dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Wylewka cementowa na piętrze

    Witam,
    Jako iż planuję wykańczać piętro na pomieszczeni mieszkalne mam kilka pytań, otóż...mam gołą płytę betonową, w miarę równą, tylko przewody od oświetlenia na parterze po niej biegną... Docelowo na podłogach chcę położyć panele (w miarę tanio, szybko i łatwo)... I tak, rozumiem że na płytę idzie izolacja (folia polietylenowa lub papa bitumiczna), na to styropian o dużej gęstości...jak gruby? I czy w ogóle potrzeba? Oraz sama wylewka...jakiej grubości powinna być?

    Dodam że na parterze podłogi robili mi 'fachowcy'... Po kilku latach podłoga zaczęła się - dosłownie - zapadać. Pękała wylewka, zapadał się styropian i robiły się dziury... Przed położeniem paneli w zeszłym roku musiałem się bawić w lepienie dziur...

    Więc jak to zrobić by było dobrze?
    Pozdrawiam.


    A, i rozumiem również że przed wykonaniem wylewki poddasze musi być już 'wykończone', tak? (Ocieplenie dachu, sufity itp)
    Ostatnio edytowane przez Sickboy ; 10-04-2011 o 17:12

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar janzar
    Zarejestrowany
    Mar 2003
    Skąd
    ŚWIDNICA
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    719

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sickboy Zobacz post
    Witam,
    Jako iż planuję wykańczać piętro na pomieszczeni mieszkalne mam kilka pytań, otóż...mam gołą płytę betonową, w miarę równą, tylko przewody od oświetlenia na parterze po niej biegną... Docelowo na podłogach chcę położyć panele (w miarę tanio, szybko i łatwo)... I tak, rozumiem że na płytę idzie izolacja (folia polietylenowa lub papa bitumiczna), na to styropian o dużej gęstości...jak gruby? I czy w ogóle potrzeba? Oraz sama wylewka...jakiej grubości powinna być?

    Dodam że na parterze podłogi robili mi 'fachowcy'... Po kilku latach podłoga zaczęła się - dosłownie - zapadać. Pękała wylewka, zapadał się styropian i robiły się dziury... Przed położeniem paneli w zeszłym roku musiałem się bawić w lepienie dziur...

    Więc jak to zrobić by było dobrze?
    Pozdrawiam.


    A, i rozumiem również że przed wykonaniem wylewki poddasze musi być już 'wykończone', tak? (Ocieplenie dachu, sufity itp)
    w odpowiedzi na to pytanie

    -styropian 3 cm jako izolacja akustyczna
    -folia budowlana 0,2 mm
    -jastrych o gr 5 cm
    pozdrawiam janzar
    tanio rzadko znaczy dobrze ,dlatego nie raz trzeba zapłacić dwa razy

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PODŁÓG
    jarekkur

    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    PARPO.pl Parkieciarz-Rzeczoznawca - Trójmiasto
    Posty
    4.418

    Domyślnie

    Cytat Napisał janzar Zobacz post
    w odpowiedzi na to pytanie

    -styropian 3 cm jako izolacja akustyczna
    -folia budowlana 0,2 mm
    -jastrych o gr 5 cm
    pozdrawiam janzar
    na strop dokładnie rozłożyć folię gr. 0,5mm lub grubszą. Jeżeli będzie układana na zakładkę 20-30cm, zakładki nalezy posklejać. Folię wyciagnąć na ściany na wysokość 20cm. Na folię styrodur o ściśliwości 5%. Na styrodur folia tym razem 0,2mm, też na zakładkę i na ściany wywinięta. Styrodur ma być ułożony bardzo dokładnie i ściśliwie bez żadnych mostków akustycznych. Sprawdź przed wylewaniem podkładu podłogowego (wylewki). Jastrych -wylewka-podkład podłogowy cementowy 5cm gruby. Pod laminat układany pływająco nie ma specjalnych wymagań. Powinien być równy i nie piaszczący się. Jeżeli chciałbyś kleić kiedyś podłogę drewnianą to teraz musisz o tym pomyśleć i wykonać odpowiedni podkład cementowy czyli jastrych czyli wylewkę.
    vanitas vanitatum et omnia vanitas

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    mp_krk

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    539
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    39

    Domyślnie

    Czy czasem dawanie styroduru pod wylewkę ma poddaszu to nie wyrzucanie pieniędzy w błoto? Czemu on ma służyć....? Też przygotowuję się na wylewki i większość informacji jakie znalazłem nt. styropianu to że generalnie wystarczy FS20, jeśli już ma być super twardo to FS30.

    Podobnie czemu służy folia 0.5mm lub grubsza (> 10zł/m2) na poddaszu? Bo chyba nie zabobieganiu podciągania wilgoci

    Swoją drogą...mam do "zagospodarowania" na poddaszu przestrzeń 12cm (łącznie w wykończeniem). Czy taki układ się sprawdzi? Jeśli nie to co jest nie tak:

    * 6cm styropian
    * 4cm wylewka
    * 2cm wykończenie (panele, w laz. plytki)

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800)
    Parkiet

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Mława
    Kod pocztowy
    06-500
    Posty
    2.954

    Domyślnie

    Cytat Napisał mp_krk Zobacz post
    Czy czasem dawanie styroduru pod wylewkę ma poddaszu to nie wyrzucanie pieniędzy w błoto? Czemu on ma służyć....? Też przygotowuję się na wylewki i większość informacji jakie znalazłem nt. styropianu to że generalnie wystarczy FS20, jeśli już ma być super twardo to FS30.

    Podobnie czemu służy folia 0.5mm lub grubsza (> 10zł/m2) na poddaszu? Bo chyba nie zabobieganiu podciągania wilgoci

    Swoją drogą...mam do "zagospodarowania" na poddaszu przestrzeń 12cm (łącznie w wykończeniem). Czy taki układ się sprawdzi? Jeśli nie to co jest nie tak:

    * 6cm styropian
    * 4cm wylewka
    * 2cm wykończenie (panele, w laz. plytki)
    Bez folii byłoby ok. w przypadku ogrzewania poddasza a tym samym niewielkiej różnicy temperatur w pomieszczeniach (nad i pod).
    Natomiast w przypadku nie ogrzewania pokoju na poddaszu powstanie różnica w ciśnieniach pary wodnej co spowoduje migrację pary z pomieszczenia poniżej go konstrukcji podłogi powyżej.
    Folia w tym przypadku jest zaporą dyfuzyjną.
    Rodzaj izolacji termicznej przy grubości 6cm (proponuję dać 5 cm i 5 cm wylewki) w tej konkretnej sytuacji nie ma większego znaczenia. Pozdrawiam.

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    mp_krk

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    539
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    39

    Domyślnie

    W sumie racja, i tak wyjdę na to 10cm..

    Jaka grubość wylewki powinna być na parterze na styro 15cm i 17-18cm?

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800)
    Parkiet

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Mława
    Kod pocztowy
    06-500
    Posty
    2.954

    Domyślnie

    Cytat Napisał mp_krk Zobacz post
    W sumie racja, i tak wyjdę na to 10cm..

    Jaka grubość wylewki powinna być na parterze na styro 15cm i 17-18cm?
    Wystarczy 5 cm grubości, aczkolwiek należałoby ją "zazbroić" kratownicą z drutu stalowego. Pozdrawiam.

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    mp_krk

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    539
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    39

    Domyślnie

    Częściowo będzie podłogówka więc pójdzie ok.7cm na 15cm styropianu. Czyli nawet na 15-18cm styropianu wystarczy 5cm wylewki przy zastosowaniu oprócz włókien także zwykłej "siatki zbrojeniowej" 10x10 lub 15x15?

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800)
    Parkiet

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Mława
    Kod pocztowy
    06-500
    Posty
    2.954

    Domyślnie

    Cytat Napisał mp_krk Zobacz post
    Częściowo będzie podłogówka więc pójdzie ok.7cm na 15cm styropianu. Czyli nawet na 15-18cm styropianu wystarczy 5cm wylewki przy zastosowaniu oprócz włókien także zwykłej "siatki zbrojeniowej" 10x10 lub 15x15?
    Nie wnikając w szczegóły przenikalności cieplnej, przy tej grubości izolacji termicznej, najkorzystniej będzie dać najtwardszy styropian przy możliwie najcieńszej i zbrojonej siatką wylewce (min. 5 cm). Włókna propylenowe nie zbroją wylewki konstrukcyjnie, ograniczają jedynie powstawanie mikropęknięć skurczowych w betonie w trakcie jego wiązania. Pozdrawiam.

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    mp_krk

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    539
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    39

    Domyślnie

    Najtwardzy styropian to styrodur lub EPS200/FS30...planuję jednak dać jak większość ze wzgl. na koszty EPS100/FS20. Jak to się ma w tym przypadku do grubości wylewki?

    Czy w garażu odpowiednie będzie zastosowanie 10cm styro oraz 7cm wylewki zbrojonej siatka?

    Mam jeszcze takie pytanie odbiegające trochę od tematu...część dzienna oraz garaż są obniżone ok.30cm od częsci komuniakcyjnej. Muszę tam zrobić schodek...tylko czy robić go teraz stawiając bezpośrednio na chudziaku czy mogę go zrobić na wylewce?

    Za drugą opcją przemawia łatwość w wykonaniu wylewki przy braku stopnia oraz ciągłość izolacji cieplnej. Za pierwszą opcją brak obciążenia wylewki, bo jednak "belka" dlugości 1m szer. 25cm i wys. 15cm trochę będzie ważyć. Jak jednak w takim przypadku ocieplić ten schodek by zachować ciągłość izolacji?

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    mp_krk

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    539
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    39

    Domyślnie

    Cytat Napisał Parkietkomplex Zobacz post
    Bez folii byłoby ok. w przypadku ogrzewania poddasza a tym samym niewielkiej różnicy temperatur w pomieszczeniach (nad i pod).
    Natomiast w przypadku nie ogrzewania pokoju na poddaszu powstanie różnica w ciśnieniach pary wodnej co spowoduje migrację pary z pomieszczenia poniżej go konstrukcji podłogi powyżej.
    Folia w tym przypadku jest zaporą dyfuzyjną.
    Rodzaj izolacji termicznej przy grubości 6cm (proponuję dać 5 cm i 5 cm wylewki) w tej konkretnej sytuacji nie ma większego znaczenia. Pozdrawiam.
    Czy to 5cm na poddaszu lepiej dać w jednej warstwie czy w dwoch 3cm + 2cm?

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800)
    Parkiet

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Mława
    Kod pocztowy
    06-500
    Posty
    2.954

    Domyślnie

    Cytat Napisał mp_krk Zobacz post
    Czy to 5cm na poddaszu lepiej dać w jednej warstwie czy w dwoch 3cm + 2cm?
    Jeśli już chcesz znależć najlepsze rozwiązanie, to proponuję na jedną warstwę styropianu 5-tki rzucić folię budowlaną czarną. Pozdrawiam.

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    mp_krk

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    539
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    39

    Domyślnie

    Cytat Napisał Parkietkomplex Zobacz post
    Jeśli już chcesz znależć najlepsze rozwiązanie, to proponuję na jedną warstwę styropianu 5-tki rzucić folię budowlaną czarną. Pozdrawiam.
    folie i tak planowałem dawac pod wylewke

    a co z poprzednim postem? ktos pomoze?

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Spirea
    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Posty
    5.364
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    318

    Domyślnie

    chociaż pytanie o wylewkę na piętrze, to chciałabym zapytać też o parter. Jakie przyjąć proporcje, kolejność i rodzaj materiałów uwzględniając, że wszędzie (poza garażem) będzie podłogówka:

    1) poddasze - 12cm - planowany EPS100 5 cm + 7 cm wylewki
    2) parter - 23 cm - planowany EPS100 15 cm +7cm wylewki
    3) parter - garaż - 23 cm - planowany EPS100 15 cm +7cm wylewki - tu niektórzy mówią mi, żeby brać EPS200 inni, że spokojnie EPS100

    z góry dziękuję za pomoc

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony