dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1

    Domyślnie przewody do bramy

    zastanawiam się ile doprowadzić kabli do bramy aby w przyszłości mnie nic nie zaskoczyło

    czy osobne zasilanie i dodatkowo skrętka na każdy słupek wystarczy ?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie

    Zakop w ziemi od domu do bramy peszel lub rurę fi25 , wprowadź do środka pilota i tak zakop .
    Potem jak będziesz montował i uruchamiał bramę wprowadzisz do rury ile chcesz kabli ...
    --
    Pozdrawiam

  3. #3

    Domyślnie Re: przewody do bramy

    Cytat Napisał wojtek31
    zastanawiam się ile doprowadzić kabli do bramy aby w przyszłości mnie nic nie zaskoczyło

    czy osobne zasilanie i dodatkowo skrętka na każdy słupek wystarczy ?
    1) Zasilanie z domu na słupek
    2) Po srkętce na słupek do fotokomórek
    3) Dodatkowo skrętka na jeden słupek do lampki sygnalizacyjnej
    4) Opcjonalnie koncentryk na jeden słupek z wyjściem w tym samym miejscu co lampka sygnalizacyjna (antena)

    H.

  4. #4

    Domyślnie

    pablitoo radzi najlepiej, ja proponuję niebieską rurę 25mm z PE , jest gładka i wytrzymała, dobrze wprowadza się do niej kabel. Mój automat z enkoderami wymagał duuużo kabli ( centralka była w garażu), na jeden siłownik 2x zasilanie, 3x enkoder, dwa na fotokomórkę, więc do dwu słupków 10 kabli oraz dodatkowo 2x kabel do wyłącznika sterowanego kluczykiem. Czyli razem 12 ! Dobrze, że do domu miałem kilka metrów.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar KaroL&PaulinA
    Zarejestrowany
    May 2009
    Skąd
    dolnośląskie
    Posty
    66
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    38

    Domyślnie

    WItam

    Myślę że obydwie rady są dobre. Przede wszystkim przemyśl co chcesz mieś w pobliżu bramy, na słupku/słupkach. Sama brama wymaga trochę kabli jak w przypadku u kolegi wyżej, Do słupku możesz poprowadzić przy okazji kable dla domofonu/ wideodomofonu - jeśli taki będziesz mieć, skrzynkę dla telekomunikacji można zamontować - dodatkowy kabel, czy choćby podłączenie dla kablówki jeśli taka zdarzy się na osiedlu. Dlatego lepiej przemyśleć sprawę i naraz pociągnąć kable żeby się z nimi nie męczyć później, a jak czegoś zabraknie to dając to wszystko w rurze zawsze będziesz mógł coś pociągnąć. Co do rury to lepiej szerszą np DVR fi50mm czy coś w tym stylu. koszt nie duży, a mniej problemu w przyszłości przy przeciąganiu.

    Pozdrawiam K.

  6. #6

    Domyślnie

    Do zasilania sterownika bramy, YKY 3x1,5
    Jeśli brama skrzydłowa, do drugiego słupka doprowadzamy YKY 4x1,5 do zasilania siłownika, 4x0,5 do fotokomórek na słupkach, do lampy sygnalizacyjnej 3x1,5.
    Do domofonu np. 12x0,5mm przewód prowadzić tak żeby przechodził przez centralkę bramy, ew. doprowadzić kabel do bramofonu i wrócić do centralki kablem np. 6x0,5.
    Przyda się do domofonu i sterowania bramą z słuchawki.
    Dodatkowo można położyć 3x1,5 do dodatkowego oświetlenia przy bramie.
    Mogę pomóc w instalacjach elektrycznych i strukturalnych << to nie jest reklama

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał dominstal Zobacz post
    Do zasilania sterownika bramy, YKY 3x1,5
    Jeśli brama skrzydłowa, do drugiego słupka doprowadzamy YKY 4x1,5 do zasilania siłownika,
    Jeżeli brama dwuskrzydłowa to nie wystarczy drugi YKY 3x1,5 od pierwszego słupka do drugiego słupka.
    Kto pyta jest głupcem przez pięć minut, kto nie pyta wcale jest głupcem przez całe życie

  8. #8

    Domyślnie

    Wszyscy po trochu maja rację, ale każdy dokonuje skrótów myślowych, pomijając oczywistości. Np. Gdzie planujesz zamontować centralkę do sterownika bramy? W domu/garażu, czy na słupkach? Masz domofon/wideodomofon? Czy planujesz z domofonu sterować także bramą ( to nie jest takie oczywiste), czy oświetlenie zewnętrzne będzie w jakikolwiek sposób skorelowane ze sterownikiem bramy ( polecam, przydaje się zwłaszcza w połączeniu z czujnikiem oświetlenia i czujnikiem ruchu). po odpowiedzi na te pytania dopiero można kłaść kable.

  9. #9

    Domyślnie

    myślałem o doprowadzeniu 5x1

    do każdego słupka osobno - czy to wystarczy aby działał automat + foto?

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał wojtek31 Zobacz post
    myślałem o doprowadzeniu 5x1

    do każdego słupka osobno - czy to wystarczy aby działał automat + foto?
    Oprócz tego że nie napisałeś skąd te kable będziesz ciągnął, 5x1 ( w domysśe 5x1 mm2) to jest to zbyt mały przekrój dla siłowników

  11. #11

    Domyślnie

    Sprawdziłem to dzisiaj u siebie, bo rozmawiałem o tym z elektrykiem jak przygotowywał przewody do wypuszczenia na zewnątrz i okazuje się, że puścił mi tylko 3x2.5. Gdy go zapytałem czy starczy (mówiłem, że będę chciał dwa siłowniki do bramy, fotokomórki, sygnalizator świetlny) stwierdził, że "oczywiście że wystarczy". Prawda to???

  12. #12

    Domyślnie

    tak, pod warunkiem, że centralkę założysz przy bramie. na słupku lub w bezpośredniej bliskości zabudujesz dodatkową małą rozdzielnię ( jest w komplecie z siłownikami) i od niej doprowadzisz kable do siłowników, fotokomórek, anteny itp. A tym co masz wystawione z domu zasilisz ta centralę. Jeśli chcesz to połączyć z oświetleniem podjazdu (polecam) to musisz też położyć kable od centrali do lamp, lub miejsca w którym schodzą się przewody zasilające lampy

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał magicc Zobacz post
    t. Jeśli chcesz to połączyć z oświetleniem podjazdu (polecam) to musisz też położyć kable od centrali do lamp, lub miejsca w którym schodzą się przewody zasilające lampy

    Masz na myśli centralę sterownika bramy tą zamontowaną w słupku ogrodzenia.
    Kto pyta jest głupcem przez pięć minut, kto nie pyta wcale jest głupcem przez całe życie

  14. #14

    Domyślnie

    Oświetleniem podjazdu, w sensie oświetleniem włączającym się automatycznie przy otwieraniu bramy? Myślałem raczej o samej czujce ruchu która uruchomi oświetlenie gdy podjadę bliżej garażu...

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał odaro Zobacz post
    Masz na myśli centralę sterownika bramy tą zamontowaną w słupku ogrodzenia.
    Tak, mam na myśli tę centralkę.


    Cytat Napisał Janusz_WR Zobacz post
    Oświetleniem podjazdu, w sensie oświetleniem włączającym się automatycznie przy otwieraniu bramy? Myślałem raczej o samej czujce ruchu która uruchomi oświetlenie gdy podjadę bliżej garażu...
    Tak tez można, lecz jest to zbyt proste... Jak się bawić to się bawić:
    - otwieranie bramy włącza oświetlenie podjazdu, ale tylko wtedy gdy jest ciemno, lub w określonych porach. Dodatkowo warto zamontować ściemniacz, który ładnie rozświetli lampy i potem powoli je ściemni ( tak aby nie zostać zaskoczonym przez egipskie ciemności gdy skończy się czas oświetlania, najczęściej połączone z ostrzegawczym "CYK" przekaźnika w ostatniej milisekundzie...

    A czujnik ruchu swoją drogą. Oprócz tego można zrealizować parę innych pożytecznych funkcji, bez specjalnych kosztów.

  16. #16

    Domyślnie

    Przepraszam autora że się podepnę do jego tematu ale mam taki sam problem z położeniem kabli.
    Sytuacja u mnie wygląda jak na rysunku:


    Co chce otrzymać. W domu domofon który otwiera bramkę ale i dużą bramę (dwuskrzydłową). Te czarne słupki to słupki z klinkieru, na jednym z nich chcę zamontować sterownik do siłowników. Jakie kable, skąd i dokąd trzeba pociągnąć aby wszystko działało. Przy założeniu że mają być fotokomórki i wszystko co potrzebne.

    Za wszystkie odpowiedzi z góry dziękuję.

  17. #17

    Domyślnie



    Tutaj masz rozmieszczenie kabli między domem oraz centralka oraz domofonem. rysunek okablowania między centralką i siłownikami i fotokomórkami mogę narysować jak podasz typ zestawu jaki planujesz.

    Kabel domofonowy napisałem 4x2x0,5- ale też nalezy dostosować do typu domofonu- czasami może być zbyt mało. Jak będziesz kupował, to sprawdź, czy ma dodatkowy klawisz do otwierania bramy. I czy kabel 1,5 mm2 da się tam zastosować. Sprawdź czy sterowanie otwierania bramą nie jest przypadkiem 230 V- jak tak, to zobacz czy domofon to wytrzyma ( bezpieczeństwo użytkowania).

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez magicc ; 28-05-2010 o 15:45 Powód: zmiana rysunku

  18. #18
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Five555

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Tarnobrzeg
    Kod pocztowy
    39-400
    Posty
    3

    Domyślnie

    Jak czytałem to nikt nie napisał o sprawie bardzo ważnej.

    Nie można prowadzić przewodów jeden obok drugiego.

    Może wystąpić wtedy indukcja! i nieporządane efekty.


    Czyli odpada również prowadzenie przewodów we wspólnej rurze oslonowej typu DVK, DVR, peszel czy innej.

    Pamiętajcie wszystkie kable ziemne!

    Czyli YKY a telekomunikacyjny (do Videomofonu) XZTKMXpw.


    Czyli od domu do bramy trzeba podprowadzić (centralka przy bramie):

    YKY3x2,5 - zasilanie bramy
    YKY2x1,5 - elektrozaczep do bramy (sterowanie z przycisku w budynku)
    YKY2x1,5 - elektrozaczep do furtki (sterowanie z przycisku w budynku)
    XZTKMXpw 5x2x0,5 mm2 - telekomunikacyjny do videofonu

    Grubości żył przewodow mogą być zawyżone ale to na pewno nie zaszkodzi.

    Czasem przewód może być zbedny bo np. sterowanie elektrozaczepem może być przez kabel telekomunikacyjny videomofonu.

    Resztę można już później wykonać przy bramie jak dokladnie będziemy wiedzieć gdzie co mamy.
    Ostatnio edytowane przez Five555 ; 14-10-2013 o 15:18

  19. #19

    Domyślnie

    Czy do fotokomorki wystarczy kabel 8x0.34??

  20. #20

    Domyślnie

    Nawet 8 x 0,33 !

    Chmielowe !
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony