dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Generalny remont 100-letniego domu

    Mam stary około 80-100-letni dom w którym chciałbym zamieszkać, wcześniej gruntownie go przebudowując.
    Jest to budynek zbudowany na fundamencie z kamieni, ściany z cegły, zamiast stropów ma powałę z desek, od spodu pokrytą jakąś trzciną z cienką warstwą gipsu, ściany nie mają izolacji poziomej przez co miejscami wilgoć podciąga na około 100 cm. Co najważniejsze budynek ma doprowadzone wszystkie instalacje, tyle że od około 20 lat jest niezamieszkany. Nie mam żadnych planów tego budynku, bo ich chyba nawet nie sporządzono i wszystkie formalności z tym związane chciałbym przed remontem uregulować. Tutaj nasuwa mi się pytanie jak w praktyce wygląda taka przebudowa ? Chcę dobudować użytkowe poddasze, więc koniecznym będzie wzmocnienie ścian, fundamentów, itd... Ewentualnie ich zburzenie i postawienie nowych ?
    Jeżeli ktoś z Was przeprowadzał tego typu prace budowlane, to proszę napiszcie jak to u Was wyglądało ?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.542

    Domyślnie Re: Generalny remont 100-letniego domu

    Cytat Napisał Mexx_AG
    Mam stary około 80-100-letni dom w którym chciałbym zamieszkać, wcześniej gruntownie go przebudowując.
    Jest to budynek zbudowany na fundamencie z kamieni, ściany z cegły, zamiast stropów ma powałę z desek, od spodu pokrytą jakąś trzciną z cienką warstwą gipsu, ściany nie mają izolacji poziomej przez co miejscami wilgoć podciąga na około 100 cm. Co najważniejsze budynek ma doprowadzone wszystkie instalacje, tyle że od około 20 lat jest niezamieszkany. Nie mam żadnych planów tego budynku, bo ich chyba nawet nie sporządzono i wszystkie formalności z tym związane chciałbym przed remontem uregulować. Tutaj nasuwa mi się pytanie jak w praktyce wygląda taka przebudowa ? Chcę dobudować użytkowe poddasze, więc koniecznym będzie wzmocnienie ścian, fundamentów, itd... Ewentualnie ich zburzenie i postawienie nowych ?
    Jeżeli ktoś z Was przeprowadzał tego typu prace budowlane, to proszę napiszcie jak to u Was wyglądało ?

    Chcesz dociążyć obecny budynek przez nadbudowę. Zastanów się co z istniejącego stanu jesteś w stanie wykorzystać bez przeróbek.
    Fundament - pewnie musisz go wzmocnić i zaizolować bo wilgoć podciąga
    Ściany - pewnie musisz wzmocnić, zregenerować tynki, pomalować
    Strop do wymiany
    Dach - nic nie piszesz, ale skoro chcesz zaadoptować poddasze to minimum to sporo przeróbek, realnie wymiana konstrukcji i poszycia
    Instalacje pewnie do wymiany
    Stolarka - pewnie do wymiany


    Jeśli to prawda to reasumując większość musisz zrobić na nowo, a to co zostanie trzeba wzmocnić, odnowić co pewnie będzie kosztować więcej niż budowa od zera.
    Skoro masz wszystkie instalacje to korzystając z przyłączy istniejących zburz budynek i postaw nowy.

  3. #3

    Domyślnie

    Jestem tego samoego zdania co przedmowca,tym bardziej ze spotkalem sie juz z dwiema takimi sytuacjami. W jednej znajomu zaluje ze nie rozebral calosci i nie postawil od nowa,a w drugiej inny (rodzina) zabral sie za remont takiego domu,ale szybko dal sobie spokoj i zlozyl papiery na rozbiorke i postawienie nowego.Oba domy murowane z ceglu z prawie metrowymi grubosciami scian,na fundamencie,stropy tak jak u ciebie.Budynki postawione byly w polowie lat 30-tych XXw. i zamieszkiwane byly do konca bez przerwy.

  4. #4

    Domyślnie Re: Generalny remont 100-letniego domu

    Cytat Napisał Mexx_AG
    Mam stary około 80-100-letni dom w którym chciałbym zamieszkać, wcześniej gruntownie go przebudowując.
    To całkiem jak ja. Trzymam kciuki. Może jakieś fotki ?

  5. #5

    Domyślnie

    Tylko jest pewien problem. Budynek jest bardzo blisko granicy - drogi powiatowej i czy po wyburzeniu uzyskam pozwolenie na budowę w tym samym miejscu ? Czy też będę musiał przesunąć go o kilka metrów wgłąb ogrodu ? Do wymiany jest tam wszystko, włącznie z instalacjami i dachem, więc liczę się z tym, że koszt będzie taki sam jak budowa od zera.

  6. #6

    Domyślnie

    Nie pozostalo wiec nic innego jak napierw sie dowiedziec co i jak,a potem dopiero dzialac.
    Na wyburzenie domu jak i na postawienie nowego sa potzrebne odpowiednie papiery,jak i rowniez zatwierdzenie projektu nowego domu. Tak bynajmniej jest w Sopocie,wiec dopoki nie bedzie zatwierdzenia projektu i papierka na burzenie robota stoi i to w dodatku drugi rok.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) DOBRY DUSZEK FORUM...ŻÓŁTA KARTKA!!!!KOMTUR MAZURSKI - napisał "Wrócę"...FORUMOWY MISTRZ PIÓRANAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWA DOBRA DUSZA I POMOCNA DŁOŃUŚMIECH FORUMFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar tomek1950
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    14.233
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    247

    Domyślnie

    Kończę własnie remont domu który ma ok 100 lat. Prac było... bardzo dużo. Dom w znacznej części jest ulepiony z gliny zmieszanej z sieczką. Wiele problemów technologicznych trzeba było rozwiązać. Chyba się udało, dom zachował duszę i postoi jeszcze wiele lat.

  8. #8

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomek1950
    dom zachował duszę ...
    Zachował Tomku, zachował. Te belki ...

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) DOBRY DUSZEK FORUM...ŻÓŁTA KARTKA!!!!KOMTUR MAZURSKI - napisał "Wrócę"...FORUMOWY MISTRZ PIÓRANAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWA DOBRA DUSZA I POMOCNA DŁOŃUŚMIECH FORUMFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar tomek1950
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    14.233
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    247

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciek01
    Cytat Napisał tomek1950
    dom zachował duszę ...
    Zachował Tomku, zachował. Te belki ...
    Maciek był klika dni temu w "komturii", więc chyba obiektywnie ocenia.
    Przywiozłem w niedzielę ostatnią porcję gratów i... nie ma gdzie postawić nogi. Wszędzie kartony.

  11. #11

    Domyślnie Re: Generalny remont 100-letniego domu

    Jeśli pasuje ci wymiar zewnętrzny domu, to IMHO optymalne będzie wyburzenie go do poziomu fundamentu i dalej już ciągnięcie "od nowa" od wieńca spinającego kamienny fundament i izolacji poziomej (zakładam, że nie robisz piwnic). Zawsze zaoszczędzisz te 10-15 tys na robotach ziemnych. Architekt nie będzie miał specjalnie nic do roboty, więc koszta projektu nie będą większe niż przy typowym projekcie. A ponieważ całość będzie przebudową powinno być możliwe zachowania odległości od granicy. Zacznij od pierwszego kroku czyli uzyskania warunków zabudowy na przebudowę.

  12. #12

    Domyślnie

    Witam. A ja bym zaczął od rozsądnego rzeczoznawcy

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony