dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    wieczor74

    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Posty
    8

    Domyślnie Ogrzewanie podłogowe wodne - gotowe wylewki

    Witam

    Mam dwupoziomowy dom ok. 120 m2. Cały czas w trakcie wykańczania. Ogrzewanie - piec gazowy w łazience + grzejniki + kominek. I tu zaczyna się mój dylemat. Ponieważ parter jest w zasadzie jednym dużym pomieszczeniem, jego dogrzewanie grzejnikami jest dość kosztowne, chciałem położyć w dwóch częściach podłogowe ogrzewanie wodne. Rurki chcę podłączyć tam, gdzie teraz podłączone są grzejniki. Mój problem to już gotowe wylewki i częściowo położony gres - w związku z tym nie mogę robić tego od podstaw jeśli chcę uniknąć róznicy poziomów - no chyba że skuję glazurę.

    Chcę zrobić więc w wylewce bruzdy, które wymoszczę izolacją i po ułożeniu rurek zaleję jastrychem do obecnego poziomu wylewki. Wierzchem dokończę gres. Rurki podłączę na trójnik i termostat do grzejników. Czy to dobry pomysł? Czy to się będzie kupy trzymać? Wylewka jest pływająca, na styropianie.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    po pierwsze w grzejnikach masz gorącą wodę a w podłogówkę powinna iść ciepła

    po drugie - stara wylewka i wylewka w bruzdach będzie pracować niezależnie i kafelki na połączeniach mogą pękać.

    Nie wiem, czy zmiana ogrzewania z grzejnikowego na mieszany lub sam podłogowy będzie oszczędniejszy.

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    wieczor74

    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Posty
    8

    Domyślnie

    Z tą temperaturą nie ma problemu, mogę grzejnik odciąć, a na piecu ustawić żeby woda była ciepła, nie gorąca. Czy oszczędniejsza - to się samo przez się rozumie:

    a) woda ciepła nie gorąca
    b) ogrzewamy powietrze od dołu na całej powierzchni - w grzejnikach ogrzewasz powietrze pod ścianami - gorące idzie od razu pod sufit, zanim odczujesz ciepło, to trochę spalić trzeba.

    Najbardziej właśnie się obawiam tego łączenia wylewki z jastrychem, gres co prawda jest pancerny dość - to nie glazura, ale duże naprężenie może faktycznie tym majtać Może jednak będę skuwał całość..

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.542

    Domyślnie

    [quote="wieczor74"]Z tą temperaturą nie ma problemu, mogę grzejnik odciąć, a na piecu ustawić żeby woda była ciepła, nie gorąca. Czy oszczędniejsza - to się samo przez się rozumie:

    a) woda ciepła nie gorąca
    b) ogrzewamy powietrze od dołu na całej powierzchni - w grzejnikach ogrzewasz powietrze pod ścianami - gorące idzie od razu pod sufit, zanim odczujesz ciepło, to trochę spalić trzeba.

    Wpływ tych cech na koszty ogrzewania to częściowo mity. Na jednych rzeczach się zyskuja, aby na innych stracić. Pomijając ten drobiazg musisz sporo zainwestować pieniędzy i pracy bez gwarancji zadowalającego efektu (pękanie itp).

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    Cytat Napisał wieczor74
    Z tą temperaturą nie ma problemu, mogę grzejnik odciąć, a na piecu ustawić żeby woda była ciepła, nie gorąca. Czy oszczędniejsza - to się samo przez się rozumie:

    a) woda ciepła nie gorąca
    Tylko, że wtedy to cała instalacja - cały dom - będzie zasilany niższą temperaturą. A z tego co piszesz, to masz dwie kondygnacje a podłogówkę planujesz tylko na dole. Więc raczej jakiś mieszacz na parter i gorąca woda na górę. Dodatkowo - sprawdź jak będzie pracować piec gazowy na niższych temperaturach.

    I czy kominek jest z płaszczem? Jeżeli tak - to jak na nim będziesz regulował temperaturę wody dawanej do układu?

  6. #6
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    wieczor74

    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Posty
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Trociu
    Tylko, że wtedy to cała instalacja - cały dom - będzie zasilany niższą temperaturą. A z tego co piszesz, to masz dwie kondygnacje a podłogówkę planujesz tylko na dole. Więc raczej jakiś mieszacz na parter i gorąca woda na górę. Dodatkowo - sprawdź jak będzie pracować piec gazowy na niższych temperaturach.
    Fakt na to nie wpadłem Dzięki za przypomnienie.

    Cytat Napisał Trociu
    I czy kominek jest z płaszczem? Jeżeli tak - to jak na nim będziesz regulował temperaturę wody dawanej do układu?
    Nie, kominek tu nie ma związku. Bez płaszcza, tylko grzanie powietrzne z rozprowadzeniem do dwóch pokoi ponad nim.

  7. #7

    Domyślnie Re: Ogrzewanie podłogowe wodne - gotowe wylewki

    Cytat Napisał wieczor74
    Witam
    ..... Ponieważ parter jest w zasadzie jednym dużym pomieszczeniem, jego dogrzewanie grzejnikami jest dość kosztowne, chciałem położyć w dwóch częściach podłogowe ogrzewanie wodne.
    Zmieniając kaloryfery na podłogówkę możesz zaoszczędzić do kilku procent na kosztach ogrzewania.


    Cytat Napisał wieczor74
    Chcę zrobić więc w wylewce bruzdy, które wymoszczę izolacją i po ułożeniu rurek zaleję jastrychem do obecnego poziomu wylewki.
    Izolacja musi mieć z 10 cm, przeciętny rozstaw rurek to 20 cm, więc wychodzi na to że skujesz całą powierzchnię. Jak zrobisz wąskie bruzdy i dasz 1 cm izolacji termicznej, będziesz grzał grunt pod wylewką, a koszta ogrzewania wzrosną. Ale jak opublikujesz to rozwiązanie tutaj to zostaniesz gwiazdą sezonu

  8. #8
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    wieczor74

    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Posty
    8

    Domyślnie Re: Ogrzewanie podłogowe wodne - gotowe wylewki

    Cytat Napisał NJerzy
    Izolacja musi mieć z 10 cm, przeciętny rozstaw rurek to 20 cm, więc wychodzi na to że skujesz całą powierzchnię. Jak zrobisz wąskie bruzdy i dasz 1 cm izolacji termicznej, będziesz grzał grunt pod wylewką, a koszta ogrzewania wzrosną. Ale jak opublikujesz to rozwiązanie tutaj to zostaniesz gwiazdą sezonu
    Masz rację - poddaję się - nie będzie podłogówki. Za dużo p.... za mały zysk. A może inne jakieś pomysły jak zaoszczędzić na gazie - o co zadbać?

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie Re: Ogrzewanie podłogowe wodne - gotowe wylewki

    Cytat Napisał wieczor74
    może inne jakieś pomysły jak zaoszczędzić na gazie - o co zadbać?
    o dobre ocieplenie wszystkiego co jeszcze możesz: skosy, sufit, ściany. Do tego kominek z płaszczem wodnym lub inny piec na drewno lub węgiel.

  10. #10

    Domyślnie

    A może poszukaj w "ZRÓB TO SAM" o rozwiązaniu owinięcia komina wężownicą miedzianą tak z 60mb dzięki temu odzyskasz ciepło z komina pamiętając oczywiście o nie przekroczeniu w dół temperatury powrotu na wężownicę kominową ponieważ dojdzie do kondensacji chyba że masz do tego przygotowany komin tzn nierdzewka z odprowadzeniem skroplin

  11. #11

    Domyślnie Pewnie temat już nie aktualny

    wieczor74
    Mam podobne rozwiązanie ogrzewanie jak proponujesz, szkoda tylko że nie na całej powierzchni a tylko w łazience i kuchni.

    W tej chwili myślę o solarach w celu wspomagania ale koszt jest wysoki

  12. #12

    Domyślnie

    witam, z solarami to już nie tak hola ok 6000 możesz z monatażem a jak sam zrobisz to zejdziesz poniżej 2000 (musisz mieć zbiornik, sterowanie, pompę i glikol)

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony