dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 30
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Grzegorz i Ola
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Posty
    52
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie Membrana dachowa

    Mam pytanie dotyczące membrany dachowej COROTOP, którą firma położyła mi na jednej połaci dachu na początku grudnia. Po ok. 3 tygodniach folia została przykryta dachówką, z powodu na niekorzystne warunki atmosferyczne. Druga połać dachu jest już robiona inną techniką. Kładą pasy membrany i na kontrłatach od razu kładą dachówkę. Mam pewne obawy co do właściwości membrany, która tak długo narażona była na warunki atmosferyczne - mróz, deszcz, śnieg. Na tej połowie dachu gdzie już jest dachówka, w miejscu gdzie jest dachówka wentylacyjna na membranie pojawiła się plama. W innych kilku miejscach również. Jednak plama wydaje się być suchą, tak jakby tłustą. Chyba, że jest mokra od strony dachówki. Plamy są już widoczne od dłuższego czasu. Membrana nie była sklejana na łączeniach, kładziona na zakładkę 10cm... Martwię się o to, że coś jest spie...one.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.542

    Domyślnie Re: Membrana dachowa

    Cytat Napisał Grzegorz i Ola
    Mam pytanie dotyczące membrany dachowej COROTOP, którą firma położyła mi na jednej połaci dachu na początku grudnia. Po ok. 3 tygodniach folia została przykryta dachówką, z powodu na niekorzystne warunki atmosferyczne. Druga połać dachu jest już robiona inną techniką. Kładą pasy membrany i na kontrłatach od razu kładą dachówkę. Mam pewne obawy co do właściwości membrany, która tak długo narażona była na warunki atmosferyczne - mróz, deszcz, śnieg. Na tej połowie dachu gdzie już jest dachówka, w miejscu gdzie jest dachówka wentylacyjna na membranie pojawiła się plama. W innych kilku miejscach również. Jednak plama wydaje się być suchą, tak jakby tłustą. Chyba, że jest mokra od strony dachówki. Plamy są już widoczne od dłuższego czasu. Membrana nie była sklejana na łączeniach, kładziona na zakładkę 10cm... Martwię się o to, że coś jest spie...one.
    Warunki te wcale nie były takie niekorzystne. Gorzej by było gdyby cały czas operowało słońce. Większość producentów podaje, że taka membrana może być nie osłonięta przez 3 miesiące. Co do plam to trudno się na forum wypowiedzieć.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Grzegorz i Ola
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Posty
    52
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Czyli wilgoć opady mniej szkodzą folii od działania UV?
    Plamy się pojawiły po położeniu dachówki, nie wiem, czy z dachówki wentylacyjnej cieknie na membranę woda?
    Czy membrana nie powinna być sklejana taśmą na łączeniu?

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    pati25

    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    1.633
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    12

    Domyślnie

    "Jednak plama wydaje się być suchą, tak jakby tłustą"
    To plamy z piły spalinowej
    Tez tak mam

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Marcin1978

    Zarejestrowany
    May 2008
    Skąd
    Kraków
    Posty
    275

    Domyślnie

    Jednak plama wydaje się być suchą, tak jakby tłustą"
    To plamy z piły spalinowej
    Tez tak mam
    Dokladnie

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Grzegorz i Ola
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Posty
    52
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    jak mi ktoś powie jak wkleić zdjęcie, to wrzucę fotkę, wygląda mi na wodę nie na olej z piły, bynajmniej w kilku przypadkach Poza tym nie było cięcia piłą na już położonej folii. Ale nie wykluczam tej opcji

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.542

    Domyślnie

    Cytat Napisał Grzegorz i Ola
    Czyli wilgoć opady mniej szkodzą folii od działania UV?
    Plamy się pojawiły po położeniu dachówki, nie wiem, czy z dachówki wentylacyjnej cieknie na membranę woda?
    Czy membrana nie powinna być sklejana taśmą na łączeniu?
    Membrana powinna być sklejona, ale nie ma co demonizować. Jeśli zakładki są w odpowiednią stronę to nie problem.
    A czy przed położeniem dachówki plam nie było? To chyba oznacza, że to nie z wody, chyba, że przez te 3 tygodnie nie padało.

  8. #8

    Domyślnie

    śmiem twierdzić że w normalnych warunkach wilgoć i opady nie szkodzą membranie, w przeciwieństwie do zbyt długiego oddziaływania UV
    a plamy - jeśli tłuste to najczęściej od oleju z pilarki dachowców, jeżeli mokre to wyschnie (o ile szczelnie pokrycie zrobią )

    membrana może być klejona i tak jest nieco lepiej (ja tak mam - tyvek pro z taśmą już na membranie) ale nie musi, mówię tu o klejeniu wzdłuż pasów membrany, bo łączenia na obróbkach, rynienkach rozdarciach powinny być sklejone taśmą

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Grzegorz i Ola
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Posty
    52
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał zbigmor
    Membrana powinna być sklejona, ale nie ma co demonizować. Jeśli zakładki są w odpowiednią stronę to nie problem.
    A czy przed położeniem dachówki plam nie było? To chyba oznacza, że to nie z wody, chyba, że przez te 3 tygodnie nie padało.
    Na szczęście zakładki (10cm) są położone tak, że jak spłynie to na następny pas nie pod spód. Plamy pojawiły się po położeniu dachówki, ale cała druga połać była jeszcze nie zrobiona, więc może zacinała woda. Tak mi to wygląda, że jedna plama jest akurat pod wentylacyjną dachówką. Może dachówki nieszczelne? I tak po ptakach nawet gdyby coś nie grało...

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Marcin1978

    Zarejestrowany
    May 2008
    Skąd
    Kraków
    Posty
    275

    Domyślnie

    membrana może być klejona i tak jest nieco lepiej (ja tak mam - tyvek pro z taśmą już na membranie) ale nie musi,
    Wg mnie powinna byc klejona bo inaczej cala idea szczelnej membrany o kant d.... U mnie tez było duzo gadania z cieslami bo niesty nie moglem dostac Tyvka z tasma wiec musieli kleic osobno. Naszczescie powiedziałem ze ja płace to ja wymagam. Pogadali,poburczeli ale pokleili ufff.

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Grzegorz i Ola
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Posty
    52
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    A jest sens kleić folię teraz i tylko od wewnątrz budynku?

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Marcin1978

    Zarejestrowany
    May 2008
    Skąd
    Kraków
    Posty
    275

    Domyślnie

    ja bym kleił. Tam gdzie nie mozesz skleic i tak jest flia dcisnieta przez late wiec nie powinno byc róznicy. Wygodniej było to zrobic przed łaceniem polaci ale...
    Dodam tylko ze ja bym tak zrobil u siebie, bo pewnie zaraz sie posypia komentarze o bezcelowosci klejenia foli dachowej

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.542

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcin1978
    membrana może być klejona i tak jest nieco lepiej (ja tak mam - tyvek pro z taśmą już na membranie) ale nie musi,
    Wg mnie powinna byc klejona bo inaczej cala idea szczelnej membrany o kant d.... U mnie tez było duzo gadania z cieslami bo niesty nie moglem dostac Tyvka z tasma wiec musieli kleic osobno. Naszczescie powiedziałem ze ja płace to ja wymagam. Pogadali,poburczeli ale pokleili ufff.
    Ale tak jak pisałem nie przesadzajmy. Membrana ma dwa zadania do wykonania:
    1. Przepuszczenie pary na zewnątrz od spodu w górę - tu klejenie teoretycznie może tylko pogorszyć, a w praktyce bez różnicy
    2. Odprowadzenie wody z kondensacji i nieszczelności powyżej membrany do rynien - woda spływa prawie zawsze w dół i jeśli zakładki są zachowane zgodnie ze spadkiem to nie ma problemu. Problemem może być sytuacja, gdy folia zostanie podwinięta i odsłoni wełnę.
    Tak rozumując membrana nawet nie sklejona jest szczelna.

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Marcin1978

    Zarejestrowany
    May 2008
    Skąd
    Kraków
    Posty
    275

    Domyślnie

    Przepuszczenie pary na zewnątrz od spodu w górę
    No wlasnie membrana powinna przepuszczac wilgoc w jednym kierunku i byc szczelna. Z tego co sie orientuje to dach wentylowany jest w kierunku kalenicy(czyli od rynny do gasiara ) Ja akurat mieszkam przy lesie gdzie wilgotnosc powietrza przewaznie waha sie w okolicy 70 -80 % wiec wg mnie jak folia nie poklejona to podczas wentylowania połaci dostaje sie to do wełny.
    Pozatym nie ma mowy o wiatroizolacji a wełna przewiewana to nie najlepsza izolacja.To mniej wiecej tak jak w wietrzny dzien wyjdziez na zewnatrz w swetrze to cie przewieje a jak juz założysz jakis ortalion to od razu bedzie ci cieplej. Moze tez wystepowac w zimie zawiewanie sniegu itd. Zakładka na foli napewno zapobiega dostaniu sie wody jak przecieknie gdzies pomiedzy dachowka i tyle.

    No ale ja nie jestem fachowcem wiec...

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.542

    Domyślnie

    Ja akurat mieszkam przy lesie gdzie wilgotnosc powietrza przewaznie waha sie w okolicy 70 -80 % wiec wg mnie jak folia nie poklejona to podczas wentylowania połaci dostaje sie to do wełny.

    Żeby to nastąpiło to wilgotność powietrza w wełnie powinna być niższa niż powietrza nad wełną. Tylko skąd? Wyższa teoretycznie może być po przepuszcza wilgotne powietrze (jeśli takowe przedostanie się do niej) z pomieszczeni pod wełną.
    Z tym sweterkiem to dobry przykład jeśli powietrze przepływa przez wełnę, a nie obok. Jak siedzę w domu w sweterku to żaden ortalion nie jest mi potrzebny nawet jeśli ktoś blisko drzwi otwiera i wywołuje ruch powietrza, nawet przy pracującej wentylacji. Pod pokryciem dachowym też nikt nie wywołuje sztucznie huraganów, które przenikają wełnę. Zresztą przed tym membrana też nie chroni.

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Marcin1978

    Zarejestrowany
    May 2008
    Skąd
    Kraków
    Posty
    275

    Domyślnie

    Kazdy ma inne podejscie sprawy. Ja przedstawilem tylko swoj punkt widzenia.
    Uwazam ze koszt dodatkowej tasmy do poklejenia membrany jest znikomy przy koszcie całego domu a wg mnie napewno nie zaszkodzi.
    Kazdy robi jak uwaza.

    Pod pokryciem dachowym też nikt nie wywołuje sztucznie huraganów, które przenikają wełnę. Zresztą przed tym membrana też nie chroni
    Uwierz mi ze w srednio wetrzny dzien przestrzen dachowa jest wentylowana bardzo intensywnie i wlasnie przed tym "podwiewanie foli ma chronic klejenie.

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.542

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcin1978
    Kazdy ma inne podejscie sprawy. Ja przedstawilem tylko swoj punkt widzenia.
    Uwazam ze koszt dodatkowej tasmy do poklejenia membrany jest znikomy przy koszcie całego domu a wg mnie napewno nie zaszkodzi.
    Kazdy robi jak uwaza.

    Pod pokryciem dachowym też nikt nie wywołuje sztucznie huraganów, które przenikają wełnę. Zresztą przed tym membrana też nie chroni
    Uwierz mi ze w srednio wetrzny dzien przestrzen dachowa jest wentylowana bardzo intensywnie i wlasnie przed tym "podwiewanie foli ma chronic klejenie.
    Ale fizyki płynów nie zmienimy. Żeby była wentylacja to musi być wlot i wylot. Nie mierzyłem jaki mam przepływ pod pokryciem, ale pewnie jest różny w różnych przypadkach.
    Koszt wielu rzeczy w porównaniu do kosztu budowy domu jest znikomy, ale to nie znaczy, że zaraz trzeba je robić. Autor napisał, że nie ma sklejonej membrany, a ja twierdzę, że to nie problem, choć pewniej by było, gdyby była sklejona.

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Marcin1978

    Zarejestrowany
    May 2008
    Skąd
    Kraków
    Posty
    275

    Domyślnie

    Autor napisał, że nie ma sklejonej membrany, a ja twierdzę, że to nie problem, choć pewniej by było, gdyby była sklejona
    czas pokaże

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar stukpuk
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Skąd
    Słupsk
    Posty
    16.523
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    409

    Domyślnie

    Cytat Napisał pati25
    "Jednak plama wydaje się być suchą, tak jakby tłustą"
    To plamy z piły spalinowej
    Tez tak mam
    Ja mam to samo.
    Docinałem łaty na dachu i olej mi wyciekł z piły.
    Stuknięte komentarze
    dziennik pana stuka

    Żeby drzewa z których będą nasze trumny rosły jak najdłużej!

  20. #20
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Grzegorz i Ola
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Posty
    52
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Plamy jak plamy, dziwne, że pojawiły się po położeniu dachówki. Co do klejenia - dom stoi na wichrowym wzgórzu, więc chyba raczej powalcze o klejenie, choćby od południowej - najbardziej wietrznej stronie i już jak wiadomo tylko jednostronnie od wewnątrz budynku. Oto fotki plam

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony