dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 36
  1. #1

    Domyślnie Przyłącze wodociągowe

    Witam! Mam zamiar wykonać przyłącze doi sieci wodociągowej fi 160 w warunkach mam podane ze nalezy sie przyłączyć za pomoca zasuwy NWZ i rurą PE fi 40. Nic nie pisze o przecisku pod droga a taki bede musiał zrobić. W sobote maja przyjsc elektrycy z koparka maja robić tez przecisk pod przewody, wiec przy okazji zrobili by mi przecisk dla hydraulików tylko nie wiem na jakiej głebokosci, czy ma byc rura osłonowa i jaka. Podobno nasz gmina nie wymaga projektu a podłaczenie ma byc zgodne z wydanymi warunkami.

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar gazio
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Koszalin
    Posty
    296

    Domyślnie

    Gmina nie wymaga, ale zgłoszenie do starostwa trzeba zrobić - inaczej jest to samowola budowlana.
    Woda zwykle 1,5 - 1,7 m i można dać rurę ochronną - średnicę której uzależniłbym od średnicy kreta którym będą robić przecisk. Nie można dawać rury o średnicy dużo mniejszej od kreta, bo może dojść do opadnięcia gruntu.
    Za was, za nas, za gaz!!!

  3. #3

    Domyślnie

    uzgadniaj wszystko gmina jest zainteresowana projekt zgłoszenie radze mieć wszystko to nie boli

  4. #4

    Domyślnie

    U mnie rurę do budynku przeciskali właśnie takim kretem nie było żadnej rury osłonowej. Co do głębokości to powinieneś mieć takie coś w projekcie.

  5. #5

    Domyślnie

    a mi wodociągi robiły całe przyłącze (od wodociągu do budynku) rurą PE 32mm w osłonie rury PE 63mm, dokładnie tak jak w projekcie przyłącza, w miejscu gdzie było kretem to kret zrobił osłonówkę do której goście włożyli rurę właściwą, i chyba tak powinno być, zresztą wydawało mi się że każdy przepust kret robi osłonówką a media puszcza się w niej

  6. #6

    Domyślnie

    A trochę z innej beczki:
    Ile kosztowały Was podłącza wody ?
    Za metr?, Za całość?, Za studzienkę? Jak to wygląda?
    "Obniżyć koszty budowy o 60%" - Niemożliwe?

  7. #7

    Domyślnie

    7400 zl a wtym materiał 35m rury fi 70 5m rury fi 40 studzienka wodomierzowa 2 zasówy i przecisk pod asfaltem około 9 metrów
    robota wykonana w maju a firma jeszcze nie załatwiła odbiorów i nie wzięła pieniędzy

  8. #8
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar kar_ma
    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Posty
    374
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    31

    Domyślnie

    W gminie Michałowice, lokalny wykonawca - za wodę płaciłam 70 zł/mb + 1000 zł za studzienkę z wodomierzem. Robota obejmowała wykop koparką przez pole orne. W sumie było ok. 100 m.

  9. #9

    Domyślnie

    Ja płaciłem podobnie ok 70zł za metr z materiałem.

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    kubanki

    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Posty
    140
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał gazio
    Gmina nie wymaga, ale zgłoszenie do starostwa trzeba zrobić - inaczej jest to samowola budowlana.
    Nieprawda. W 2005 roku bodajże zmieniły się przepisy prawa budowlanego w zakresie wykonywania przyłączy. Polecam lekturę art. 29a ustawy "Prawo budowlane":
    "Art. 29a. 1. Budowa przyłączy, o których mowa w art. 29 ust. 1 pkt 20, wymaga sporządzenia planu sytuacyjnego na kopii aktualnej mapy zasadniczej lub mapy jednostkowej przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
    2. Do budowy, o której mowa w ust. 1, stosuje się przepisy prawa energetycznego albo o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.
    3. Przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się, jeżeli inwestor dokonał zgłoszenia, o którym mowa w art. 30."

    W 2006 roku płaciłem chyba 4000 za 125m przyłącza fi40. Bez żadnych przepustów.

    ustęp 1 pkt20 art. 29 definiuje przyłącza właśnie:
    "elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, cieplnych i telekomunikacyjnych".

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał tewu77
    A trochę z innej beczki:
    Ile kosztowały Was podłącza wody ?
    Za metr?, Za całość?, Za studzienkę? Jak to wygląda?
    niecałe 3700 za ba przyłącza (wodne i kanalizacyjne), 700zł za projekt,
    przyłącze wodne coś ok 20mb, połowa kretem (wodociąg po drugiej stronie ulicy) druga catem przejście pod ławą, instalacja wodomierza, rura 32mm w osłonówce 63mm
    przyłącze kanalizacyjne: 7mb rury 160mm zakończone studzienką PP chyba 315mm na mojej działce
    w cenie oczywiscie inwentaryzacja geodezyjna przyłaczy i protokoły odbiorów przez wodociągi

  12. #12

    Domyślnie

    mi wczoraj zakładali przyłącze od głównej nitki wodociągu było 75 m tylko że całością szło to w zdłoż drogi polnej i nie było żadnego asfaltu płaciłem 35 zł za mb wykopu koparką w tej cenie był już materiał czyli rura fi40 i wodomież tylko tyle że bez studzienki więc przyłącze kosztowało mnie 2630zł

  13. #13

    Domyślnie Re: Przyłącze wodociągowe

    Cytat Napisał --grzesiek--
    Witam! Mam zamiar wykonać przyłącze doi sieci wodociągowej fi 160 w warunkach mam podane ze nalezy sie przyłączyć za pomoca zasuwy NWZ i rurą PE fi 40. Nic nie pisze o przecisku pod droga a taki bede musiał zrobić. W sobote maja przyjsc elektrycy z koparka maja robić tez przecisk pod przewody, wiec przy okazji zrobili by mi przecisk dla hydraulików tylko nie wiem na jakiej głebokosci, czy ma byc rura osłonowa i jaka. Podobno nasz gmina nie wymaga projektu a podłaczenie ma byc zgodne z wydanymi warunkami.
    Mam identyczną sytację. Zaniosłem do GZWiK projekt przyłącza wodociągowego, po czym usłyszałem, że pod droga konieczna jest jakaś rura osłonowa, którą sam mam nabyć... Jej długość ma odpowiadać szerokosci drogi... Przedwczoraj spotkałem na mojej ulicy ekipę z GZWiK i zapytałem o tą osłonówkę po czym dostałem odpowiedz, że jak beda robić u mnie to "coś się znajdzie".. Tak więc po problemie
    pozdrawiam
    Łukasz

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał kubanki
    Cytat Napisał gazio
    Gmina nie wymaga, ale zgłoszenie do starostwa trzeba zrobić - inaczej jest to samowola budowlana.
    Nieprawda. W 2005 roku bodajże zmieniły się przepisy prawa budowlanego w zakresie wykonywania przyłączy. Polecam lekturę art. 29a ustawy "Prawo budowlane":
    "Art. 29a. 1. Budowa przyłączy, o których mowa w art. 29 ust. 1 pkt 20, wymaga sporządzenia planu sytuacyjnego na kopii aktualnej mapy zasadniczej lub mapy jednostkowej przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
    2. Do budowy, o której mowa w ust. 1, stosuje się przepisy prawa energetycznego albo o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.
    3. Przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się, jeżeli inwestor dokonał zgłoszenia, o którym mowa w art. 30."

    W 2006 roku płaciłem chyba 4000 za 125m przyłącza fi40. Bez żadnych przepustów.

    ustęp 1 pkt20 art. 29 definiuje przyłącza właśnie:
    "elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, cieplnych i telekomunikacyjnych".
    Zgadzam się z Kubanki

    Zajmuję się tym zawodowo i przynajmniej u nas sprawa wygląda następująco:
    Składasz wniosek z mapą sytuacyjno wysokościową i dostajesz warunki techniczne.
    Na podstawie warunków projektant robi ci projekt przyłącza (na żądanie zarządcy wodociągu, w tym przypadku gminy)
    Razem z projektem składasz wniosek o rozpoczęcie robót i dostajesz zgodę.
    Przed zasypaniem wykopu pracownik wodociągu wraz z wykonawcą spisuje protokół odbioru przyłącza (wykonawca powinien dać 3 lata gwarancji)
    Podpisujesz umowę na pobór wody (lub pobór wody i odprowadzanie ścieków)
    Wykonujesz inwentaryzacje po wykonawczą.

    A co do cen
    - Mapa (nie starsza niż 6 mieś,) 50 zł
    - Projekt 300-400 zł
    - materiały przy krótkim przyłączy 700 zł + koszty peszla jak dłuższe
    - przejście pod drogą u nas 110 zł za 1 m przecisku
    jest jakiś klient co bije ręcznie za pomocą rury i wychodzi to taniej ale tylko w lekkim gruncie
    - robocizna 700-2500 zł (wolna amerykanka) cześć prac można wykonać samemu ale nie radził bym bez doświadczenia nawiercać rury wodociągowej o średnicy większej niż 110 (szczególnie przy niskich temperaturach) nawet doświadczony hydraulik może spowodować powódź
    - inwentaryzacja geodezyjna 300-400 zł

    Przejście pod pasem drogowym wymaga zgody zarządcy drogi (gmina, powiat w zależności od kategorii) i naliczenia opłat za zajęcie i umieszczenie urządzeń w pasie drogowym (najczęściej groszowe sprawy ale trzeba pamiętać by co roku płacić) Cześć gmin szczególnie tych małych tego nie wymaga bo obsługa tych opłat kosztuje więcej niż zyski z nich ale zapytać się powinno żeby nie było później problemu z byle czego.

    Co do rury osłonowej powinna być określona w warunkach technicznych a nawet jak nie ma to i tak bym dał bo przy ewentualnej awarii nie ma problemu z wymianą peszla (nie jest on wcale taki mocny jakby się wydawało)
    Szczególnie proponowałbym zwracać uwagę na materiał jakim się obsypuje peszel nawet z niewielkiego pęknięcia czy głębszej rysy potrafi zrobić się dziura
    i przede wszystkim zwracać uwagę na jakość (mam takie przyłącze które było robione już 7 razy w ciągu 5 lat

    Wodomierz powinien ci zamontować dostawca wody na jego koszt natomiast urządzenie pomiarowe do ścieków kupuje właściciel nieruchomości ale to inna historia.

    Pozdrawiam

  15. #15

    Domyślnie

    Mam pytanie, a co z uzgodnieniami w ZUD dotyczacymi przebiegu przuyłącza, wytyczeniem geodezyjnym i naniesieniem na mapy budynku jeżeli już został wybudowany, a nie jest jeszcze ujawniony ?

  16. #16

    Domyślnie

    ZUD robisz po wykonaniu projektu, inwentaryzacja geodezyjna przyłącza jest niezależna od inwentaryzacji geodezyjnej budynku (robi się ją wczesniej, po wykonaniu przyłacza, bez względu na to czy budynek masz odebrany i zinwentaryzowany geodezyjnie czy nie)

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał edde
    ZUD robisz po wykonaniu projektu, inwentaryzacja geodezyjna przyłącza jest niezależna od inwentaryzacji geodezyjnej budynku (robi się ją wczesniej, po wykonaniu przyłacza, bez względu na to czy budynek masz odebrany i zinwentaryzowany geodezyjnie czy nie)
    Ok, rozumiem

    Ale u mnie podobno,
    1) istniejący budynek (stan surowy zamkniety) przed wykonaniem przyłącza musi zostać naniesiony na na mapy geodezyjne przez geodetę ,
    2) projektant podobno robi tylko plan, a podobno na ZUD przedkłada dokument geodeta

    A w przełozeniu na ceny wygląda to tak
    Projektant 600 zł
    ZUD 350 zł
    Geodeta 500 zł
    Do tego wcześneij warunki przyłaczenia 200 zł
    I tak na samym starcie przed rozpoczęciem prac jest 1650 zł do zapłaty

  18. #18

    Domyślnie

    u mnie było tak (woda i kanalizacja razem):
    - uzgodniłem sobie co i jak chcę w miejscowych wodociągach, dostałem coś na piśmie (może to warunki przyłacza, nie pamiętam) i wpis na mapie do celów projektowych o możliwości podłaczenia mediów, wszystko gratis
    - projekt 850z buttoł (ponoć drogo, ale prezes wodociągów to robił, chciałem mieć bezproblemowo i im zlecałem całą robotę)
    - ZUD załatwiały wodociągi, koszt 50 albo 70 zł,
    - ja następnie załatwiłem za 300zł projket zajęcia pasa drogowego i organizacji ruchu na czas zajęcia (oczywiście w praktyce do niczego nie potrzebny, ale papier musi być)
    - na podst. projektu zezwolenie na zajęcie pasa drogowego i zezwolenie na umieszczenie urządzeń w pasie drogowym i podatek od tego, sto ileś zł w sumie chyba
    - wodociągi wpadają i robią oba przyłącza, na koniec roboty kierownik z wodociągów dzwoni po geodetę który ich obsługuje, gość przybywa robi swoje, mnie nic nie obchodzi poza opłaceniem za jakieś dwa tygodnie faktury za przyłącza (w kwocie wodociągi sobie ujęły geodetę; 434zł) i odebraniem protokołów wykonania przyłączy i inwentaryzacji geodezyjnej (na jej mapce naniesione przyłącza, budynku brak)

  19. #19

    Domyślnie

    U nas ZUD robi najczęściej projektant (niech sam świeci oczami za to co wykreślił )
    A tak na poważnie zlecałem wykonanie projektu przyłącza do budynku na gminnego z własnej sieći.
    350 brutto z ZUD i wstępną decyzją na zajęcie pasa drogi powiatowej (zgłoszenie robót już inwestor lub wykonawca)
    Ceny dla osób fizycznych takie same.
    Jak projekt bez przejścia to najczęściej jest u tego gościa taniej.
    Projekty przyłączy wod. to maszynowa robota ale trzeba wziąć kogoś co robi ich dużo bo jak ktoś kreśli 1 na pół roku to cię skroi.
    850 za wode + kanalize to sporo ale w normie.

    434 PLN za wykonanie z geodetą to bardzo tanio (a jak z materiałami to śmiesznie tanio)

  20. #20
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    marco1971

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam jak kształtują się ceny położenia 50m wodociągu fi40, grubość ścianki 4mm. Może ktoś ma i może polecić ekipę montażową w Sosnowcu. Pozdrawiam

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony