dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    skresz

    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    629
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie Drenaż jak wykonać

    Witam chciałem się poradzić osób które same robiły drenaż

    Przedstawiam dwa rysunki z naniesionymi rurkami od drenażu i zastanawiam się który sposób wykonania będzie lepszy

    1 rysunek przedstawia rurę drenarską ułożoną 60cm od ławy w każdym miejscu lecz ma więcej łączeń i załamań

    Drugi rysunek mam mniej załamań bo tylko 2 lecz w najdalszym miejscu rura jest odsunięty 2,2m od ławy

    Lecz to jest nic w porównaniu do kolejnego problemu otóż okazało się że sąsiad nie ma piwnic na całym budynku i musieliśmy zrobić od jego strony fundament schodkowy wszystko byłoby ok. bo w miejscu garażu i tak nie było piwnic, lecz jak teraz zrobić drenaż.

    Ława wygląda mniej więcej tak jak na rysunku i teraz nie wiem

    1. czy jest sens dawać róże drenarską na ławie zaraz za ścianą oddzielającą cześć podpiwniczoną o nie podpiwniczonej na końcach dać studzienki drenarskie i dzięki temu można swobodnie połączyć dreny z pozostało częścią drenażu (zniwelować różnice poziomów)
    2. czy może dać drenaż za pierwszym schodkiem lecz wtedy będzie pod ławą ale wszystko będzie na jednym poziomie
    3. najbardziej radykalne rozwiązanie dać drenaż z 3 stron a od strony fundamentów schodkowych zostawić bez odwodnienia


    Dodam tylko ze teren to glina pomieszana z piaskiem od części podwórka widać że woda delikatnie wybija (od 2 tygodni nie padało a woda cały czas się zbiera na wschodniej ścianie)

    Wykop na 180cm

    Rozmawiałem z firmą to Pan mi wyliczył 2500zł za robociznę


    45m rury drenarskiej z geowłóknina 10zł/mb = 450zł
    2 studzienki drenarskie 2m = 600zł
    2 /9 Kolanka drenarskie 13zł/szt = 26 lub 117zł
    50m/b geowłókniny 2*50mb *150g/1m = 250zł
    Osypka 12m3 * 30zł = 360zł

    Suma 1777zł i ceny nie najtańsze

    Ławy odsłonięte studnia stoi w odległości 30cm od ław wystarczy ułożyć wąż i obsypać oraz wpuścić dreny do studni czas pracy szacuje dla 2 osób około 4-6godzin

    Po prostu przesadził

    Pozdrawiam i czekam na opinie osobiście chyba będę robił 1spobem
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	prosty.JPG
Wyświetleń:	786
Rozmiar:	93,2 KB
ID:	24433   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	uproszczony.JPG
Wyświetleń:	545
Rozmiar:	94,2 KB
ID:	24434   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	cos.jpg
Wyświetleń:	550
Rozmiar:	7,4 KB
ID:	24435  

  2. #2

    Domyślnie

    Ja bym zrobił tak:

    Ad. 1. - drenaż im mniej załamań tym lepiej, ale jedno i drugie będzie działać; rura przy ścianie jest tym leprze iż w tym przypadku nie będzie możliwości gromadzenia się wody np opadowej przy ścianie ponieważ spłynie wprost do drenu; ja bym wybrał rozwiązanie mniej pracochłonne

    Ad. 2. Rura pod schodkiem w rurze obsadowej fi160PVC obetonowana pod ławą i na odległości po30cm z każdej strony poza ławę (zapobieganie rozmakaniu gruntu pod schodkiem), wykop pod posadzką garażu w spadku dwustronnym do studzienek (wystarczy 0,5% aby woda z zewnętrznych nitek drenu nie wpływała pod dom))

    Ad. 3 koszty:

    2,5 tys. za robociznę; to chyba koleś chce zarobić za cały miesiąc; tydzień temu sam robiłem drenaż, 50m z dwiema studniami oraz odwodnieniem posadzki piwnic (kratki ściekowe), glina jak ta lala po opadach, całość tj, wyczyszczenie wykopu z pobraniem około 10cm, wypoziomowanie, podsypka piaskowa, ułożeniu żwiru, ułożenie rury w tkaninie i opsypka żwirem zajęło nam 2 dni (tj ja i teść)po 8h.

    A teraz o kosztach, porównam z moimi doświadczeniami.

    45m rury drenarskiej z geowłóknina 10zł/mb = 450zł - ja zastosowałem zwykłą fi80 perforowane (zresztą po co ci rura w włóknie skoro i tak owijasz drenaż geowłókniną wg mnie przerost formy nad treścią) po 2,8zł/mb + włóknina szerokości 1m chyba po 3zł mb
    2 studzienki drenarskie 2m = 600zł - za takie same studzienki płaciłem 180zł sztuka (rura karbowana fi400 od Kaczmarczyka bez dekla, dekiel dorobiłem sam betonowy a dno wybetonowawłem, dziury dla rur można wyciąć bez problemu pierścieniami do wycinania otworów w GK, jakieś 15min roboty z przerwą na papierosa)
    2 /9 Kolanka drenarskie 13zł/szt = 26 lub 117zł - a po co tu kolana drenarskie
    50m/b geowłókniny 2*50mb *150g/1m = 250zł - opisałem wyżej
    Osypka 12m3 * 30zł = 360zł - za tę cenę nie kupisz żwiru a piasek nie będzie puszczał dobrze wody , piasek to można dać ewentualnie max 5-10cm na dno jako dodatkowy filtr, drenaż bezwzględnie obsypać żwirem 8-16mm, ja na 50m zużyłem 18T żwiru po coś koło 70zł tona (oczywiście z transportem).
    Teraz już tylko drenaż nakryć folia aby nie brał wody od góry tylko z dołu i zasypać..
    Ostatnio edytowane przez hydrogenium ; 23-09-2010 o 10:11
    Nie lubię sygnatur

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    skresz

    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    629
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Witam ponownie hydrogenium niestety nie dam rady wstawić rury drenarskiej pod schodkiem.
    Wczoraj oglądałem ławy i zgięcia z szalunku, niżej zamieszczam jak to dokładnie wygląda
    pierwszy stopień zaczyna się 10cm od niskiej ławy i jest wyskoki na 60cm kolejny zaczyna się na 160cm od niskiej lawy i pod nim miałem przekopać lecz już metr od ławy jest nie wybrane i nadsypane by później zasypać wiec żeby to przekopać to jak dla mnie około tygodnia bądź dużej a sprzęt nie ma jak wiecheć

    Zostaje rozwiązanie ułożenie na ławie lub też mógłbym spróbować wyciąć w bocznej lawie delikatna wypustkę by obniżyć rurę drenarską z 10-20cm lecz to będzie w odległości max 15cm od ławy

    dodarcie co lepiej zrobić
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	cos.jpg
Wyświetleń:	192
Rozmiar:	8,1 KB
ID:	24597  
    Ostatnio edytowane przez skresz ; 24-09-2010 o 07:04

  4. #4
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    grzesion

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Kadzidło
    Kod pocztowy
    07-420
    Posty
    1

    Domyślnie Pomocy

    Panowie pomóżcie mam poważny problem nie wiem jak wykopać drenaż wszędzie mi woda się leje mam tam straszno glinę
    nie wiem jak mam to zrobić jeżeli tego nie wykonam to nie nie będę mógł nic zrobić w domu .
    Wiem że stan wód jest bardzo wysoki ale przecież jest na pewno jakiś na to sposób Dziękuje.

  5. #5

    Domyślnie

    Drenaż na ławie nic nie da.
    Nikt nie powiedział że będzie łatwo. Upieram się "pod stopniem z obetonowaniem aby nie rozmywała gruntu pod ławą.
    Nie lubię sygnatur

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    skresz

    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    629
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    dokładnie ta jak piszesz hydrogenium położenie na ławie raczej nic nie da wiec robię tak

    Ława wygląda tak jak na powyższej ilustracji, grunt to glina nie ruszana, było tylko wykopane ręcznie pod fundament, wiec grunt jest zbity i twardy.
    Opaskę zrobię na wysokości najniższych ław i wysunę do końca muru na styku z sąsiadem, ławy schodkowe zabezpieczę murując ściankę i ją zabezpieczając izolacją pionową

    Koszt rura drenarska 170zł
    geowłóknina 1,5m 250zł
    Kamyszek 750zł

    Sposób powinien się sprawdzić ale to zobaczymy

    Inne opcje nie wchodzą w grę, chodź chciałbym zrobić to porządnie tak jak pisze hydrogenium lecz nie mam tyle czasu a zlecić to moim fachową się boje (zapomnieli zrobić jednej ławy w środku mieszkania)

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzesion Zobacz post
    Panowie pomóżcie mam poważny problem nie wiem jak wykopać drenaż wszędzie mi woda się leje mam tam straszno glinę
    nie wiem jak mam to zrobić jeżeli tego nie wykonam to nie nie będę mógł nic zrobić w domu .
    Wiem że stan wód jest bardzo wysoki ale przecież jest na pewno jakiś na to sposób Dziękuje.
    Kopać możesz ręcznie lub mechanicznie.
    Wodę usuwasz za pomocą pompy, takiej która się mułu nie boi.
    Wodę możesz też odprowadzać bezpośrednio do jakiegoś rowu (jeśli spad na to pozwala).

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony