dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000)
    pik33

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.389
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie Czerpnia powietrza do rekuperatora - jaka średnica?

    Wydajność rzędu 300 m3/h. Jakiej średnicy dać rurę na wlot? 160 mm wystarczy? Czym zabezpieczyć przed ptakami?

  2. #2
    Guest

    Domyślnie

    Taka jaką mają wejścia do rekuperatora. Jak nie wiesz jaki rekuperator to lepiej daj 200.

  3. #3

    Domyślnie

    Wczoraj miałem rozmowę z mistrzem od wentylacji i wyliczył mi , że muszę mieć czerpnię 30 na 40 cm, czy nie jest to za dużo?
    Jaroma

  4. #4
    Guest

    Domyślnie

    dla 300 m3/h potrzebna jest czerpnia o powierzchni czynnej 0,031 m2 i to nie jest tak że fi 200 wystarczy - w tym przypadku byłaby przekroczona prędkość na wlocie - ta 30x 40 na pierwszy rzut oka jest za wielka

  5. #5

    Domyślnie

    nie zalogowałem się - jeszcze dopowiem, ze fi 200 okrągła jest na pewno za mała

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    pik33

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.389
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    No to fajnie..

    Wczoraj odpowiedzi na forum się nie doczekałem - zajechałem do Bartosza, pytam: 160 wystarczy na 300 m3/h - odpowiedzieli, że wystarczy, kupiłem rurkę, kratkę i zainstalowałem. To była ostatnia chwila - położyli tynk "kornik"

    Z innej beczki - szukałem wentylatorów kanałowych, takie o wydajności 300 m3/h mają średnicę wlotu 125.. i co??? Redukcję będę musiał dać... no to po co właściwie czerpnia fi 200 jeśli muszę robić redukcję?

  7. #7

    Domyślnie

    predkośc na czerpni w instalacjach komfortowych powinna wynosić 2,5 m/s czerpnie mają zaluzje , które przesłaniają część wlotu i dlatego potrzebna jest większa

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    pik33

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.389
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Wychodzi na to że wstawiłem stanowczo za małą rurę...

    300 m3/h = 300000 l/h = 83.33 l/s; przy 2.5 m/s daje przekrój 3.33 dm2 = 333 cm2... rura powinna być co najmniej 200...

    Moja ma 2 dm2 w przekroju - przy prędkości 2.5 m/s daje to 50 litrów/s czyli 180 m3/h...

    Zobaczymy co z tego wyniknie. Rury już nie wymienię...

  9. #9

    Domyślnie

    nie, o ile masz zapas sprężu na wentylatorze to bedzie dostarczona zakładana ilośc powietrza - jedynie wzrośnie hałas, rura jest ok, tylko czerpnia za mała, ale jakby coś to dyfuzor i zastosujesz wiekszą

  10. #10

    Domyślnie

    Piszecie tu o wymianie 300m*/h , u mnie instalator założył wymianę 800m*/h, czy nie jest to za dużo? Dom mam wielkości 150m*
    Jaroma

  11. #11

    Domyślnie

    Jaroma,
    na www.rekuperatory.com.pl rozpisują się o przesadnie dużej wymianie powietrza w reku. Wydaje się to być logiczne, że rekuperator z założoną zbyt dużą wymianą przynosi (poza super wietrzeniem) więcej strat cieplnych niż zysków. Po prostu wydmuchuje z domu ciepłe powietrze - mie ma przecież 100% sprawności. Ilość wymienianego powietrza na pewno zależy też od konkretnej sytuacji - ilość domowników, ich zajęcia itp. Z tego co to piszą na forum, wynika że i 100m3/h czasami jest w sam raz. Natomiast zapas wydajności na pewno przda się latem, jeżeli masz GWC i chcesz chłodzić dom.

  12. #12

    Domyślnie

    jeśli liczyć powietrz tylko do oddychania to szacunkowo srednio 2,65 m*150 = 397 m3*1,5 wymiany = 596 m3/h

  13. #13

    Domyślnie

    Powietrze do oddychania nie liczy się do kubatury budynku, ale do ilości osób w budynku (no, chyba że to nie ludzie ale ściany "oddychają", ale o tym jest mowa w innych wątkach ). Twoje dane są MOCNO zawyżone jeżeli chodzi o ilość powietrza potrzebna do oddychania.

    Przez płuca człowieka przechodzi normalnie około 360 litrów powietrza na godzinę, przy dużym wysiłku fizycznym do 6 m3/h. Więc na 6-cio osobową rodzinę teoretycznie powietrze do oddychania to 36 m3/h. Na ogół przyjmuje się wyższą "dawkę" minimalną na osobę w celu zapewnienia komfortu: 15 m3/h co na rodzinę 6-osobową wychodzi 90 m3/h. Więc twoje dane 596 m3/h są bardzo mocno zawyżone (chyba, że coś przeoczyłem i chodzi Ci o np. szkołę, a nie dom jednorodzinny).

    poczytaj tutaj

  14. #14
    Guest

    Domyślnie

    słuchaj - powiedziałem ŚREDNIO - aby ocenić rząd wielkości - ale jak trzeba możemy pobawić się w dokładne oszacowanie, co przy doborze urządzeń jest podstawą no to :
    - łazienka 50m3/h
    - wc - 30 m3/h
    - kuchnia 70 m3/h
    - do pokoi ok 30 m3/h na łeb

  15. #15

    Domyślnie

    Ale rząd wielkości się nie zgadza. Założyłeś wymianę 1,5/h, a to jest bardzo dużo. Normalnie zakłada się wymianę 0,3 - 0,8/h.

    Np. wg. danych z normy, które podałeś, rodzina 6-osobowa w domu z dwoma łazienkami i jedną kuchnią potrzebuje:

    nawiew: 6x30 = 180 m3/h
    wywiew: 2x50 + 70 = 170 m3/h

    Czyli potrzebuje wymiany powietrza rzędu 180 m3/h, a nie 600 m3/h.

  16. #16

    Domyślnie

    tyle przyjmuje się dla grawitacji - i w istocie przy takich minimalnych ilosciach w całosci wychodzi niewiele, ale np okapy kuchenne maja wydajnośc do 200 m3/h, przy gotowaniu na wszystkich palnikach tyle by było trzeba dostarczyć, dalej czy 1 wymiana na godzinę w pokojach to jest dużo ? Ja przyjmuje zwykle właśnie tyle / przy dodatkowych zanieczyszczeniach powietrza np paleniu papierosów ilośc min to 40-50 m3/h na osobę /, jeśli ma się wentylację mechaniczną to nalezy przewidzieć szczytowe obciążenie np goście, jakaś impreza... i tak w sumie zalezy jak się do tego podchodzi na min czy max ? Może się okazać, że przy samej went mechanicznej trzeba otwierać okna, bo się zrobiło za gorąco albo duszno... itp itd....

  17. #17

    Domyślnie

    Jeżeli 1,5/h to ma być wydajność szczytowa, to mogę się zgodzić (ja u sibie robię szczytową na 1,0-1,1/h). Natomiast "średnia" to jednak około 0,5/h.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony