dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 4
Pokaż wyniki od 61 do 65 z 65
  1. #61

    Domyślnie

    Wojtek jaką nasiąkliwość ma cegła perlitowa. Poczytałem trochę o wyrobach z perlitu i jest tam mowa o ich dużej porowatości.
    Porowatość materiału zwykle wiąże się z dużą nasiąkliwością i taki materiał nie nadaje się do wymurowania np.: kominów, podmurówek.
    Jak jest cena cegły perlitowej?
    Pozdrawiam

  2. #62
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wojtek_796

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.354

    Domyślnie

    Nasiąkliwość ma oczywiście dużą. Jego niska przewodność powodowana jest dużą porowatością, więc składa się głównie z powietrza (jakieś 70%). Są to jednak w większości pory zamknięte. Nie bada się tego materiału na nasiąkliwość, bo nie stosuje się go w warunkach wilgotnych. Do murowanie kominów jako takich się nie nadaje, miałem na myśli tylko izolowanie cieplne i ogniochronne kanałów spalinowych w miejscach nie narażonych na warunki atmosferyczne. Może tutaj z powodzeniem zastępować wełnę (o styropianie w ogóle nie wspominam), można by z niego spokojnie zbudować tzw. zimną obudowę kominka - byłaby ogniotrwała (i to naprawdę), niepyląca, i doskonale izolująca.
    Jeżeli chodzi o kondensat, to przecież właśnie chodzi o to, aby się go z komina pozbyć, czyli poprzez dobrą izolację podnieść temperaturę kanału na tyle, żeby nie miał szansy się wykroplić (pow. 100 st. przecież wystarczy).
    Kiedyś cegła perlitowa miała nawet "budowlany" VAT (7%) i znajdowała się w odpowiednim katalogu materiałów budowlanych. Dziś została praktycznie zepchnięta do zastosowań przemysłowych.
    Prostka "1" (230x114x64 - podstawowy format cegły ogniotrwałej) kosztuje z podatkiem jakieś 2-3 zł (dla gęstości 0,45). Jak ktoś dobrze poszuka, to poniżej "dwójki" jest do zdobycia.

    Jak zbudować bezpieczny komin z punktu widzenia "ogniotrwalca" kiedyś przedstawiałem. Płyty perlitowe służyły tam jako izolacja

    Pozdrawiam

  3. #63
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    diabolo88

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Doboszowice
    Kod pocztowy
    57-230
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam. Mieszkam w starym poniemieckim domu. Przekrój komina to około 50x40 cm. W zeszłym roku robiłem remont i między innymi wymieniłem piec i zrobiłem końcówkę komina (nad dachem) z klinkieru. Poprzedni piec miał 12 kw (na 200 m2 domu) i nie było z nim problemu mimo, że był za mały do ogrzewanej powierzchni. Myślę jednak, że to było jego atutem. Cały czas paliło się na maxa i nic się nie działo. Obecny piec ma 25 kw. Z powodu nie wiedzy najpierw paliłem mokrym drewnem. Ponieważ na strychowym odcinku komina pojawiły się plamy, poczytałem w necie i zacząłem palić suchym drewnem. Myślałem, że problem się skończy, ale po miesiącu okazało się, że cały tynk na tym odcinku jest odparzony, tłusty i w wielu miejscach wypływa z niego smoła (maź). Teraz wiem, że było to spowodowane za niską temperaturą na piecu. Teraz chajcuję 80-90 stopni na piecu i pewnie problem się rozwiąże (przynajmniej częściowo). Pytanie do Wojtka - co zrobić z tym odcinkiem starego komina na poddaszu? Czy muszę go wybudować od strychowej podłogi, a końcówkę z klinkieru zastąpić cegłą zwykłą, czy wystarczy zbić tynk, uzupełnić fugę i otynkować na nowo? Czy mam ten odcinek pod dachem (strych jest nieocieplony) ocieplić i czym? Czy mam ocieplić końcówkę komina nad dachem? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  4. #64
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    diabolo88

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Doboszowice
    Kod pocztowy
    57-230
    Posty
    2

    Domyślnie

    Aha! Ta nowa część komina z klinkieru jest OK. Piec którego używam to Zębiec S3-WK-28-1
    Ostatnio edytowane przez diabolo88 ; 05-02-2012 o 16:01

  5. #65
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    lipek86

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    36-001
    Posty
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał frojan Zobacz post
    witam,
    mam pytanie i bardzo proszę o pilną odpowiedź osób, które znaja sie na poniższym temacie.
    Odebrałam w ubiegłym roku domek od dewelopera z kominkiem. Deweloper miał zamotować wkład kominkowy , jednak tego nie zrobił. Pan , który robił nam ogrzewanie kominkowe stwierdził, że skoro komin jest murowany z cegły nie ma konieczności montowania wkładu. Obecnie palimy w kominku codziennie (tylko drewnem suchym) na ścianie komina pojawiły sie czarne wykwity. Na strychu gdzie komin jest tylko z cegły widać maź spływająca po kminie. Zapach nie jest przyjemny. Przebywam cały dzień w domu ze względu na miesieczne dziecko i mam obawy czy zapach lub " być może jakiś gaz" wydobywający się z tej maźi nie zagraża dla mojego dizecka i dla mnie. Bardzo proszę o informację czy taka maź może być szkodliwa, do wiosny daleko, więc czy powinnam nadal używać ogrzewania kominkowego czy alternatywnego.
    Będę wdzieczna za odpowiedź
    pozdrawiam
    Joanna
    Witam
    Mam podobny problem jak koleżanka powyżej po zamontowaniu pieca C.O. SAS z nadmuchem w domu jednorodzinnym po roku czasu na pierwszym piętrze i na strychu pojawiła się maź na ścianach wiem już że czeka mnie skuwanie tynków aby pozbyć się tego smrodu i chciałbym się dowiedzieć czy jeśli wstawię wkład w komin i zrobię nowe tynki czy to wystarczy żeby znowu to się nie powtórzyło na następny sezon zimowy. Proszę o radę osoby które miały podobny problem

Strona 4 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony