dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 30 z 35
Pokaż wyniki od 581 do 600 z 692
  1. #581
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Przykład:


    biało-zielone - grupa derenia białego, pod nim na różowo pas tawułek albo turzycy
    czerwone pęcherznica lub czerwonolistna krzewuszka
    wysokie zielone z białymi kwiatami - kalina koralowa, pod nią tawuły szare lub nippońskie. Żółta tawuła japońska
    niskie zielone to akcenty iglaków, np. świerk Nidiformis, choina Jeddeloh (zależy od nasłonecznienia)
    Wzdłuż sąsiada hortensje wiechowate podsadzone np. piwoniami

  2. #582
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    vincenzo

    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Posty
    25
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    35

    Domyślnie

    Elfir, ogromne dzięki! Cudna koncepcja

    Mam pytanie o tę kalinę koralową - można ją przycinać? Bo z tego co wyczytałam to ona dosyć wysoka i szeroka rośnie - 4m/4m!!! I ile od ogrodzenia trzeba ją posadzić? Pewnie z 1.5m? Chciałabym, żeby te krzewy posadzone wzdłuż ogrodzenia przechodziły przez siatkę, tak żeby nimi zakryć siatkę od strony drogi. Dodatkowo nad ogrodzeniem idą przewody energetyczne, więc muszę pilnować i przycinać cokolwiek tam posadzę.

    Bardzo podoba mi się pomysł z hortensjami i piwoniami - cudo!!!!! Jedyne co mnie martwi, to czy orzech, który tam rośnie w pobliżu (może być niewidoczny na zdjęciu) nie będzie im przeszkadzal? Ponoć nie jest dobrym sąsiedztwem dla roślin.
    Ostatnio edytowane przez vincenzo ; 09-06-2015 o 07:52

  3. #583
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    każdy krzew można przycinać.
    Możesz tam też dodać lilaki. np. po obydwu stronach furtki szczepione na pniu lilaki Meyera "Palibin" podsadzone różami okrywowymi, bukszpanem lub żurawkami

    Orzech - jedyna przeszkoda to konieczność dodatkowego podlewania, bo drzewa zabierają wodę krzewom i bylinom a piwonie lubią dużo wody.

    Zasadniczo cała kompozycja jest dość szeroka. Zakładając, że kalina po 10 latach będzie miała ze 2,5 m szerokości (polecam prowadzenie jej w formie kielicha lub małego drzewka na pniu - czyli dołem usunąć gałązki, by zrobić miejsce na tawuły)) a pod nią będą jeszcze tawuły nippońskie o szerokości dochodzącej do 2m i tawuły japońskie to rabata musi mieć te 2,5-3 m szerokości.

  4. #584
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar ditomasso
    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Toruń
    Dzielnica
    Pigża
    Posty
    242
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    80

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    ekspansywnymi bylinami, na zasadzie posadź i zapomnij.
    Elfir, rzuć proszę kilka przykładów takich bylin. To coś dla mnie...

  5. #585
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    konwalia, barwinek, jasnota, pragnia, bodziszek korzeniasty

  6. #586

    Domyślnie

    Cały czas sobie walczę z wyrównywaniem działki i nawiozłem już ostatnią warstwę urodzajnej ziemi około 20 cm. Chciałbym ją jeszcze utwardzić i dać jej trochę czasu żeby się uleżała i na jesieni posiać trawę (jak się uda) i teraz nie wiem co zrobić na tej jesieni jak przygotować tą ziemię? Jeszcze raz ją przekopać? Pewnie pojawią się chwasty, spryskać i odczekać? Wgl zawsze zastanawiało mnie jak siać tą trawę, o co mi chodzi? Jeśli gleba jest twarda to chyba nie wysypię na nią nasion bo wiadomo, że się nie zakorzenią. Porobić grabkami jakieś "tunele"? i dopiero nasiona? A później wywałować czy jakoś przykryć te nasiona? Nie mogę pojąć tych rzeczy bo jest to dla mnie kompletna nowość.
    Projekt Z8; 98m2; ławy 15cm styropianu, podłoga styropian grafit EPS 100 Termoorganika 2 warstwy (1x10 cm i 1x5cm na mijankę); Ytong 600 P+W, styropian 20 cm grafit, strop wełna Rockmin Plus 10 cm, Isover Uni-mata 15 cm, Uni-mata 18 cm, wszystko ułożone na mijankę; Okna na profilu Veka 3-szybowe, WM Brink Excellent 300, podłogówka + drabinka w łazience, Immergas Victrix 12KW+zasobnik 200L.
    Dziennik: http://forum.muratordom.pl/showthrea...ght=Olci+Sebka

  7. #587
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar ditomasso
    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Toruń
    Dzielnica
    Pigża
    Posty
    242
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    80

    Domyślnie

    Cytat Napisał mest Zobacz post
    Cały czas sobie walczę z wyrównywaniem działki i nawiozłem już ostatnią warstwę urodzajnej ziemi około 20 cm. Chciałbym ją jeszcze utwardzić i dać jej trochę czasu żeby się uleżała i na jesieni posiać trawę (jak się uda) i teraz nie wiem co zrobić na tej jesieni jak przygotować tą ziemię? Jeszcze raz ją przekopać? Pewnie pojawią się chwasty, spryskać i odczekać? Wgl zawsze zastanawiało mnie jak siać tą trawę, o co mi chodzi? Jeśli gleba jest twarda to chyba nie wysypię na nią nasion bo wiadomo, że się nie zakorzenią. Porobić grabkami jakieś "tunele"? i dopiero nasiona? A później wywałować czy jakoś przykryć te nasiona? Nie mogę pojąć tych rzeczy bo jest to dla mnie kompletna nowość.
    Istotny temat poruszasz. Ja też jestem zielona, 2 razy już randapowaliśmy nasze poletko przed nawiezieniem ziemi. Niestety, teraz znów porosło nam komosą! I teraz co, trzeci raz randapować?
    A potem, jak nawieziemy czarnoziemu i wzejdą chwasty, to znowu??/ Przyłączam się do pytania. Jestem silnie zmotywowana, żeby robić ten trawnik własnoręcznie

  8. #588
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    po co randapowaliście przed nawiezieniem?

    To oczywiste, że jak dłużej zostawicie gołą ziemię to, zwłaszcza latem, natychmiast się coś wysieje.

    Usuwacie chwasty raz , ewentualnie drugi raz po miesiącu, jak działka mocno zachwaszczona i natychmiast siejecie trawę.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 09-07-2015 o 20:00

  9. #589
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar ditomasso
    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Toruń
    Dzielnica
    Pigża
    Posty
    242
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    80

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    po co randapowaliście przed nawiezieniem?

    To oczywiste, że jak dłużej zostawicie gołą ziemię to, zwłaszcza latem, natychmiast się coś wysieje.

    Usuwacie chwasty raz , ewentualnie drugi raz po miesiącu, jak działka mocno zachwaszczona i natychmiast siejecie trawę.
    Dzięki Elfir

  10. #590

    Domyślnie

    Elfir dzięki za odp; ale napisz mi jeszcze przed samym sianiem trawy, co zrobić z ziemią? Nie wysypię przecież nasion na twardą ziemię, chyba, że się mylę. Zlać wodą i zruszać grabiami i dopiero sianie??
    Projekt Z8; 98m2; ławy 15cm styropianu, podłoga styropian grafit EPS 100 Termoorganika 2 warstwy (1x10 cm i 1x5cm na mijankę); Ytong 600 P+W, styropian 20 cm grafit, strop wełna Rockmin Plus 10 cm, Isover Uni-mata 15 cm, Uni-mata 18 cm, wszystko ułożone na mijankę; Okna na profilu Veka 3-szybowe, WM Brink Excellent 300, podłogówka + drabinka w łazience, Immergas Victrix 12KW+zasobnik 200L.
    Dziennik: http://forum.muratordom.pl/showthrea...ght=Olci+Sebka

  11. #591
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    zasadniczo ziemię się wałuje przed rozpoczęciem siewu., więc nie może być miękka i pulchna. Ale też nie może być ubita na beton np. przez samochody.

    Nie wiem w jakim stanie macie ziemię na działce. Jak glina twarda jak kamień to tu należy zacząć od zmiany jej właściwości.

  12. #592
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    vincenzo

    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Posty
    25
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    35

    Domyślnie

    Witam,

    Potrzebuję podpowiedzi co zrobic z jabłonką, która troche wchodzi w podjazd? Tzn, nie jest problemem to, że wchodzi - bo ją ominę, ale nie chciałabym jej jednocześnie zniszczyć. Co prawda jest stara i jabłek z niej nie ma, ale drzewo to drzewo, troche cienia daje, no i już jest. Więc wycinka raczej nie wchodzi w grę.

    Są dwa pomysły:
    1. Czerwona linia na zdjęciu pokazuje jak będzie mniej więcej poprowadzony podjazd. Można by więc na około jabłonki wymurować palisadę na ok. 50 cm od jabłonki. I dosypać trochę ziemi pod jabłonkę aby zrównać z trawnikiem - ok 10-20 cm.

    2. Usypać skarpę od podjazdu do poziomu trawnika, tyle że wtedy jabłonka bedzie przysypana ok 50-60 cm ziemią. Czy można aż tak wysoko zasypać pień?

    Co o tym myślicie? Któraś z tych opcji ma sens? A może macie jakieś inne pomysly?


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	jabłonka.jpg
Wyświetleń:	95
Rozmiar:	100,1 KB
ID:	326942
    Ostatnio edytowane przez vincenzo ; 09-08-2015 o 20:45

  13. #593
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    vincenzo

    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Posty
    25
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    35

    Domyślnie

    Czyżby wątek umarł? Nikt tu nie zagląda? Wygląda na to, że sezon urlopowy w pełni....
    Ostatnio edytowane przez vincenzo ; 20-08-2015 o 09:04

  14. #594
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    vincenzo

    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Posty
    25
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    35

    Domyślnie

    Zaryzykuję i zapytam w tym wątku i może ktoś jednak coś doradzi...

    Co ile cm należy sadzić derenie, żeby uzyskać ładny żywopłot? Jak posadzę co 1 metr nie będzie zbyt gęsto?

    I takie ogólne pytanie odnośnie gestości nasadzeń krzewów. Jak jest napisane że krzew rozrasta sie do np 3m szerokości, to rozumiem że to jest już dojrzały krzew np 10 letni, tak? W takim razie jak chcę takich krzewów posadzić 4 sztuki, to w jakiej odległości od siebie powinnam je sadzić? 70 cm, 1 metr?

    Czy jest OK przyjąć zasadę, żeby sadzić krzewy tak daleko od siebie, aby docelowo zachodziły na siebie 50cm?

    Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź

  15. #595
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    jabłonka - zrób dla niej coś w rodzaju okrągłej wyspy - z jednej strony podjazd a z drugiej chodnik do domu.
    Nie podsypuj ziemi tylko od strony podjazdu zrób wysoki krawężnik.
    Rabaty powinny być niżej niż trawnik i bruki, bo wówczas kora nie wysypuje się z rabat.

    Pod jabłonką możesz posadzić bukszpan/cis i ciąć na obwódkę. Albo żurawki.

    Derenie akurat są dość ażurowe jak na żywopłoty, ale spokojnie można nawet co 0,8 m.
    Dereń urośnie do tych 3 m tylko jak nie będziesz ciąć. Ponieważ derenie zaleca się co kilka lat odmładzać (bo tylko młode pędy mają jaskrawy kolor), nie sądzę, by przy regularnej pielęgnacji były większe niż 2 m.
    Odmian Ivory Halo jest mniejsza niż inne.

  16. #596
    STAŁY BYWALEC (min. 300) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Maciejka2
    Zarejestrowany
    May 2009
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    458

    Domyślnie

    Ja posadziłam w tym roku derenie elegantissima na żywopłot co 1m. Wyglądają trochę rzadko

  17. #597
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    vincenzo

    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Posty
    25
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    35

    Domyślnie

    Dzięki za podpowiedzi.

    Niestety przy jabłonce od strony podjazdu została nasypana ziemia , ale może jeszcze sie uda ją wybrac i podmurowac ten krawężnik.

    Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie skarp - jak je najlepiej zagospodarować? A może starac sie ich unikać tworząc ogród? I usypywać je tylko tam, gdzie jest bezwzglednie konieczne? A jak już muszą być to lepiej żeby byly raczej łagodne czy bardziej strome?

    Planuję rabate od strony tarasu - jeszcze nie wiem co tam ma byc, jakie rośliny, ale musze ja w tym roku uformować (sadzić będę na wiosne pewnie). Ta rabata będzie miała kształt trójkąta między ścieżką prowadzącą do wejścia do domu a tarasem. Jak tylko mi sie uda to wstawię zdjęcie. I zastanawiam sie czy na jej całości zrobić skarpę o łagodnym spadku. Czy może zrobić stromą skarpę a resztę rabaty zostawić płaską?

    W tym drugim rozwiązaniu można by na skarpie posadzic jakies zadarniające rośliny, które by tworzyły tlo dla tych roslin rosnących poniżej. Dodatkowo, na płaskiej części skarpy można by posadzić rośliny, które rosną wyższe, nie martwiąc się, że zasłonią widok na ogród z tarasu. Wysokośc tarasu to ok 0.9m.

    Ta rabata usytuowana jest centralnie od południa. Słońce operuje tam ostro przez cały dzień.
    Ostatnio edytowane przez vincenzo ; 24-08-2015 o 22:44

  18. #598
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    stroma skarpa wymaga wzmocnienia (murki), bo będzie ci się po deszczu rozmywać.
    Jak masz taras od południa, to dobrze go zacienić drzewami

  19. #599
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    vincenzo

    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Posty
    25
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    35

    Domyślnie

    Tak, murki oporowe i tak będą. Zastanawiałam sie tylko, która rabata jest łatwiejsza i wygodniejsza z punktu widzenia aranżacji:
    1. ze skarpą stromą a potem płasko
    2. ze skarpą łagodną na całej powierzchni rabaty.

    Dla przypomnienia, ta rabata ma kształt trójkąta, którego dwa krótsze boki są skarpami.

    Nie chcę zacieniać tego tarasu, bo on ma przede wszystkim służyć opalaniu się Dlatego nie chcę sadzić drzew. Taras do siedzenia, stołowania sie, grilowania, chcemy zrobić pod orzechem - czyli w zacienionym miejscu.

    Dodatkowo nie mam za dużo miejsca na dziłce na wysokie drzewa.

  20. #600
    WITAJ, czytaj i pytaj... :) Avatar MarekOndak
    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    55-233
    Posty
    8

    Domyślnie

    Przemyśl jeszcze swoja decyzje co do zacieniania tarasu i nasadzania wokół niego drzew, ja kiedyś też miałem takie podejście do tego, ale z czasem okazało się że w okół tarasu jest tak jakoś łyso, żona ponasadzała tylko jakieś skalniaki i niskie rośliny, a teraz z czasem brakuje nam cienia i zieleni przy tarasie. Drzewa rosną tylko wokół ogrodzenia. Więc w tym roku wzięliśmy się za całkowitą metamorfozę naszego ogrodu i tarasu, kupiliśmy mnóstwo roślin, drzewek, nawozów a przy okazji zadbaliśmy też o nawadnianie naszego ogrodu, właściwie wszystko udało nam się kupić w jednym sklepie, ma bardzo bogatą ofertę -jeżeli ktoś jest zainteresowany to polecam asortyment sklepu http://www.sklepogrodniczy.pl/
    Ostatnio edytowane przez MarekOndak ; 14-10-2015 o 13:29

Strona 30 z 35

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony