dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 27 z 35
Pokaż wyniki od 521 do 540 z 692
  1. #521
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Tatarak
    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    na zachód od Wrocka
    Posty
    8.719

    Domyślnie

    u mnie rekord głupoty pobił pomocnik malarza. po jednej stronie od wyjścia z domu leżała kupa gruzu, po drugiej ogród był już zaorany po pierwszym poplonie - normalnie czarne "poletko". gamoń wynosił z domu wiadra z taką gęstą "wodą" po myciu wałków", i chociaż do gruzu miał bliżej, szedł ją wylewać na ogródek. nie wiem, ile zdążył wylać, zanim go złapałam i obsobaczyłam. ale faktycznie - czasami można mieć wrażenie, że się ma do czynienia z ludźmi niespełna rozumu. u mnie najlepiej porządku pilnowali murarze. i drzewek nie niszczyli i w ogóle, a potem... ech

  2. #522

    Domyślnie

    Ja nie wiem co wy ludzie z tym Roundupem i herbicydami, jakby to był jakis złoty srodek!
    Chwasty zawsze bedą rosnąć. Nawet na glebach silnie zdegradowanych chemicznie nastepuje tzw sukcesja wtórna. Rośliny sie rozsiewają, obumierają, mineralizują, użyżniaja podłoże, tworząc siedlisko dla roślin bardziej wymagających, które też obumierają itd, aż w końcu powstaje las. Lanie herbicydów tego nie zatrzyma. Można się tylko potem zastanawiać dlaczego umierają pszczoły i skąd wziąć jabłka i owoce.
    Mając kawałek ziemi, na którym rosną wysokie chwasty przede wszytskim należy je skosić i najlepiej kompostować. Kosząc regularnie zielsko otrzymuje się darń, czyli jakas namiastkę trawnika. Czeste koszenie darni eliminuje rośliny 2-liścienne, po jakimś czasie zostaje sama trawa, choć rzeczywiście daleko jej będzie do trawnika angielskiego. Ale na etapie placu budowy i braku koncepcji na ogród jest to najprostsza droga. Potem dopiero można myśleć o hebicydach, tylko w uzasadnionych przypadkach np zakładania rabaty. I tak większośc rabat jest ściółkowana włokniną i zasypywana czymś w wierzchu, bo niestety większość właścicieli ogrodów nie zamierza spędzać w nim zbyt dużo czasu na pracach ogrodowych, a ściółkowanie skutecznie ogranicza wzrost chwastów. Lanie herbicydów w sposób opisywany w kilku poprzednich postach powinno być niedopuszczalne.

  3. #523

    Domyślnie

    sorki, zaczęłam czytać watek od środka, chyba już poszedł inną drogą, ale dla rounapowców go zostawię

    A jeszcze nt projektu zakupionego przezl ilka_ka
    Na allegro sprzedaja projekty ogrodów za 200 zł, co mnie kiedyś nieco podłamało, bo zastanawiałam się jak będąć konkurencyjną można zejść do takiej ceny. Trzebaby robić przynajmniej 1 projekt dziennie żeby przeżyć. Jak można zrobić porządny projekt ogrodu w 1 dzień? Ja nad każdym ogrodem myślę dniami i czasami nocami, ustalanie samej koncepcji wymaga czasu, nie mówiąc juz o rysowaniu i szczegółowym doborze roślin. Jak można wziąc za to 200 zł?
    Ostatnio edytowane przez madwo ; 01-02-2014 o 08:14

  4. #524
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar SKula
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Zaborów
    Posty
    2.673
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    73

    Domyślnie

    Cytat Napisał madwo Zobacz post
    Jak można zrobić porządny projekt ogrodu w 1 dzień? Ja nad każdym ogrodem myślę dniami i czasami nocami, ustalanie samej koncepcji wymaga czasu, nie mówiąc juz o rysowaniu i szczegółowym doborze roślin. Jak można wziąc za to 200 zł?
    wiesz , masz absolutną rację - to trochę tak jakby porównać obraz - wielkie dzieło do portretu narysowanego na kolanie na Krupówkach
    i to i to przedstawia twarz i jest jakimś odzwierciedleniem rzeczywistego człowieka
    ale jedno kosztuje 50 złotych a drugie ....czasem miliony
    które byście woleli powiesić sobie na ścianie?

  5. #525

    Domyślnie

    Cytat Napisał lena_89 Zobacz post
    Niestety nie mam żadnych nieszablonowych zabezpieczeń przed kradzieżą, działka jest ogrodzona, nieopodal mieszkają już sąsiedzi. Odnosząc się do dbania o rośliny - tak jak pisałam - jestem fanką zieleni, grzebanie w ziemi itd. sprawia mi niemałą radość.
    Myślicie, że budowlańcy mogliby uszkodzić cokolwiek ? Zwrócilibyśmy im uwagę, że należy uważać, w końcu w tym wypadku to my będziemy pracodawcami.
    Mnie się udało, przynajmniej do obecnego etapu (SSZ). Ale:
    1. Mogliśmy być obecni ciałem przy 90% transportów materiału
    2. Ekipa pracująca była jednoosobowa bez zaburzeń w logicznym myśleniu
    3. Oddziaływałam prośbą.
    4. Zapewniliśmy tzw. minimum logistyczne
    5. Tworzyłam ogród etapami uwzględniając pkt 4.
    Większy problem miałam z sąsiadami i ich ekipami- próbowali po moim terenie robić sobie skróty przejazdowe ciężkim sprzętem- pomogło wbicie palików i obciągnięcie sznurkiem i skopanie kawałka gruntu
    lipiec 2013

    październik 2013- budują się ściany, zielone górki to humus, po lewej założony sad, obsadzona południowa granica działki (po prawej) i 3 narożniki



    pas przed ogrodzeniem obsiany był zielonym nawozem- w tym miejscu były roboty ziemne pod wodociąg- glina wymieszała się z ziemią. Przekopałam zielony nawóz przed zimą, na wiosnę posieję tam trawę.
    Pozdrawiam
    Ś-ś

  6. #526

    Domyślnie Jak założyć ogródek

    Właśnie sprowadziłem się do nowego segmentu i jako-tako mieszkam z rodziną odkładając niektóre prace "na później", jako mniej priorytetowe.
    Odnosiło się to też do ogródka (niewielki 5 x 9 m), niestety parę ulew i woda stoi tuż po obu stronach tarasu (niewysoki 20cm, beton i kafelki zewnętrzne, pod kafelkami specjalna folia) i jest to pod domem.

    Z ogrodnictwa jestem zielony (chociaż potrafię kosić trawę i dlatego będę wdzięczny za odpowiedzi na kilka pytań:

    1.Od czego zacząć prace? czy pod domem, gdzie stoi woda, podsypać ziemię i dodać jakiś żwir/kamienie, żeby woda spływała nie na fundamenty, ale na ogródek?

    2. Jakich użyć materiałów? torf? Dzisiaj pada czy poczekać na lepszą pogodę?

    3.Czy da się założyć prosty trawnik bez użycia sztucznych środków (które widać na większości filmików na Youtube) oraz bez kompostowników (blisko są sąsiedzi i nie mam na tym niewielkim ogródku osobnego miejsca na kompostownik)?

  7. #527
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcskier Zobacz post

    1.Od czego zacząć prace? czy pod domem, gdzie stoi woda, podsypać ziemię i dodać jakiś żwir/kamienie, żeby woda spływała nie na fundamenty, ale na ogródek?

    2. Jakich użyć materiałów? torf? Dzisiaj pada czy poczekać na lepszą pogodę?

    3.Czy da się założyć prosty trawnik bez użycia sztucznych środków (które widać na większości filmików na Youtube) oraz bez kompostowników (blisko są sąsiedzi i nie mam na tym niewielkim ogródku osobnego miejsca na kompostownik)?

    Połączyłam twoje pytanie z wątkiem na temat zakładania ogrodów.
    Poczytasz od początku i pewne rzeczy ci się rozjaśnią.

    1. jak macie wykonane odprowadzenie wody z dachu?
    2. jaka macie glebę? pH, wilgotność, zawartośc próchnicy, wysokosc wód gruntowych

    3. kompostownik nie służy zakładaniu ogrodu, chociaż jest najlepszym sposobem na darmowy nawóz i próchnicę. Kompostownik nie smierdzi. Śmierdzą śmietniki.
    Jak masz siły samemu odchwaszzca ogród, to nie musisz używac herbicydów do zwalczenia chwastów.

  8. #528

    Domyślnie

    Budowa już prawie zakończona, pozostał odbiór i trzeba się trochę wziąć za teren wokół domu. Od samego początku wiedziałem, że będzie to dla mnie wyzwanie i teraz jestem pewien, że sam nie podołam, dlatego piszę na tym forum. Porobiłem zdjęcia wokół domu i proszę o dobre porady. Mianowicie nie mogę sobie poradzić z poziomami na moje działce.
    Ustaliliśmy że z przodu domu, czyli do samego wejścia usypujemy ziemię około 10 cm poniżej pierwszego schodka. Nawieźliśmy ziemi z wykopów ale nie czarnej i nią podwyższyliśmy teren, następnie na to chcieliśmy nasypać około 20 cm czarnej ziemi, ponieważ trawa nie ukorzenia się głęboko myślę, że to wystarczy. Tam gdzie będą rabaty to wyrzucę tą żółtą ziemię i dam żyznej. Jak to wszystko rozwiązać, od czego zacząć?? Z tyłu cała działka jest zachwaszczona, tam poziomu podnosić nie będziemy, myślałem to najpierw zaorać, później talerze i na końcu wybronować i tak zostawić przez zimę. Czy tą ziemię z przodu jakoś nawozić?? Nie potrafię sobie tego za bardzo poukładać. Myślę, że zdjęcia oddadzą to lepiej niż słowa i coś doradzicie, pomożecie









    Projekt Z8; 98m2; ławy 15cm styropianu, podłoga styropian grafit EPS 100 Termoorganika 2 warstwy (1x10 cm i 1x5cm na mijankę); Ytong 600 P+W, styropian 20 cm grafit, strop wełna Rockmin Plus 10 cm, Isover Uni-mata 15 cm, Uni-mata 18 cm, wszystko ułożone na mijankę; Okna na profilu Veka 3-szybowe, WM Brink Excellent 300, podłogówka + drabinka w łazience, Immergas Victrix 12KW+zasobnik 200L.
    Dziennik: http://forum.muratordom.pl/showthrea...ght=Olci+Sebka

  9. #529
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Zrób sobie ze sznurka i palików siatkę z poziomami. Wówczas będziesz wiedzieć w których miejscach trzeba ziemi dowieźć.
    Pamietaj, że powierzchnia ogrodu powinna być lekko nachylona od domu ku granicom działki.

  10. #530

    Domyślnie

    Elfir ok, ale czy np ta ziemie co chce nawiezc musze jakos dodatkowo wymieszac. Czy 20 cm bedzie wystarczająco na trawnik??
    Ostatnio edytowane przez mest ; 27-08-2014 o 07:14
    Projekt Z8; 98m2; ławy 15cm styropianu, podłoga styropian grafit EPS 100 Termoorganika 2 warstwy (1x10 cm i 1x5cm na mijankę); Ytong 600 P+W, styropian 20 cm grafit, strop wełna Rockmin Plus 10 cm, Isover Uni-mata 15 cm, Uni-mata 18 cm, wszystko ułożone na mijankę; Okna na profilu Veka 3-szybowe, WM Brink Excellent 300, podłogówka + drabinka w łazience, Immergas Victrix 12KW+zasobnik 200L.
    Dziennik: http://forum.muratordom.pl/showthrea...ght=Olci+Sebka

  11. #531
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ziemia z wykopów nie ma żadnej wartości dla roślin. Nie trzeba przekopywać, o ile to, co nawieziesz nie będzie się różniło konsystencją (czyli piaszczysta na piasek). Za to, jesli ta ziemia z wykopów została zagęszczona i teraz jest twardym "betonem" to trzeba ją rozluźcnić przed nawiezieniem nowej ziemi.

    20 cm wystarczy, o ile to, co nawiozłeś nie jest zbitym iłem lub gliną.

  12. #532

    Domyślnie

    Niestety zostalo zageszczone i troche gliny tez wystepuje
    Projekt Z8; 98m2; ławy 15cm styropianu, podłoga styropian grafit EPS 100 Termoorganika 2 warstwy (1x10 cm i 1x5cm na mijankę); Ytong 600 P+W, styropian 20 cm grafit, strop wełna Rockmin Plus 10 cm, Isover Uni-mata 15 cm, Uni-mata 18 cm, wszystko ułożone na mijankę; Okna na profilu Veka 3-szybowe, WM Brink Excellent 300, podłogówka + drabinka w łazience, Immergas Victrix 12KW+zasobnik 200L.
    Dziennik: http://forum.muratordom.pl/showthrea...ght=Olci+Sebka

  13. #533
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    no to najpierw rozluźnij spód (najlepszy byłby głębosz) a potem nawieź nowej ziemi

  14. #534

    Domyślnie

    A jak nie mam dostępu do głebosza to jak najlepiej?? Jeśli chodzi o tył działki to mam same chaszcze i teraz pomyślałem, żeby wszystko przelecieć roundapem a później to zaorać i wybronować. Można tak zrobić?? Mam tez problem ze skarpą z boku domu (ostatnie zdjęcie) tam już nie będę nawoził ziemi i nie wiem jak z tego wybrnąć, może wzdłuż domu wymurować murek z klinkieru i tam coś posadzić??
    Projekt Z8; 98m2; ławy 15cm styropianu, podłoga styropian grafit EPS 100 Termoorganika 2 warstwy (1x10 cm i 1x5cm na mijankę); Ytong 600 P+W, styropian 20 cm grafit, strop wełna Rockmin Plus 10 cm, Isover Uni-mata 15 cm, Uni-mata 18 cm, wszystko ułożone na mijankę; Okna na profilu Veka 3-szybowe, WM Brink Excellent 300, podłogówka + drabinka w łazience, Immergas Victrix 12KW+zasobnik 200L.
    Dziennik: http://forum.muratordom.pl/showthrea...ght=Olci+Sebka

  15. #535
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    skoro masz możliwosć zaorania to chyba każdy rolnik ma możliwosć podpięcia głębosza pod ciągnik.

    Ja bym zaorała, poczekała aż chwasty wzejdą i dopiero potem roundapem.

  16. #536

    Domyślnie

    Możliwość podpięcia ma ale nie wjedzie ciągnikiem wszędzie bo nie ma miejsca i jak tam to rozwiązać??
    Projekt Z8; 98m2; ławy 15cm styropianu, podłoga styropian grafit EPS 100 Termoorganika 2 warstwy (1x10 cm i 1x5cm na mijankę); Ytong 600 P+W, styropian 20 cm grafit, strop wełna Rockmin Plus 10 cm, Isover Uni-mata 15 cm, Uni-mata 18 cm, wszystko ułożone na mijankę; Okna na profilu Veka 3-szybowe, WM Brink Excellent 300, podłogówka + drabinka w łazience, Immergas Victrix 12KW+zasobnik 200L.
    Dziennik: http://forum.muratordom.pl/showthrea...ght=Olci+Sebka

  17. #537
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    sa małe ciągniki ogrodowe.

  18. #538

    Domyślnie

    No takiego to akurat nie ma, a sam raczej nie będę kupował. Chodzi mi o jakiś "ręczny" sposób
    Projekt Z8; 98m2; ławy 15cm styropianu, podłoga styropian grafit EPS 100 Termoorganika 2 warstwy (1x10 cm i 1x5cm na mijankę); Ytong 600 P+W, styropian 20 cm grafit, strop wełna Rockmin Plus 10 cm, Isover Uni-mata 15 cm, Uni-mata 18 cm, wszystko ułożone na mijankę; Okna na profilu Veka 3-szybowe, WM Brink Excellent 300, podłogówka + drabinka w łazience, Immergas Victrix 12KW+zasobnik 200L.
    Dziennik: http://forum.muratordom.pl/showthrea...ght=Olci+Sebka

  19. #539
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    szpadel i na dwa razy?

  20. #540

    Domyślnie

    Warto przygotować tą nawierzchnię pod trawę jeszcze przed zimą? Trochę mi na tym zależy bo bym sobie podniósł poziom działki, no ale jeśli będę miał powtarzać te wszystkie czynności dwa razy to może poczekać do wiosny?? Czym "odżywić" ziemię??
    Projekt Z8; 98m2; ławy 15cm styropianu, podłoga styropian grafit EPS 100 Termoorganika 2 warstwy (1x10 cm i 1x5cm na mijankę); Ytong 600 P+W, styropian 20 cm grafit, strop wełna Rockmin Plus 10 cm, Isover Uni-mata 15 cm, Uni-mata 18 cm, wszystko ułożone na mijankę; Okna na profilu Veka 3-szybowe, WM Brink Excellent 300, podłogówka + drabinka w łazience, Immergas Victrix 12KW+zasobnik 200L.
    Dziennik: http://forum.muratordom.pl/showthrea...ght=Olci+Sebka

Strona 27 z 35

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony