dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 38

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie Mokra wełna na poddaszu

    Będąc dzisiaj na budowie zauważyłam, że wełna (między krokwiami) jest od wewnątrz mokra, wokół okien dachowych też jest mokro. Na ramach okna i dookoła nich sa krople wody i jest ich tyle, że na posadzce są ciemne mokre plamy.
    w dodatku w dwóch miejscach gdzie nie ma okien też są mokre plamy tak jakby przeciekał dach. Wcześniej nawet przy dużych ulewach było sucho.

    Tydzień temu w weekend trochę paliliśmy kominkiem ale ciepła to dało tyle co kot napłakał. Nie wiem czy to ma jakiś związek. Dom nieocieplony, otynkowany wewnątrz. Dzisiaj okna od zewnątrz były całe zarosiałe.

    Nie wiem co na ten temat mysleć. Macie jakieś wytłumaczenie tego zjawiska?

    Dorota

  2. #2

    Domyślnie Re: Mokra wełna na poddaszu

    Cytat Napisał dorcha
    Będąc dzisiaj na budowie zauważyłam, że wełna (między krokwiami) jest od wewnątrz mokra, wokół okien dachowych też jest mokro. Na ramach okna i dookoła nich sa krople wody i jest ich tyle, że na posadzce są ciemne mokre plamy.
    w dodatku w dwóch miejscach gdzie nie ma okien też są mokre plamy tak jakby przeciekał dach. Wcześniej nawet przy dużych ulewach było sucho.

    Tydzień temu w weekend trochę paliliśmy kominkiem ale ciepła to dało tyle co kot napłakał. Nie wiem czy to ma jakiś związek. Dom nieocieplony, otynkowany wewnątrz. Dzisiaj okna od zewnątrz były całe zarosiałe.

    Nie wiem co na ten temat mysleć. Macie jakieś wytłumaczenie tego zjawiska?

    Dorota
    kondensacja

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    Źle wykonane ocieplenie podasza albo cieknie dach. Piszesz, że też skropliny na oknach ( rozumiem, że macie kaloryfery pod okanmi na poddaszu). Jest więc kilka opcji Zdejmij płytkę g-k i zajrzyj co tam się dzieje. Czy jest folia, jaka, czy jest wentylacja pomiędzy wełną a pokryciem dachu.. A najlepiej weź fachowca. Np. kierbud ?
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  4. #4
    Guest

    Domyślnie Re: Mokra wełna na poddaszu

    Cytat Napisał daro31ie

    kondensacja
    j.w.

  5. #5

    Domyślnie

    dzięki Nefer za odpowiedź, ale nie do końca jasno się wyraziłam.

    Dom jest nieogrzewany, jeszcze nie zamieszkany, a na poddaszu dopiero kładziemy wełnę. W domu jest zimniej niż na dworzu, tydzień temu jak był mróz trochę popaliliśmy w kominku. Myślę, że to może mieć jakiś związek z odwilżą na dworzu.

    Dorota

  6. #6

    Domyślnie

    Co to znaczy kondensacja?

  7. #7

    Domyślnie

    tzn juz sobie przeczytałam w wikipedii, ale jak to ma sie do mojego domu?

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    Cytat Napisał dorcha
    dzięki Nefer za odpowiedź, ale nie do końca jasno się wyraziłam.

    Dom jest nieogrzewany, jeszcze nie zamieszkany, a na poddaszu dopiero kładziemy wełnę. W domu jest zimniej niż na dworzu, tydzień temu jak był mróz trochę popaliliśmy w kominku. Myślę, że to może mieć jakiś związek z odwilżą na dworzu.

    Dorota
    Jak dopiero ocieplacie to wszystko ok
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  9. #9

    Domyślnie

    "Kondensacja w fizyce to przejście ze stanu gazowego w ciecz (skraplanie), lub w ciało stałe (resublimacja)".

    Co u mnie było gazem, para?? Ale skąd??
    czy to normalne, że tak się zrobiło i czy jak będę ogrzewała dom to tego nie będzie??
    A poza tym to co z wełną, chyba jej nie muszę wymieniać na suchą?
    Dorota

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    Woda (para wodna) z procesu budowy. Jeśli nie wysuszysz - będzie mokro
    Wełna mokra to nie najlepszy pomysł. Zacznijcie jak najszybciej grzać, bo jak przywali mróz, to też nie będzie najzdrowiej.
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.542

    Domyślnie

    Paląc w kominku, a nawet samym przebywaniem wewnątrz przyspieszyłąś parowanie wilgoci, która przeszła przez wełnę i skropliła się na następnej przeszkodzie. Skroplona wilgoć przeszła ponownie przez wełnę, tym razem w drugą stronę. Ot i całe zjawisko. Jak wysuszysz i odizolujesz to przestanie kapać.

  12. #12

    Domyślnie

    Problem kolego ze zawsze wate bedziesz mial mokra, dlatego ja jestem zwolennikiem deskowania a nie foli nie zalatwia to problemu , ale napewno pomaga. Ja jczesto zastanawiam sie co dopiero musi sie dziac w scianie jednowarstwowej ooooooooo
    Pomysl na zew. masz -20 a wew. +20w miejscu tkz zera musi sie skraplac woda.
    fizyka
    pozdrawiam daro31ie

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.542

    Domyślnie

    Cytat Napisał daro31ie
    Problem kolego ze zawsze wate bedziesz mial mokra, dlatego ja jestem zwolennikiem deskowania a nie foli nie zalatwia to problemu , ale napewno pomaga. Ja jczesto zastanawiam sie co dopiero musi sie dziac w scianie jednowarstwowej ooooooooo
    Pomysl na zew. masz -20 a wew. +20w miejscu tkz zera musi sie skraplac woda.
    fizyka
    pozdrawiam daro31ie


    Musi to na rusi jak to mówią. Woda skrapla się przy przejściu przez przeszkodę. Jeśli punkt 0 wychodzi wewnątrz jednorodnego materiału to się tam nie skropli para. Za dużo czytasz forum.

  14. #14

    Domyślnie

    Dorcha - problem jest dość prosty, choć swego czasu mało zawału nie dostałem przez niego Wystarczy, że pracujecie w środku kiedy na dworze jest temp poniżej 0. Dostarczacie ziększoną dawkę wilgoci (a jak narazie paroizolacji nie ma), ta przechodzi przez wełnę, osiada na folii i robi się szron. Nazbiera się tego, nazbiera a potem przychodzi cieplejszy dzień i... mamy mokro. Teraz jedyne co można to po ociepleniu nie zakładac paroizolacji, żeby wełna jak przyjdą ciepłe dni mogła dobrze wyschnąć.
    pozdrawiam
    Sławek

  15. #15

    Domyślnie

    Wszystko by sie zgadzało to co piszecie. Paliliśmy w domu, chuchaliśmy itp, izolacji jeszcze nie ma, na dachu mamy blachodachówkę, pełne deskowanie i papa, która chyba nie przepuszcza pary, szczelina miedzy wełną a deskami jest zostawiona.

    Dorota

  16. #16

    Domyślnie

    okna połaciowe są węższe niż rozstaw krokwi ok 5-7 cm z każdej strony

  17. #17

    Domyślnie

    podłącze się pod pytanie, bo mam sytuację podobną.
    Poddasze nieużytkowe, nieocieplane, na nim zrobiona wylewka z izolacją (styropian), dachówka ceramiczna jedynie z folią paroprzepuszczalną. Jedyne miejsce łączące poddasze z resztą domu to wyłaz (jeszcze niezamontowany, a jedynie przykryty kawałkiem styropianu).
    Na poddaszu zebrała się straszna ilość wody ze schnących tynków i wylewek. Wody było tak dużo, że folia paroprzepuszczalna nie dała rady odparować jej całej i zaczęła się zbierać, a następnie wypływać po ścianach elewacji (niestety mycie na wiosnę całej elewacji ).
    Moje pytanie teraz jest takie:
    1. czy jest sens ocieplić wełną to poddasze? np. 10cm?
    2. czy jest sens robić wentylację tego poddasza? Myślałem o zamontowaniu kominków z dachówki i puszczenie w środek kawałka rury.
    3. czy po odparowaniu całej wody z wylewek i tynków + zamontowaniu ocieplanego wyłazu sytuacja za rok mi się powtórzy czy był to wynik tego, że woda ze środka nie zdążyła przed zimą cała wyparować?

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.542

    Domyślnie

    Cytat Napisał raziu
    podłącze się pod pytanie, bo mam sytuację podobną.
    Poddasze nieużytkowe, nieocieplane, na nim zrobiona wylewka z izolacją (styropian), dachówka ceramiczna jedynie z folią paroprzepuszczalną. Jedyne miejsce łączące poddasze z resztą domu to wyłaz (jeszcze niezamontowany, a jedynie przykryty kawałkiem styropianu).
    Na poddaszu zebrała się straszna ilość wody ze schnących tynków i wylewek. Wody było tak dużo, że folia paroprzepuszczalna nie dała rady odparować jej całej i zaczęła się zbierać, a następnie wypływać po ścianach elewacji (niestety mycie na wiosnę całej elewacji ).
    Moje pytanie teraz jest takie:
    1. czy jest sens ocieplić wełną to poddasze? np. 10cm?
    2. czy jest sens robić wentylację tego poddasza? Myślałem o zamontowaniu kominków z dachówki i puszczenie w środek kawałka rury.
    3. czy po odparowaniu całej wody z wylewek i tynków + zamontowaniu ocieplanego wyłazu sytuacja za rok mi się powtórzy czy był to wynik tego, że woda ze środka nie zdążyła przed zimą cała wyparować?

    Nie ma sensu ocieplać. Wentylować jak najbardziej i problem nie ma prawa się powtórzyć. Nawet jestem zdziwiony, że masz folię paroprzepuszczalną. Przypuszczam, że to na przyszłość, jeśli zdecydujesz się przerobić poddasze na użytkowe.

  19. #19

    Domyślnie

    a wentylować w jaki sposób najlepiej?
    Podobno dachówka z kominkiem wentylacyjnym nie jest najlepszym rozwiązaniem do wentylacji pomieszczeń, a jedynie wentylacji kanalizacji.
    Dodam, że podbitka jest drewniana, więc ew. czy jest sens robić wentylację zarówno w podbitce (jakaś najzwyklejsza kratka wentylacyjna) + coś w dachu - pytanie tylko co jeśli nie dachówka z kominkiem went.

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.542

    Domyślnie

    Cytat Napisał raziu
    a wentylować w jaki sposób najlepiej?
    Podobno dachówka z kominkiem wentylacyjnym nie jest najlepszym rozwiązaniem do wentylacji pomieszczeń, a jedynie wentylacji kanalizacji.
    Dodam, że podbitka jest drewniana, więc ew. czy jest sens robić wentylację zarówno w podbitce (jakaś najzwyklejsza kratka wentylacyjna) + coś w dachu - pytanie tylko co jeśli nie dachówka z kominkiem went.
    Po prostu otwórz okna.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony