dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie Jak oprzeć murłatę na murku z jednej warswy cegieł?

    Niedługo będę wymieniał dach na tzw. werandzie mojego domu. Stan więźby jest opłakany dlatego muszę wymienić cały dach łącznie z krokwiami. Niestety ścianka kolankowa (jeśli można to tak nazwać) jest wymurowana z jednej warstwy czerwonej cegły (~7cm) i na tym solidnym murze bezpośrednio opierają się krokwie. Po prostu krokwie wpuszczone są w mur. Krokwie chciałbym oprzeć na murłacie, tylko jak ją przymocować do tak cienkiego murku? Strop jest drewniany więc nie domuruje drugiej warstwy cegły. Mógłbym zdjąć kilka warstw cegieł i wylać wieniec, ale czy to ma sens? Ma ktoś jakieś pomysły jak to zrobić?

  2. #2

    Domyślnie

    Moim zdaniem zdejmij te szychty cegieł, wylej wieniec, zakotw w nim szpilki o odpowiedniej grub i odpowiednim rozstawie, przykręć murłaty i na nich oprzyj krokwie.

  3. #3

    Domyślnie

    Jak robisz remont to tylko porządnie. Wylej wieniec i śpisz spokojnie.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    FlashBack

    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Skąd
    Mazowsze
    Posty
    2.167

    Domyślnie Re: Jak oprzeć murłatę na murku z jednej warswy cegieł?

    Cytat Napisał boszax
    Niedługo będę wymieniał dach na tzw. werandzie mojego domu. Stan więźby jest opłakany dlatego muszę wymienić cały dach łącznie z krokwiami. Niestety ścianka kolankowa (jeśli można to tak nazwać) jest wymurowana z jednej warstwy czerwonej cegły (~7cm) i na tym solidnym murze bezpośrednio opierają się krokwie. Po prostu krokwie wpuszczone są w mur. Krokwie chciałbym oprzeć na murłacie, tylko jak ją przymocować do tak cienkiego murku? Strop jest drewniany więc nie domuruje drugiej warstwy cegły. Mógłbym zdjąć kilka warstw cegieł i wylać wieniec, ale czy to ma sens? Ma ktoś jakieś pomysły jak to zrobić?
    takie rozwiazanie bez murlaty wskazuje, ze masz wiezbe krokwiowo-belkowa czyli krokwie osadzone sa z legarami. z racji, ze to weranda wiec waska taki uklad bym zostawil bez wdawania sie w murlate i tam samy wieniec to, jest zbyt maly dach (waski).

  5. #5

    Domyślnie

    Dach na tej werandzie jest jednospadowy. Wygląda to tak, że od strony całego budynku przybita jest do desek domu belka (dom drewniany, z zewnątrz obmurowany białą cegłą) . Po prostu do ściany na wielkie gwoździe przybili bele, na tym oparli krokwie, a z drugiej strony krokwie opierają się na murze werandy, na dodatek niczym nie są przytwierdzone, można podnieść krokwie, razem z dachem
    Myślę, że nie można tego nazwać więźbą krokwiowo-belkową, bo niestety nie ma belek . Tak prawdę mówiąc to już lepsze więźby widziałem w przydomowych komórkach (szopkach) .
    Tylko ta grubość tej ściany mnie zastanawia (~7cm), wypadało by dać murłatę przynajmniej 10x10.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    FlashBack

    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Skąd
    Mazowsze
    Posty
    2.167

    Domyślnie

    Cytat Napisał boszax
    Dach na tej werandzie jest jednospadowy. Wygląda to tak, że od strony całego budynku przybita jest do desek domu belka (dom drewniany, z zewnątrz obmurowany białą cegłą) . Po prostu do ściany na wielkie gwoździe przybili bele, na tym oparli krokwie, a z drugiej strony krokwie opierają się na murze werandy, na dodatek niczym nie są przytwierdzone, można podnieść krokwie, razem z dachem
    Myślę, że nie można tego nazwać więźbą krokwiowo-belkową, bo niestety nie ma belek . Tak prawdę mówiąc to już lepsze więźby widziałem w przydomowych komórkach (szopkach) .
    Tylko ta grubość tej ściany mnie zastanawia (~7cm), wypadało by dać murłatę przynajmniej 10x10.
    to, juz sprawa rozjasniona.
    sam wieniec potrzebuje zakotwienia w murze.
    o ile podniesie sie dach i czy mozna go wogole podniesc po takiej przerobce, wieniec, murlata, belki (jak zwal krokwie).
    a.w. jak sie zjawi moze cos podpowie.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Wszystko co stare stoi i się jakoś trzyma to jest. Kosztownego remontu nie można robić na wariackich papierach. Ścianka grubości 6~7 cm nie ścianą nośną więc nie można na niej nic opierać! Warto zasięgnąć opinii konstruktora po oględzinach. Wrzuć parę zdjęć może uda się coś sensownego doradzić. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  8. #8

    Domyślnie

    Odkopie troszkę temat... Stoję przed podobnym problemem.
    Szykuję się do generalnego remontu dachu dwuspadowego, obecnie krokwie opierają się o ściany (40cm, cegła).
    Jak to wygląda z technicznego punktu widzenia? Nowy wieniec, murłata i do niej krokwie? Czy wieniec będzie musiał być wpuszczony w ścianę szczytową?

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Cytat Napisał daamiann88 Zobacz post
    Odkopie troszkę temat... Stoję przed podobnym problemem.
    Szykuję się do generalnego remontu dachu dwuspadowego, obecnie krokwie opierają się o ściany (40cm, cegła).
    Jak to wygląda z technicznego punktu widzenia? Nowy wieniec, murłata i do niej krokwie? Czy wieniec będzie musiał być wpuszczony w ścianę szczytową?
    Remont dachu w takim karesie wymaga pozwolenia i projektu. Tam będą szczegóły.

  10. #10

    Domyślnie

    To właśnie chciałem pominąć... Ale jak już nawet pomysł z samym wieńcem łapie się na "pozwolenie", a nie na zgłoszenie. W takim razie pociągnę ściankę kolankową do góry, koszt pewnie będzie znikomy, a i poddasze zrobi się bardziej ustawne

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Cytat Napisał daamiann88 Zobacz post
    To właśnie chciałem pominąć... Ale jak już nawet pomysł z samym wieńcem łapie się na "pozwolenie", a nie na zgłoszenie. W takim razie pociągnę ściankę kolankową do góry, koszt pewnie będzie znikomy, a i poddasze zrobi się bardziej ustawne
    Jak majstrujesz przy konstrukcji a więźba jest konstrukcją potrzebujesz pozwolenie. Na zgłoszenie możesz wymienić pokrycie.

  12. #12

    Domyślnie

    "Docieplenie dachu, wymianę rynien i naprawę więźby wystarczy zgłosić."

    http://muratordom.pl/budowa/przed-bu...e,13_8005.html


    Więc na wymianę więźby wystarczy tylko zgłoszenie
    Wszędzie, gdzie czytałem pisali tak samo.

    Ostatnio w mieście naprawiają bardzo dużo dachów, wymieniają krokwie, łaty, dachówki i nie widziałem żadnych tablic budowlanych.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Może przeczytaj to co wklejasz. Tam nie pisze że na wymianę więźby wystarczy zgłoszenie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony