dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14

Temat: Darowizna

  1. #1

    Domyślnie Darowizna

    Witam serdecznie, planuje w tym roku budowie domku, mam działkę za domem gdzie jest pole, maksymalnie 30 hektarów. Działka należy do mojego ojca i teraz pytanie jakie są koszta przepisu, darowizny działki dla mnie, czy dużo jest z tym roboty i chodzenia po różnych urzędach czy może lepiej najpierw zacząć przekształcać działkę przez niego?

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał bocian93 Zobacz post
    Witam serdecznie, planuje w tym roku budowie domku, mam działkę za domem gdzie jest pole, maksymalnie 30 hektarów. Działka należy do mojego ojca i teraz pytanie jakie są koszta przepisu, darowizny działki dla mnie, czy dużo jest z tym roboty i chodzenia po różnych urzędach czy może lepiej najpierw zacząć przekształcać działkę przez niego?
    Koszt przepisu,darowizny czy sprzedaży to podatek ,zawsze taki sam. Darowizne można cofnąć.Najlepsza umowa kupna sprzedaży a potem przekształcenia i papierologia.

  3. #3

    Domyślnie

    W przypadku darowizny od rodzica wystarczy ten fakt zgłosić w US w ciągu pół roku i żadnych kosztów się nie ponosi - tak przynajmniej jest z pieniędzmi, ale coś mi się zdaje, że z nieruchomościami podobnie.
    Budujemy Afrodytę z drobnymi zmianami.

  4. #4

    Domyślnie

    Żadnych kosztów podatkowych, ale przepis u notariusza, wpis do księgi to wszystko kosztuje i rodzi się pytania w jakich granicach to może być

  5. #5

    Domyślnie

    Witam, podpinając się pod pytanie...
    Tata wytyczył działkę rolną IV klasy 45arów. Mamy zamiar z męzem wybudować na niej dom. Nasz problem polega na tym iż nie wiemy kiedy najlepiej przepisać działkę na mnie (córkę) umową drowizny. Słyszeliśmy że lepiej żeby budowę zacząć na tatę - rolnika a dopiero poźniej przepisać na nas. Wiecie coś na ten temat ? Chodzi chyba o podatek. Na czym polega różnica. Proszę o pomoc

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał bocian93 Zobacz post
    Żadnych kosztów podatkowych, ale przepis u notariusza, wpis do księgi to wszystko kosztuje i rodzi się pytania w jakich granicach to może być
    założenie księgi 60zł, wpis do księgi 200zł, notariusz- jakiś procent wartości(nie wiem jaki, określa to ustawa o notariuszach i ich kosztach)


  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał patrycjam31 Zobacz post
    Witam, podpinając się pod pytanie...
    Tata wytyczył działkę rolną IV klasy 45arów. Mamy zamiar z męzem wybudować na niej dom. Nasz problem polega na tym iż nie wiemy kiedy najlepiej przepisać działkę na mnie (córkę) umową drowizny. Słyszeliśmy że lepiej żeby budowę zacząć na tatę - rolnika a dopiero poźniej przepisać na nas. Wiecie coś na ten temat ? Chodzi chyba o podatek. Na czym polega różnica. Proszę o pomoc
    nie o podatek, bo ten przy darowiźnie w grupie podatkowej 0 jest równy 0(zero). chodzi o mozliwośc wybudowania domu. Jesli jest MPZP i on przewiduje zabudowę mieszkaniową, to lepiej najpierw darowizna, a póxniej budowa, jesli nie ma MPZP to najpierw trzeba uzyskać WZ dla tej działki a póxniej dopiero myslec co dalej.

    jest jeszcze jedna kwestia natury moralnej. Przy takiej darowiźnie, to grunt włącznie ze wszystkim co na nim powstanie będzie należał do Twojego prywatnego majątku. Maż nie będzie miał do tego żadnych praw. W każdej chwili możesz go zrobić w bambuko i nie pisze tego złosliwie
    Ostatnio edytowane przez Slawko123 ; 07-01-2018 o 17:39


  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Wy jesteście rolnikami? Macie jakies kursa ukończone? Możecie budować dom jako siedlisko? Przy działce powyżej 0,3000 ha prawo pierwokupu ma ANRSP, jeśli zrezygnują dopiero wtedy notariusz spisze akt notarialny. Chyba że skrzykniecie 100 osób i załozycie związek wyznaniowy, chatka bedzie domem modlitwy (jedno pomieszczenie plus WC), wtedy Agencja może wam ....

  9. #9

    Domyślnie

    Nie jesteśmy rolnikami ale z tego co wiem to chyba się coś zmieniło i ojciec dziecku moze odpisać pole6

  10. #10

    Domyślnie

    Prawo pierwokupu stosowane jest w przypadku sprzedaży. Ojciec rolnik może w ramach darowizny przekazać córce nieruchomośc rolną, nawet jeśli nie jest ona rolnikiem.
    Pytanie: czy gdy ojciec przekaże ci jako darowiznę nieruchomośc to czy będziesz mogła wystąpić o np. WZ na sielisko rolne, bo jeśli nie to niech ojciec wystapi o WZ na siedlisko (jako rolnik), nastepnie rozpocznijcie budowę na ojca i dopiero np. po wykonaniu fundamentów ojciec przekaze wam nieruchomosc w formie darowizny.

  11. #11

    Domyślnie

    Wniosek o wz już złożyliśmy (na nas) jako nie rolnicy i poinformowano nas w gminie że warunki zabudowy dostaniemy. Mieliśmy tylko wyznaczony teren w którym faktycznie możemy się wybudować.

  12. #12

    Domyślnie

    A jak mam rodzeństwo to oni muszą się w jakiś sposób zrzec czy coś jeżeli mi ta darowizna ma być dla mnie?

  13. #13

    Domyślnie

    A czego mają się niby zrzec?

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Cytat Napisał bocian93 Zobacz post
    A jak mam rodzeństwo to oni muszą się w jakiś sposób zrzec czy coś jeżeli mi ta darowizna ma być dla mnie?
    Darowiznę u notariusza dokonuje osoba/osoby wpisane w dziale II księgi wieczystej te same osoby powinny figurować w wypisie z EGiB czy na wyrysie.
    Rodzeństwo może być osobno obdarowane lub czeka na spadkobranie. To są odmienne tematy.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony