zbudujesz ogród zimowy taniej będzie grzać podłogówka niz matami elektrycznymi.
    Tak czy inaczej koszty będą spore, bo ogród zimowy będzie się szybko wychładzał.
    no właśnie... w takim razie w jaki sposób najlepiej ogrzać taki ogród zimowy?

    bo jak sądzę jego urok właśnie polega na tym, że można na nim posiedzieć w ciepełku w zimie, a więc jego ogrzanie wydaje się niezbędne

    myślałem również o elektrycznych matach grzewczych, lecz ich eksploatacja byłaby znacznie droższa od podłogówki wodnej,

    oczywiście do czasu uruchomienia ogrodu rurki byłyby puste...

    może osoby korzystające z ogrodów zimowych wypowiedziałaby się na temat ich ogrzewania?
    pozdrawiam
    Łukasz

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.172
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Wodne ogrzewanie jest najbardziej optymalne do oranzerii. Ja bym zrobiła podejscie a z rozprowadzeniem rurek na razie dała spokój. Czy twoj piec bedzie przewidziany do zwiekszania pow. ogrzewanej?

    Do rozważenia pozostają też klasyczne grzejniki mocowane jednak tuż przy podłodze wzdłuż okien lub w kanałach - będą osuszać szyby z pary wodnej.

  6. #6

    Domyślnie

    Z własnych doświadczeń mogę napisać że kwiaty zwłaszcza te stojące na podłodze nie koniecznie lubią ogrzewanie podłogowe, te stojące na meblach,parapetach czy wiszące na ścianach ok. Ciepło dostarczane od dołu liści ma niekorzystny wpływ na kwiaty, podsychają, tracą liście, o ile w pokojach nie jest to tak widoczne, to w łazience gdzie utrzymywana jest wyższa temperatura (cieplejsza podłoga) na razie tylko dracena przeżyła kurację (liście wysoko pod sufitem), inne kwiaty muszę zabierać na zimę - a Ty piszesz, że chciałbyś mieć dość ciepło.
    Moja "teoria " nie jest poparta żadnymi badaniami naukowymi ,
    jest jedynie wynikiem własnych obserwacji

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw
    Cytat Napisał lukasz_p
    no właśnie... w takim razie w jaki sposób najlepiej ogrzać taki ogród zimowy?
    słońcem

    ja do swojego ogrodu wychodzę tylko wtedy jak świeci słoneczko, w takie pogody jak teraz nawet mi się nie chce tam zaglądać
    witaj mpoplaw,
    mam pytanie - jak duży masz ogród i jaka temperatura się w nim utrzymuje, gdy na dworze jest np. - 10, - 15 st.C?
    czy sciany Twojego ogrodu zbudowane są z szyby zespolonej (np. k= 1.1) czy też z pojedyńczej do ogrodów nieocieplonych?
    pozdrawiam
    Łukasz

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    montuj,
    w końcu to nie jest w stosunku do całości, aż tak koszt,
    a temperaturę podłogi możesz utrzymać w zakresie 19 C i na pewno nie zaszkodzi kwiatom,
    latem temperatura podłóg też tyle ma,
    rośliny nie to, że nie lubią podłogówki,
    rośliny potrzebują warunków w których maja okres spoczynku i następuje spowolnienie procesów życiowych,
    wtedy, ale nie wszystkie potrzebują obniżenia temperatury,
    podejrzewam, że dlatego zmarniały w tej łazience,

  9. #9

    Domyślnie

    można też zrobić elektrykę pod konwektorki-załączane wg. potrzeb

  10. #10

    Domyślnie

    ...ciągle mam wątpliwości co do takiego rozwiązania... może jeszcze jakieś głosy za lub przeciw?
    pozdrawiam
    Łukasz

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał 1950
    montuj,
    w końcu to nie jest w stosunku do całości, aż tak koszt,
    a temperaturę podłogi możesz utrzymać w zakresie 19 C i na pewno nie zaszkodzi kwiatom,
    latem temperatura podłóg też tyle ma,
    rośliny nie to, że nie lubią podłogówki,
    rośliny potrzebują warunków w których maja okres spoczynku i następuje spowolnienie procesów życiowych,
    wtedy, ale nie wszystkie potrzebują obniżenia temperatury,
    podejrzewam, że dlatego zmarniały w tej łazience,
    dzięki za odpowiedz, chyba się zdecyduje na takie rozwiązanie... A tak przy okazji: z którego Bierunia kolega pochodzi - z tego k. Oświęcimia? Bo jak tak to miałbym blisko i może skorzystałbym z usług kolegi...
    pozdrawiam
    Łukasz

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    z tego Bierunia
    nas Wisłą, wedle Oświęcimia

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony