dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    termometr123

    Zarejestrowany
    Oct 2015
    Skąd
    Ostróda
    Kod pocztowy
    14-100
    Posty
    23

    Domyślnie Dolne spalanie? porażka!

    Witam,po przeczytaniu wielu artykułów i wypowiedzi na forum dałem się namówić na kocioł dolnego spalania. podobno najodpowiedniejszy dla drewna i węgla. wybór padł na dakon dor 27kw. Piec już podłączony ale narazie grzeje tylko podłogę w kuchni i salonie ponad 50m2. to moje pierwsze doświadczenie z takim piecem,do tej pory znałem tylko zwykły piec tzw śmieciuch gdzie po wrzuceniu drewna całe się spałało. ale spalało się bardzo szybko i szybko nagrzewałem dom a tu? piec powoli łapie temperaturę 50 stopni a jak włączę pompkę to od razu spada na 20 i baaaaardzo powolutku się rozgrzewa. dziś pomkpkę włączyłem przy 70 stopniach i spadło do 40. po jakiejś godzinie dobiło do lekko ponad 50. Póki co jedna wielka porażka. kocioł miał być na cały dom łącznie z górą(w przyszłości) a ledwo co radzi sobie z podłogą? a gdzie jeszcze na dole 7 grzejników i podłoga w łazience? dół ma ponad 100 metrów kw. jestem niesamowicie rozczarowany i proszę o jakieś rady ludzi mających piece ds. czy u was też tak bardzo powoli się rozgrzewa? może mam za słaby ciąg? bo też bardzo się dymi,a jak otworzę klapę załadowczą to cały dym leci poza piec.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    gersik

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    W instrukcji na str 18 masz minimalną wysokość komina. Sprawdź sobie. Kocioł 27 kw powinien momentalnie zagotować wodę przy tak małym odbiorze ciepła. Masz zrobiony nawiew do kotłowni? Może podeślij trochę zdjęć jak to jest poskładane.
    http://forum.info-ogrzewanie.pl/topi...-go-nie-kupie/

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    termometr123

    Zarejestrowany
    Oct 2015
    Skąd
    Ostróda
    Kod pocztowy
    14-100
    Posty
    23

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź,wieczorem podrzucę zdjęcia,nawiew jest, ale i tak mam otwarte okna żeby przewietrzać bo inaczej mnóstwo dymu,chyba że zamknę dolne drzwiczki,ale wtedy praktycznie gaśnie. Muszę dostarczać duużo powietrza żeby nie zgasło i paliło się bardzo mocno żeby nagrzać tą wodę a i tak mimo to długo to schodzi. dziś ponad dwie godziny po włączeniu pompki żeby na kotle pojawiło się ponad 50stopni

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    gersik

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Przy dokładaniu zawsze zamykaj dolne drzwiczki i przestaw na krótki obieg.Może za dużo powietrza wtórnego.

  5. #5

    Domyślnie

    1.Podaj ciąg komina i ciąg wymagany dla tego kotła.
    2. Grzejesz stodołę, czy dom?
    3. Gdzie masz zawór 3d/4d? W sensie, dlaczego go nie masz?
    4 Rozpalasz cyklicznie. Po co Ci DS?
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 14-03-2016 o 18:58
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    termometr123

    Zarejestrowany
    Oct 2015
    Skąd
    Ostróda
    Kod pocztowy
    14-100
    Posty
    23

    Domyślnie

    Poniżej wrzucam zdjęcia,ciąg wymagany to 30Pa,nie wiem jaki ja mam.komin jest spory bo wylot ma 12x24 ale tylko jego górna połowa bo dolna połowa jest jeszcze większa. ciąg jest chyba za mały bo dymi się nawet przy zamkniętej komorze zasypowej a jak otworze to już w ogóle. Dziś dla próby przedłużyłem komin rurą ocynkowaną,wydaje mi się że jest nieco lepiej z tym że lepiej ogień zajmuje drewno i szybciej grzeje ale to jeszcze nie to. nagrzałem do 80 stopni i włączyłem pompkę i zaraz spadło do 40,dalej ciężko już miałem rozgrzać i tak do 50 stopni doszło ale nie chciałem za mocno palić więc dużo nie wrzucałem. w śmieciuchu ile nie wrzucę tyle by spalił i raz dwa by temperatura była. Po co mi dolne spalanie? po to żeby podobno palić ekonomicznie. dodam że nie ma różnicy czy klapka z tyłu kotła przyspieszająca wyciąg spalin jest zamknięta czy otwarta,dymi się tak samo. komin wystaje ponad kalenicę ale dachu od przybudówki, nie wystaje ponad kalenice dużego dachu(na zdjęciu jest). Narazie palę w taki sposób że wyciągam blachę która jest w komorze spalania, służy ona do zmiany z dolnego spalania na górny,przynajmniej tak się lepiej pali bo w momencie gdy jest ta klapka i pali się dołem to jest duuużo więcej dymu i wygasa.
    http://zapodaj.net/b9d773f40fb22.jpg.html
    http://zapodaj.net/4b02c8a1231e9.jpg.html
    http://zapodaj.net/4a8e5ef0715d3.jpg.html
    http://zapodaj.net/0afaf8131e8da.jpg.html
    http://zapodaj.net/123166316addd.jpg.html
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_0554.jpg
Wyświetleń:	99
Rozmiar:	100,6 KB
ID:	349935  

  7. #7

    Domyślnie

    Przepraszam.
    Nie napisałem wprost.
    Dlaczego wziąłeś smoka 27kW, dodatkowo z wymiennikiem umiejscowionym za kotłem (dodatkowe Pa), a nie z góry?
    To ma znaczenie dla komina ze słabym ciągiem.
    Nie znam dokładnej konstrukcji Twojego kotła.
    Interesuję się ogólnie.
    Ale sam fakt doboru takiego monstrum, może świadczyć o problemie.
    U mnie, tam gdzie mieszkam obecnie, także jest problem z kotłem GS.
    Jednak u mnie problem powoduje poziomy kanał i zwężenie komina na jednym ze stropów.
    Przekrój komina to 14x25cm na wylocie i 11m wysokości.

    Wątek przenieś, albo zapytaj w temacie związanym z paliwami stałymi.
    To jest temat o kotłach DS.
    Drewno potrzebuje dużo powietrza, bez tłumienia.
    Widzę to w aktualnym śmieciuchu.
    Zapytaj w wątku o spalaniu paliw stałych.
    Tam uzyskasz odpowiedź. Palę w GS, w DS Ci nie pomogę. Nie mam doświadczenia. Tylko ogólnie.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 14-03-2016 o 20:56
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    termometr123

    Zarejestrowany
    Oct 2015
    Skąd
    Ostróda
    Kod pocztowy
    14-100
    Posty
    23

    Domyślnie

    kocioł zakupiony na przyszłość, póki co jest sam dół domu czyli ok 120metrów a docelowo będzie też góra co da łącznie prawie 250 metrów więc taki kocioł wziąłem. sporo czytałem i bardzo wiele pozytywów było na temat tych kotłów więc się skusiłem, muszę teraz tylko wszystko ogarnąć tak żeby było ok. jutro kupie jeszcze ocynkowaną rurę i włóże ją jako przedłużke tak żeby był ponad kalenice,może to coś da.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    gersik

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Ściągnij kominiarza niech zmierzy ciąg i przy okazji wyczyści komin. Po paleniu byle jak w byle jakim kotle może być zmniejszony przekrój komina. Teraz o instalacji. Czy ta główna rura wychodząca z kotła idzie gdzieś wyżej czy tylko w prawo i na dół? Oglądałeś te zdjęcia? nic z nich nie wiadomo. Zrób jeszcze raz mniejsze i ogarniające więcej instalacji w kotłowni.

  10. #10
    Banned
    wera.1989

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Bujaków
    Kod pocztowy
    43-356
    Posty
    50

    Domyślnie

    ale od kominiarza trzeba zacząc

  11. #11
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar marcus312
    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Pilchowice
    Kod pocztowy
    44-144
    Posty
    472

    Domyślnie

    Ten kocioł ma klapke skróconego obiegu do rozpalania , klapka oddymiania komory zasypowej , nie powinno byc takich problemow .Komina bym raczej nie wydłuzał ja mam 8m tylko i 14cm x 14 cm i moge palic bez problemu na dyszy w palniku 8cm x 5cm .Koledzy dobrze pisza trzeba sprawdzic komin czy jest czysty i nie ma przedmuchow miedzy sasiadujacymi kanałami .Mozna np po wyczyszczeniu komina na przewodzie z lampa opuscic smartfona i nagrac filmik z wnetrza komina ja tak kiedys zrobiłem i okazało sie ze komin ma przedmuchy wiec dałem go wyszlamowac masa CKD albo bast ceramic . Pozatym to w takim kotle pali sie cała dobe a nie przepałki bo cała instalacja musi sie od poczatku nagrzewac i do tego podłogówka która wychłodzona potrzebuje duzo energii na początku .

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    termometr123

    Zarejestrowany
    Oct 2015
    Skąd
    Ostróda
    Kod pocztowy
    14-100
    Posty
    23

    Domyślnie

    mój komin ma licząc od czopucha jakieś 6 metrów,nie więcej.dziś dorzucę mu dwie rury 150 ocynkowane. klapka skróconego obiegu przy rozpalaniu naprawde nic nie zmienia a klapka oddymiania komory zasypowej to masz na myśli tą blachę wyciąganą co dzieli pierwszą komorę z drugą komorą? co do komina to nie był on używany od kilkudziesięciu lat. to stary dom wyremontowany i ten komin był do połowy rozwalony więc został na nowo do góry postawiony. jest naprawdę duży,i jest to jeden kanał

    http://zapodaj.net/e3515918799e2.jpg.html
    http://zapodaj.net/4bb69044d2774.jpg.html
    http://zapodaj.net/13f4b329b58d6.jpg.html

    rura która idzie górą to zasilenie które idzie do rozdzielaczy w domu,nigdzie indziej. te które idą w stronę podłogi to oczywiście powroty na których są pompki,jedna do podłogi i jedna do grzejników. w tej chwili nie ma grzejników więc jedno zasilenie jest odcięte i chodzi tylko podłoga.

  13. #13
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar marcus312
    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Pilchowice
    Kod pocztowy
    44-144
    Posty
    472

    Domyślnie

    Czyli kotłownia nie jest w piwnicy dlatego krótszy komin a dodatkowo czesc komina wystajaca ponad dachem jest zimna nie izolowana wiec może być gorszy ciąg , jednak wydaje mi się że gdyby było palone cała dobę to ciag musiałby być lepszy na rozgrzanym suchym kominie .

  14. #14

    Domyślnie

    Jaki miałeś stary kocioł?
    Wymiennik miałeś z góry, czy z tyłu?
    Być może był z góry i ciąg był wystarczający.
    Tu masz rozbudowany pionowy. Ciągu zabrakło.
    Komin na zewnątrz budynku. Doklejony do ściany.
    Popal jak koledzy radzą samym drewnem na krótkim obiegu. Później przejdź na dolne spalanie.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    termometr123

    Zarejestrowany
    Oct 2015
    Skąd
    Ostróda
    Kod pocztowy
    14-100
    Posty
    23

    Domyślnie

    Racja,być może jestem w gorącej wodzie kąpany i od razu bym chciał żeby było dobrze dostawiłem dziś dwie ocynkowane rury 150 żeby zobaczyć czy zwiększy ciąg. wystaje teraz zdecydowanie ponad kalenice. jest poprawa,kiedy zamknę drzwiczki i potem powoli uchylę klapę załadowczą to dym jest wsysany do środka w połowie bo raz go wsysa a raz pufa i do kotłowni wszystko. no ale jest poprawa,to cieszy. druga sprawa to faktycznie,muszę ten komin nagrzać,póki co paliłem tak z ciekawości po parę godzin i nawet nie dobijałem do wysokich temperatur bo tylko podłoga chodzi. na dniach będę miał grzejniki i kiedy je podłączę to popalę ostro przez cały dzień. trzecia sprawa to nieszczelny komin bo przypomniało mi się że kiedy podłączyłem piec i rozpaliłem to nie zajrzałem w komin a był on zapchany gniazdem i cały dym się cofał tak że przy podłodze z metr od komina była dziurka i wylatywał tamtędy dym. pomyślałem że pewnie myszki jakieś kanały porobiły.czy to może też mieć wpływ? ogólnie jest cały otynkowany wewnątrz i na zewnątrz ale przy fundamencie musi mieć dziury. co myślicie kupić wkład? a może lepiej wentylator wyciągowy który montuje się na czopuchu?

  16. #16

    Domyślnie

    Był zły pomysł z 27kW. To się nadaje najwyżej do ogrzewania jakiegos budynku przemysłowego lub nieocieplonego. Nie zapanujesz nad spalaniem, bedziesz gotował wode grzał niebo i komin.
    Poczytaj o ekonomicznym spalaniu węgla.
    Zacznij palić od góry a nie od dołu i nie bedziesz miał dymu.
    Palenisko zmniejsz cegłami szamotowymi.
    Wszystko opisane w odpowiednich wątkach

    Niestety widząc wybór kotła o takiej mocy czuję tu doradcę "hydraulika". Bardziej odpowiedni byłby kocioł 15kw. Małe palenisko to dłuższa stałopalność a to jest najważniejsze przy paleniu paliwem stałym - na jednym wkładzie np palisz 12 godzin.

    My tez mieliśmy takiego doradcę o kocioł zębiec 30kW.
    Po wyłożeniu cegłami i przy rozpalaniu od góry jest lepsszy komfort korzystania
    Ostatnio edytowane przez Adam626 ; 18-03-2016 o 20:23

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000)
    gersik

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Doczytałeś jaki ma kocioł? W typowym kotle dolnego spalania każesz mu palić od góry? Widziałeś jak ma zrobioną instalację w kotłowni? Moim zdaniem bardzo dobrze że nie chce się w nim palić bo po rozbujaniu tego kotła nie zdąży uciec z domu tak zacznie strzelać po rurach.

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    termometr123

    Zarejestrowany
    Oct 2015
    Skąd
    Ostróda
    Kod pocztowy
    14-100
    Posty
    23

    Domyślnie

    nie rozumiem co takiego nie podoba ci się w mojej instalacji. póki co palę i jakoś nic nie strzela,problem jedynie jest ze słabym ciągiem,drewno które wrzucę pali się bardzo długo,aż za długo bo ciężko mi jest rozbujać kocioł chociazby do 60 stopni

  19. #19

    Domyślnie

    Jak masz kocioł kupiony na cały dom, a grzejesz tylko połowę. na dodatek w nie najniżyszch temperaturach toobuduj palenisko cegłami szamotowymi. Albo chociaż płytkami. Podniesiesz temperaturę paleniska, a zmniejszysz moc.
    Dostosuj miarkownik do palenia drewnem,ono porzebuje duuużo wiecej powietrza.
    Inne będziesz mieć ustawienia na węglu.
    Zawór trójdrożny zamontuj, bo ci takie palenie drewnem szybciej kocioł zeżre. Jak chcesz palić drewnem ,to bez bufora długo nie pociągniesz
    Jak zrobisz to dobrze, to kocioł będzie huczał, temperatura będzie na nim cały czas ponad 60st, a na dom pójdzie tyle, ile chcesz.

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000)
    gersik

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    To mi się nie podoba.
    http://zapodaj.net/e3515918799e2.jpg.html
    Masz jeden wielki syfon bez możliwości odpowietrzenia i jak tylko kocioł zacznie dobrze grzać a braknie prądu to nie chciałbym być w pobliżu.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony