dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 29 z 35
Pokaż wyniki od 561 do 580 z 692
  1. #561
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar marsik32
    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Skąd
    Borkowo
    Kod pocztowy
    80-180
    Posty
    160

    Domyślnie

    Witam. W zeszłym roku zleciłem zagospodarowanie terenu wokół domu. W skład tego zagospodarowania wchodziło wydzielenie różnych części ogrodu pod różne ogrody tematyczne, mam tu na myśli część skalniaka czy inną część w założeniu pod ogród japoński. Wykonawca to wykonał z podkładów kolejowych. Generalnie w całym ogrodzie jest prawie 300 podkładów. Dodatkowo wykonał automatyczne nawadnianie oraz kostkę brukową oraz ok 500 m2 trawnika.Na całej powierzchni została nawieziona ziemia urodzajna, ponoć przesiewana i czysta. Oczywiście została też ułożona siatka na krety. Trawa została posiana na początku maja. W lipcu rosły już chwasty jak złoto a we wrześniu pojawił się mech. Niestety wykonawca nie rozluźnił nawiezionej gleby i z uwagi na to że gleba właściwa to ciężka glina, to generalnie jest mokro i grząsko. Sugerowałem mu że powinien ziemię mieszać z piaskiem ale twierdził że nie ma takiej potrzeby. Odnośnie mchu to powiedział że trzeba sypać wapno zima jak będzie śnieg bo na razie trawa jest za słaba i za młoda. Ostatecznie sytuacja jest taka że jestem mu dłużny kilkanaście tysięcy zł za samą robociznę bo za wszystkie materiały mu zapłaciłem. Nie sadziłem żadnych roślin to nawet nie wiem czy cokolwiek u mnie urośnie. Nie za bardzo mam teraz kasę żeby od razu wszystko posadzić co bym chciał i sprawdzić co się przyjmie a co nie. Przez tą siatkę na krety to nawet nie mogę tego zaorać bo pewnie bym tak zrobił. Czy może powinienem sadzić tylko jakiś pewien rodzaj roślin które mają płytkie korzenie? Nie wiem co mam teraz z tym wszystkim zrobić...
    Dom 170m2 plus garaż 30m2. pompa ciepła PPC Ekopower C11 plus softstart. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem, ocieplenie ściany 25 cm styropian, dach 30 cm wełna, Podłoga na gruncie 20 cm styropian, okna Vetrex, odkurzacz centralny Profi 40.1, blachodachówka Corona Ahi Roofing, tylko podłogówka.

  2. #562
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar SKula
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Zaborów
    Posty
    2.673
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    73

    Domyślnie

    nie chcę Ciebie dobijać , ale przeczytaj uważnie artykuł - 300 podkładów w ogrodzie...
    http://www.akademiaodpadowa.pl/227,a...nego-z-eks.htm

    siatka na krety to doprawdy drobnostka , podczas sadzenia rośliny - po prostu rozetnij ją na X i posadź ją

  3. #563
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    mech rosnie też na glebach wapiennych

    Pytanie - czy wasza umowa obejmowała posianie trawy czy założenie trawnika?
    Bo jak założenie trawnika, to, kiedy na koniec sezonu masz brzydka trawę to ją po prostu reklamuj. Niech się wykonawca martwi dlaczego jest słaba i rzadka, w końcu on przygotowywał glebę.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 22-01-2015 o 19:20

  4. #564

    Domyślnie

    Witajcie,
    Jestem początkującym rolnikiem/ogrodnikiem/amatorem i mam kilka pytań dotyczących zakładania od samego początku ogrodu. Prześledziłem kilkanaście różnych wątków z tego forum właśnie dotyczących tego tematu i mam kilka pytań trochę bardziej systematyzujących to o czym już wiem. ale od samego początku. Mam działkę ok 1000 m2 lekko pochylona praktycznie gliniastą. Zimą, wiosną, jesienią jak popada i pochodzi się po tej ziemi buty ważą 10 kg więcej latem jak słońce przyświeca skorupa, łopaty się nie wbije. Teraz na niej nie ma nic oprócz metrowych chwastów a chciałbym na początek posadzić kilka drzewek, jakiś żywopłot i wysiać trawę. Ich pewnie najlepiej i najszybciej pozbędę się Rundupem. Później wyczytałem że najlepiej taką glebę rozluźnić piaskiem mieszanym z nawozem naturalnym. I teraz moje pytanie jakim najlepiej biorąc pod uwagę wielkość działki. Jaka to ma być ilość? Ile piasku i nawozu naturalnego mam nawieźć żeby odpowiednio tą glebę rozluźnić. Mam później możliwość zaorania tego małym traktorkiem. Czy w związku z tym najpierw muszę ten piasek z nawozem rozprowadzić odpowiednio na działce? Mieszać najpierw piasek z nawozem czy wszystko warstwami wysypać i później zaorać? Poza tym później chciałbym posadzić poplon i znów przekopać cały teren. Czy dam radę zrobić glebogryzarką przy tak gliniastej glebie czy za każdym razem będę musiał wjeżdżać traktorem? Pewnie te pytania są banalne ale tak jak wspomniałem dopiero zaczynam i będę wdzięczny za każdą poradę.

    Pozdrawiam

  5. #565
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ok. 10 cm żwiru drobnego lub sieczki słomianej, suchych liści. Z tym, że żwirek dawałabym w zasadzie jedynie pod trawnik. Dla drzew i krzewów jego grubość jest pomijalna. Wybierz gatunki znoszące gliniaste gleby.
    Maksymalna dawka obornika to ok. 300 kg na 1000 m2 działki (30 t/ha).

    Glebogryzarka - zależy jakiej mocy.

  6. #566

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź Na razie właściwie na całym terenie chciałbym przygotować jednakową glebę tylko czy ten obornik na wiosnę będzie dobrym pomysłem? czy lepiej może torf odkwaszony?. jeśli chodzi o glebogryzarkę to spalinową mocniejszą taką powyżej 3000 W. Pytanie czy to ma w ogóle sens, czy ktoś ruszał taką ciężką ziemię rolną glebogryzarką czy jak ją kupię no nie ugrzęznę w tej glinie albo ją połamię

  7. #567
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    obornik chyba wyjdzie taniej. A torf dodatkowo będzie trzymał wodę.

  8. #568
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    markpm

    Zarejestrowany
    Feb 2015
    Kod pocztowy
    32-300
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Maksymalna dawka obornika to ok. 300 kg na 1000 m2 działki (30 t/ha).
    Dlaczego nie można więcej? To przecież "sama natura"....

  9. #569
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    z powodu wymywania azotu do wód gruntowych

  10. #570

    Domyślnie Zaniedbana działka

    Witam,
    Posiadam nowo wybudowany dom i działkę o powierzchni ok 1000 m2. Jako że dom jest już gotowy do zamieszkania chciałbym zająć się doprowadzeniem działki do porządku tzn. założyć trawnik.
    Jestem laikiem w takich tematach, więc chciałbym prosić Was o porady.
    Stan działki na chwilę obecną:
    - nierówności czyli nie jest to płaska powierzchnia (dołki i górki +/- 20 cm)
    - rosną na niej trawy, chwast itp. Do tej pory ograniczałem się tylko do koszenia tego,

    Nasze pomysły:
    1) Moim zdanie należałoby powoli przekopać szpadlem całą działkę, przy okazji wyciągając tą trawę i chwasty - bardzo to pracochłonne ale chyba i skuteczne. Po wszystkim zagrabić, przejechać walcem aby było równe.
    2) Żona chciałaby zatrudnić sąsiada rolnika aby wszystko zorał, potem wyrównać. Moim zdaniem nie pozbędziemy się w ten sposób chwastów.

    Proszę o Wasze opinie i sugestie!

  11. #571
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar aiki
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Chojnice
    Kod pocztowy
    89-600
    Posty
    2.626
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Za mała działka aby to zaorać dokładnie. Więcej pojeździ niż przeorze.
    Samo zaoranie by pomogło ale musiałoby być głęboko i dokładnie.
    Być może wynająć jakąś glebogryzarkę i pług podpiąć do niej (mocna)
    Przekopanie to można się trochę namachać ale wykonalne.
    Potraktować randapem i jak swoje zrobi wówczas spulchnić wyrównać i zasiać.

  12. #572

    Domyślnie

    czy ten żwir mam wymieszać z próchnica? Czy mogę na przykład najpierw żwir przeorać z gliną i później to wszystko nawieźć. Ewentualnie bez obornika zasiać poplon?

  13. #573

    Domyślnie Koniec budowy - humus i siatka na krety - proszę o podpowiedź

    Kłaniam się wszystkim.
    Bardzo proszę o wskazówki w pilnej (dla mnie kwestii).
    Jestem na etapie wykańczania domu. Ciężkich sprzętów już nie będzie, najwyższy czas wziąć się za 'obejście'. Krajobraz na działce typowy - góra humusu zdjęta przed stanem zero, koleiny po samochodach i koparkach - krajobraz księżycowy.
    Chcę to szybko wyrównać i zacząć zagospodarowywać. Sytuację (być może) komplikuje fakt iż chciałem na większości ogrodu ułożyć siatkę na krety. I teraz miotam się ze scenariuszami - czy w jakiś sposób spulchniać stan istniejący, czy też podrównać jeno, wyłożyć siatkę, zasypać 'moim' humusem plus ewentualnym dokupionym? Czy przed koparką traktować ziemię np. glebogryzarką? Czy też 'ruszyć' to co jest koparką na jakieś 10 cm, rozłożyć siatkę i zasypać humusem? Po ułożeniu siatki już raczej nie 'wkopię' się zbyt głęboko z uwagi na możliwość jej uszkodzenia.
    Może banalne, ale nie jestem zbyt biegły w te klocki.
    Proszę o wsparcie, gdyż mogę mieć koparkę we wtorek.
    Z góry dziękuję.
    Pozdrawiam. /Mirek

  14. #574
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ziemia ubita przez sprzęt powinna być spulchniona przed rozkładaniem tej góry humusu.
    Siatkę zakopuje się ok 5-10 cm pod pow.
    najwygodniej po prostu rozplantować humus, położyć siatkę pod planowanym trawnikiem (na rabatach nie ma większego sensu, bo krety nie szkodzą w jakiś istotny sposób krzewom) i zasypać nawiezionym czarnoziemem.

  15. #575
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    vincenzo

    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Posty
    25
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    35

    Domyślnie

    Witam,

    zakładam ogród.... przejrzałam/przeczytałam wiele wątków na forum muratora w tym temacie i próbuję zmierzyć się z tym tematem sama. Ziemia jest wilgotna, gliniasto-piaszczysta, w okolicy rosnie duzo bzu/lilaków, forsycji, krzewuszek.... Na działce zaś chrzan (!). Mamy też juz zastałe 2 jabłonie, szpaler leszczyn, mirabelke. Od sąsiada przechodzi do nas orzech, świerk i cos co ponoć nazywa się boldinia.

    Ogród będę zakładać etapami. Mam zamiar zacząć od odgrodzenia się od drogi. Niestety ogród mamy od frontu . W załaczeniu kawałek działki z zaznaczoną rabatą, którą sobie samodzielnie próbowałam zaplanować. Proszę poradżcie, czy takie zestawienie ma sens, nie bedzie pstrokato?

    Poniższe drzewa/krzewy już są:
    1. Jabłoń
    11. Orzech włoski
    12. Świerk
    13. Boldina

    To co chcę zasadzić:
    3. Pęcherznica zielona
    4. Pęcherznica czerwona
    5. Tawuła goldenflame
    6. Dereń Flaviramea
    7. Krzewuszka - nie wiem jeszcze która odmiana, poprzesadzana turzycą variegata
    8. Turzyca variegata
    9. Dereń kanadyjski - żeby rozjasnic ten kąt. Od środka ogrodu musi tam byc cos niskiego, ponieważ jest tam zaplanowana lampa oświetlenia ogrodowego. Kabel jest już pociągniety niestety zbyt blisko granicy.
    10. Tawuła Arendsa

    Po ile sztuk turzycy, derenia kanadyjskiego czy tawuł należy kupić aby uzyskac sensowny efekt?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rabata1.jpg
Wyświetleń:	35
Rozmiar:	95,1 KB
ID:	319415

  16. #576
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    dereń kanadyjski nie rozjaśni ci kąta bo to niska, okrywowa krzewinka
    Arendsa jest tawułka. Tawuły to krzewy, tawułki to byliny.

  17. #577
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    vincenzo

    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Posty
    25
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    35

    Domyślnie

    Elfir, dziękuję za odpowiedź. A co byś poleciła tam posadzić żeby rozjaśniło ten kąt?

    Ponieważ jest tam lampa ogrodowa trochę niefortunnie umiejscowiona, pomyślalam że rabatę zrobię tak żeby ta lampa była w jej środku. Dlatego chcialam coś niskiego posadzić przed nią, aby nie zasłaniało światła. Pomyslalam o dereniu kanadyjskim bo jest niski i ma biale kwiaty - przynajmniej na zdęciach w internecie

    Dzięki za sprostowanie terminologii tawuł i tawułek. Postaram sie używać nazw poprawnie

  18. #578
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    pokaż zdjęcie tego kąta.
    Dereń kanadyjski jest naprawde mały i dośc trudny w uprawie.
    Ma białe kwiatki, ale są ciekawsze rośliny - np. taki barwinek Ilumination.

  19. #579
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    vincenzo

    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Posty
    25
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    35

    Domyślnie

    Załączam zdjęcie miejsca na rabatę - cały odcinek od furtki w prawo - 11 metrów. No i wspomniany wcześniej kąt po prawej stronie widoczny pomiędzy górą ziemi a ogrodzeniem. To jest strona południowa - słońce przez cały dzień.

    Obawiam się, że jak tam posadzę pęcherznicę czerwoną, to będzie tam dosyć ciemno.Tawuła goldenflame trochę to rozjaśni, ale z drugiej strony tawułka Arendsa też jest ciemna. A może floksy będą dobre? Takie z jasnoróżowymi kwiatkami?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rabata1.jpg
Wyświetleń:	71
Rozmiar:	100,0 KB
ID:	319614

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rabata2.jpg
Wyświetleń:	65
Rozmiar:	98,8 KB
ID:	319615

  20. #580
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    vincenzo

    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Posty
    25
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    35

    Domyślnie

    A może zamiast pęcherznicy czerwonej dać tam trzmielinę pospolitą?

    Jest tyle pięknych krzewów, że aż trudno się zdecydować. Chciałoby się posadzić wszystko

Strona 29 z 35

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony