dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1

    Domyślnie wkład kominkowy Spartherm vs Hajduk

    Było już trochę napisane o wkładach Spartherma, troche mniej o Hajduku, ja jednak stoję przed wyborem konkretnego modelu -"niemiecka" Varia 1V czy rodzimy Volkano 1V. Uderzające podobieństwo obydwóch wkładów - rózna cena - odpowiednio 5000 zł/4000zł.
    Czy warto w tym przypadku "przepłacić" te 1000 zł?
    Czy poza detalami są jakieś różnice pozwalające autoratywnie stwierdzić, że ten a ten jest lepszy (bardziej funkcjonalny, niezawodny, sprawniejszy/wydajniejszy w użytkowaniu). Nie ukrywam, że wydać tyle, a tyle to dla mnie jest spora różnica, ale też decydując się już na kominek, to nie chcę w nim palić tylko od święta.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    an-bud

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    kuj.pom.
    Posty
    5.734

    Domyślnie

    kilanaście lat temu to była prawie jedna firma. siedziby też są w tym samym mieście
    an-bud ...... Przyznaję że Polska mi zbrzydła za dużo święconej wody za mało zwykłego mydła (Tadeusz Boy Żeleński)
    Dopóki nie skorzystałem z internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów.(Stanisław Lem)

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał an-bud
    kilanaście lat temu to była prawie jedna firma. siedziby też są w tym samym mieście
    ..no właśnie, to "prawie"....
    na stronie Spartherma można przeczytać: "..Od roku 1996 produkcja wkładów kominkowych realizowana jest w dwóch miejscach,
    w Melle i Strzelcach Krajeńskich w Polsce. Chcąc uniknąć zleceń wykonywania pracy‘osobom trzecim’ zdecydowano o powstaniu siedziby firmy i hali produkcyjnej właśnie
    w Strzelcach Krajeńskich. Gotowe korpusy powstałe w Polsce transportowane są do Melle. Tam są malowane, szklone, szamotowane i poddawane szczegółowej kontroli jakości..."

    Czyli już nie to samo miejsce.
    Pytanie na ile konstrukcja Spartherma jest lepsza od Hajduka i czy warto zapłacić więcej za bliźniaczy model?

  4. #4

    Domyślnie

    ja zamówiłam Hajduka Volcano 1v. Będzie pod koniec grudnia lub w styczniu. Mam nadzieje, że edę zadowolona. Nad Spartherem nawet sie nie zastanawiałam, po prostu jest dla mnie za drogi...

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał elais
    ja zamówiłam Hajduka Volcano 1v.
    Szkoda, że producent nie podaje (przynajmniej na stronie www tego nie ma) danych użytkowych swoich wkładów.

  6. #6

    Domyślnie

    Też zastanawiałem się nad wyborem producenta wkładu.
    Znalazłem punkt, w którym były wkłady obu tych producentów.
    Ponieważ szukałem wkładu z szybą unoszoną do góry wybrałem Spartherm.
    Sprzedawca stwierdził, że przy wkładach z drzwiczkami otwieranymi na bok, spokojnie można wybrać wkład Hajduka, to przy wkładach z drzwiami unoszonymi do góry różnice pojawiają się.
    Szyba Hajduka zdecydowanie trudniej zamyka się i otwiera przez konieczność wciśnięcia jej w uszczelkę. Natomiast w Sparthermie prowadnice są tak wyprofilowane, że same dociskają szybę.
    Dodatkowo głośność pracy mechanizmów przy otwieraniu i zamykaniu szyby jest wyraźna, na korzyść Spartherma. W Hajduku po podniesieniu szyby widoczne są również uszczelki.
    Jeden z sprzedawców zwrócił mi uwagę, że wkłady Spartherma w serii Ambiente mają czopuchy wykonane z odlewu żeliwnego, który przy pomocy śrub łączony jest z stalową obudową. Natomiast Hajduk podobno nie stosuje łączenia ze sobą dwóch różnych materiałów.

    Może moje spostrzeżenia, pomogą komuś w podjęciu decyzji Spartherm czy Hajduk.

  7. #7

    Domyślnie

    Bardzo mi odpowiada tytuł tematu, więc tu napiszę - Spartherm Varia H2O ( czyli z płaszczem wodnym) za ogromne pieniądze czy Hajduk Volcano Wh za dużo mniejsze pieniadze?

    Niech mi ktoś poradzi- proszę, bo nie wiem co robić

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar lecho*ski
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-341
    Posty
    801

    Domyślnie

    Cytat Napisał amatlea
    Bardzo mi odpowiada tytuł tematu, więc tu napiszę - Spartherm Varia H2O ( czyli z płaszczem wodnym) za ogromne pieniądze czy Hajduk Volcano Wh za dużo mniejsze pieniadze?

    Niech mi ktoś poradzi- proszę, bo nie wiem co robić
    jezeli już mowimy o płaszczu wodnym to są producenci specjalizujący sie w tego typu kominkach, jak lechma czy mój faworyt w tym segmencie- edilkamin.
    według mnie 5,5 kW oddawanego do wody jakie proponuje spartherm(hajduk zapewne podobnie, gdyz są to firmy blizniacze- jest to dawny podwykonawca spartherma po prostu) to troche mało,
    chyba, ze masz domek 50 m2 lub chcesz ogrzewać tylko ciepła wodę uzytkową.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał lechoslaw kierzkowski
    Cytat Napisał amatlea
    Bardzo mi odpowiada tytuł tematu, więc tu napiszę - Spartherm Varia H2O ( czyli z płaszczem wodnym) za ogromne pieniądze czy Hajduk Volcano Wh za dużo mniejsze pieniadze?

    Niech mi ktoś poradzi- proszę, bo nie wiem co robić
    jezeli już mowimy o płaszczu wodnym to są producenci specjalizujący sie w tego typu kominkach, jak lechma czy mój faworyt w tym segmencie- edilkamin.
    według mnie 5,5 kW oddawanego do wody jakie proponuje spartherm(hajduk zapewne podobnie, gdyz są to firmy blizniacze- jest to dawny podwykonawca spartherma po prostu) to troche mało,
    chyba, ze masz domek 50 m2 lub chcesz ogrzewać tylko ciepła wodę uzytkową.
    Dziękuję za odpowiedź Dodam dla jasności, że ja myslę o kominku Varia H2O, ale o mocy 22kw, bo do ogrzania mam spory dom.

  10. #10

    Domyślnie

    ja wybrałem Hajduka i od wczotaj już go mam i jestem zadowolony

  11. #11

    Domyślnie

    To ja jeszcze czekam na inne wypowiedzi.
    Jestem prawie zdecydowana na Spartherm Bravo H, ale nie wiem czy za tą cenę nie wybrać wkładu innej firmy, tańszego ale w rozmiarze około 50x100 cm.

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Lechosławie - No to nie tak...ani o Hajduku ani o Sparthermie i ich "płaszczach wodnych". A już tym bardziej o "mocach" tego typu wkładów. Wprowadzasz ludzi w błąd po prostu...tego typu wkłądy mają znacznie większą moc niż dwudziesto- czy trzydziesto-kilku kilowatowe wkłady polskie czy włoskie. Bo jest różnica w określaniu mocy uzyskanej ze spalenia 3 kg drewna i z 33 kg )))
    Iva-marti - jeżeli taki wkład (50x100 cm) kosztuje mniej niż Bravo to możesz z dużą dozą prawdopodobieństwa przyjąć że est to techniczny bubel
    Pozdrawiam.
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar lecho*ski
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-341
    Posty
    801

    Domyślnie

    Cytat Napisał Forest-Natura
    Witam.
    Lechosławie - No to nie tak...ani o Hajduku ani o Sparthermie i ich "płaszczach wodnych". A już tym bardziej o "mocach" tego typu wkładów. Wprowadzasz ludzi w błąd po prostu...tego typu wkłądy mają znacznie większą moc niż dwudziesto- czy trzydziesto-kilku kilowatowe wkłady polskie czy włoskie. Bo jest różnica w określaniu mocy uzyskanej ze spalenia 3 kg drewna i z 33 kg )))
    nie wątpie, że jako przedstawiciel spartherma wiesz najlepiej jaką posiada on moc, krytykę przyjmuje z pokorą, przesadziłem moze troszkę, jednak wracając do zagadnienia:
    - wkład h2o varia posiada 5,5 kW uzyskanej ze spalenia 3,3 kg drewna
    - przykładowy edilkamin/ulrich oddaje 12,6 kW przy 6 kg drewna

    cokolwiek by nie powiedzieć o "mocach" sprawność wiekszą uzyskuje ten drugi, z kg drewna w varii uzyskujesz 1,66 kW a w edilu/ulrichu 2,1 kW.
    A to jest 25%...różnicy

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Tu nie chodzi o firmę tylko o to jak jest skonstruowane palenisko i jaką sprawność osiąga. Bo moc to nie wszystko...sprawność się liczy.
    Pozdrawiam.
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar lecho*ski
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-341
    Posty
    801

    Domyślnie

    Cytat Napisał Forest-Natura
    Witam.
    Tu nie chodzi o firmę tylko o to jak jest skonstruowane palenisko i jaką sprawność osiąga. Bo moc to nie wszystko...sprawność się liczy.
    Pozdrawiam.
    trafiles w sedno z tą konstrukcją paleniska, ale niech chętni sobie poczytaja na stronach odpowiednich.upieram sie nadal, ze wklady wodne lepsze produkuja firmy z branży c.o.
    sprawność jest identyczna, zresztą przy tych podanych wartościach były już "straty" uwzglednione

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Firmy z branży co produkują najlepsze...piece co, a nie wkłady. Bo to całkiem inna bajka.
    Pozdrawiam.
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Cytat Napisał lechoslaw kierzkowski
    według mnie 5,5 kW oddawanego do wody jakie proponuje spartherm(hajduk zapewne podobnie, gdyz są to firmy blizniacze- jest to dawny podwykonawca spartherma po prostu) to troche mało,
    chyba, ze masz domek 50 m2 lub chcesz ogrzewać tylko ciepła wodę uzytkową.
    A na domek 130 m2 to jaką moc potrzeba??
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    an-bud

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    kuj.pom.
    Posty
    5.734

    Domyślnie

    Cytat Napisał lechoslaw kierzkowski
    Cytat Napisał Forest-Natura
    Witam.
    Tu nie chodzi o firmę tylko o to jak jest skonstruowane palenisko i jaką sprawność osiąga. Bo moc to nie wszystko...sprawność się liczy.
    Pozdrawiam.
    trafiles w sedno z tą konstrukcją paleniska, ale niech chętni sobie poczytaja na stronach odpowiednich.upieram sie nadal, ze wklady wodne lepsze produkuja firmy z branży c.o.
    sprawność jest identyczna, zresztą przy tych podanych wartościach były już "straty" uwzglednione
    Taaak firmy produkujące piece co wstawiły do skrzynki szybę i udają że zrobiły "dobry" wkład kominkowy niżej zdjęcie wymienionego wyżej "wodniaka"


    komin wygląda jeszcze gorzej (po 2 sezonach do wymiany)
    an-bud ...... Przyznaję że Polska mi zbrzydła za dużo święconej wody za mało zwykłego mydła (Tadeusz Boy Żeleński)
    Dopóki nie skorzystałem z internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów.(Stanisław Lem)

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Producent podaje sprawność wkładu rzędu 75%.
    "Śmiech na sali"...
    A co do bajek że straty są już uwzględnione przy podawaniu mocy - u producentów z normami DIN'owskimi to i owszem. Ale całą reszta...
    Stąd potem te bajki o wkładach 20 - 30 kW
    Dla otrzeźwienia umysłu:
    Ze spalenia całkowitego (pozostaje po tym około 1% wagowo popiołu i nie ma prawa powstać żadna sadza) 10 kg drewna można wedle praw fizyki i chemii uzyskać ca. 35 kW energii. Przy stu procentowej sprawności.
    Jakim cudem ma się osiągnąć podobne moce (no - niewiele mniejsze):
    1. spalając o połowę mniej drewna (przeciętny załadunek do wkładu to 5-6 kg)
    2. redukując to jeszcze o sprawność wkładu jaką podaje producent - 75%
    3. spalając drewno niemal beztlenowo (in minus około 50% energii mniej) - bo tak można nazwać to, co pokazał An-bud, a co jest normą we wkładach o prostej konstrukcji, tzn. skrzynkach o podwójnych ścianach zalanych wodą po prostu
    Cuda panie, cuda się dzieją...
    No totalna bzdura.
    Ale marketing dobry
    PS. Dziś w nocy wróciłem z Austrii, z największych targów typowo zduńskich na świecie. Nie było tam żadnego urządzenia grzewczego, które by przekraczało moc 11 kW. Za miesiąc będę we Frankfurcie, na podobnej imprezie dedykowanej bardziej producentom samych kominków i wkładów. Tam będzie podobnie. Z różnych względów (to już długa historia).
    Pozdrawiam.
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  20. #20
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar lecho*ski
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-341
    Posty
    801

    Domyślnie

    anbud
    można kupić samochód i przejechać 10 tys km na 1 biegu, porównywalnie będzie wygladać jak ten wkład lechmy ze zdjęcia, które przedstawiłeś, zresztą pisałem, ze moim faworytem w tej kwestii jest edil/urlich, a w ogóle nie jestem zwolennikiem płaszczy wodnych

    forest
    edil /urlich podaje 80 % sprawności
    model acqatondo 22
    moc ogólna 26
    moc rzeczywista(uwzględniająca fakt, ze sprawność wyn. 80 %) 21kW
    wydajność dla wody- 60 %(tutaj kłania się pólokrągły kształt paleniska, plus ożebrowanie węzownicy)
    21 kW x 60 % wydajności daje 12,6 kW przy 6 kg drewna oczywiście.

    dalej juz było, ale się powtórzę/skopiuję:
    "- wkład h2o varia posiada 5,5 kW uzyskanej ze spalenia 3,3 kg drewna
    - przykładowy edilkamin/ulrich oddaje 12,6 kW przy 6 kg drewna

    cokolwiek by nie powiedzieć o "mocach" sprawność wiekszą uzyskuje ten drugi, z kg drewna w varii uzyskujesz 1,66 kW a w edilu/ulrichu 2,1 kW.
    A to jest 25%...różnicy "
    i 25% różnicy w cenie dodam
    kończę temat ze swojej strony, bo nie mam z urlichem podpisanej umowy na reklamę
    nie lubię tez płaszczy wodnych, bo salon to nie kotłownia, a wkręcilem się w zachwalanie jednego z wkładów

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony