dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    klicher

    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Posty
    4

    Domyślnie Mocowanie kabli do betonu

    Witam wszystkich,

    Mam pytanko: otóż kładę sobie w domu kablówkę, która będzie szła po ścianach nad tynkiem. Chciałem przymocować kabel do ścian za pomocą uchwytów z gwoździkiem ale niestety betonowa "wielka płyta" uniemożliwiła mi wbicie czegokolwiek w ścianę...wiercić nie za bardzo mi się uśmiecha... Macie jakieś pomysły jak przymocować kable do betonowej ściany ? może klejem?

    Pozdrawiam

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.542

    Domyślnie Re: Mocowanie kabli do betonu

    Cytat Napisał klicher
    Witam wszystkich,

    Mam pytanko: otóż kładę sobie w domu kablówkę, która będzie szła po ścianach nad tynkiem. Chciałem przymocować kabel do ścian za pomocą uchwytów z gwoździkiem ale niestety betonowa "wielka płyta" uniemożliwiła mi wbicie czegokolwiek w ścianę...wiercić nie za bardzo mi się uśmiecha... Macie jakieś pomysły jak przymocować kable do betonowej ściany ? może klejem?

    Pozdrawiam
    Jak będzie szła nad tynkiem to chyba tylko pole siłowe
    Jesli na tynku to kołki rozporowe. Na klej termotopliwy też można, ale nie jst to zbyt trwałe.

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    klicher

    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Posty
    4

    Domyślnie Re: Mocowanie kabli do betonu

    Cytat Napisał zbigmor
    Jak będzie szła nad tynkiem to chyba tylko pole siłowe
    No chyba będę musiał sobie taki generator sprawić

  4. #4

    Domyślnie

    najlepiej - korytka kablowe - ale wiercić trzeba
    Powrót jest JEDI a nie KRÓLA

    Dziennik budowy
    Komentarze

  5. #5

    Domyślnie

    Są listwy podłogowe, które mają już gotowe wyżłobienia pod kable.
    Nic nie będzie widoczne

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar witu102
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    997
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    chyba przypodłogowemiałem takie coś i powiem, ze przeciągnięcie i ułożenie 8m kabla zajętło mi 3 dni..miejsca tam jest na kabel dwużyłowy maks...poza tym nie układa się tak łątwo jak to wynika z instrukcji...nie będzie widoczne-no niby nie poza tym, że gdzieś kablem musi wejsć a gdzieś wyjsci do tego mają silne skłonności do odklejania się od ściany..na tynku na kleju mało co się utrzyma...czemu nie chcesz wiercić??

  7. #7
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    klicher

    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał witu102
    chyba przypodłogowemiałem takie coś i powiem, ze przeciągnięcie i ułożenie 8m kabla zajętło mi 3 dni..miejsca tam jest na kabel dwużyłowy maks...poza tym nie układa się tak łątwo jak to wynika z instrukcji...nie będzie widoczne-no niby nie poza tym, że gdzieś kablem musi wejsć a gdzieś wyjsci do tego mają silne skłonności do odklejania się od ściany..na tynku na kleju mało co się utrzyma...czemu nie chcesz wiercić??
    Dzieki za wszystkie posty! Jeśli chodzi o wiercenie to nie za bardzo chce to robić z uwagi na te diabelne ściany. Mam wiertarkę a właściwie młot pneumatyczny bo zwykła po 15 minutach wiercenia robiła jedynie małą dziurkę pomimo udaru Tyle że padło mi wiertło a nowe ze skrzydełkami trochę kosztuje ale nic, widać nie mam wyjścia i zakupie wiertło + korytka kablowe.

    pozdro

  8. #8

    Domyślnie

    Przesadzasz wiertarka na wiertła SDS i w każdy materiał wchodzisz jak w masło. Ja mam Bosha GBH 2-26 i wierciłem w zbrojonych wieńcach - sama przyjemność. A wiertła - no cóż zapłacić trzeba. W sklepach elektro-instalacyjnych są fajne kołeczki bodaj na wiertło fi6 - bzykasz małą dziurkę , kołeczek dopasowany do kabla i po kłopocie. Uchwyty na gwoździe są do du... - jedynie dobrze trzymają na drzewie. Mocowałem też kiedyś cieńką listwę kablową pistoletem na plastyk - jak dotąd ze 3 lata też trzyma ...

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał klicher
    Tyle że padło mi wiertło a nowe ze skrzydełkami trochę kosztuje
    pozdro
    a wierciłeś takim beż skrzydełek?

    idź do normalnego sklepu narzędziowego i kup dobre wiertło widiowe np. Bosh żadne toptools z promocji - koszt rzędu 2 piw - chodzi o zwykłe nie sds
    Powrót jest JEDI a nie KRÓLA

    Dziennik budowy
    Komentarze

  10. #10

    Domyślnie

    http://hurtownia.win.pl/product_info...oducts_id/1302

    ładne to nie będzie taki goły kabel wprost na tynku ale po 2 godzinach będzie wszystko wisieć

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw
    http://hurtownia.win.pl/product_info.php/cPath/141_143/products_id/1302

    ładne to nie będzie taki goły kabel wprost na tynku ale po 2 godzinach będzie wszystko wisieć
    Dokładnie o takich myślałem - szybko się robi i jak wiertło dobrze dobrane to dobrze się trzyma ( nie może być za duże wiertło bo wypadnie przewód jak ciężki) ...

  12. #12
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    klicher

    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw

    ładne to nie będzie taki goły kabel wprost na tynku ale po 2 godzinach będzie wszystko wisieć
    O coś takiego mi właśnie chodziło, dzięki. Masz racje nie będzie za piękne ale muszę po ścianie puścić kawałek nie mam wyjścia, resztę wsadzę do przypodłogowych z kanałami na kable (pod warunkiem że wejdą A co do wierteł SDS to w w obi kosztują 25-30 zł jedno to chyba troche drogo...

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał klicher
    A co do wierteł SDS to w w obi kosztują 25-30 zł jedno to chyba troche drogo...
    Te tanie wiertła po 10 zł to po 2 otworkach w kosz - 30 zł to i tak mała kwota

  14. #14

    Domyślnie

    tanie wiertło marketowe po 3 dziurze w żelbecie i tak się zaokrągli, i będzie do wyrzucenia, ale jest na to sposób, zanim zaczniecie wiercić trzeba wiertło zahartować, położyć je na kuchence i trzymać z godzinę aż zrobi się czerwone, a potem schłodzić w wodzie, potem można jeszcze odpuścić, rozgrzać raz jeszcze i zostawić żeby sobie powolutku ostygło, po takich zabiegach wytrzyma z 4 otwory w żelbecie

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800)
    brachol

    Zarejestrowany
    Nov 2003
    Skąd
    Poznań
    Posty
    2.947
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    co do wiertel to sie nie zgodze w zeszlym roku montowalem kabel pod mostem nad Odra (wszystkie otwory w zelbecie) i dla sprawdzenia kupilem wiertla SDS firmy Verto (to jedna z marek firmy Topex) montowalismy ten kabel na dlugosci 180 m co 1,2 m czyli lekko liczac zostalo wykonanych 100 otworow o glebokosci jakies 8 cm fi 10 i poszlo na to 2 wiertla i potem jeszcze 2 ale zastaly zuzyte gdizes w 50 %
    koszt wiertel o dlugosci roboczej 160 mm w oddziale Topex-a z tego co pamietam okolo 5-6 zl

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    Ten sposób mocowania do minimum ogranicza mozliwość uszkodzenia kabla przy jego montażu. Bo kabel kładziemy już po wszelkich operacjach narzędziami. te kołki po prostu wsuwa się w otwór i tyle. Nie trzeba uderzać młotkiem, grzać itp.
    No i w razie zatynkowania nie ma rdzy.
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  17. #17

    Domyślnie

    Ja bym puścił w korytkach.

    Roboty więcej bo trzeba podocinać na zakrętach, ale ładniej wygląda.
    Niestety trzeba wiercić...
    Na korycie 2m wystarczy jak w 4 miejscach umocujesz.
    Wiercisz dziurę przez koryto a potem młotkiem wbijasz kołki szybkiego montażu.
    No chyba że ten kabel ma iść na ścianie w piwnicy to bym dał te kołki.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony