dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 8 z 35
Pokaż wyniki od 141 do 160 z 692
  1. #141
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ms.
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    3.572
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    322

    Domyślnie

    U nas odwrotnie.

    Ziemia przygotowana (jesienią glebogryzarka, oranie), wiosną powtórka. Perz niszczony siłą roundupa.
    Tylko brać się za kształtowanie ogrodu.
    marta

  2. #142

    Domyślnie

    Marto

    Jak patrzę jak mi ciężkie samochody z dostawami towarów i tony piachu i żwiru potrzebnego do budowy rozjeździły kawał ogrodu, to cieszę się że nie zrobiłam nic wcześniej. Nie mam też jeszcze docelowego ogrodzenia, a to kolejne kopanie pod fundamenciki ogrodzenia.
    Ponadto musiałam/muszę podrównać trochę teren.
    Trudno się mówi, będzie dopiero wiosną ładniej. Może zdąże jeszcze chociaż z trawą.
    Ubezpieczenia

  3. #143
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ms.
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    3.572
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    322

    Domyślnie

    U nas dom blokuje wjazd w głąb działki.
    Cały ruch towarowy odbywa się przed domem.

    Dlatego postaraliśmy się, żeby pan z traktorem działał zanim zaczęła się budowa. Jeśli będzie trzeba podsypać ziemię, zostanie zasuwanie z taczkami.
    marta

  4. #144

    Domyślnie

    Witam. My rozpoczęliśmy budowę domu rok temu, po zakończonych pracach nad postawieniem domu wziełam sie za ogród. Chcę sie wprowadzić do domu z ogrodem. Teraz jesteśmy na etapie wykończeniówki a ogród juz rośnie. Kocham skalniaki i oczka i różne rośłinki wieloletnie więc same takie posadziłam, no i oczywiście trawa. Trochę jest zachwaszczona ale jeszcze jest za młoda zeby ja pryskać, A oto kilka zdjęć mojej pracy:
    [img][/img]
    [img][/img]
    [img][/img]

  5. #145

    Domyślnie Jak zamienic gline i piach w piekny ogrod?

    Kochani
    Patrze na wasze ogrody i nie moge oczu oderwac. Mysli o zagospodarowaniu ogrodu spedzaja mi sen z powiek.
    Obecnie mam wielka bryle piachu i gliny na dzialce. Ze wzgledu na podmokly teren i wiosenne zalewanie musielismy podniesc dzialke o metr.
    Piach wyniosl by nas majatek wiec za grosze zamawialam cale wanny gliny z piachem dzieki czemu szybko i tanio podnioslam teren. Jesienia zaczal sie koszmar, moje 2 letnie dziecko ciagle umorusane w glinie po kolana, kurtka obklejona glina i ciagle pranie. Teraz mysle tylko o tym by jak najszybciej zrobic trwanik na wiosne i nie wiem jak sie za to zabrac.
    1 Zamowic humus?
    niedaleko mnie facet sciaga zpola humus i sprzedaje po 250zl za kamaza
    2 Zamowic czarnoziem i torf?
    Potrzeba tego u mnie duzo, mam jakies 500m ogrodu a cena czarnoziemu to 500-800zl za samochod
    3 czy posypac to wszystko wapnem, wymieszac itp?
    4. Mysle o zrobieniu systemu nawadniania tylko nie wiem jakies firmie zaufac i poszukuje dobrego i niedrogiego wykonawcy w okolicach W-wy. Bede wdzieczna za namiary
    5.Rozwazam mozliwosc wziecia firmy, ktora zrobi mi trawnik ale nie wiem czy to nie beda bardzo duze koszty
    6. Co myslicie o trawnikach z rolki, czy sa tak samo wytrzymale i wieloletni ejak tradycyjny trawnik?

    7 potrzebuje tez obsadzic boki dzialki tujami by odslonic sie od sasiada ale nie wiem jake tuje wybrac,jak sie je sadzi i gdzie znalezc tania szkolke tuji,bede wdzieczna za pomoc )

  6. #146
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) GRYFNY KARLUSFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar jamles
    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    18.833

    Domyślnie

    humus przywieź i przeczytaj książkę

    http://forum.muratordom.pl/pamietajc...rodach,f38.htm

  7. #147

    Domyślnie

    250 za kamaza dobra cena, z torfem juz przerabiałem..przy wietrze widziałem juk...ulatuje...szkoda było i pracy i pieniedzy

  8. #148
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    Gleba jak ciasto z bakaliami, powinna mieć różne składniki ;
    - glinę/ iły trzymające wodę
    - napowietrzający piasek/ torf
    - odżywiające częsci roślinne/ kompostowe
    To wszystko, miesza się starannie, bo warstwa gleby 30-40cm tworzy dla rosłin miejsce i warunki życia.
    Sypanie warstw, bez ich dokładnego wymieszania, to to samo co wsypanie do tortownicy warstwy maki, warstwy bakalii, tłuszczu i podlanie wodą.
    Taka gleba, jak i ciasto - niewymiesznane.
    W ziemi zachodzi cykl azotowy, a jak to wygląda pod ziemią - zobacz brązowy rysunek w tym temacie:

    http://pl.wikipedia.org/wiki/Cykl_azotowy
    i
    http://forum.muratordom.pl/kompostow...hlight=kompost

    Pod skorupą z gliny, tak jak w worku na głowie, nikt nie przeżyje.
    Cieplutko - hanka

  9. #149

    Domyślnie przeksztalcenie zarosnietego pola w ogrod

    Witam,
    Potrzebuje porady a mianowicie opisze krotko o co mi chodzi

    Mamy dosyc spora dzilalke , niestety w chwili obecnej jest okropnie zarosnieta, wczesniej bylo na niej pole uprawne jednak nie byla orana od bodajze 15 lat.
    W przyszlym roku zaczynamy budowe, jednak chcialabym juz teraz zaczac jej polowe przygotowywac na ogrod.
    Jak wspomnialam dzialka duza 65 arow, wiec 30 arow chcialabym przeznaczyc na piekny trawnik i ogrod, natomiast kolejne 35 arow zostawimy na razie zarosniete poniewaz wyobrazam sobie ze bedzie to spory plac budowy

    teraz pytanie do drogich forumowiczow: jak zaczac przygotowywac zarosnieta czesc dzialki?zaorac?dodam ze sporo jest tam chwastow.poza tym moze ktos powiedziec ze za wczesnie bo domu jeszcze nie ma.

    czekam na porady i pozdrawiam

  10. #150

    Domyślnie

    Mam podobną sytuację . moja działeczka to 45 ar i też od ponad 10 lat nic nie było tam robione . Dodam że nie mam sąsiadów z żadnej ze stron . Tylko wjazd od drogi gminnej i po drugiej stronie dwa zabudowania gospodarskie . Ale do rzeczy.
    Zrobiłem tak mając projekt wyznaczyłem teren pod dom . W części oddalonej od domu zaorałem kawałek ziemi na warzywka i inne frukty . wokół siatka i posadziłem mnóstwo drzew wszelakch odmian , wszystko co wpadło w ręke . Trochę drzew owocowych .Krzaczków . Odzieliłem kawałek na materiały budowlane . I zamierzam dopiero po zrobieniu stanu zero myśleć dalej jak to zagospodarować .

  11. #151

    Domyślnie

    a czy zaoranie jednorazowe pozwoli pozbyc sie chwastow?czy lepiej zaorac kilka razy?kiedy najlepiej siac trawe?dodam jeszcze ze to grunt rolny V klasy i z ladna gesta trawa moze byc problem...

  12. #152

    Domyślnie

    Zaorać wystarczy raz , ale chwasty to trzeba wybrac ręcznie . Można bardziej drastycznie środek RANDAP i po chwastach . Trawę najlepiej sieć wiosną .
    I jak już to najtańszą ona sobie najlepiej poradzi .

  13. #153

    Domyślnie

    Roundap jest najlepszym rozwiązaniem, ale radzę zrobić przynajmniej dwa opryski - pierwszy koniecznie dopiero wtedy jak rośliny rozpoczną wegetację, bo środek ten wchłania się przez liście. Niestety nawet po zastosowaniu tego srodka trzeba ręcznie usuwać zeschnięte rośliny i ich korzenie. Dobrze jest przepuścić traktor z bronami - wyrównają trochę zaoraną ziemię i zbiora większość zielska. A potem ro grabki w dłoń i wygrabić resztę suszu i większych kamieni. Powodzenia, bo praca bardzo ciężka

  14. #154
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Dla preferujących ekologiczne rozwiązania:

    Zaorać działkę (najlepiej z obornikiem). Zabronować i posiać gęsto żyto, łubin, facelię. Jak podrośnie, znów przeorać, zabronować i obsiać.

    To powinno wytłuc chwasty jednoroczne. Nie poradzi sobie z perzem, powojem i skrzypem. Do tego potrzebne jest dłuższe "męczenie" - mozliwie częste oranie, tak by roślina wypotrzebowała zapasy z kłączy podziemnych i nie miala możliwości nagromadzenia zapasów poprzez część zieloną.
    W praktyce ta metoda jest droga i upierdliwa.

    Można też założyć sobie ekologiczny użytek w postaci nieformowanego, szerokiego żywoplotu o wysokiej przydatności przyrodniczej (ałycza, dereń, jeżyna, róże, jarzębina, antypka, trzmielina, kruszyna, jeżyna, wierzba, leszczyna). Taki zywopłot nie wymaga szczególnego wypielenia przed posadzeniem (krzewy sobie poradzą z chwastami), a poprzerastany np. pokrzywą i bylicą będzie wylęgarnią motyli.
    Pośrodku takiego zywopłotu dobrze jest zrobić rów głębokości 0,5-1,5 m (zaleznie od szerokości żywoplotu) w którym będzie zbierać się woda opadowa. Taki wilgotny kącik dla ropuch i żab.
    Oczywiście zagłębienia rowu nie nalezy obsadzać krzewami. Niech sobie w nim rosną chwasty

  15. #155
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    Przed pracami budowlanymi - najpierw zebrać humus ( 30 cm warstwę gleby w miejscu gdzie będa prowadzone prace budowlane), spryzmowac ją, a po skończeniu budowy, rozplantować w przyszłym ogrodzie.
    Reszta, jak napisała Elfir.
    Cieplutko - hanka

  16. #156

    Domyślnie

    Hanka to takie porównanie dla kobiet (ciasto) a dla facetów do czego można porównać taką ziemię ?
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  17. #157
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    Słońce, do bogatej w atrakcje - gry wstępnej
    Im więcej składników, tym piękniej kwiatki się rozwijają
    Cieplutko - hanka

  18. #158
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... ŻĄDŁO FORUM Avatar JoShi
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    9.894
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    184

    Domyślnie

    Cytat Napisał Aluland
    250 za kamaza dobra cena, z torfem juz przerabiałem..przy wietrze widziałem juk...ulatuje...szkoda było i pracy i pieniedzy
    Szczególnie, że torf jest w zasadzie jałowy i na takich glebach niczego nie wnosi.
    Na świecie nie ma innych zjawisk, poza zjawiskami fizycznymi...
    Dziennik na forum :: Dziennik ze zdjęciami :: blog

  19. #159

    Domyślnie

    Izagrab "Patrze na wasze ogrody i nie moge oczu oderwac"
    Na tych zdjęciach to są przeważnie ogrody zagraniczne. W Polsce zdarzaja sie ladne ogrody ale to są 20-30 letnie w które włożono bardzo duzo pracy i pieniążków.W większości to ogródki przydomowe w Polsce nie są zbyt . reprezentacyjne a nawet można powiedziedź ze zaniedbane.
    Pozdrawiam

  20. #160
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) KRÓLOWA RÓŻ Avatar monia i marek
    Zarejestrowany
    Nov 2007
    Posty
    14.992
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    929

    Domyślnie

    Miałam podobną, a nawet chyba gorszą sytuację na mojej działce. W cześci porośniętej chwastami i małymi samosiejkami najpierw wszystko skosiliśmy zwykłą, ręczną kosą, zebraliśmy wszystko i spaliliśmy. Wiem, że nie wolno wypalać łąk, ale po kawałku wypaliliśmy wszystko po zimie (trzeba być przy tym bardzo czujnym, nie może być wiatru, musi być woda pod ręką i dobrzy sąsiedzi : ) i dzięki temu chwasty w większości zginęły w wyniku wysokiej temperatury. Następnie całe pole zostało zaorane i wybrana reszta korzeni, które wystawały z ziemi. Po kilku dniach, gdy można było wejść na grunt, zagrabiliśmy pięknie całe pole (trwało to kilka dni, bo też mamy wielką działkę), no i na koniec wysialiśmy trawę. Ponieważ trawa niski i zbity system korzeniowy, to raczej niewiele chwastów przepuściła, a z tymi już sobie można poradzić bez trudu. Poza tym częste koszenie i podlewanie spowodowało, ze trawka jest gęsta i zielona Niestety w miejscu budowy jest wszystko rozjeżdżone przez ciężkie samochody i na przyszłość wiem, że należy zdjąć humus nie tylko z miejsca, gdzie stanie dom, ale również dokoła i spryzmować gdzieś na boku ten humus. Po budowie można wtedy piękną ziemię rozplantować. Ja w tej chwili w okolicy domu mam w ziemi wszystko - gwoździe, kawałki pustaków, cementu, desek i innych elementów, które wgniotły się na tyle mocno, że łatwiej będzie teraz nawieźć nową warstwę ziemi i to zakryć, niz wyjmować po kolei. No i oczywiście ziemię będzie trzeba kupić, bo humusu spod domu nie starczy, a gdybym zdjęła więcej, to miałabym bez problemu. Szkoda ziemi wokół domu, bo oprócz tego, ze jeżdżą cieżarówki, to jeszcze są wykopy pod wodę, pod prąd, kanalizację, czy szambo i wtedy ładna ziemia ląduje w wykopanym dole, a martwa (czy w moim przypadku kamień) zostaje najczęściej na wierzchu lub wymieszana jest z czarną.

Strona 8 z 35

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony